Jak vybrat běžecký pás a které běžecké pásy jsou nejlepší?

Kardio cvičení je neodmyslitelnou součástí každého tréninku. Ať se chystáte zhubnout do plavek, nebo potřebujete formovat svoji postavu, běh, bicykl nebo brusle jsou tou nejlepší možností, jak zlepšit svoji výdrž a shodit i nějaké to kilo.

Běžecký pás na doma 

Běžecký pás je proto ideální možností, jak se dostat do vytoužené formy. Běžecké trenažéry patří mezi populární cvičební nářadí v každé posilovně. Určitě však není na škodu opatřit si tohoto fitness pomocníka i domů. Běžecký pás nikoho nelimituje.

Muži, ženy, děti, starší, mladší, profesionálové nebo amatéři. Běžet může téměř každý. Jeho koupě je však někdy velkou vědou. Možností na trhu jsou opravdu stovky, možná i tisíce, a proto je výběr komplikovaný. Co je důležité při koupi trenažéru? Jaké parametry jsou při výběru rozhodující?

Oblíbené běžecké pásy

Běžecký trenažér je všestranný nástroj

Nemusíte být profesionální běžec nebo zanícený sportovec, abyste si běžecký pás mohli opatřit. Běžecký pás je určený pro všechny, kterým pohyb pomáhá a nevadí jim. Ať jde o běh, chůzi, rehabilitační účely nebo chcete zapracovat na svojí kondičce, shodit pár kil a vyformovat postavu, běžecký trenažér vám pomůže ve všem.

Pohyb je zcela přirozenou součástí našeho života. Někdo ho má víc, někdo méně. Tento fakt vyplývá především z predispozicí, zažitých zvyků, povahy nebo práce. Běh či chůze však má příznivý vliv na tělesnou kondici, zpevňování svalstva a také napomáhá k vyšší odolnosti a předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Běhání na běžeckém pásu

Kdy je vhodné si běžecký pás opatřit? Pracovní vytíženost, nedostupnost posilovny v našem okolí, nevhodné počasí na běh venku a samozřejmě spousta našich výmluv. To všechno může být důvodem. Běhat v interiéru klidně i před televizí věru nezní špatně. Je to komfortní, časem se vám investice vrátí, ale podstatné je, že investujete do sebe samého. Děláte to pro svoje zdraví, pocit a až v poslední řadě pro vaši postavu.

Typ běžeckého pásu

Rozlišujeme dva základní typy běžících pásů. Ve své podstatě se odlišují hlavně pohonem.

  • Motorový běžecký pás – už podle názvu je možné dedukovat, že hlavním pohonem je elektromotor. Běžecký pás tedy zapojíte do elektrické sítě a regulujete rychlost svého běhu nebo sklon. Výkon motorů se pohybuje od 1.0 HP až po 6.0 HP (horse power – koňské síly). Nižší výkon je samozřejmě určený pro menší zátěž.
  • Bezmotorový běžecký pás – lacinější varianta, kterou preferují začátečníci, ale i někteří profesionálové. Pohon funguje na mechanickém principu. Když se rozběhnete, tak běžíte nebo kráčíte. Nastavit si můžete samozřejmě sklon a brzdit pomocí magnetické brzdy.

Kdo a jak často bude běžecký pás využívat?

Rozhodli jste se, že běžecký pás je přesně to, co potřebujete? Skvělá volba. Ale možná se k vám přidá i váš partner/partnerka nebo celá rodina. Je nutné na začátku uvést, že ne každý běžecký trenažér je stejný.

Podle toho, kdo a jak často bude pás využívat, je třeba také vybírat. Rozhodující jsou tedy parametry, hmotnost osob a také intenzita, s jakou se bude běžecký pás využívat. Při hmotnosti je nutné počítat i s minimální rezervou.

Běhání na domácím běžeckém pásu

Výkon motoru běžeckého trenažéru

Motor je srdcem motorového běžeckého pásu. Výdrž, možnost zatížení, ale i cena se obvykle odvíjí právě od výkonu motoru. Uváděné rozmezí se pohybuje od 1 do 6 HP. Pro domácí účely v závislosti na době a intenzitě používání vám doporučujeme výkon vyšší než 1,5 HP. Nižší výkon je určený spíše na chůzi.

Nosnost běžeckého pásu

Hmotnost jsme už uváděli, ale důležité je definovat, jak nosnost uvádějí výrobci. Výrobci udávají maximální hmotnost uživatele. Avšak myslete na to, že při koupi musíte nosnost zvýšit minimálně o 30 %. Základní modely mají obvykle nosnost do 100 kg. Pokud tedy vážíte 90 kg, neznamená to, že vás pás s nosností 100 kg neunese, ale jeho zatížení bude téměř maximální. Ideální je tedy sáhnout po maximální nosnosti 110–120 kg.

Důležitý je v tomto případě i parametr odpružení. To je důležité pro tlumení nárazů během běhu. Není to pravidlem, ale čím dražší běžecký pás, tím je komfort i výdrž obvykle vyšší.

Regulace sklonu běžecké plochy

K čemu vlastně regulace sklonu slouží? No, především při běhu venku ne vždy běžíte po rovince. Pokud tedy neběháte po běžecké dráze. Regulace sklonu umožňuje simulaci běhu v terénu. Abyste to tedy neměli tak jednoduché, sklon můžete nastavit.

Regulace sklonu běžecké plochy

Hodnota sklonu se udává v procentech. Sklon se obvykle pohybuje od 0 do 30 %. Klasické běžecké pásy mají možnost nastavení obvykle do 10 %. Buď tento sklon nastavujete mechanicky, nebo je běžecký pás vybavený elektronickým nastavením sklonu. V tomto případě vám stačí stisknout tlačírka.

Rozměry běžecké plochy

Musíme upozornit, že tento parametr je velmi důležitý. Možná nejdůležitější z hlediska komfortu při běhu. Často je tento parametr podceňovaný a následně si uživatelé domácích běžeckých pásů stěžují na málo prostoru. Všichni jsme odlišní. V tomto případě jde o výšku, ale i šířku dané osoby. Fyzické parametry jsou tedy rozhodující.

Vyšší uživatelé obvykle dělají delší kroky a logicky nášlapná plocha by měla být větší. Také máme odlišný styl pohybu a tím se liší i šířka nášlapné plochy. Délka běžecké plochy se pohybuje v rozmezí od 120 do 170 cm. Šířka je obvykle 40 až 60 cm. Na domácí trénink doporučejeme šířku běžecké plochy aspoň 45–50 cm. Délku nášlapné plochy je nutné přizpůsobit výšce postavy a ideální je přístroj si vyzkoušet.

Funkce běžeckého pásu

Dnešní běžecké trenažéry jsou vybavené množstvím funkcí. Samozřejmě, programové vybavení je různé v závislosti na ceně a typu běžeckého pásu. Množství z nich je vybavených LCD displejem, který zobrazuje specifické hodnoty.

Důležité funkce:

  • dosažená rychlost
  • zaběhnutý čas
  • zaběhnutá vzdálenost
  • sklon běžecké plochy
  • měření tepové frekvence
  • možnost připojení MP3, iPod...

Funkce běžeckého pásu

Volitelné programy

Tato funkca je poměrně specifická a obvykle vítaná. Předdefinované programy vám umožňují nastavení profilu tratě, a tedy nastavení náročnosti a hlavne ušetří čas. Tyto programy nemusíte nastavovat ručně. Jednoduše spustíte program a ten během běhu určuje tempo běhu i samotný sklon terénu. V zásadě je tedy na vás, jaký program budete využívat.

Skladnost běžeckého pásu

Tím, že běžecký pás není právě nejmenším typem cvičebního náčiní, je vítané, když je možné nějakým způsobem běžecký pás složit. Ne, běžecký pás nebudete opětovně rozebírat a následně skládat. To by bylo nelogické a nepraktické. Dnešní běžecké pásy jsou většinou sklopné. Můžete ho tak složit do svislé polohy a odsunout ke stěně nebo do rohu místnosti. Některé jsou vybavené i malými kolečky.

Skladnost běžeckého pásu

Servis, záruka a montáž

Tady jde především o možnosti, které vám poskytuje prodejce daného zařízení. Při koupi tedy myslete i na to, zda montáž samotného zařízení zvládnete. Pokud máte pocit, že montáž není vaše silná stránka, určiěe možnost montáže přivítáte.

Stejně tak běžecký pás je také jen stroj jako každý jiný a klidně se může stát, že se něco pokazí. V tom případě je určitě vítaná možnost servisu či v případě fatální poruchy v rámci záručních norem i možnost reklamace, a tedy záruka na zboží (24 měsíců). Delší doba, například 5 roků se obvykle vztahuje na určité kompomenty samotného zařízení (motor, rám). Myslete tedy na detaily, které se vám později mohou vyplatit. Nakupujte u prodejců, kteří vám nabídnou doručení kurýrem, asistenci při manipulaci a také všechny výše uvedené služby.

Oblíbené běžecké pásy

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 07.10.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?

Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky

Gymnastický míč je všestranným pomocníkem – můžete jej použít na sezení v kanceláři, ale i na cvičení doma. Ocení jej děti i dospělí, hodí se také pro těhotné ženy. Poradíme vám, jak si...

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!