Nejlepší elektrické koloběžky – poradíme jak vybrat

Obdivujete lidi, kteří se po městě převážejí na elektrokoloběžkách a přemýšlíte nad tím, kolik času ušetří? Tiše jim závidíte, v obchodě na elektrokoloběžky koukáte, ale ještě jste nenabrali odvahu nějakou vyzkoušet?

Elektrická koloběžka do města

Překonejte strach a vyberte si takovou, která vám bude vyhovovat nejvíc. Trochu vám s tím pomůžeme.

Oblíbené produkty

Pracovně nebo jen tak, pro zábavu

Často se ve městě pracovně přemísťujete a překonáváte kratší vzdálenosti? Tlačenice v autobusu nebo tramvaji není nic pro vás? Zkuste elektrokoloběžky s jednoduchým ovládáním a z lehkých materiálů, abyste je rychle složili a přenesli všude, kam potřebujete, a cesta do práce bude příjemná a ani se na ní nezapotíte. Nepřemýšlíte jen o práci a na elektrokoloběžce si chcete užít jen spoustu zábavy? Zohledněte to při výběru a zbytečně ji nepřeplácejte.

Elektrokoloběžky a jejich cena

Elektokoloběžky nejsou stejné a není všude stejná ani jejich cena. Na trhu najdete elektrokoloběžky za 2500, ale i za 25 000 a víc korun. Pokud s ní počítáte jako s dopravním prostředkem, který vás má včas dopravit z bodu A do bodu B, tak do ní zainvestujte. Cena se odvíjí od kvality materiálů, které elektrokoloběžku tvoří.

U elektrokoloběžky se zaměřte na

Rám

Rám a jeho robustnost určuje i nosnost elektokoloběžky. Nejběžnější je nosnost 100 až 120 kg a úzce souvisí s hmotností člověka, kterému ji kupujete. Chyťte ji do ruky a zjistěte, zda ji budete schopni bez problémů skládat a přenášet. Konstrukce je většinou lehká (vyrobená z duralu), ale před koupí si vyzkoušejte, zda s ní budete bezproblémově zacházet i vy.

Dojezd

Dojezd se u elektrokoloběžek uvádí v kilometrech nebo v minutách a není u všech stejný. Plánujete elektrokoloběžku maximálně využít? Vyberte tu, která na jedno nabití utáhne 40 km. Základem kvalitní elektrokoloběžky je baterka, která něco vydrží. Uvědomte si to dřív, než vás elektrokoloběžka na půli cesty zradí.

Baterie

Maximální dojezd je plně závislý na kapacitě baterie. Elektrokoloběžka vám na jedno nabití vydrží 40 minut, ale i několik hodin. Kvalita baterie, terén, způsob jízdy a hmotnost jezdce ovlivňuje její celkový výkon. Displej vám ukáže, kolik šťávy se v baterii ještě nachází, takže se můžete zařídit. Pokud baterie přece jen nevydrží, u většiny elektrokoloběžek můžete pokračovat klasickým způsobem a odrážet se nohama. Elektrokoloběžky jsou EKO a šetří naše prostředí.

Řízení

Rychlost na elektrických koloběžkách zvyšujete nebo snižujete páčkou na řídítkách. Počet rychlostí je různý a závisí na tom, jakou elektrokoloběžku si vyberete. Kvalitnější elektrokoloběžky jsou vybavené tempomatem, který pomůže udržovat stejnou rychlost během celé jízdy. Propojte elektrokoloběžku s telefonem a zaznamenávejte ujeté kilometry a čas. Jsou koloběžky, které dokážou přebytečnou energii z brzd vrátit do baterie –rekuperace, ale vyplatí se pouze v tom případě, že často brzdíte.

Brzdy

Nejčastějším způsobem brzdění je brzda v zadním blatníku, která elektrokoloběžku zastaví hned, jak na ni šlápnete, nebo klasická kotoučová a bubnová brzda s páčkou na řídítkách (poznáme ji např. z bicyklu). S elektrickou brzdou je brzdění plynulejší a je součástí těch komfortnějších modelů. Elektrokoloběžku můžete ovládat i přenášením váhy tak, že zatlačíte řídítka dopředu nebo je přitáhnete k sobě –gyroskopický systém. V tomto případě je zrychlení a zpomalení plynulé a vyhnete se prudkému trhavému brzdění.

Kola

Kola na elektrokoloběžkách jsou nafukovací nebo bezdušová. Bezdušová jsou z pevného materiálu a ani defekt je nezastaví, ale po určitém času je musíte celá vyměnit. Při jízdě na nich cítíte každý kamínek a to vám začne dříve či později překážet. Nafukovací se přizpůsobí terénutlumí nárazy a defekt je jejich stálou hrozbou. Výhodou je, že při poškození neměníte celé kolo, ale jen poškozenou část, ale v porovnání s bezdušovými jsou dražší. Pro začátek zvolte kolo s velikostí 5–6,5 cm a postupně je zvětšujte. Větší kola jsou rychlejší a určená pro zkušenější jezdce.

Motor

Motor je propojený s baterií. Vyšší výkon je vhodnější pro těžší lidi a komplikovanější terén. Motor elektrokoloběžky je řetězový nebo nábojový a poveze vás rychlostí 10 až 35 km/h.

  • do 100 W – elektrická koloběžka pro menší děti
  • do 350 W – středně náročný jezdec, využití ve městě
  • nad 350 W – náročný jezdec, vyšší rychlost

Elektrokolobežka Razor E300

Protismyková úprava

Skoro všechny elektrokoloběžky mají také protismykovou úpravu. Jde o vaši ochranu, protože smyk patří mezi nejčastější úrazy spojené s jízdou na elektrokoloběžce.

O elektrokoloběžkách jsme si už řekli všechno. Pokud má být vaše jízda opravdu bezpečná, doplňte si výbavu také o osvětlení, reflexní prvky a přilbu.

Koloběžka by měla splňovat určité podmínky i z hlediska samotné konstrukce. Rám elektrické koloběžky by měl být v první řadě pevný a bezpečný. Když tyto podmínky splňuje, další vlastnosti jsou už čistě pro vaše pohodlí.

Elektrické koloběžky nabízejí i nejednu technologii a funkci pro ty, kteří chtějí něco navíc.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 07.11.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Ať už patříte k začínajícím tenistům, nebo máte s tímto sportem víc zkušeností, výběr raktey byste neměli podceňovat. Poradíme vám, jak si vybrat raketu správně.