Jak vybrat bezpečnou autosedačku pro dítě + výsledky testu ADAC 2019

Pokud očekáváte ve svém životě jednu z nejhezčích a nejradostnějších událostí, tak vám samozřejmě gratulujeme! Ale s touto událostí se spojuje také mnoho povinností, nových výzev a hodně změn. Před tím, než se vám miminko narodí, je nutné si toho hodně nastudovat.

Výsledky testu dětských autosedaček

Ať už jak probíhají první měsíce jeho života, jak se o něj starat i to, co všechno ke svému životu potřebuje. Ať už jsou to zařízení na doma, postýlka, vanička nebo hračky, ale i věci, které budete potřebovat k jeho převozu už z porodnice. Do této skupiny patří právě i autosedačka.

Jak vybrat autosedačku pro dítě? Teď to není jako kdysi, že jste měli na výběr jeden typ autosedačky a neměli jste si z čeho vybírat. V současnosti je to tak, že si můžete vybírat z různých cenových kategorií, různých značek, různých typů i materiálů. V tolika informacích a parametrech je těžké se vyznat, proto se vám tímto článkem budeme snažit pomoci. Řekneme vám něco o hlavním rozdělení, o tom, co všechno byste měli od bezpečné autosedačky požadovat, i to, kolik autosedaček si za život musíte opatřit. Přece jen je to věc jen na určité časové období života dítěte, takže to není něco, co budete mít už navždy.

Rozdělení autosedaček

Rozdělení pro autosedačky je hned několik, proto je potřebné zvážit více parametrů. Ať už je to váha dítěte, s tím je spojený i věk dítěte a jeho velikost. Jak jsme už výše uváděli, tak autosedačka skutečně není jednorázová investice a počítejte s tím, že dokud dítě nedosáhne 150 cm, což je hranice pro jízdu v autě bez autosedačky i bez podsedáku, tak budete muset vystřídat i tři autosedačky. Na druhé straně je ale výhodou, že při obvyklém používání se nijak nepoškodí a můžete ji někomu prodat. Tak se vám aspoň část investice vrátí. Ale zpět k dělení.

První z autosedaček budete potřebovat hned po tom, když se vám dítě narodí, takže to je skupina 0 až 13 kilogramů. Tato autosedačka by vám měla vydržet přibližně rok, maximálně rok a půl. Budete ji potřebovat už při převozu z porodnice, takže je dobré už před termínem porodu koupit a nainstalovat do auta. Druhá autosedačka je už větší, určená pro hmotnostní kategorii od 9 do 18 kilogramů. Měla by vám vydržet od toho roku a půl až do čtyř roků věku. No a poslední kategorie je od 15 do 36 kilogramů a měla by dítěti vydržet až do 12 roků, kdy už zákonem danou výšku překročí. Toto je doporučené množství autosedaček. Vám samozřejmě mohou stačit jen dvě nebo jich můžete mít i čtyři.

Pamatujte ale na to, že by měla autosedačka přesně odpovídat „parametrům“ vašeho dítěte. Přece jen, jde o jeho bezpečnost a na té by se šetřit nikdy nemělo. Někteří rodiče se totiž domnívají, že když koupí dítěti větší autosedačku, tak s vidinou úspory mají argumenty, že dítě do ní doroste. Ano, dítě sice doroste, ale může mu to způsobit zranění a nemusí vlastně splnit svůj účel. Obráceně to platí také, a pokud bylo dítě do autosedačky příliš velké, také by přestala plnit svůj účel. Dítě se nebude cítit pohodlně a bude to znepříjemňovat cestu vám i jemu.

✅ Autosedačky od 0 do 13 kg – skupina 0 a 0+

Jak jsme už uvedli, tak právě tato autosedačka je první, kterou si ještě před narozením dítěte opatříte a vydrží vám dokud dítě nebude mít 10 kg, to je skupina 0. Druhou je skupina 0+ a ta je do 13 kg. Autosedačky z této kategorie mají kolébkový tvar a lidově se nazývají skořápky nebo vajíčka. Používají se pro kojence, kteří ještě nedokážou sedět, a proto je pro ně tento „polosed“ mnohem pohodlnější. Dítě je v této autosedačce chráněné od nohou až po hlavičku.

Většina těchto autosedaček je přizpůsobená na to, aby se dávala proti směru jízdy. To je praktické například tehdy, když si dáte na sedačku zrcadlo a budete tak celou cestu vidět na dítě bez otáčení se. Je to udělané takto i proto, že je anatomie novorozence odlišná než u nás dospělých. U miminek není krční páteř tak pevná a při nehodě by se v důsledku tlaku mohla poškodit. Takto ji zachytí zadní strana autosedačky. Pro lehčí manipulaci je na autosedačce ucho, díky kterému v ní můžete dítě bezpečně přenášet. Upevnění těchto autosedaček také poskytuje stabilitu i bezpečí, protože je isofixové.

✅ Kategorie od 0 do 18 kg – skupina 0, 0+ a 1

Toto je kategorie velmi univerzální, protože je určená pro děti od 0 do 4 roků, takže vám vydrží mnohem déle než autosedačky z první kategorie. Je univerzální také proto, že se dá použít nejdříve v protisměru jízdy, protože je to na začátku bezpečnější, a potom po směru jízdy. V protisměru jízdy je pro děti do 13 kg na předním nebo zadním sedadle. Když už dítě dosáhne 9 kg, tak už můžete sedačku umístit ve směre jízdy.

Konstrukce těchto autosedaček je pevná, a tak bude pro děti zajištěná maximální bezpečnost a ochrana. Kromě běžného upevnění dvěma pásy zde bývá také stabilizace nohou. Nevýhodou těchto autosedaček je, že už se nedají přenášet jako „vajíčka“, a také se nedají připevnit do kočárku. I když jsou složité na manipulaci, jsou mnohem těžší a často i dražší, tak jsou pro dítě bezpečnější a používat je budete déle.

✅ Kategorie od 9 do 18 kg – skupina 1

Tato kategorie je určená pro děti od 9 měsíců do 4 roků, do hmotnosti 18 kilogramů. Jsou určené čistě jen na sezení, takže určené už pro děti ve vyšším věku, které umí sedět. I přesto jsou pro dítě maximálně pohodlné. Nacházejí se zde polštářky a opěrky na bocích, což je pro bezpečnost dítěte důležité. Často se tam vyskytuje také polstrovaný pultík na bříšku. Ten má také funkci bezpečnosti, protože ho udrží pevně na místě a nedovolí mu ze sedačky vypadnout.

Tato sedačka je už přizpůsobená pro to, aby byla jen ve směru jízdy a upevnění je buď isofixové, nebo pásové, což je určitě méně bezpečné. Výška této sedačky se většinou dá přizpůsobit růstu dítěte, a tak zvyšuje i jej ochranu. Doporučujeme vám, aby model, který si vyberete, měl polohování zad, protože děti v autě často spí a takto se bude dát sedačka naklonit.

✅ Kategorie od 9 do 36 kg – skupina 2

Autosedačky této skupiny jsou určené jen do auta. Připevněné jsou isofixem nebo pásem jedině ve směru jízdy. Podle cenové kategorie mají sedačky i opěrky rukou, hlavy, často i pultík před bříško. Všechny tyto doplňky mohou hrát nejen při běžném používání, ale i při nehodě důležitou roli. Nevýhodou těchto autosedaček může být právě cena, která se pohybuje na vyšších cifrách. Je třeba ale pamatovat na to, že díky této autosedačce máte pokryté dvě období života dítěte, takže se vyhnete koupi autosedačky ze skupiny 1.

Co je výhodou, může být na druhé straně i nevýhodou. Protože je autosedačka určená pro tak širokou věkovou kategorii, na těch hraničních věkových hodnotách nemusí sedačka dítěti úplně sedět. Když má dítě jen 9 měsíců, sedačka může být větší, a když už se blíží k 12 rokům, může být sedačka už těsnější. Hlavně kvůli tomu potom nemusí sedačka chránit dítě tak, jak by měla.

✅ Kategorie od 15 do 36 kg – skupina 3

Konštrukce autosedaček v této kategorii je už plně přizpůsobená maximálnému pohodlí dítěte a zároveň se dá s rostoucím věkem dítěte nastavovat tak, aby mu vyhovovala. Je přizpůsobená jen umístění po směru jízdy, protože větší děti už nejsou tolik náchylné k nárazům, ale potřebují větší prostor a pohodlí.

Tato sedačka už není nijak komplikovaná, často se skládá jen z podsedáku, opěrek na ruce, části za záda a opěrek na bok hlavy. Výjimkou jsou i bezpečnostní pásy na autosedačce, které v tomto případě chybějí. Tento typ autosedačky je zabezpečený už pásem z auta. Když už je dítě starší, takře nad těch 10 roků, tak se dá používat jen spodek této autosedačky, a to podsedák a pás. I to je jedna z možností, jak splnit zákonnou povinnost, ale zároveň dopřát dítěti pohodlí.

Jak správně vybírat autosedačku?

Když už víte, ze které kategorie si máte sedačku vybrat, a také jste si na to stanovili nějaký rozpočet, tak už jste v půlce cesty za výběrem. Teď je na řadě zvážit ostatní parametry, jakými jsou výrobce, materiál, design či způsob zajištění. Všechno se samozřejmě vztahuje k ceně i k vašim preferencím.

Rozměry autosedačky jsou tím nejvíc klíčovým při jejím výběru. Zásadní jsou plocha sezení, neboli šířka a délka podsedáku. Na záklěde toho zjistíte, jak vám bude autosedačka sedět na zadních sedadlech. Měla by tam pořádně sedět, neměla by délkou ani šířkou přesahovat, aby se nepřevážila při nehodě nebo poškodila sedačky. Před koupí si samozřejmě zkontrolujte zboží, zda není nějak poškozené. Autosedačky mají také předepsané maximální období, během kterého ji můžete používat, a to je 10 roků. Na toto je třeba dbát, hlavně když si kupujete autosedačku z druhé ruky.

Mezi zásadní parametry patří také způsob zajištění dítěte i způsob připevnění autosedačky. V případě starších modelů je to uchycení dítěte pomocí tříbodového pásu a připevnění autosedačky pomocí bezpečnostního pásu, což má však hodně nevýhod. Patří k tomu totiž menší stabilita a možnost, že by pásy dítěti ublížily. Mnohem lepší je systém isofix. Tento systém už nevyžaduje připevnění autosedačky pomocí bezpečnostních pásů auta. Autosedačka se zajišťuje pomocí tří upevňovacích míst nacházejících se na zadní straně, která se zacvaknou do isofixového zařízení nainstalovaného v autě. Nebezpečí se tak minimalizuje, a to ať už při nehodě, nebo na základě špatného upevnění.

Zohlednit je třeba také materiál, i když je třeba se soustředit hlavně na ty parametry, které podléhají bezpečnostním normám. Protože dítě stráví někdy v sedačce i několik hodin, materiál je opravdu důležitý. Potah může být více či méně čalouněný, na čemž závisí i cena autosedačky. Celkově je ale lepší vybírat bavlnu před umělými materiály. Ty jsou o něco nepříjemnější a dítě se v nich zbytečně potí. Zkontrolujte, zda se potahy dají sundat a vyprat. Měly by se prát ručně, praní v pračce se nedoporučuje.

Crash testy autosedaček 2019 ADAC

Kromě toho, že si nastudujete všechny podrobné informace a rozhodnete se, jaké parametry jsou pro vás důležité, je dobré se podívat i na to, jak dané autosedačky obstály při testování. Přece jen bezpečnost je v tomto případě prvořadá, druhořadý je materiál a pohodlí. Autoklub ADAC se rozhodl podívat se na kvalitu dnešních autosedaček a z tohoto testu vyplynuly zajímavé výsledky. Z 31 testovaných sedaček plně propadly dva modely – Chicco Oasys i-Size Bebecare (uvolnění bezpečnostní spony a vymrštění figuríny ze sedadla během testu) a Maxi-Cosi TobiFix (nepovolená koncentrace látky TCPP, která je ve vyšších množstvích karcinogenní). Některé z ostatních také nesplnily některé parametry, které by měly.

Sedačky společnost testovala rok a potom přišli s výsledky testu autosedaček. Tyto produkty byly rozdělené do 8 kategorií podle věku, bez ohledu na to, zda jsou vybavené systémem Isofix, nebo ne. Každý produkt podstoupil čelní i boční náraz, chemickou analýzu materiálu, aby se zjistila přítomnost škodlivých látek. Až 23 modelů skončilo se známkou „dobré“ a jen jeden se známkou „velmi dobré“. Vítězem testu se stalo vajíčko Maxi-Cosi Jade + 3wayFix pro děti do jednoho roku. Z kategorie pro děti do 1,5 roku nejlépe skončila sedačka Peg Perego Primo Viaggio i-Size Base. Velmi dobře obstála i univerzální sedačka vhodná pro děti od 4 do 12 roků Britax Römer Kidfix III M. Výsledky testů a celkové pořadí si můžete prohlédnout v následujících tabulkách.

Vajíčka do 1 roku

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Maxi-Cosi Jade + 3wayFix

ano

1,5

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size

ne

1,7

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + 3wayFix

ano

1,8

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + FamilyFix One

ano

1,8

Inglesina Darwin i-Size

ne

2,0

Inglesina Darwin i-Size + Darwin i-Size Base

ano

2,3

Autosedačky do 1,5 roku

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Peg Perego Primo Viaggio i-Size + i-Size Base

ano

1,6

Cybex Cloud Z i-Size

ne

1,7

Cybex Cloud Z i-Size + Base Z

ano

1,8

Avionaut Pixel

ne

2,0

Avionaut Pixel + IQ base

ano

2,1

Baby Jogger City Go i-Size + i-Size base

ano

2,3

Nania Beone SP

ne

2,3

Baby Jogger City Go i-Size

ne

2,4

Chicco Oasys i-Size Bebecare + i-Size Base (velmi špatné hodnocení!)

ano

5,5

Autosedačky do 4 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Cybex Sirona Z R i-Size + Base Z

ano

1,9

Cybex Sirona Z i-Size + Base Z

ano

2,1

Nuna Norr

ano

2,2

Nachfolger Hy5.1 TT

ne

2,7

Heyner Multifix Twist

ano

3,1

Autosedačky do 12 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Apramo All Stage

ano

3,8

Autosedačky od 1 do 4 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Besafe iZi Modular RF i-Size + iZi Modular Base

ano

2,0

Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size + 3wayFix

ano

2,3

Peg Perego Viaggio FF105 + i-Size Base

ano

2,5

Maxi-Cosi TobiFix (velmi špatné hodnocení!)

ano

4,6

Autosedačky od 1 do 7 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Britax Römer Max-Way Plus

ne

3,6

Autosedačky od 1 do 12 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Britax Römer Advansafix IV R

ano

2,3

Maxi-Cosi Titan Pro

ano

2,7

Autosedačky od 4 do 12 roků

Model

Isofix

Hodnocení (od 1 = nejlepší)

Britax Römer Kidfix III M

ano

1,7

Britax Römer Adventure

ne

2,1

Safety 1st Road Fix

ano

2,4


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 08.10.2020
Hodnocení článku:
(87.8%)

V této kategorii najdete i:

Recenze a test kočárků poradí, jak vybrat nejlepší v roce 2020Recenze a test kočárků poradí, jak vybrat nejlepší v roce 2020

Děťátko na cestě a vy potřebujete mít celou výbavičku pohromadě. Kromě oblečení, hraček, postýlky, dudlíků se dostane i na kočárek, jehož koupě by měla patřit mezi ty první položky. My...

Jak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkouJak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkou

Nejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí AventNejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí Avent

Mnohé maminky dobře vědí, že s kojením se pojí i takové zařízení, jakým je odsávačka mléka. Stane se pro vás pomocníkem k nezaplacení. Jak si vybrat tu správnou? Jsou lepší ruční, nebo...