Jak vybělit látkové tenisky a zažloutlou gumu

Všichni se setkáváme s problémem, kdy ty krásné bílé tenisky, které jsme si kdysi koupili, už nejsou tak krásné. Zežloutnou, zešednou a z nádherné tenisky, kterou jsme tak rádi nosili, se stane teniska, která nám jen trčí ve skříni.

Jak vyčistit látkové bílé tenisky? 

Kdo by si přece obul ke stylovému outfitu špinavě vypadající boty? Asi málokdo. Naštěstí však existují triky, kterými se špíny a zažloutnutí zbavíte jednou provždy.  

Pokud se chcete dozvědět pár užitečných rad a tipů, jak takovýmto teniskám pomoci, abyste je mohli znovu hrdě nosit, pokračujte ve čtení. Zjistíte, jak účinně vybělit a vyčistit plátěné tenisky a zažloutlou gumu na nich.  

Mýdlo a voda

Je to sice klasika, avšak v některých případech může pomoci. Jednoduše je zkuste vydrhnout pomocí mýdla a vody a potom opláchněte. Pokud by to nestačilo, můžete je zkusit hodit i do pračky. Ale pozor! Nikdy nedávejte do pračky lepené látkové tenisky, mohlo by jim to uškodit.  

Vyzkoušejte citron!

O citronu se říká, že je to univerzální přírodní pomocník do domácnosti. A je tomu skutečně tak. Citron má kromě zdravotního využití i praktické. Pomůže vám i v tomto případě, protože citron se často používá jako přírodní bělidlo. Stačí, když ho překrojíte a překrojenou stranou pořádně budete drhnout žluté skvrny na botách nebo celé boty.

Čištění tenisek citrónem

 

Pokud náhodou nemáte čerstvý citron, můžete použít i citronovou šťávu, kterou nalejete například na hadřík. V tomto případě drhněte boty hadříkem.  Po vydrhnutí nechte citron působit na tenisky 10–15 minut a potom je opláchněte studenou vodou. Až tenisky vyschnou, měly by být o poznání bělejší. Jednoduché, že? 

Bělicí zubní pasta

Blbost, říkáte si. Jak by mohla zubní pasta pomoci teniskám? Velmi účinně. Bělicí pasta obsahuje totiž složky, které jsou vhodné na bělení například zažloutlé gumy.

Bělící zubní pasta na čištění tenisek

Vezměte si starý kartáček, naneste bělicí pastu a kroužete jí po gumě. Sami uvidíte výsledek.  

Čisticí prostředky

Velkým bojovníkem proti zažloutlým teniskám je čisticí prostředek Cif. Postup čištění je podobný jako při čištění mýdlem a vodou. Vezměte si houbičku nebo hadřík, naneste na ně Cif a drhněte. Nakonec jako vždy opláchněte. Tento postup můžete použít i pokud chcete vyčistit bílé kožené boty. 

Zázračná soda bikarbona

Posledním řešením je spíše taková babská rada. Slyšeli jste už o účincích sody bikarbony na tenisky? Ne? Tak pozorně čtěte, protože tento způsob je opravdu účinný.  

Budete potřebovat: 

  • sodu bikarbonu 
  • ocet 
  • starý kartáček
  • vodu 
  • jedny pořádně špinavé tenisky 

Čištění bílých tenisek sodou

Do misky nasypte přibližně čtvrtinu šálku sody bikarbony a přidejte asi polovinu šálku octa. Vezměte si kartáček a směs v misce pořádně míchejte až do té doby, kdy bude mít konzistenci podobnou kašičce. Směs následně naneste po celé botě a nechte působit 15–20 minut. Nakonec opláchněte a nechte pořádně vyschnout.  

Pokud ani po vysušení není teniska ještě dokonale bílá, můžete postup opakovat. 

Nezapomínejte na prevenci

Možná si řeknete, když vám v obchodě s botami nabízí prodavačka k novým botám různé přípravky a spreje, že je  v rámci šetření nepotřebujete. Opak je však pravdou. Tyto přípravky jsou pro vaše boty důležité. Pokud si látkové tenisky naimpregnujete, mnohem víc tak zamezíte žloutnutí bílých tenisek a celkově vám déle vydrží. Kromě klasických impregnačních sprejů se prodavačky zeptejte i na přípravky na bázi nanočástic, které by měly být ještě účinnější než ty klasické. 

Pokud zkusíte každý z těchto postupů, nemusíte víc googlit „bělení bílých tenisek“, ale budete už vědět, jak si vyčistit svoje bílé converse tenisky jednoduše, levně a v pohodlí domova. No a není přece nic lepšího, než moci svoje bílé tenisky spokojeně nosit a rozzářit s nimi každý outfit.  

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 11.10.2018
Hodnocení článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

Regulace vytápění interiéru zabrání plýtvání teplem. Přečtěte si náš článek o termostatických ventilech a termostatických hlavicích na radiátor, ve kterém najdete všechno podstatné.

Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Rekonstrukce bytu ve většině případů proběhne jednou za život. Proto jsme připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to...

Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Chcete se sprchovat komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu? V článku vám prozradíme, jak termostatická baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do...