Jak vybrat běžky? Jsou lepší se šupinami, nebo bez?

Uvažujete nad tím, jak se ve formě udržet i během zimy, ale posilovna vás neláká? Zkuste běžky. Prozradíme vám, proč se nad touto sportovní aktivitou minimálně zamyslet, i jak si běžky správně vybrat.

Nejlepší běžky s vázáním

V zimě vám zvědavost nedovolí běžky aspoň nevyzkoušet a my jsme přesvědčení o tom, že si je velmi oblíbíte.

Oblíbené běžecké lyže a sety

Sníh je základ

Jediným nedostatkem běhu na lyžích je to, že je závislý na sněhu. Když nám ho Perinbaba nenadělí v dostatečném množství, z ěhání na lyžích nic nebude. Myslete pozitivně a radost z této aktivity bude ještě větší.

Kvalitní běžky

Sníh bude a vy si díky běžkám udržíte a možná i zlepšíte kondici, na které jste v létě tak usilovně pracovali. Sportujete venku a do pohybu, který si běh na lyžích vyžaduje, zapojíte celé tělo.

Jak na běžkách budete běhat?

Klasicky nebo bruslit? Na trhu jsou i tzv. kombi lyže, které můžete použít při obou stylech. Jsou vhodné pro začátečníky, kteří ve stylu ještě nemají celkem jasno a je třeba na něm trochu zapracovat. Profesionálové se zaměřují na běžky, které jsou na jejich styl zaměřené.

Turistické vs. běžky na bruslení

 • bruslařské běžky jsou o 4 až 6 mm širší a o 10 až 15 cm delší
 • klasická lyže má špičatější a bruslařská oblejší a kratší špičku
 • klasické turistické lyže jsou šupinové (grip) nebo voskovací
 • „šupinové“ běžky mají v odrazové části tzv. šupiny (odlévané nebo frézované), které umožňují odraz a zamezují proklouznutí lyže dozadu
 • klasické běžky mají tzv. mazací zónu, kde nanesete stoupací vosk a ten umožní odraz dopředu. Stoupací vosk vyberete podle teploty a struktury sněhu
 • běžky do neupraveného terénu by měly být širší než běžné klasické turistické běžky do stopy. Většinou mají ocelové hrany a robustnější širší vázání

Jak si běžky správně vybrat?

Při výběru správných běžek si nechte poradit odborníkem, se kterým se ve specializovaných prodejnách určitě potkáte. Máte svoje představy, ale když s běžkami začínáte, představy nestačí. Aby vás první jízda neodradila natolik, že se k běžkám už nevrátíte. Běžeckou výstroj nekupujete jen na jednu zimu. Bude vás jí provázet několik let. Dejte si na výběru opravdu záležet.

Běžky s vázáním

Běžet s ním budete vy. Měli byste se cítit komfortně a bezpečně, abyste podali dobrý výkon. Neberte hned první, o kterých vám prodejce řekne, i když vás informace o nich ohromí. Nechte si něco říct k více značkám a druhům a dobře si je prohlédněte. Vyzkoušejte běžecké boty a vyberte si ty nejpohodlnější. Abyste neměli potřebu se jich v polovině jízdy zbavit.

Výběr turistických lyží ovlivní:

 • technika - klasika, bruslení, backcountry
 • terén – upravená stopa, volný terén
 • vyspělost – začátečník, pokročilý běžkař, který ovládá techniku odrazu a ovládání lyží
 • zatížení – rekreační turistika, běžecký nebo výkonnostní trénink
 • tělesné parametry – běžky podle hmotnosti a bežky podle vah
 • teplota používání

Na hmotnosti záleží. Těžší lidé by se měli zaměřit na tvrdší lyže, lehčí na měkčí. Při nedostatočném přitlačení lyží odrazová zóna ke sněhu nepřilne tak, jak je třeba a nevznikne dostatečné tření. Delší lyže lépe vedou stopu, mají lepší skluz a jsou rychlejší a stabilnější, proto rozhoduje i výška lyžaře.

Běžky na bruslení

Lyže by měly být o 10 až 15 cm delší než vy. Abyste z jízdy na nich vytěžili maximum. Nejdelší lyže, se kterými se na trhu setkáte, mají 210 cm. Co model, to jiné parametry. Proto doporučujeme se o výběru lyží poradit s odborníkem.

Označení lyží podle normy ISO

 • "S" – sportovní, závodní („C“ classic nebo „S“ skate)
 • "A" – allround („C“ classic nebo „S“ skate)
 • "L" – rekreační
 • "W" – turistické

Běžky a jejich rozdělení

Podle toho, který styl jízdy vám bude nejvíc vyhovovat, se běžky dělí na:

 • Kombi lyže - Vhodné jsou zejména na běh ve stopě a pro ty, kteří si svým stylem ještě nejsou úplně jistí.
 • Turistické lyže - Patříte mezi začátečníky a hledáte lehké lyže, které se dají dobře ovládat? Zaměřte se na turistické běžky a vydejte se s nimi na túry ve stopě. Zvládnou i náročnější a členitější terén na každém druhu sněhu.
 • Backcountry lyže - Lyže s ocelovými hranami určené pro náročnější a neupravený terén.
 • Šupinové lyže - Povrch skluznice těchto běžek připomíná šupiny, které jim brání v prokluzu. Jsou však hlučnější a v prašném nebo zledovatělém sněhu si požitek z jízdy neužijete.
  Jsou tedy lepší běžky se šupinami, nebo bez? Odpověď závisí na stylu jízdy - pokud se běžecké lyže využívají zejména na chůzi (zejména mimo stopu), potom jejich existence sníži nutnost mazání a šupiny opravdu velmi oceníte. Je nutné však dodat i to, že šupiny se každou jízdou opotřebují a postupně ztrácejí účinnost. Pokud preferujete rychlou jízdu a využíváte skluz, potom vás budou brzdit.

Není to jen o běžkách

K lyžím potřebujete také správně zvolenou běžkařskou obuv a vázání. Vázání vyberte podle toho, které boty vám sednou nejlépe. V botách se máte cítit pohodlně a nemá vám v nich být zima, abyste si jízdu užili skutečně pořádně.

Samotné bežky nebo komplet sety?

Při výběru běžeckých lyží narazíme na dilema – nakoupit jednotlivé prvky samostatně nebo si vybrat předem celý set běžek s vázáním? Výhodou setu je nejčastěji jeho cena, která začíná už na cca 2000 korunách.

Kvalitní běžky s vázáním

Nákup kompletu zároveň zjednoduší celý nákup, a to zejména v případě, když se řadíte k začátečníkům, kteří si jdou koupit svoje první běžky. 

Lyžařské hole

Při výběru holí rozhoduje styl běhu na lyžích. Klasický běh vyžaduje hole cca o 30 až 35 cm nižší, než je výška postavy. Při bruslení jsou o něco delší a měly by sahat pod nos.

Vyberte si běžky set a získáte běžky a vázání za výhodnou cenu. Cenu neberte jako jediné kritérium a ptejte se na všechno, co vás u běžek zajímá. Aby byl výběr skutečně dobrý a abyste si zimu na běžkách pořádně užili.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 06.11.2019
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.