Jak vybrat běžecký pás a které běžecké pásy jsou nejlepší?

Kardio cvičení je neodmyslitelnou součástí každého tréninku. Ať se chystáte zhubnout do plavek, nebo potřebujete formovat svoji postavu, běh, bicykl nebo brusle jsou tou nejlepší možností, jak zlepšit svoji výdrž a shodit i nějaké to kilo.

Běžecký pás na doma 

Běžecký pás je proto ideální možností, jak se dostat do vytoužené formy. Běžecké trenažéry patří mezi populární cvičební nářadí v každé posilovně. Určitě však není na škodu opatřit si tohoto fitness pomocníka i domů. Běžecký pás nikoho nelimituje.

Muži, ženy, děti, starší, mladší, profesionálové nebo amatéři. Běžet může téměř každý. Jeho koupě je však někdy velkou vědou. Možností na trhu jsou opravdu stovky, možná i tisíce, a proto je výběr komplikovaný. Co je důležité při koupi trenažéru? Jaké parametry jsou při výběru rozhodující?

Oblíbené běžecké pásy

Běžecký trenažér je všestranný nástroj

Nemusíte být profesionální běžec nebo zanícený sportovec, abyste si běžecký pás mohli opatřit. Běžecký pás je určený pro všechny, kterým pohyb pomáhá a nevadí jim. Ať jde o běh, chůzi, rehabilitační účely nebo chcete zapracovat na svojí kondičce, shodit pár kil a vyformovat postavu, běžecký trenažér vám pomůže ve všem.

Pohyb je zcela přirozenou součástí našeho života. Někdo ho má víc, někdo méně. Tento fakt vyplývá především z predispozicí, zažitých zvyků, povahy nebo práce. Běh či chůze však má příznivý vliv na tělesnou kondici, zpevňování svalstva a také napomáhá k vyšší odolnosti a předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Běhání na běžeckém pásu

Kdy je vhodné si běžecký pás opatřit? Pracovní vytíženost, nedostupnost posilovny v našem okolí, nevhodné počasí na běh venku a samozřejmě spousta našich výmluv. To všechno může být důvodem. Běhat v interiéru klidně i před televizí věru nezní špatně. Je to komfortní, časem se vám investice vrátí, ale podstatné je, že investujete do sebe samého. Děláte to pro svoje zdraví, pocit a až v poslední řadě pro vaši postavu.

Typ běžeckého pásu

Rozlišujeme dva základní typy běžících pásů. Ve své podstatě se odlišují hlavně pohonem.

  • Motorový běžecký pás – už podle názvu je možné dedukovat, že hlavním pohonem je elektromotor. Běžecký pás tedy zapojíte do elektrické sítě a regulujete rychlost svého běhu nebo sklon. Výkon motorů se pohybuje od 1.0 HP až po 6.0 HP (horse power – koňské síly). Nižší výkon je samozřejmě určený pro menší zátěž.
  • Bezmotorový běžecký pás – lacinější varianta, kterou preferují začátečníci, ale i někteří profesionálové. Pohon funguje na mechanickém principu. Když se rozběhnete, tak běžíte nebo kráčíte. Nastavit si můžete samozřejmě sklon a brzdit pomocí magnetické brzdy.

Nejoblíbenější motorové pásy

Nejoblíbenější bezmotorové pásy

Kdo a jak často bude běžecký pás využívat?

Rozhodli jste se, že běžecký pás je přesně to, co potřebujete? Skvělá volba. Ale možná se k vám přidá i váš partner/partnerka nebo celá rodina. Je nutné na začátku uvést, že ne každý běžecký trenažér je stejný.

Podle toho, kdo a jak často bude pás využívat, je třeba také vybírat. Rozhodující jsou tedy parametry, hmotnost osob a také intenzita, s jakou se bude běžecký pás využívat. Při hmotnosti je nutné počítat i s minimální rezervou.

Běhání na domácím běžeckém pásu

Výkon motoru běžeckého trenažéru

Motor je srdcem motorového běžeckého pásu. Výdrž, možnost zatížení, ale i cena se obvykle odvíjí právě od výkonu motoru. Uváděné rozmezí se pohybuje od 1 do 6 HP. Pro domácí účely v závislosti na době a intenzitě používání vám doporučujeme výkon vyšší než 1,5 HP. Nižší výkon je určený spíše na chůzi.

Nosnost běžeckého pásu

Hmotnost jsme už uváděli, ale důležité je definovat, jak nosnost uvádějí výrobci. Výrobci udávají maximální hmotnost uživatele. Avšak myslete na to, že při koupi musíte nosnost zvýšit minimálně o 30 %. Základní modely mají obvykle nosnost do 100 kg. Pokud tedy vážíte 90 kg, neznamená to, že vás pás s nosností 100 kg neunese, ale jeho zatížení bude téměř maximální. Ideální je tedy sáhnout po maximální nosnosti 110–120 kg.

Důležitý je v tomto případě i parametr odpružení. To je důležité pro tlumení nárazů během běhu. Není to pravidlem, ale čím dražší běžecký pás, tím je komfort i výdrž obvykle vyšší.

Regulace sklonu běžecké plochy

K čemu vlastně regulace sklonu slouží? No, především při běhu venku ne vždy běžíte po rovince. Pokud tedy neběháte po běžecké dráze. Regulace sklonu umožňuje simulaci běhu v terénu. Abyste to tedy neměli tak jednoduché, sklon můžete nastavit.

Regulace sklonu běžecké plochy

Hodnota sklonu se udává v procentech. Sklon se obvykle pohybuje od 0 do 30 %. Klasické běžecké pásy mají možnost nastavení obvykle do 10 %. Buď tento sklon nastavujete mechanicky, nebo je běžecký pás vybavený elektronickým nastavením sklonu. V tomto případě vám stačí stisknout tlačírka.

Rozměry běžecké plochy

Musíme upozornit, že tento parametr je velmi důležitý. Možná nejdůležitější z hlediska komfortu při běhu. Často je tento parametr podceňovaný a následně si uživatelé domácích běžeckých pásů stěžují na málo prostoru. Všichni jsme odlišní. V tomto případě jde o výšku, ale i šířku dané osoby. Fyzické parametry jsou tedy rozhodující.

Vyšší uživatelé obvykle dělají delší kroky a logicky nášlapná plocha by měla být větší. Také máme odlišný styl pohybu a tím se liší i šířka nášlapné plochy. Délka běžecké plochy se pohybuje v rozmezí od 120 do 170 cm. Šířka je obvykle 40 až 60 cm. Na domácí trénink doporučejeme šířku běžecké plochy aspoň 45–50 cm. Délku nášlapné plochy je nutné přizpůsobit výšce postavy a ideální je přístroj si vyzkoušet.

Funkce běžeckého pásu

Dnešní běžecké trenažéry jsou vybavené množstvím funkcí. Samozřejmě, programové vybavení je různé v závislosti na ceně a typu běžeckého pásu. Množství z nich je vybavených LCD displejem, který zobrazuje specifické hodnoty.

Důležité funkce:

  • dosažená rychlost
  • zaběhnutý čas
  • zaběhnutá vzdálenost
  • sklon běžecké plochy
  • měření tepové frekvence
  • možnost připojení MP3, iPod...

Funkce běžeckého pásu

Volitelné programy

Tato funkca je poměrně specifická a obvykle vítaná. Předdefinované programy vám umožňují nastavení profilu tratě, a tedy nastavení náročnosti a hlavne ušetří čas. Tyto programy nemusíte nastavovat ručně. Jednoduše spustíte program a ten během běhu určuje tempo běhu i samotný sklon terénu. V zásadě je tedy na vás, jaký program budete využívat.

Skladnost běžeckého pásu

Tím, že běžecký pás není právě nejmenším typem cvičebního náčiní, je vítané, když je možné nějakým způsobem běžecký pás složit. Ne, běžecký pás nebudete opětovně rozebírat a následně skládat. To by bylo nelogické a nepraktické. Dnešní běžecké pásy jsou většinou sklopné. Můžete ho tak složit do svislé polohy a odsunout ke stěně nebo do rohu místnosti. Některé jsou vybavené i malými kolečky.

Skladnost běžeckého pásu

Servis, záruka a montáž

Tady jde především o možnosti, které vám poskytuje prodejce daného zařízení. Při koupi tedy myslete i na to, zda montáž samotného zařízení zvládnete. Pokud máte pocit, že montáž není vaše silná stránka, určiěe možnost montáže přivítáte.

Stejně tak běžecký pás je také jen stroj jako každý jiný a klidně se může stát, že se něco pokazí. V tom případě je určitě vítaná možnost servisu či v případě fatální poruchy v rámci záručních norem i možnost reklamace, a tedy záruka na zboží (24 měsíců). Delší doba, například 5 roků se obvykle vztahuje na určité kompomenty samotného zařízení (motor, rám). Myslete tedy na detaily, které se vám později mohou vyplatit. Nakupujte u prodejců, kteří vám nabídnou doručení kurýrem, asistenci při manipulaci a také všechny výše uvedené služby.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 07.10.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...