Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Znáte to. V sobotu jdete na oslavu, popijete nějaký ten alkohol, bavíte se a pořádně si to užijete. Zůstanete tam i na noc, no a ráno je čas na řízení auta domů. Tady však přichází stres, protože víte, že jste požívali alkohol do pozdních hodin, a proto si nejste jistí, zda je vhodné sednout za volant. A právě v té chvíli by se vám hodilo, abyste měli alkohol tester doma. Samozřejmě, existují na internetu různé stránky, kde zadáte množství alkoholu a nápoje, které jste vypili, no a na základě toho vám to daná aplikace přepočítá. Na to se nemůžete úplně spoléhat, protože výpočty nemusí odpovídat skutečnosti.

Jak vybrat alkohol tester

Mnoho lidí si také myslí, že alkohol tester je dobrý jen tehdy, když máte dospívající děti a chcete je zkontrolovat. Ale ani nevíte, v kolika situacích může být užitečný i vám. Dnes se budeme věnovat tématu, jak vybrat správný alkohol tester a které značky a konkrétní modely vám doporučíme. U alkohol testerů je to tak, že ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Pojďme se tedy podívat na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.

Nejlepší domácí alkohol testery

Základní typy testerů

Na trhu je velké množství alkohol testerů, které vypadají odlišně a také se odlišně používají. Proto když už si vybíráte ten, který si chcete koupit, tak je dobré umět se v nich orientovat. Alkohol testery si tedy rozdělíme do dvou základních skupin – elektronické a testery s dýchacími trubičkami a balonem. Kdybychom vám měli dát doporučení, tak jednoznačně se podívějte spíše po elektronických testerech, protože je s nimi měření jednodušší a přesnější.

Elektronické testery

Elektronické přístroje se potom dělí podle technologie na ty s polovodičovým senzorem a elektrochemickým senzorem. Alkotestery s polovodičovým senzorem jsou většinou levnější, ale to se projevuje i na přesnosti měření. Přístroj funguje tak, že se jeho snímač ohřeje na 300 stupňů Celsia, přičemž po vdechnutí se alkohol přemění na elektrické napětí a přístroj na základě toho vyhodnocuje množství alkoholu v organismu.

Výsledky měření může ovlivňovat cigaretový kouř, žvýkačka nebo zubní pasta. Kalibrace měřiče se vyžaduje obvykle po půl roce. Alkohol testery s elektrochemickým testerem jsou už o něco modernější a přesnější. Ani jejich cena není vysoká, takže jednoznačně doporučujeme vybírat právě z této kategorie.

Testery s balonkem

Stejně jako měřiče s polovodičovým testerem, tak i detekční měřiče s balonkem jsou už považované spíše za zastaralé a lidé je už v podstatě nepoužívají. Na druhé strane, pokud chcete tento přístroj používat spíše jen příležitostně, tak vám klidně postačí i tento typ.

Toto zařízení se skládá z více částí – skleněné trubičky, na které je nasazený jednorázový náústek a balonek. Funguje to tak, že musíte nafouknout balonek do dostatečné velikosti, čímž se trubička zahřívá a na základě toho se potom měří hladina alkoholu. Výsledek se dozvíte na základě jejího zbarvení – když se zbarví do zelena, tak to znamená, že byly zaznamenané stopy alkoholu v dechu. Když zůstane barva trubiček stejná, tak je dech bez alkoholu. Nevýhodou tohoto měřiče je i nepřesný výsledek, čili nedostanete přesné číslo objemu alkoholu v krvi a nemůžete se podle toho řídit.

Měřiče pro profesionály

Je ještě jeden typ testerů na alkohol, který jsme neuváděli, a to hlavně proto, že ho používají hlavně profesionálové a odborníci. Jde o spektrofotometrické alkohol testery, které jsou ze všech typů úplně nejspolehlivější, ale to se potom odráží i na jejich ceně.

Měření zbytků alkoholu v krvi pomocí alkohol testeru v práci

Alkohol v krvi měří tak, že používají metodu absorbce elektromagnetického záření v infračerveném spektru. Asi to zní velmi složitě, ale až tak složité to není. Jednoduše na základě pár fyzikálních pravidel dokážou zjistit, zda se v krvi nachází alkohol, nebo ne. Nejčastěji se s tímto typem měřiče setkáte buď na policejní stanici, u soudů, nebo zastupitelstvích.

Jak vybrat alkohol tester

Když už znáte základní kategorie alkohol testerů a rozhodli jste se, který typ si chcete vybrat, tak byste se měli podívat na jejich vlastnosti. Na které parametry byste se měli při výběru měřiče alkoholu v krvi zaměřit?

Přesnost měření

Když už si kupujete alkohol tester, tak chcete, aby vám měřil co nejpřesněji. Je třeba mít na mysli, že žádný tester není přesný na 100 %. Proč? Výše jsme už uvedli, že v dechu můžete mít příměsi různých jiných látek, které měření ovlivňují. Vždyť se přece jen vždy hovoří o hladině alkoholu v krvi a ne v dechu. Proto jsou nejpřesnější výsledky jen z krevních testů.

Na druhé straně, přístroje by měly jednoznačně rozeznat, zda se ve vašem dechu nenachází žádný alkohol, nebo jsou to jen pozůstatky, nebo je hladina alkoholu ve vaší krvi pořádně vysoká. Měření nemusí být přesné na tři desetinná místa, ale aspoň ta dvě desetinná místa by přesná měla být. Protože i výrobci vědí, že měření není úplně přesné, dávají na přístroje možné odchylky, díky kterým je můžete dělit do skupin na ty přesnější a méně přesné.

Kalibrovatelnost

Na to, aby vám alkohol tester fungoval dlouho a správně, je potřebná pravidelná kalibrace. Jsou přístroje, které tuto funkci mají zahrnutou, a jsou i takové, které ji nemají, proto je důležité, abyste přikládali důraz i tomuto parametru. Ověřte si i to, jak se tento proces u daného modelu provádí.

Na většině novějších modelů a značek je datum kalibrace vyznačené, takže bude pro vás jednodušší sledovat, jak často a kdy přesně je to potřebné provádět. Většinou měřič vydrží kalibrovaný přibližně rok, případně to může záviset na počtu použití. Pokud byste si byli jistí, že přístroj ukazuje nesprávné hodnoty i přestože jste ho v nedávné době kalibrovali, tak je potřebné proces zopakovat. Samozřejmě, kalibraci by měli provést buď v prodejně, kde jste alkohol tester kupovali, nebo ji svěřit do rukou odborníka, který těmto věcem rozumí. Podle značky a ceny přístroje se potom liší i cena kalibrace u odborníka.

Jednotky měření

Je rozdíl, když vám přístroj měří obsah alkoholu v krvi pomocí jednotky promile, nebo vám měří koncentraci alkoholu v dechu a měří se to v miligramech na litr. Většina přístrojů, které se prodávají u nás, tak má tu klasickou měrku, kterou všichni známe. Promile. Přístroje v této skupině se označují BAC – Blood Alcohol Concentration.

Domácí alkohol tester

Druhý typ měřiců se označuje zkratkou BrAC – Breath Alcohol Concentration. Když se chystáte někam na dovolenou a kontrolujete si, s jakou hladinou alkoholu je přípustné řídit, tak si dávejte pozor právě na jednotky, ve kterých je uvedená hodnota. Mohlo by vám to jinak způsobit problém.

Certifikace

Určitě se vyhněte alkohol testerům, které nejsou certifikované a dodávané s technickými informacemi, případně od neověřených značek. Nejenže tím riskujete to, že vám nemusí tester vydržet ani do konce záruční doby, ale také nemusí měřit hodnotu alkoholu přesně a vy si tak můžete vytvářet falešný pocit bezpečnosti.

Vlastně i proto vytváříme pro vás tento článek, abyste věděli, ze kterých značek si vybrat a nemusíte se bát, že by se nenašel alkohol tester i v přijatelné ceně. Sahejte raději po značkách, na které najdete více doporučení, ne po těch, které vám nabízejí zařízení za nejnižší cenu.

Displej

Jsou dva typy displejů, které tyto testery mívají. Jde o:

  • LED displej s diodami – vyznačuje se lepší viditelností, je tedy vhodný i do horších světelných podmínek. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie a nezobrazují se žádné informace navíc.
  • LCD podsvícený displej – spotřeba energie je nižší a nechybí ani menu, případně informace navíc. Problém může být ve tmě nebo šeru, když údaje na displeji nejsou až tak viditelné.

Kromě konkrétního typu displeje je důležité, abyste údaje mohli jednoduše přečíst, pochopit a nemuseli jste luštit nějaké zkratky, které se mohou po provedení měření objevit. Některé přístroje jsou jen v angličtině, jiné se dají jazykově přizpůsobit. Na některých přístrojích se dají změnit jednotky, což je výhodou hlavně v případě, který jsme vám uvedli v předešlém bodu.

Rychlost měření

Kdybychom měli charakterizovat, jak přesně je ohraničený proces měření, tak je to časový úsek mezi získáním údajů z dechu a zobrazením měřeného údaje. Tento parametr se vám může zdát zcela nepodstatný, v některých případech je opak pravdou. Hlavně když někam spěcháte, ale stále nevíte, zda můžete sednout za volant.

Použití alkohol testeru v domácnosti

Obvykle se délka měření přístrojů pohybuje od 5 do 60 vteřin. Ale není třeba se vždy držet jen tohoto časového intervalu. Do tohoho si ještě můžete započítat čas mezi zapnutím přístroje a jeho připraveností na měřeníe, to většinou trvá těch 30 vteřin. Případně dobu regenerace přístroje mezi dvěma měřeními.

Používání testeru

Pokud chcete mít přesné a spolehlivé výsledky měření, tak je důležité používat alkohol tester správně. Měření může ovlivnit více faktorů, proto vám je tu nyní shrneme do pár bodů:

1. Alkohol tester se nepoužívá okamžitě po tom, když vypijete jakýkoliv druh alkoholu. Proč? V dechu se totiž ještě nenachází alkohol a ten potřebuje čas, aby se začal uvolňovat. Test je nejlepší provést tak 15–30 minut po vypití nápoje.
2. Před použitím přístroje si vypláchněte ústa čistou vodou, aby žádné další faktory výrazně neovlivňovaly měření (jídlo, sladké nápoje, cigarety). Ty mohou totiž snížit alkohol v dechu. 
3. Pokud vám přístroj naměří alkohol v dechu, tak měření po pár minutách zopakujte. Pokud totiž jde už jen o zbytkový alkohol, může jeho hladina kolísat, proto je vhodné měřit opakovaně.
4. Přístroj pravidelně kalibrujte, a to v intervalech a způsobem doporučeným výrobcem.

Pokud si nechcete kupovat přístroj za desítky, případně stovky eur, tak vám může posloužit i jednorázový alkohol tester. Ten vzhledově připomíná balzám na rty a většinou tento alkohol tester najdete v lékárně. Doporučujeme tento test provést nejdříve 15 minut po požití alkoholu a snažit se vdechnout co nejvíc vzduchu, aby byly výsledky co nejpřesnější. 

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 13.06.2022
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínkyJak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínky

Zavařené okurky dokážou vydržet i roky. V dnešním článku vám povíme něco o tom, jak je nejideálnější okurky zavařovat. Také vám ukážeme různé postupy na sterilizování.

Tipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyniTipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyni

Věděli jste, že když si zrcadlo umístíte v bytě na zajímavější místo, než je jen šatníková skříň nebo koupelna, dokážete se svým bytem udělat zázraky?

Hraboši a hryzci na zahradě – jak se jich zbavit?Hraboši a hryzci na zahradě – jak se jich zbavit?

V tomto článku vám přiblížíme všechny škůdce, kteří jsou na zahradě běžní, jak se jich co nejjednodušeji zbavit a ochránit tak svoji úrodu.