Jak vybrat elektrickou sekačku a 5 nejlepších podle testu

Příchod léta s sebou kromě vysokých teplot a oddychu přináší také množství práce. Kosení trávy je rozhodně jednou z činností, které se při práci kolem domu určitě nevyhneme.

Sekání trávy elektrickou sekačkou

Abychom tuto činnost hravě zvládli, tak potřebujeme dostatečně výkonnou elektrickou sekačku. Proto jsme si pro vás připravili pár praktických rad ohledně výběru elektrické sekačky. Co je jejich výhodou a nevýhodou oproti benzínovým sekačkám? Jaké jsou nejlepší elektrické sekačky? Také vám nabídneme testy sekaček, které v konkurenci obstály nejlépe.

Nejprodávanější elektrické sekačky

Elektrická sekačka vs. benzínové sekačky

Především si musíme uvědomit základní fakt. Pro používání elektrické sekačky potřebujeme přístup ke zdroji elektrické energie. Asi největší výhodou elektrické sekačky je tišší chod a také ekologictější používání. Stejně tak je praktické, že elektromotor nepotřebuje tak precizní údržbu jako je tomu v případě benzínového motoru. Nemusíte měnit olej, svíčky ani se starat o filtry nebo palivo. Jedinou potřebnou údržbou elektrické sekačky je tedy jen čištění od běžných nečistot a náklady jsou tak mnohem nižší. Dalším plusem je pohodlné startování pomocí knoflíku.

Nevýhodou (vzhledem na přísun elektrické energie) je zejména to, že při kosení dvoru nebo zahrady máte omezenou kosenou plochu. Nečekejte tedy, že s elektrickou sekačkou pokosíte úplně všechno a všude. Částečně vás může zachránit robotická sekačka, která je poháněná lithiovou baterií, no výkon a výdrž nemusí být vždy dostatečná.

Jak se správně rozhodnout při výběru sekačky?

Jako vždy je podstatné si určit účel sekačky. To znamená, že je třeba vědět:

  • jak velký je pozemek, který budeme kosit
  • jaký druh terénu se na pozemku nachází
  • jaký typ sekačky chceme prioritně

Doporučení zní, že základní elektrické sekačky je možné používat na ploše ne větší než 500m2. U větších ploch máte samozřejmě možnost použít výkonnější elektrické sekačky, ale stále se nevyhnete problému s omezenou kosenou plochou a s manipulací.

Podle čeho vybírat?

Důležité jsou samozřejmě také parametry elektrických sekaček, které je nutné si předem promyslet. Právě ty nám umožní vybrat ten nejlepší model:

Výkon sekačky

Čím větší plocha, tím vyšší výkon. Takové je pravidlo. V nižších cenových relacích od 50 do 100 eur seženete sekačky s výkonem kolem 1000 W. Tento výkon postačí na kosení malého dvoru nebo předzahrádky.

Výkon benzínové či elektrické sekačky je důležitý parametr

V případě větší plochy raději zainvestujte víc a budete mít k dispozici výkon 1600–1800 W.

Sekačka s pojezdem

V současnosti jde o základní parametr, který by měla mít každá kvalitní sekačka. Jde o systém pohonu, který sekačku posouvá vpřed bez toho, abychom ji museli tlačit například do kopce. Pojezd můžete ovládat páčkou, a tak je jen na vás, zda ho při manipulaci využijete. Elektrické sekačky s pojezdem jsou luxusem, který si však můžete dovolit i vy!

Šířka záběru a výška sečení

Šířka záběru je vlastnost, která určuje, jaký záběr má samotný nůž sekačky. Jde tedy o plochu, kterou skosí sekačka při přejezdu. Šířka záběru se opět odvíjí od ceny sekačky. V nižší kategori je to cca 32 cm.

Výška sečení trávy je důležitý parametr výběru

Ideální šířka záběru je však aspoň o 10 cm víc – kolem 42 cm. Co se týče výšky kosení, v zásadě jde jen o možnost manipulovat s výškou kosení. Zaměřit se tedy na maximální a minimální výšku střihu.

Cena sekačky

Asi nejdůležitější atribut. Na začátek vás potěšíme, že elektrickou sekačku dokážete sehnat už do 1 500 Kč. Jde však o nižší třídu, která neoplývá silným výkonem, pojezdem či ideálním záběrem. U modelů, za které utratíte kolem 4 000 - 6 000 Kč, už můžete čekat celkem kvalitní parametry.

TOP benzínové a elektrické sekačky

Připravili jsme si pro vás několik ukázkových modelů, které patří mezi nejlepší v roce 2018. Přečtěte si tedy stručné recenze sekaček, které jsme pro vás vybrali na porovnání.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 30.03.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?

Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica

Elektrické sporáky jsou oblíbené zejména v kuchyních rodinných domů, protože vyžadují silnou elektrickou přípojku. Při výběru se můžete rozhodnout mezi litinovými, sklokeramickými nebo...

Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor

Napěňovač mléka vám pomůže vytvořit mléčnou konzistenci pro různé typy káv, které by bez mléčné pěny nebyly „kávičkářským nebíčkem.“ Jaké typy známe a které jsou pro vás ty nejvhodnější?