Jak vybělit látkové tenisky a zažloutlou gumu

Všichni se setkáváme s problémem, kdy ty krásné bílé tenisky, které jsme si kdysi koupili, už nejsou tak krásné. Zežloutnou, zešednou a z nádherné tenisky, kterou jsme tak rádi nosili, se stane teniska, která nám jen trčí ve skříni.

Jak vyčistit látkové bílé tenisky? 

Kdo by si přece obul ke stylovému outfitu špinavě vypadající boty? Asi málokdo. Naštěstí však existují triky, kterými se špíny a zažloutnutí zbavíte jednou provždy.  

Pokud se chcete dozvědět pár užitečných rad a tipů, jak takovýmto teniskám pomoci, abyste je mohli znovu hrdě nosit, pokračujte ve čtení. Zjistíte, jak účinně vybělit a vyčistit plátěné tenisky a zažloutlou gumu na nich.  

Mýdlo a voda

Je to sice klasika, avšak v některých případech může pomoci. Jednoduše je zkuste vydrhnout pomocí mýdla a vody a potom opláchněte. Pokud by to nestačilo, můžete je zkusit hodit i do pračky. Ale pozor! Nikdy nedávejte do pračky lepené látkové tenisky, mohlo by jim to uškodit.  

Vyzkoušejte citron!

O citronu se říká, že je to univerzální přírodní pomocník do domácnosti. A je tomu skutečně tak. Citron má kromě zdravotního využití i praktické. Pomůže vám i v tomto případě, protože citron se často používá jako přírodní bělidlo. Stačí, když ho překrojíte a překrojenou stranou pořádně budete drhnout žluté skvrny na botách nebo celé boty.

Čištění tenisek citrónem

 

Pokud náhodou nemáte čerstvý citron, můžete použít i citronovou šťávu, kterou nalejete například na hadřík. V tomto případě drhněte boty hadříkem.  Po vydrhnutí nechte citron působit na tenisky 10–15 minut a potom je opláchněte studenou vodou. Až tenisky vyschnou, měly by být o poznání bělejší. Jednoduché, že? 

Bělicí zubní pasta

Blbost, říkáte si. Jak by mohla zubní pasta pomoci teniskám? Velmi účinně. Bělicí pasta obsahuje totiž složky, které jsou vhodné na bělení například zažloutlé gumy.

Bělící zubní pasta na čištění tenisek

Vezměte si starý kartáček, naneste bělicí pastu a kroužete jí po gumě. Sami uvidíte výsledek.  

Čisticí prostředky

Velkým bojovníkem proti zažloutlým teniskám je čisticí prostředek Cif. Postup čištění je podobný jako při čištění mýdlem a vodou. Vezměte si houbičku nebo hadřík, naneste na ně Cif a drhněte. Nakonec jako vždy opláchněte. Tento postup můžete použít i pokud chcete vyčistit bílé kožené boty. 

Zázračná soda bikarbona

Posledním řešením je spíše taková babská rada. Slyšeli jste už o účincích sody bikarbony na tenisky? Ne? Tak pozorně čtěte, protože tento způsob je opravdu účinný.  

Budete potřebovat: 

  • sodu bikarbonu 
  • ocet 
  • starý kartáček
  • vodu 
  • jedny pořádně špinavé tenisky 

Čištění bílých tenisek sodou

Do misky nasypte přibližně čtvrtinu šálku sody bikarbony a přidejte asi polovinu šálku octa. Vezměte si kartáček a směs v misce pořádně míchejte až do té doby, kdy bude mít konzistenci podobnou kašičce. Směs následně naneste po celé botě a nechte působit 15–20 minut. Nakonec opláchněte a nechte pořádně vyschnout.  

Pokud ani po vysušení není teniska ještě dokonale bílá, můžete postup opakovat. 

Nezapomínejte na prevenci

Možná si řeknete, když vám v obchodě s botami nabízí prodavačka k novým botám různé přípravky a spreje, že je  v rámci šetření nepotřebujete. Opak je však pravdou. Tyto přípravky jsou pro vaše boty důležité. Pokud si látkové tenisky naimpregnujete, mnohem víc tak zamezíte žloutnutí bílých tenisek a celkově vám déle vydrží. Kromě klasických impregnačních sprejů se prodavačky zeptejte i na přípravky na bázi nanočástic, které by měly být ještě účinnější než ty klasické. 

Pokud zkusíte každý z těchto postupů, nemusíte víc googlit „bělení bílých tenisek“, ale budete už vědět, jak si vyčistit svoje bílé converse tenisky jednoduše, levně a v pohodlí domova. No a není přece nic lepšího, než moci svoje bílé tenisky spokojeně nosit a rozzářit s nimi každý outfit.  

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Komentáre

05/05/2019 16:17
Marcela

Já už vyzkoušela vše a guma je stále nažloutlá u adidsek. Co s tím, prosím.

Přidat komentářPublikováno dne: 11.10.2018
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to   fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci. Víte, jak mu zařídit terárium?

Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky

Jako budoucí majitel chameleona se musíte pořádně připravit, abyste mu vytvořili co možná nejvíc identické prostředí, v němž žije v přírodě. 

Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Poradíme vám jak na...