Jak vybrat domácí trezor na peníze, cennosti nebo zbraně? Populární jsou zabudované i nábytkové trezory

Slovo trezor je jednoznačně pojmem, který evokuje dojem bezpečí. Pro zloděje je to zase znak toho, že se v něm nachází něco cenného, co je možné zpeněžit. Pokud při výběru domácího trezoru dodržíte určitá pravidla, cennosti z něho se ke zlodějům nedostanou. Malý domácí trezor je stále lepší volbou než vkládat cennosti do ponožky nebo do skříně. Domácí trezory nabízejí skutečné bezpečí. Jaké jsou nejlepší? Kolik stojí? Dozvíte se v našem článku.

Domáci trezor

Pozor! Nakupujte u prodejců trezory, které automaticky disponují i certifikátem o testu bezpečnosti. Testování je prováděné podle norem Evropské unie nebo na základě testování konkrétní společnosti nebo státu.

Oblíbené domácí trezory

Účel použití trezoru

Chcete z vašeho trezoru banku, šperkovnici nebo sklad zbraní? Tady se to všechno začíná. Účel využití trezoru totiž rozhoduje o všech dalších parametrech, ke ktorým se postupně dostaneme. Bezpečnostní parametry trezoru, velikost, způsob zámkového vybavení, instalace a certifikáty.

Nákup trezoru není běžnou záležitostí. Před jeho koupí musíte vědět, co bude váš domácí trezor chránit. Naštěstí dnes vybrat trezor podle účelu není problém. Trezor koupíte přesně podle určení. Bezpečnostní trezory pro peníze, zbraně, cennosti, dokumenty a podobně. Výjimkou nejsou ani trezory zabudovatelné do stěny. Každý prodejca vám v této oblasti poradí nejlépe jak umí. Výběr trezoru musí být precizní a musí kvalitativně odpovídat hodnotě věcí, které chceme v trezoru skladovat.

Velikost a hmotnost trezoru

Opět rozhoduje účel použití trezoru. Proto je potřebné si uvědomit, že pokud budete do trezoru ukládat cennosti, časem se jeho objem bude plnit, a tedy musíte počítat s určitou omezenou kapacitou. Mini trezor na šperky je logickou volbou, ale jiné domácí trezory, které budou sloužit na dokumenty, peníze a jiné cennosti, se mohou naplnit rychleji.

Otvorený domáci trezor

Výrobce vám vždy doporučí, abyste mysleli do budoucna, protože investujete do kvality a bezpečnosti, a to se i s odstupem času vyplatí. Samotná velikost je určitě limitovaná i tím, kam chcete domácí trezor umístit. Hmotnost trezoru není tak směrodatná. Může to znamenat, že bylo použito víc materiálu, ale i tak se vyplatí řídit uvedeným certifikátem. Těžký totiž neznamená také bezpečný. Materiálem je nejčastěji plech, beton, ocel, případně pancíř. Hmotnost vás může tedy zajímat pouze z hlediska manipulace.

Technologie zámkového systému

Standardní jsou dnes hlavní tři druhy zámkových systémů. Také zámky jako takové jsou certifikované a jsou součástí testování bezpečnosti trezoru. Co se týká certifikátů zámkového systému, mohou být označené písmenem od A po D, přičemž D značí nejbezpečnější druh zámku. Jaké jsou možnosti a fungování zámkových systémů?

Bezpečnostní klíč – trezorový zámek na klíč nebo bezpečnostní klíč trezoru je standardním druhem zámku u mnoha trezorů. Postupně se však stává pro mnohé uživatele nekomfortním, protože ztráta klíče může znamenat problém. Pokud si však klíč dobře hlídáte, dostat se do trezoru bez něho je prakticky nemožné.

Mechanický bezpečnostní zámek – mechanický číselník je známým systémem uzamykání trezoru. Otočný číselník nastavíte na kombinaci, kterou si zapamatujete a jednoduše aplikujete při jeho otevírání.

Elektronický kombinační zámek – jednoduše řečeno trezor na kód. Patří mezi nejfrekventovanější systémy uzamykání trezorů. Trezor uzamyká číselná kombinace (3 až 12 čísel), která musí být zadaná ve správném pořadí a někdy dokonce i v zadaném časovém intervalu. Je třeba však dávat pozor na levné trezory s tímto kódováním, aby nenastaly kombinace s chybovým hlášením i při správném zadání kódu. Nezapomínejte, že tento zámek je potřebné napájet baterií.

Biometrický trezorový zámek – nejnovější druh bezpečnostního zámku funguje na principu jako z filmu Mission Impossible. Biometrický systém trezoru otevře ten váš pouze v případě otisku prstu.

Bezpečnostní certifikáty

Certifikace trezoru je jedním z nejdůležitějších parametrů. Když chcete obsah trezoru pojistit, certifikace je něco, co požaduje i pojišťovna. Certifikát o bezpečnosti trezoru je jakousi garancí a znakem kvality. Abychom však nemluvili o 100% bezpečnosti, musíme připomenout, že profesionální zloději v případě dostatečného technického vybavení a dostatku času dokážou prolomit zámek mnohých trezorů.

Trezor s elektronickým kombinačným zámkom

Kvalitní trezor s certifikátem ale tuto šanci značně snižuje. Hlavními kritérii při získávání certifikátu domácího trezoru je tedy doba odolnosti trezoru a použití různého nářadí. Specifikací jsou i trezory na zbraně, které musí být vybavené tzv. odporovými jednotkami (RU 15/30...). První údaj hovoří o částečném prolomení a druhý údaj RU je pro úplné vniknutí do trezoru. Aby v tom měl laik jasno, vyšší číslo značí vyšší bezpečnost.

Celosvětové určení třídy trezorů:

  • Třída S1 a S2: Jde o mini trezory, resp. nejlevnější trezory, které ale jsou testované podle norem EU. Tento trezor je vybavený aspoň jedním zámkem kategorie A a RU odporem (10/10), případně (10/20). V případě těchto norem označených jako EN11431 či EN14450 je certifikát schopný pojistit cennosti do výšky 1 100 a 3 000 eur v případě třídy S2.
  • Třída 0.: Neznamená to, že trezor třídy 0 je zcela nepoužitelný. Do domácností nebo kanceláří pro uskladnění dokumentů nebo menších sum peněz tento trezor postačí. Tyto trezory disponují zámkovým systémem typu A a RU (30/30).
  • Třída I.: Opět podobně jako v případě předchozího trezoru jde o trezor určený do domácností a pro malé podniky, kde uschováváte menší sumy, případně malé střelné zbraně. Systém bezpečnostního zámku je kategorie A a RU (30/50).
  • Třída II.: U trezorů II. třídy můžeme hovořit o bezpečnosti, která se už postará o hodnotné šperky, vyšší obnos peněz (do 40 000 eur). V případě této certifikace vám pojišťovna při odcizení věcí z trezoru uhradí právě sumu do této výšky. Podmínkou těchto trezorů je aspoň jeden zámek kategorie A a RU (50/80), nebo víc.
  • Třída III.: Jde už o vysoce zabezpečené trezory, které disponují aspoň jedním zámkem typu B a RU (80/120). Spíše než pro domácnosti a kanceláře jsou určené pro podniky s cennými dokumenty a hotovostí do 133 000 eur, jejíž vyplacení na základě certifikátu uhradí pojišťovna i v případě odcizení.
  • Třída IV. a V.: Kategorie trezorů IV. a V. je určená pro finanční podniky. Trezory jsou větších rozměrů a jsou zabezpečené minimálně dvěma zámky typu B a RU (120/180) nebo až (180/270). Trezory jsou často zevnitř vyplněné betonovou vložkou a je možné v nich uložit cennosti s hodnotu až do výšky 250 000 eur.
  • Třída VI. a VII.: Trezory vyráběné na objednávku a podle přesných rozměrů klienta. U třídy VI. je RU na úrovni (270/400) a víc. Hodnota RU v případě třídy VII. může být v číslech (3000/4100) a víc. Bezpečnostní zámky jsou v kategorii C až D a musí být minimálně dva. U těchto trezorů prolomení není reálně možné. Označit je můžeme za nedobytné.

Umístění trezoru

Tento parametr jsme sice dali do pořadí dál, ale to, kde trezor reálně chcete umístit, byste měli vědět už před samotnou koupí. Zvolit můžete klasický volně stojící domácí trezor. Bývá obvykle o něco větší a těžší než například tzv. nábytkový trezor. Tento trezor by měl být součástí nábytku, resp. může i volně stát, ale měl by být rozhodně skrytý a pevně připevněný aspoň šrouby. Nejvyšší úroveň bezpečnosti, kdy máte jistotu, že trezor tak snadno nezmizí, je zabudovaný trezor do stěny či podlahy.

Trezor s mechanickým bezpečnostným zámkom

Zabudovaný trezor v podlaze či stěně je nejrafinovanějším a nejbezpečnějším řešením. V tom případě je však ideální, když na tento krok myslíte už dopředu a vyčleníte mu místo. U tohoto druhu trezoru je ještě víc nutné dbát na správnou velikost trezoru a jeho účel.

Ceny domácích trezorů

Levný domácí trezor? Ne, určitě to není nejlepší cesta. Pokud máte myslet na adekvátní bezpečnost vašich cenností, každý prodejce vám doporučí, že investovat se vyplatí. Když hovoříme o domácích trezorech, můžete investovat do trezorů v hodnotě 30, 50, 80 eur, ale do jaké míry účel splní, je otázkou. Zlatou střední cestou mohou být trezory určené pro zabudování do nábytku nebo do stěny či podlahy s certifikátem v cenové relaci kolem 200 až 250 eur.

Pokud však chcete bezpečný trezor s certifikátem, který se postará o vaše šperky, hotovost nebo zbraně, určitě zainvestujte do vyšší bezpečnostní kategorie. Pro domácnost je to kategorie I nebo II. Vyšší kategorie pro domácnost je luxusem, ale samozřejmě záleží to na vašich požadavcích. V kategorii I a II vás může dobrý trezor vyjít na 400 až 1 500 eur.

Oblíbené domácí trezory

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak odstranit skvrny ze dřeva a z masivního nábytkuJak odstranit skvrny ze dřeva a z masivního nábytku

Dáváte si zvýšený pozor na svůj drahý, dřevěný nábytek, používáte podložky pod poháry a i tak se nějakým způsobem ocitly na stole otisky od sklenic? Prozradíme vám účinné tipy a triky,...

Tepelné mosty v bytě okolo oken i po zateplení. Řešení je jednoduchéTepelné mosty v bytě okolo oken i po zateplení. Řešení je jednoduché

Tepelné mosty podceňují vznik plísní v domácnostech a také mohou zvýšit tepelné ztráty, tím pádem i vaše účty za vytápění. Kde vznikají a je možné je odstranit? Dozvíte se v našem...

Interiérové a exteriérové fólie na okna – výhody, nevýhodyInteriérové a exteriérové fólie na okna – výhody, nevýhody

Interiérové, nebo exteriérové fólie? Podívejme se na jejich výhody a nevýhody a také na to, pro koho jsou lepší volbou interiérové a pro koho zase exteriérové fólie.