Nejlepší domácí kina mají bezdrátové reproduktory. Poradíme, jak vybrat

Vynález prostorového zvuku na DVD nosičích s filmy a s ním spojená popularita tzv. domácích kin zdvihla ze židle nejednoho filmového maniaka.

Domácí kino v obývacím pokoji

Najednou jsme už nepotřebovali chodit tak často do kina, protože zvuk jako v kině spolu s LCD obrazovkami s metrovými úhlopříčkami nás dokázaly vtáhnout do děje filmu i doma v obýváku. Co se však za ten čas změnilo a jaké možnosti nabízejí sestavy domácího kina dnes?

Co všechno potřebujete k vytvoření nefalšované filmové zvukové kulisy u vás doma a jak si vybrat tu správnou sestavu domácího kina se dočtete v následujícím článku. Televizorům se však tentokrát věnovat nebudeme.

Oblíbené produkty

Zdroje filmů, video a audio obsahu

DVD a Blu-ray disky

Pokud jste si kdysi chtěli zhlédnout film s kvalitním obrazem, sáhli jste po DVD disku. DVD sice podporuje prostorový zvuk, ve formátu DVD-video však dokáže poskytnout jen obraz ve standardním (SD) rozlišení 720×576 pixelů. S příchodem Full HD LCD televizorů bylo tedy jasné, že DVD se na trhu dlouho neudrží.

Vystřídaly ho Blu-ray disky s kapacitou až 25, resp. 50 GB (DVD má 4,7 GB), podporou Full HD rozlišení a různých formátů prostorového zvuku.

Multimediální soubory

V dnešní době mnoho lidí stahuje obsah z internetu do počítače. Většina filmů, seriálů a video obsahu je uložená ve formátu tzv. kontejneru – přípona .mkv. V něm se mohou nacházet obrazové i zvukové stopy zakódované různými kodeky.

Rozmístění reproduktorů domácího kina

Formát mkv takéž podporuje prostorový zvuk. Tyto soubory můžete přehrávat na počítači, v multimediálním centru (viz dál v textu), případně pokud váš Blu-ray nebo DVD přehrávač podporuje datové soubory, můžete si je překopírovat (vypálit) na jeden z těchto disků. Mnoho přehrávačů má i USB vstup pro přehrávání těchto souborů z USB klíče či externího disku.

Streamování obsahu

Dalším zdrojem obsahu mohou být služby určené na streamování obsahu, u nás označované také jako internetové videopůjčovny. Nejznámější na světě je služba Netflix. Tyto služby nabízejí video obsah s rozlišením Full HD či 4K a s prostorovým zvukem. Můžete k nim přistupovat z počítače, ale některé služby podporují i lépe vybavené AV receivery, multimediální centra nebo integrované sestavy domácího kina

✅ Samsung HT-J5500

Domácí kino Samsung HT-J5500

Hledáte kvalitní, cenově dostupné a spolehlivé domácí kino? Právě jste ho našli! 3D Blu-ray domácí kino 5.1 od Samsungu potěší dokonalým zvukem, který přemění i váš obývák na mini kino. Tento systém přehrává soubory 3D BD, BD, DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, VCD a podporuje i AVCHD, DivX, FLAC, MP3, AAC, JPEG formáty.

» bezdrátový přístup k zařízením a na internet
» vylepšená nativní aplikace Opera TV Store
» cena: cca 7500 korun

Víc informací

Rozdělení domácích kin podle komponentů

Domácí kino si můžete poskládat na míru z jednotlivých komponentů nebo si ho zakoupit v celku jako jedno zařízení – tzv. integrovaná sestava. Dále popíšeme jednotlivé komponenty, ze kterých se může domácí kino skládat, a jejich funkce.

Blu-ray nebo DVD přehrávač

Jelikož Blu-ray poskytuje mnohem kvalitnější obraz než DVD, vyplatí se porozhlédnout právě po Blu-ray přehrávači. Pokud máte bohatou sbírku klasických filmů právě na DVD nosičích, nemusíte mít obavy, protože mnohé Blu-ray přehrávače si poradí i s nimi.  

Mnoho filmových fanoušků má sbírku filmů a videí uloženou v různých formátech v počítači. Pokud si často kopírujete filmy z počítače na Blu-ray disk, dejte si při výběru přehrávače pozor, aby byl schopný přehrát i vypálené disky. Nebývá to samozřejmostí.

Blu-ray přehrávač disků

Kvalitnější Blu-ray přehrávače mají také USB port a dokážou z připojeného USB klíče nebo externího disku přehrát multimediální soubory různého formátu, ať už jde o video ve vysokém rozlišení s prostorovým zvukem, hudbu, nebo obrázky. Pokud chcete využívat tuto funkci, ujistěte se, že přehrávač váš konkrétní formát souborů podporuje. Na rozdíl od níže uvedených multimediálních center bývá totiž podpora formátů souborů v Blu-ray přehrávačích omezená.

Pokud chcete nahrávat TV vysílání, kupte si namísto přehrávače Blu-ray rekordér. Mnohé z nich obsahují také integrovaný pevný disk pro záznam vysílání, případně dokážou tento záznam ukládat i na externí disk nebo USB klíč. 

Stále častěji se objevují filmy a seriály v 3D verzi. Trojrozměrný obraz však musí podporovat Blu-ray přehrávač i televizor, na kterém budete film sledovat. Pokud si chcete vychutnat ještě intenzívněji filmový zážitek, který vás vtáhne do děje v maximální možné míře, vyberte si přehrávač, resp. integrovanou sestavu domácího kina s podporou 3D obrazu.

Multimediální centrum

Pokud máte svoji filmovou sbírku převažně ve formě multimediálních souborů, bude se vám hodit tzv. multimediální centrum. Je to v podstatě skříňka podobná Blu-ray přehrávači, pouze neobsahuje mechaniku na přehrávání optických disků.

Multimediální centrum Tesla

Multimediální centrum je určené na přehrávání audio a video obsahu buď ze vestavěného pevného disku, z externího USB klíče, nebo ze vzdáleného disku či zařízení přes kabelovou nebo bezdrátovou počítačovou síť WiFi. Tento multimediální přehrávač má vlastní výkonný hardware, který také podporuje streamování internetových rádií, videí z bezplatných služeb jako YouTube a z placených internetových videopůjčoven. Multimediální centra si poradí se širokou škálou nejrůznějších kodeků, proto jsou v podstatě univerzálními přístroji na domácí zábavu. Také mnohé podporují připojení na internet a hraní her.

Průkopníkem v této oblasti byl přehrávač Popcorn Hour, ale dnes je najdeme v portfoliu mnohých značek, včetně miniaturních modelů jako Google Chromecast, Tesla Media Box či Apple TV.

✅ Google Chromecast 2

Multimediální centrum Xiaomi Mi TV Box EU

Na základě výborných recenzí a hodnocení doporučujeme toto kvalitní a zejména cenově dostupné multimediální centrum. Google Chromecast 2 se používá naprosto jednoduše. Tento přístroj umožní streamování služeb jako Youtube nebo Netflix i na televizory bez zabudovaného software na jejich používání. Výhodou je možnost propojení se smartphonem a rychlý stream z mobilu do TV.

Google Chromecast 2 je držitelem ocenění Produkt roku 2016 a 2017!

» jednoduchá a rychlá instalace
» výborná cena
» vhodný i pro méně technicky zdatnéVíc informací

AV receiver

Je to zařízení, které slouží na zpracování signálu z více vstupů. Ve většině případů obsahuje také zesilovač pro dva až osm reproduktorů – podle typu prostorového zvuku, který podporuje. K AV receiveru můžete často zapojit více zařízení současně, např. DVD přehrávač, Blu-ray přehrávač, rozhlasový přijímač, HiFi kazetový přehrávač nebo vstup z počítače. Obvody AV receiveru zajišťují i přepínání video a audio vstupů, takže nemusíte pokaždé jednotlivá zařízení odpojovat a připojovat. AV receivery se prodávají bez reprosoustavy – tu si musíte vybrat samostatně.

AV receiver v domácím kině

Některé AV receivery umí částečně či úplně zastoupit už uváděná multimediální centra a přehrávat multimediální soubory, streamovat video, hudbu či přehrávat vysílání internetových rádií. Často najdete v AV receiveru vestavěný FM rozhlasový přijímač, který umožňuje naladit a poslouchat vysílání standardních rozhlasových stanic.

Domácí kino z počítače

Pokud používáte počítač jako multimediální centrum, není nic jednoduššího než ho povýšit na domácí kino. Potřebujete k tomu zvukovou kartu s podporou prostorového zvuku – ten už běžně podporují i nejnovější modely základních desek s integrovanou zvukovou kartou. Dále musíte mít aktivní reprosoustavu, případně příslušný počet reproduktorů a zesilovač k nim.

Zesilovač bez AV receiveru

Zesilovač je většinou součástí AV receiveru. Zjednodušenou soustavu domácího kina si však můžete poskládat i bez receiveru tak, že Blu-ray nebo multimediální přehrávač připojíte k zesilovači. Pokud však zesilovač nemá digitální vstup a nepodporuje prostorový zvuk, musí být přehrávač osazený analogovými zvukovými výstupy pro jednotlivé zvukové kanály. Tyto vstupy často na lacinějších a menších modelech přehrávačů nenajdete. Zesilovač potom musí obsahovat stejný počet signálních vstupů a také výstupů na reproduktory, aby dokázal poskytnout zesílený signál pro celou reprosoustavu.

Integrovaná sestava domácího kina

Všechny výše uvedené komponenty mohou být součástí jediného přístroje v jedné skříňce. V tomto případě hovoříme o integrované sestavě domácího kina. Tato sestava obsahuje všecho v jednom – DVD nebo Blu-ray přehrávač, zesilovač, další obvody, které se starají o zpracování signálu a v balení najdete také reproduktory. Výše uvedené rady týkající se výběru AV receiveru, Blu-ray nebo DVD přehrávače či multimediálního centra tedy platí stejně i pro integrovanou sestavu domácího kina.

Sestava domácího kina pro domácnost

Integrovaná domácí kina dokážou uváděné komponenty plnohodnotně nahradit, avšak mohou být ochuznená o některé doplňkové funkce. Z prostorových důvodů obsahují i méně signálních vstupů. Také je není možné konfigurovat jako sestavu komponentů. Když potřebujete silnější zesilovač, jednoduše ho v sestavě vyměníte. U integrovaného domácího kina to však není možné a musíte vyměnit celé kino. 

Nezapomeňte, že pokud si chcete vychutnávat prostorový zvuk, všechny komponenty domácího kina musí podporovat příslušný audio kodek – ať už je to Dolby Digital ®, nebo DTS ®.

Oblíbené produkty

Vlastnosti reproduktorů pro domácí kina

Aktivní a pasivní reproduktory

Při výběru domácího kina se možná setkáte s pojmem aktivní reproduktory. Pod tímto slovním spojením se skrývají reproduktory s vestavěným zesilovačem. Stačí k nim tedy připojit běžný zvukový signál např. z přehrávače nebo počítače. Nejčastěji se s tímto řešením setkáte právě u reproduktorů k počítači nebo soundbarech

Některé lepší aktivní reprosoustavy mají aj více vstupů včetně digitálních a podporují prostorový zvuk Dolby Digital ® nebo DTS ®. Mohou tedy posloužit jako zjednodušená náhrada za AV receiver. V případě stereo soustavy je zesilovač zabudovaný v jednom z reproduktorů a výkonový signál je kabelem vedený k druhému. V případě sestav 5.1 a 7.1 bývá zesilovač zabudovaný v subwooferu.

Materiál reproduktorů

Reproduktor, resp. reprobedna by měla být vyhotovená z materiálu s dostatečnými tlumicími schopnostmi. 

Domácí kino a soustava reproduktorů

Zabrání se tak rezonanci a odraženým zvukovým vlnám, které by měly vliv na membránu reproduktoru a zkreslovaly zvuk. Lacinější domácí kina mají reprobedny vyrobené z plastu, ale pokud chcete kvalitnější zvuk, nelze doporučit nic jiného než dřevo (stačí dřevotříska nebo překližka).

Výkon a impedance reproduktorů

Co se týká výkonu, výrobci rádi a často přehánějí. Neobvyklé nejsou ani údaje o výkonu až 1000 W pro celou sestavu pro laciné domácí kino nižší třídy a malé plastové reprobedničky. Výrobci to obvykle maskují tím, že udávají výkon v různých stupnicích (např. hudební výkon nebo PMPO), které nejsou přesné. Kdo však někdy viděl profesionální zesilovač s výkonem 1000 W ví, že potřebuje mnohem větší skříňku, mohutné chlazení a zejména mnohem větší reproduktory. Pokud byste si doma pustili hudbu na skutečné sestavě s takovým výkonem, do minuty by vám sousedé vyrazili dveře. V praxi se mi osvědčilo pravidlo, že nejčastěji je skutečný výkon oproti udávanému cca pětinový až desetinový, tj. pokud výrobce udává 1000 W pro celou sestavu, skutečný výkon bude na úrovni 100 až 200 W. Nezoufejte však, i tento výkon je pro domácí použití více než dostatečný.

Domácí kino Onkyo HT-S5805

Nejjednodušeji si údaj o výkonu ověříte pohledem na štítek přístoje. Platí zde, že výkon sestavy musí být vždy nižší než celkový příkon zařízení. Dobrým měřítkem je také fyzická velikost samotných reproduktorů v reprobednách – čím větší průměr, tím větší výkon. Upřímnější bývají v tomto směru výrobci domácích kin vyšší třídy (Harman Kardon, Onkyo, Denon, Pioneer, Yamaha atd.).

Výkon závisí také na velikosti místnosti, ve které budete domácí kino používat. Pro běžný panelákový obývák a ke sledování filmů postačí celkový skutečný výkon kolem 100 W, což splňuje téměř každá sestava domácího kina nižší třídy. Ozvučení větších místností vyžaduje kvalitní sestavu a výkony kolem 100 W na reproduktor (tedy celkem kolem 500 W + subwoofer).

Impedance reproduktorů by se měla shodovat s impedancí uvedenou na zesilovači nebo AV receiveru. Uvádí se v ohmech (znak Ω) a bývá udávaná jako rozsah, nejčastěji 6–16 Ω. Čím vyšší je impedance reproduktorů, tím tišeji budou hrát. Nikdy však nepřipojujte reproduktory s nižší impedancí než dovoluje zesilovač. Může dojít k jeho poškození

Subjektivní posouzení kvality zvuku

Na kvalitním zvuku má nejvýznamnější podíl zesilovač a reproduktory. To, zda je zvuk domácího kina pro vás dostatečne dobrý, záleží na účelu použití. Nejdůležitějším kritériem, které se subjektivně dá odsledovat, je dynamický rozsah. Dobré domácí kino musí zahrát kvalitně a bez zkreslení tiché napínavé pasáže jakož i akční scény plné mohutných zvukových efektů, jako jsou dupot koní, výstřely a exploze. O něco horší je situace při poslouchání hudby. Samozřejmě, záleží to i od žánru – nejméně náročná je rocková a taneční hudba, která hraje stále stejně silně. Nejnáročnější je klasická hudba, která má obrovský dynamický rozsah od tichých pasáží v pianissimu až po mohutné fortissimo, kdy se „do toho opře“ celý orchestr.

Zážitky ze sledování TV

Slabým článkem se snadno může stát subwoofer. Méně kvalitní nebo výkonově poddimenzované subwoofery v lacinějších domácích kinech často jen duní a zvuk z nich je nekonkrétní, málo dynamický, „měkký“ a těžko v něm lze rozeznat jednotlivé zvukové efekty nebo hudební nástroje.

Pokud tedy chcete zvuk otestovat, nastavte hlasitost tak, abyste slyšeli i nejtišší pasáže filmu či hudby a následně přetočte na ty nejhlasitější. Při nich byste z reproduktorů neměli slyšet žádné chrčení, šustění, praskání nebo vrčení. Pro náročnější jsou k dispozici i testovací CD/DVD se speciálními nahrávkami, které otestují každý detail vaší audio aparatury.

Typy reproduktorů pro prostorový zvuk

Integrovaná sestava domácího kina obsahuje i reproduktory. Pokud si kino skládáte z komponentů, musíte si je vybrat sami. Při výběru byste si měli ujasnit, jak hluboký zážitek od sestavy domácího kina očekáváte. Podle toho byste si měli vybrat sestavu s příslušným počtem reproduktorů.

Co je subwoofer?

Subwoofer je speciální reproduktor, který reprodukuje jen nejnižší část frekvenčního pásma (do asi 150 Hz). Výhodou použití subwooferu jako samostatného reproduktoru je to, že zvuky s tímto nízkým kmitočtem se šíří na všechny strany a ucho neumí určit jejich směr. Proto k běžné reprosoustavě stačí jeden subwoofer.

Subwoofer a domácí kino

Jeho zařazením do sestavy se zároveň odlehčí ostatné reproduktory (říkáme jim satelity), protože jimi reprodukovaný zvuk bude začínat na vyšší frekvenci. Mohou být tedy menší a lacinější, protože jejich výroba je v tom případě méně nákladná.

Soundbary 2.0, 2.1 a 5.1

Soundbar je v podstatě podlouhlá lišta, ve které jsou integrované reproduktory. Umísťuje se obvykle pod televizor. Nejčastěji se setkáte se stereo soundbary, které reprodukují klasický dvoukanálový stereo zvuk (konfigurace 2.0). Pro posílení basů se obvykle k soundbarům dodává i subwoofer, případně může být v soundbaru zabudovaný (konfigurace 2.1).

V prodeji najdete i 5.1 soundbary, které obsahují 5 reproduktorů a přídavný subwoofer. Přes to, že reproduktory jsou integrované do jedné lišty na malém prostoru, dokážou zpracovat signál prostorového zvuku a reprodukovat ho v omezené formě. Umožňuje jim to technologie Dolby Atmos ®, která využívá odrazy zvukových vln od stěny z vybraných reproduktorů. Filmový divák tak nabývá pocit, že zdroje tohoto zvuku se nacházejí za ním.

Soundbary se hodí jako jednoduchý doplněk pro vylepšení často mizerného zvuku z reproduktorů integrovaných v televizoru. Jejich hlavní výhodou je, že zabírají velmi málo místa a jsou kompaktní. Samostatně prodávané soundbary jsou většinou aktivní, což znamená, že mají vestavěný zesilovač. Stačí tedy, pokud je propojíte s televizorem.

Dva reproduktory – domácí kino 2.1 alebo 2.0

Klasická sestava dvou reproduktorů – jeden pro levý a druhý pro pravý kanál. Stereo sestava reproduktorů je vhodná zejména na přehrávání hudby. Nedosáhnete s ní dokonalý prostorový zvuk, avšak pokud chcete ozvučit malou místnost a zvolíte výkonné a kvalitní stereo reproduktory s vhodným zesilovačem, bude zvukový zážitek z filmů přesto výborný.

Domácí kino se dvěma reproduktory a subwooferem

Pro lepší podání basů u filmových efektů můžete sestavu doplnit o subwoofer a získáte tak konfiguraci 2.1. 

Prostorový zvuk – domácí kino 5.1 a 7.1

Minimem pro prostorový zvuk je sestava pěti satelitů a jednoho subwooferu. Označuje se jako 5+1 nebo 5.1. Satelity jsou rozmístěné vpředu vlevo, vpředu ve středu, vpředu vpravo, vzadu vlevo a vzadu vpravo. Slovo vzadu označuje prostor za divákem. Takto to bylo definované v prvním komerčně využívaném kodeku pro prostorový zvuk Dolby Digital ®. Později přišla rozšíření v podobě Dolby Digital EX ®, který podporuje 6+1 a 7+1 reproduktorů.

Bezdrátové reproduktory

Slovo bezdrátový reproduktor zní jako úžasný vynález, avšak není to úplně tak. Zvukový signál s dostatečným výkonem stále není možné v domácích podmínkách bezdrátově přenést. Bezdrátové reproduktory k domácímu kinu tak nemusíte připojovat k zesilovači, resp. AV receivru a tahat kabely přes celou místnost. Namísto toho obsahují přijímač a zesilovač signálu, který však potřebuje napájení, takže kabelů se úplně nezbavíte.

Bezdrátové reproduktory domácího kina Philips

Napájecí kabel pro zadní reproduktory ale můžete vést např. ze zásuvky za sedačkou, což je rozhodně estetičtější než je tahat přes celý obývák po podlaze. Existují také čistě bezdrátové sestavy domácího kina, každý reproduktor v sestavě však musí obsahovat přijímač, zesilovač a napájecí baterii. Tyto obvody reprosoustavu velmi prodražují, a proto je nabídka čistě bezdrátových domácích kin značně omezená.

Jak to všechno propojit

K integrovaným sestavám domácího kina nebo AV receiverem bývá dodávaná jen nejnutnější kabeláž. Ujasněte si proto předem, kolik jakých zařízení chcete k sestavě připojit. Pro připojení používejte všude, kde to je možné, optické nebo koaxiální digitální rozhraní S/PDIF. Digitální zvukový signál je mnohem méně náchylný na rušení než analogový. Použití rozhraní HDMI pro přenos videa je dnes už samozřejmostí. Toto rozhraní dokáže přenést současně obrazový i zvukový signál také v digitální formě.

Jakou značku si tedy vybrat

Do segmentu domácích kin se pouštějí výrobci spotřební elektroniky i HiFi techniky. Pro většinu filmových fanoušků postačí domácí kino Sony nebo domácí kino Samsung, Philips, LG či Panasonic.

Pokud si však potrpíte na kvalitní zvuk a nemáte hluboko do peněženky, sáhněte po sestavách od výrobců HiFi techniky jako Yamaha, Onkyo, Harman Kardon, Denon, BOSE či Pioneer. Kvalitnější domácí kina poznáte tak, že mají kromě vyšší cenovky také mohutnější reproduktory a skříňky.  

Nejprodávanější domácí kina


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 05.11.2018
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním

Kvalitní autobaterie je základním předpokladem pro správný a bezproblémový chod vašeho auta. Poradíme, jak si ji vybrat.

Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři

Vybrat mobilní telefon pro seniory není snadné. To, co potřebují, je kvalitní a trvanlivé zařízení, z něhož mohou bez problémů telefonovat.

Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil

Virtuální realita útočí na naše domácí centra zábavy. Za pár stovek korun se dnes už může přesunout do virtuálního světa každý.