Jak vybrat čelovku na běhání. Nejlepší čelovky jsou nabíjecí

S čelovkou se setkal už asi každý. Na dětských táborech dosud patří k základní výbavě. Dnes je nabídka čelovek mnohem pestřejší a jejich výrobci se nezaměřují jen na dětské čelovky a čelovky na běhání.

Nejlepší čelovka na běhání

S jakými čelovkami se na současném trhu setkáte a co všechno byste o nich měli vědět?

Oblíbené produkty

Nedejte se oklamat množstvím parametrů

U čelovky se setkáte s tolika parametry, že je problém se v nich vyznat a často zavádějí. Údajem, na který se při výběru čelovky můžete opravdu spolehnout, jsou parametry v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1. Podle ní se měří:

 • světelný tok (lumeny)
 • intenzita světelného kužele (kandela)
 • dosvit
 • doba provozu na baterie
 • nárazuvzdornost
 • odolnost vůči vodě

Aktivita, které se věnujete, je rozhodující

Každá sportovní aktivita má svoje specifika a na čelovku klade jiné požadavky. Při běhu je důležitá nízká hmotnost, turisté si zakládají na nízké hmotnosti a velkém dosvitu, pro cyklisty je rozhodující dosvitširoké ohniskovodní sporty potřebují čelovky odolné vůči vodě.

Čelovka pro turistu

Víte, kde budete čelovku nejvíc využívat? Ne? Vyzkoušejte univerzální čelovky, které mají širokou škálu využití, a když zjistíte, co od čelovky očekáváte, poohlédněte se po jiné.

Podstatné je světlo

Světelný výkon je pro čelovku nejdůležitější a je plně závislý na světelném zdroji. Největší zájem je o LED čelovky, které mají vysokou účinnosť, dlouhou životnost (až 5 000 hodin), jsou odolné a elektrickou energii na světlo mění v síle 200 lumenů, což je oproti čelovkám staršího typu velký rozdíl (síla světla 5–20 lumenů).  Lumen je jednotka světelného toku, který vyzařuje do prostorového úhlu a jeho svítivost je jedna kandela. Kvalita světla může být v náročném terénu rozhodující a může dokonce zachránit život.

 • výkon 150 lumenů – amatérští běžci (lehká čelovka s dosvitem kolem 50 metrů)
 • výkon 70–200 lumenů – domácí použití, oprava auta, kempování, tábory (čelovka má krátký dosvit, většinou jen několik metrů)
 • výkon 200–450 lumenů – náročnější outdoorové a sportovní aktivity, práce v domě a okolí (čelovka má větší dosvit, i několik desítek metrů)
 • výkon 900 lumenů – extrémní sporty, záchranáři, vytrvalostní běžci (vysoký výkon a daleký dosvit)
 • dosvit pozitivně ovlivňuje správně tvarovaný reflektor a jeho nastavení

Hmotnost a výkon spolu úzce souvisí

LED technologie je dnes tak daleko, že čelovka včetně baterií váží jen 120 gramů. Sportovní aktivity vyžadují co nejnižší hmotnost, myslivost a rybaření snese i nějaký ten gram navíc. Čelovka musí být v první řadě spolehlivá a odolná. Často váží i 150 až 200 gNejvýkonnější čelovka je na čtyři tužkové baterie a váží 280 g. Batarie jsou uložené v pouzdru, které můžete dát na zátylek a váhu čelovky tak pěkně rozdělíte.

Klasické nebo výkonné

U čelovek se setkáte s klasickými diodami nebo s výkonnými diodamiKlasické jsou základní a je to to nejjednošší, co můžete od čelovky očekávat. Výkonné  diody jsou určené na pohybové aktivity, při kterých potřebujete větší záběr svícení do stran nebo delší kužel světla před sebe. Jsou určené zejména běžcůmcyklistůmlezcům a turistům, kteří se pohybují v těžším terénu.

Používání čelovky v náročném terénu jeskyně

Výběr baterky

Nejpoužívanějším zdrojem napájení jsou tužkové baterky AA a mikrotužkové baterky AAA. Jejich velkou výhodou je to, že jsou snadno dostupné a cena čelovky je nižšíVyšší proudové zatížení a kapacitu poskytují lithiové baterky, které jsou lehkéodolné a dlouho vydrží. Nejmodernější volbou je li-ion akumulátor, v elektronice se momentálně používá nejvíc, ale je nutné ho nabíjet.

Čelovka je nabitelná přes USB vstup, takže ani to by neměl být problém. Kvůli nízké hmotnosti a vysoké kapacitě ho volí zejména vytrvalostní běžci, kterým není cizí ani běhání v noci. Nabijecí čelovky se právem zařazují mezi ty nejlepší

Výdrž baterky není stále stejná

LED čelovky mají několik světelných režimů. Čím slabší svítivost nastavíte, tím déle baterka vydrží a naopak. Nastavení síly světla záleží na terénu, ve kterém se nacházíte, a činnosti, kterou vykonáváte. 

Kvalitní baterka udrží stálý neklesající výkon i během vybíjení, což se tužkové baterii nepodaří. Stane se, že vydrží svítit dlouho, ale intenzita světla je nízká.

Umístění baterky

Baterie jsou umístěné přímo v těle čelovky (jeden, max. dva kusy), což umožňuje lepší manipulaci a větší pohodlí, nebo v odděleném pouzdru (čtyři baterie různých typů), které se umísťuje na zátylek a to váhu čelovky pěkně rozloží.

Čelovka Calter PROFI nabíjecí

Tyto čelovky jsou těžší, ale mají vyšší výkon a delší výdrž.

Povrchovou úpravu neberte na lehkou váhu

Plastové provedení je méně odolné než hliníková slitina, která je odolná a zabezpečuje dlouholetou bezproblémovou  funkčnost. Mnoho čelovek prochází anodizací, povrchovou údržbou, která snižuje riziko škrábanců a viditelných rýh. Výrobci dnes garantují vodotěsnostnárazuvzdornost (hodně čelovek je částečně pogumovaných, protože guma tlumí náraz) a prachuodolnost.

Čelovky jsou dostupné v různých barvách. Doporučují se co nejvýraznější a nejlépe rozeznatelné.

Nejlepší čelovky na trhu

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 08.11.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti? Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti?

Hokejka jako taková je prodlouženou rukou hokejisty. Bez hokejky hrát nejde a pokud s ní chcete hrát dobře, musíte se s ní doslova sžít. Víte, jak si ji vybrat?

Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle

Pokud nechcete běhat venku, protože vám to přijde nepřirozené nebo na to není vhodné počasí, běžecký pás a jeho účinky vás mile překvapí. Jak začít běhat na běžeckém pásu? Jak s pomocí...

Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i spodní části zad, břišních svalů i nohou. Víte, jak si trenažér...