Jak vybrat dětskou sedačku na bicykl?

Jízdy na kole se ani s malým dítětem nemusíte vzdát. Vybavte bicykl cyklosedačkou a vaše dítě se stane vaším nejlepším a nejvděčnějším cyklospolečníkem.

Cyklosedačka pro dítě

Jízda na kole se mu bude určitě líbit a přesedlat na dětský bicykl bude pro dítě přirozenější. Jakou cyklosedačku vybrat?

Oblíbené cyklosedačky

Přeprava dětí na bicyklu a její možnosti

Pro ty nejmenší použijte vozík, ve kterém dítě leží. Připoutejte ho řemínky, aby se ve vozíku netočilo a nepřevracelo a nakonec vám z vozíku nevypadlo, i když je to málo pravděpodobné. Celou kabinu můžete uzavřít zipem. Přívěsy mají většinou dvě nebo tři kola a delší připojovací rameno, které si upevníte na bicykl.

Dítě se nebude cítit jako v krabici. Vozík je doplněný síťkami nebo průhlednými okny. Vyberte takovou trasu, aby mělo dítě dobrý výhled. Bez oblíbené hračky ani na krok? Nevadí. Ve vozíku je dost místa i pro ni.

Dětský cyklo vozík za kolo

Nezapomeňte na to, že o dětském přívěsu musí vědět také ostatní účastníci silničního provozu. Bez zadního osvětlení a viditelné vlajky na frekventovanější cestu nechoďte.

Dítě ve vozíku nemáte pod kontrolou, často se ohlížíte a ujišťujete se, zda je všechno v pořádku. Dobře si promyslete, kam se s vozíkem vydáte. Hrbolatá cesta a poskakování a kývání se ze strany na stranu se dítěti nemusí moc líbit. Pokud jedete s vozíkem poprvé, vyzkoušejte si, jak se vám s ním pojede a zda ho dokážete dobře ovládat. Odhalovat nedostatky s dítětem v kabině může být komplikovanější nejen pro dítě, ale i pro vás.

Nejoblíbenější cyklovozíky za bicykl

Kdy dítě do cyklosedačky posadit?

Na tuto otázku jsme nenašli jednoznačnou odpověď. Někteří skalní cyklisté uvádějí, že s dítětem na bicykl můžete jít už od jeho dvou měsíců. Jinde se uvádí, že dítě může jít do cyklosedačky až v devíti měsících, kdy má vyvinutou páteř, pěkně drží hlavičku a je schopné sedět samo, bez opěrky.

Setkali jsme se také s tvrzením, že sedačka na bicykl je vhodná jen pro děti nad 12 měsíců. Rozhodnutí je na vás, ale nezapomeňte, že bezpečnost dítěte je na prvním místě. Nezapomínejte proto ani na kvalitní přilbu.

Kde chcete cyklosedačku umístit?

Na trhu existuje několik druhů cyklosedaček. Při jejich výběru dbejte hlavně na bezpečnost a pohodlí svého dítěte, ale nezapomeňte na to, že musí vyhovovat i vám. Vy jste řidiči a jste za dítě zodpovědní. Během jízdy musíte s dítětem komunikovat, abyste věděli, zda mu tento způsob jízdy vyhovuje. Radost z jízdy na bicyklu musíte mít oba.

Dětská cyklosedačka na přední část kola

Dětskou sedačku na bicykl můžete umístit před sebe nebo za sebe. Oba typy mají svoje výhody, ale i nedostatky.

Dětská sedačka vepředu

Je určená zejména pro menší děti do 15 kg a jen na kratší cesty. Většina těchto autosedaček má upínací řemínky na nohy, bezpečnostní pásy s pojistkou, nastavitelnou výšku opěrek nohou, chrániče bránící kontaktu nohou s výpletem kola, polstrování a ventilační otvory na odvětrání zadního opěradla. Jízda s ní je dost náročná, dostat se k řídítkům nemusí být také jednoduché.

výhody:

 • komunikace s dítětem během jízdy
 • cenově přístupnější

nevýhody:

 • nechráníte dítě před větrem
 • v případě pádu můžete dítě zavalit
 • komplikovanější montáž (zejména na dámský bicykl)
 • omezuje pohyb nohou

Dětská sedačka vzadu

Tento typ sedačky je pohodlnější pro vás i pro vaše dítě. Investujte do sedačky a dítěti dopřejte odpruženou sedačku, ve které se bude cítit lépe, i když se rozhodnete pro delší cyklovýlet. Díky polohovatelné sedačce vydrží dítě na ní sedět déle. Změna polohy, i když malá, je vždy lepší než žádná. Dítě se nebude tolik vrtět a vy budete mít víc času se věnovat cestě a samotné jízdě. Velkoplošná ochrana dítě chrání z každé strany. U nohou, aby se mu nezapletly do kola, a kolem těla a hlavy proto, aby se vyhnulo zranění při možném pádu. Také proto je dětská sedačka vzadu bezpečnější.

Dětská cyklosedačka vzadu

Zadní cyklosedačky jsou určené menším dětem do 15 kg nebo větším do 22 kg. Nosnost sedačky je uvedená na každém výrobku. Sedačka má nastavitelné bezpečnostní pásy ss zapínáním, které by dítě nemělo dokázat otevřít. Je to jeden z hlavních bezpečnostních prvků.

výhody:

 • chrání dítě před větrem
 • dítě má na sezení víc místa
 • nepřekáží vám při pohybu
 • vysoká tvarovaná opěrka chrání dítě při pádu
 • dobrý výhled

nevýhody:

 • nedostatečný kontakt s dítětem
 • při jízdě do kopce může odlehčovat přední kolo
 • na záda už nemůžete dát batoh
 • u některých typů se vám může střetnout chodidlo s chodidlem dítěte
 • dražší, ale najdete i lacinější varianty

Na závěr několik rad

 • s dítětem v sedačce jezděte opatrněji. Nevíte, jak na jízdu zareaguje a zda jeho reakce nebude mít dopad na celkovou kvalitu jízdy. Nepřeceňujte se. Jízda na kole bude komplikovanější a bude vyžadovat víc úsilí. Připravte se na to dřív než vystartujete.
 • Nezapomeňte na reflexní prvky. Označte jimi sebe i svoje dítě.
 • Snažte se vyhnout frekventovaným trasám. Přeplněná cyklistická stezka s dítětem v sedačce dokáže dát pořádně zabrat.
 • Dítě v sedačce připoutejte a nezapomeňte na přilbu. Poučte ho, aby v sedačce sedělo klidně a nedělalo zbytečné pohyby, které vám mohou jízdu pořádně zkomplikovat.

Užijte si příjemnou společnou jízdu!

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 18.11.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!

Nejlepší běžecké boty? Jak vybrat, poradí recenze Nejlepší běžecké boty? Jak vybrat, poradí recenze

Začínáte běhat? Dbejte na výběr vhodné běžecké obuvi. V dnešním článku vám poradíme, na které základní faktory je třeba brát při koupi ohled. 

Jak vybrat nejlepší Penny board? Chcete originál, nebo levnější alternativu Jak vybrat nejlepší Penny board? Chcete originál, nebo levnější alternativu

Také vaše dítě touží po pennyboardu? Jsou lehké, dobře se ovládají, a proto se dají na nich jednoduše dělat různé triky.