Jak vybrat digestoř: komínová, ostrůvková, podskříňková, vestavná. Mora, Klarstein, Electrolux?

Digestoř sehrává v dnešní době stále větší roli ve vybavení kuchyně. Je neocenitelným pomocníkem, který se snadno zbaví nechtěných výparů, které se šíří z jídla. 

Moderní digestoř do domácnosti

Na trhu je dostupné  velké množství digestoří, které se liší vzhledem, způsobem filtrace, hlučností a v neposlední řadě cenou. Pomůžeme vám vybrat si ideální digestoř do vaší kuchyně a zorientovat se v důležitých funkcích, kterých je třeba si všímat při nákupu digestoře.

Oblíbené komínové digestoře


Typy digestoří

Při výběru digestoře si třeba jako první zvolit typ zařízení, které chcete do své kuchyně. Každý z typů digestoří má své plusy i mínusy, ne každý se hodi do každé kuchyně. Jaké digestoře známe?

Komínová digestoř

V dnešní době patří mezi nejpopulárnější odsavače par. Budoucího majitele kuchyně zlákají hlavně svým vzhledem. Za jejich propracovaný design musíme ale často zaplatit tisíce Kč. Komínové digestoře jsou rozměrově větší než klasické zabudovatelné odsavače, a proto se hodí spíše do větší kuchyně. Umísťují se na stěnu, do prostoru mezi horní kuchyňské skříňky.

Komínové digestoře jsou často s funkcí filtrace vzduchu, a proto není potřebné potrubí pro odvod par mimo místnosti. Filtraci tu zabezpečuje jeden nebo více uhlíkových filtrů, které vyčištěný vzduch vracejí nazpět do místnosti. Uhlíkové filtry je nutné v určitých časových intervalech vyměňovat, což do jisté míry prodražuje jejich provoz. Ale ne každá komínová digestoř je vybavená funkcí recyklace vzduchu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie komínové digestoře

Ostrůvková digestoř

Jde o klasický komínový typ, který získal označení „ostrůvkový" kvůli svému umístění. Nejvhodnější umístění tohoto typu digestoře je totiž nad ostrůvkovou pracovní plochou.

Zabere mnoho prostoru, proto se nedoporučuje do malých kuchaní, kde by designově nezapadla a vyčnívala. Má vysoký sací výkon, nevýhodou je však vyšší cena a složitější instalace.

Ostrůvkový digestoř v kuchyni

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie ostrůvkové digestoře

Výsuvná digestoř a podskříňková digestoř

Je ideálním řešením do malých kuchyní v těsných bytech, protože zabere opravdu minimum místa. Je skutečně nenápadná. Můžete ji zasunout, když ji právě nevyužíváte, a znovu vysunout, když ji budete potřebovat. Sací výkon je cca 750 m3 / hod.

Podskríňkové digestoře jsou také vhodná do malých kuchyní, protože nezabere mnoho prostoru. Montuje se pod závěsné skříňky nebo volně nad sporák. Její nevýhodou je zřejmě jen nemoderní design, který mnoho zákazníků odradí.

Digestoř pod kuchynskú skrinku

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie podskříňkové digestoře

Vestavěná digestoř

Hlavní výhodou pro závěsnou zabudovatelnou digestoř je její tvar, který umožňuje maximální využití prostoru v kuchyni. Montuje se na spodní část horních kuchyňských skříněk a nezabírá téměř žádný prostor. Cena takovéto digestoře je mnohem nižší v porovnání s komínovou digestoří.

Jak vybrat digestoř

Koupě digestoře představuje dlouhodobou investici do kuchyňského zařízení, proto je před koupí vhodné udělat si průzkum. Je několik kritérií, na které se při výběru třeba zaměřit, ale především je vhodné předem si položit otázky o tom, co od odsavače par vlastně očekáváte.

 • Kde bude digestoř umístěná? Na základě toho volte typ a rozměry odsavače par.
 • Máte možnost připojení na ventilaci? Pokud tuto možnost nemáte, budete si muset vystačit s recirkulačním odsavačem.
 • Jak velkou máte kuchyň? Je spojena s obývákem? Rozloha kuchyně vám pomůže vypočítat výkon digestoře.
 • V jakém stylu je laděná kuchyně? Ať už je moderní, rustikální nebo retro, určitě najdete ladicí digestoř z množství designů na trhu.
 • Máte stanovený rozpočet? Digestoř je drahou záležitostí, ale sloužit by vám měla několik let, proto se vyplatí investovat do kvality.

Výkon a rychlost odsávání

Výběr dostatečného výkonu je klíčový pro efektivní odsávání, ale mnozí na tento parametr zapomínají. Pokud je výkon nedostatečný, vzduch se neodsaje dostatečně rychle a digestoř si tak s mastnotou ani zápachem neporadí. V případě digestoří mluvíme o výkonu jako o míře odsávání v jednotce objemu za jednotku času. Pokud má digestoř výkon 300 m3/hod., znamená to, že za hodinu vysaje 300 m3 vzduchu. Jak postupovat při výběru? Platí zlaté pravidlo – rozměry kuchyně vynásobte x 10. Pokud má kuchyň 40 m2, síla odsávání musí být minimálně 400 m3/hod. Při výpočtu nezapomeňte vzít v úvahu, že pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, vypočítavajte z rozměrů obou místností.

Míra odsávání je však limitována na 650 m3/hod., a to kvůli standardům EU, která v roce 2016 stanovila tento výkonnostní limit z důvodů šetření energie. Pokud hledáte skutečně výkonný odsavač, výkon by se měl přiblížit k 650 m3/hod. Digestoře mívají několik rychlostních stupňů, kde si můžete míru odsávání vybrat již od 250 m3/hod. až po stanovený limit odsavače. Výběr stupně závisí od toho, co vaříte – i se vám v hrnci něco dusí nebo vaří polévka, stačí nejnižší stupeň; pokud smažíte, sáhněte po nejvyšším. Některé digestoře dokonce nabízejí tzv. booster, tedy zvýšený výkon až na 1 000 m3/hod., který se zapíná jen na krátkou dobu, tehdy rychle a efektivně odsaje vzduch v případě, že se vám něco připálilo, vaříte jídlo s intenzivním aroma (ryby, zelí) nebo máte v kuchyni hodně kouře.

Jak vybrat digestoř

Šířka (50, 60 i 90 cm) a výška umístění digestoře

Digestoře se vyrábějí ve více šířkách. Standardem jsou 60 cm široké digestoře, které bývají stejně široké nebo mírně širší než sporáky. Obecně platí, že digestoř by měla být minimálně tak široká jako sporák, ideálně 1,5x širší. Proto se oblibě těší 90 cm digestoře, ale setkat se můžete i s nadrozměrnými, 120 cm digestořemi. Nemá smysl sahat po malých odsavačích par, které by nestíhali vzduch odsávat – 50 cm digestoře mohou lákat nižší cenou, ale pokud není vaše kuchyň kompaktnější a váš sporák menší, nevyplatí se do nich investovat. Šířka digestoře se váže i na typ varné desky. Plynové sporáky produkují více tepla přímo pod digestoří, no indukční sporáky ohřívají dříve pánev, čímž se teplo šíří více do okolí, a proto je při indukčních sporácích výhodnější zakoupit širší digestoř. S typem varné desky souvisí i výška, ve které může být digestoř umístěna. Při plynovém sporáku je to 75 cm nad ním a v případě elektrického sporáku 65 cm. Před koupí digestoře proto nezapomeňte kuchyni přeměřit a zjistit i prostorové možnosti.

Hlučnost

Hlučnost je jedna z vlastností, na kterou se při koupi zapomíná. A přitom během používání nám právě hluk může překážet nejvíce. Hlučnost digestoře jde ruku v ruce s jejím výkonem a kvalitou. V nižších cenových kategoriích se často setkáte s tichými, ale málo výkonnými digestořemi. Druhou alternativou jsou digestoře se silným sacím výkonem, no hlučným chodem. V kuchyni přitom při vaření mnozí rádi poslouchají rádio, mají zapnutou televizi nebo konverzují. Rovněž nejsou výjimkou kuchyně spojené s obývákem, kde rozhodně nechcete hosty přehlušit zvukem digestoře. Proto si všímejte údaj o hlučnosti v decibelech (dB). Většina digestoří dokáže dosáhnout 60 – 70 dB. Jen pro zajímavost, úroveň hluku běžné konverzace se pohybuje na úrovni 60 dB. Pro komfortní používání by digestoř neměla přesáhnout tuto úroveň. Časem se navíc může hlučnost zhoršit, pokud je filtrace zanesená a filtry nečistíte dost často. Kvalitnější modely digestoří nabízejí i tichý chod 45 dB až dokonce 30 dB. Aby vám hluk v kuchyni nepřekážel, doporučujeme vybrat si digestoř do 55 – 60 dB.

Ovládání digestoře

Odtahová nebo recirkulační digestoř

Velmi důležitým kritériem při výběru odsavače par je způsob odsávání. Po odsátí vzduchu z místnosti totiž vzduch musí někam jít. Na základě toho rozlišujeme mezi 2 typy digestoří – těmi, které vzduch vyvádějí ven, a těmi, které ho přefiltrují a vrátí do místnosti.

 • Odtahová digestoř – Pokud se zeptáte odborníka, který typ digestoře je výkonnější, rozhodně vám doporučí odtahový. Tento typ digestoře je napojen na ventilační systém, který vzduch odvádí ven, takže se efektivně zbavuje páry a mastného vzduchu. Podmínkou je, že musíte mít ventilační potrubí nebo komín, kam se bude vzduch odvádět, což není samozřejmostí v každé domácnosti. Průměr odtahového potrubí digestoře přitom musí být kompatibilní s průměrem potrubí u vás doma. Kromě brzkého plánování je třeba počítat i s tím, že kvůli vyššímu výkonu bude při odsávání hlučnější. Počáteční nákupní náklady sice mohou být vyšší, ale z dlouhodobého hlediska jsou výdaje na údržbu minimální.
 • Recirkulační digestoř – Pokud nemáte možnost napojení na komín či ventilační potrubí, stále můžete sáhnout po recirkulační digestoři. Jak už z názvu vyplývá, odsátý vzduch se recirkuluje – poté, co projde několika filtry, se vrátí zpět do místnosti. Filtry v této digestoři mají vzduch zbavit zápachu, kouře a mastnoty. Takové filtrování je sice nápomocné, ale ne natolik účinné, jak odsávání odtahového odsavače par. Při opotřebení filtrů se vám navíc zvýší výdaje, protože nové filtry budete muset kupovat jednou za několik měsíců (podle míry zatížení). Výhodou těchto digestoří je nižší nákupní cena a tišší chod.

Digestoř s filtrem proti mastnotě a uhlíkovým filtrem

Filtry v odsavači par se používají k tomu, aby nepropustili prach, částice, mastnotu a vzduch zbavili zápachů a kouře. Vyrábějí se z různých materiálů a jejich údržba je pro zachování účinnosti odsavače klíčová.

 • Filtr proti mastnotě – Tento typ filtru se nachází v odtahových i recirkulačních modelech. Je umístěn tak, aby byl první při kontaktu s odsátým vzduchem a zbavil ho tak mastnoty. Filtry proti mastnotě jsou vyráběny z různých materiálů, keramiky, nerezové oceli, hliníku či flísu. V závislosti na materiálu se pak různě rychle zanášejí, ale obecně je třeba je čistit či vyměňovat jednou za 1 – 2 měsíce, jinak ztratí digestoř účinnost a bude v provozu hlučnější. Při výběru digestoře se tedy zajímejte o to, z jakého materiálu je tento filtr vyroben a jakým způsobem se dá čistit, např. zda je možné ho mýt v myčce nádobí.
 • Uhlíkový filtr – Tento filtr je již záležitostí recirkulačních modelů digestoří. Jeho úkolem je odstranit z filtrovaného vzduchu kouř a zápachy předtím, než se vrátí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry se po zanesení nečistí, ale vyměňují, proto je při koupi recirkulačního odsavače par třeba ověřit si, jaký typ uhlíkových filtrů potřebuje a zda jsou snadno dostupné. Koupit si je můžete i do zásoby, protože uhlíkové filtry se mění jen přibližně jednou za 9 – 12 měsíců, v případě vyšší frekvence užívání častěji.

Ovládání

Náročnost ovládání může být také rozhodujícím faktorem. Zatímco některé digestoře mají na ovládání klasické tlačítka, jiné jsou vybavené dotykovým ovládáním. To působí moderně, ale může být problematické, pokud máte mokré ruce, což se při vaření v kuchyni stává běžně. Při odsavačích par, které jsou zavěšeny ve větší výšce, na které je těžší došáhnout, je třeba, aby se daly ovládat i dálkově, nejčastěji pomocí dálkového ovladače, ale smart digestoře už mívají i mobilní aplikace, jejichž prostřednictvím lze odsavač ovládat.

Čištění filtru digestoře

Osvětlení

Nachází se v přední části digestoře a sehrává vcelku užitečnou a praktickou funkci. Digestoř může být vybaven halogenovými nebo LED žárovkami. LED technologie je samozřejmě výhodnější, protože je více úsporná a má delší životnost.

Automatické odsávání, zpětná klapka, WiFi

 • Časovač – Časovač patří mezi jednoduché, ale praktické funkce. To, jak dlouho má digestoř vzduch odsávat, si nastavíte pomocí časovače. Po dovaření si tak budete moci užívat večeři, aniž jste přemýšleli, zda jste už digestoř vypnuli.
 • Energetický štítek – Energetická účinnost se označuje písmeny od D až po A+++. Pokud můžete, sáhněte po digestoři s označením alespoň A, přičemž takto nešetříte jen své účty za energie, ale především životní prostředí.
 • Automatické odsávání – Jde o autonomní regulaci odsávání, při které digestoř senzory zachytí zvýšené množství páry v ovzduší, díky čemuž se odsávání automaticky spustí. Po určitém čase se sám vypne, proto si přístroj nebude vůbec vyžadovat vaši pozornost.
 • Zpětná klapka – Zpětné klapky bývají běžnou součástí digestoří, ale levnějším modelům může chybět. Zpětná klapka zajišťuje, že vzduch proudí jen jedním směrem – zevnitř ven. To znamená, že vzduch zvenčí, ať už studený v zimě, horký v létě nebo poznamenán zápachem, nepronikne do vaší domácnosti.
 • Postranní odsávání – Drtivá většina digestoří odsává vzduch jen ze středu, resp. přímo nad sporákem. Některé mají možnost odsávání z boků digestoře, čímž dokáží zachytit i vzduch rozptylující se po okolí a zlepšit tak filtraci.
 • Indikátor zanesení filtru – Řekněme si upřímně, asi jen málokdo myslí na to, zda už je čas na výměnu filtru v digestoři. Právě proto je velmi šikovná funkce indikace zanesení filtru, která vás upozorní na potřebu výměny, aby mohla digestoř nadále fungovat bez snížené účinnosti.
 • Ovládání pomocí mobilní aplikace – Ve vyšší cenové kategorii najdete smart digestoře, které jsou ovladatelné pomocí mobilní aplikace. Ní si nastavíte, kdy se má digestoř vypnout, zapnout, jak silně má odsávat nebo zda má vzduch jen filtrovat.
 • Smart připojení k varné desce – Digestoř připojená k varné desce je výsadou smart zařízení moderní kuchyně. Propojení přístrojů znamená, že digestoř se automaticky zapne, reguluje rychlost a sílu odsávání a nakonec i vypne podle toho, zda něco vaříte. Jde o velmi praktickou funkci, která je však zatím dostupnější u luxusnějších modelů.

Několik stovek i tisíců korun – jaká je cena odsavače par?

Nejlevnější digestoře najdete už od 900 Kč, avšak jde o malé recirkulační odsávače, které vás nemusí ohromit výkonem ani úrovní hluku. Mezi levné digestoře se řadí i ty v cenovém rozmezí 2 500 – 5 000 Kč. Toto rozmezí už sice nabízí více druhů, od vestavěných, komínových až po ostrůvkové, avšak stále jde o základní modely, proto je třeba počítat s nižším výkonem a menším množstvím funkcí. Pokud hledáte kvalitu za přiměřenou cenu, nakupujte digestoře v cenovém rozmezí 5 000 – 10 000 Kč, kde si budete moci vybrat z různých typů, nejen recirkulačních digestoří, větších rozměrů, zajímavých designů i funkcí. S cenou samozřejmě stoupá i kvalita a vybavení odsavačů a ty nejdražší vás mohou vyjít na několik desítek tisíc korun. Tyto dražší modely však již mají v mnohém navrch, mají tichý chod, inteligentní funkce a často i smart ovládání.

Kvalitu nabízí Mora, Klarstein, Electrolux či Bosch

Digestoře je možné zakoupit v prodejnách spotřební elektroniky jako Mall, Alza či Datart. Mezi oblíbené a často vyhledávané značky digestoří patří Mora, Klarstein, Electrolux, Gorenje, Elica (zejména vestavné a výsuvné digestoře), Whirlpool či Bosch. Oblibě se těší i odsavače par Beko a Amica. V nabídce každé z nich naleznete levnější i dražší modely, také různé typy digestoří.

Péče a údržba

Čištění a pravidelná údržba digestoře zaručí jeho efektivní chod bez zvýšené hlučnosti a prodlouží jeho životnost. To, jak často digestoř čistit, závisí na míře používání. Pokud vaříte dennodenně, čištění by mělo být na měsíční bázi. Pokud je vaření spíše sporadické, digestoř stačí čistit sezónně, jednou za 3 měsíce. Před čištěním digestoř vždy odpojte, a pokud jste ji nedávno používali, počkejte, dokud vychladne. K čištění použijte vodu se saponátem a hadřík s mikrovlákna. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky ani ostré houbičky.

Sejměte vnější kryt a důkladně ho omyjte. Věnujte se i filtrům na mastnotu – jsou li z kovu či hliníku, vyjměte je a také je očistěte. V mnoha případech se dají dát filtry i do myčky, ale tuto informaci si vždy ověřte. Filtry a kryt založte zpět až tehdy, když vše důkladně vyschne. Nezapomeňte umýt digestoř z vnější strany, protože ta bude pravděpodobně také lepkavá a zanesená prachem. Pokud máte recirkulační odsavač par, jednou za 9 měsíců se věnujte výměně uhlíkového filtru. Před výměnou filtru čtěte manuál, jelikož jednotlivé modely digestoří se mohou lišit.

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zájem o koupi digestoře, případně vás zajímá něco ohledně jejího použití nebo údržby? Napište nám do komentářů. Budeme rádi, pokud se podělíte i o své zkušenosti s jednotlivými typy odsavačů par a pomůžete tak s výběrem dalším čtenářům.

Kam nejlépe umístit digestoř?

Digestoř se musí nacházet nad varnou deskou, proto je třeba ji vybírat podle rozmístění kuchyně. Pokud máte velkou kuchyni s ostrůvkem, kde se nachází sporák či varná deska, potřebujete ostrůvkovou digestoř, do malé kuchyně se vám bude hodit vestavěný, výsuvný nebo podskříňkový odsavač par. Digestoř je třeba umístit do určité výšky nad varnou desku. V závislosti na typu je to kolem 70 cm.

Čím se liší jednotlivé způsoby odsávání par?

Digestoř může být odtahová nebo recirkulační. Máte-li komín nebo potrubí pro odvod par, je vhodnou volbou odtahový odsavač par. Páry jsou odváděny ven z objektu (bytu, domu). Recirkulační odsavač par není napojen na odtah, nasává vzduch, vyčistí jej pomocí filtrů a vrací zpět do prostoru. Disponuje speciálními filtry, které je nutno pravidelně čistit a měnit. Existují také kombinované digestoře, u kterých si můžete odtah nastavit podle potřeby.

Jak pečovat o digestoř?

Nutné je pravidelné utírání odsavače par vlhkým hadříkem. Při recirkulační digestoři je třeba pečovat o filtry. Je třeba jejich pravidelné čištění, tukové a kovové lze mýt ručně nebo v myčce nádobí.

Oblíbené komínové digestoře

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 12.04.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testůJak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testů

Chtěli byste se zbavit tmavých chloupků? IPL epilátory jsou účinné a spolehlivé zařízení, které vás při pravidelném používání ochlupení zbaví. Které modely jsou nejlepší? Prozradíme vám...

Jak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovaryJak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Jaký kávovar si vlastně vybrat? Které kávovary jsou nejlepší a nejoblíbenější? Podle čeho vybírat kávovar? Sesbírali jsme pro vás podstatné informace, hodnocení a recenze kávovarů!

Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vařeníNejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vaření

Abyste věděli proč jsou pomalé hrnce skvělým pomocníkem v kuchyni a zároveň věděli, jak si vybrat ten nejlepší, přečtěte si naše tipy a rady. Vysvětlíme vám, proč vám pomalé vaření může...