Jak vybrat elektrickou sekačku a 5 nejlepších podle testu

Příchod léta s sebou kromě vysokých teplot a oddychu přináší také množství práce. Kosení trávy je rozhodně jednou z činností, které se při práci kolem domu určitě nevyhneme.

Sekání trávy elektrickou sekačkou

Abychom tuto činnost hravě zvládli, tak potřebujeme dostatečně výkonnou elektrickou sekačku. Proto jsme si pro vás připravili pár praktických rad ohledně výběru elektrické sekačky. Co je jejich výhodou a nevýhodou oproti benzínovým sekačkám? Jaké jsou nejlepší elektrické sekačky? Také vám nabídneme testy sekaček, které v konkurenci obstály nejlépe.

Nejprodávanější elektrické sekačky

Elektrická sekačka vs. benzínové sekačky

Především si musíme uvědomit základní fakt. Pro používání elektrické sekačky potřebujeme přístup ke zdroji elektrické energie. Asi největší výhodou elektrické sekačky je tišší chod a také ekologictější používání. Stejně tak je praktické, že elektromotor nepotřebuje tak precizní údržbu jako je tomu v případě benzínového motoru. Nemusíte měnit olej, svíčky ani se starat o filtry nebo palivo. Jedinou potřebnou údržbou elektrické sekačky je tedy jen čištění od běžných nečistot a náklady jsou tak mnohem nižší. Dalším plusem je pohodlné startování pomocí knoflíku.

Nevýhodou (vzhledem na přísun elektrické energie) je zejména to, že při kosení dvoru nebo zahrady máte omezenou kosenou plochu. Nečekejte tedy, že s elektrickou sekačkou pokosíte úplně všechno a všude. Částečně vás může zachránit robotická sekačka, která je poháněná lithiovou baterií, no výkon a výdrž nemusí být vždy dostatečná.

Jak se správně rozhodnout při výběru sekačky?

Jako vždy je podstatné si určit účel sekačky. To znamená, že je třeba vědět:

  • jak velký je pozemek, který budeme kosit
  • jaký druh terénu se na pozemku nachází
  • jaký typ sekačky chceme prioritně

Doporučení zní, že základní elektrické sekačky je možné používat na ploše ne větší než 500m2. U větších ploch máte samozřejmě možnost použít výkonnější elektrické sekačky, ale stále se nevyhnete problému s omezenou kosenou plochou a s manipulací.

Podle čeho vybírat?

Důležité jsou samozřejmě také parametry elektrických sekaček, které je nutné si předem promyslet. Právě ty nám umožní vybrat ten nejlepší model:

Výkon sekačky

Čím větší plocha, tím vyšší výkon. Takové je pravidlo. V nižších cenových relacích od 50 do 100 eur seženete sekačky s výkonem kolem 1000 W. Tento výkon postačí na kosení malého dvoru nebo předzahrádky.

Výkon benzínové či elektrické sekačky je důležitý parametr

V případě větší plochy raději zainvestujte víc a budete mít k dispozici výkon 1600–1800 W.

Sekačka s pojezdem

V současnosti jde o základní parametr, který by měla mít každá kvalitní sekačka. Jde o systém pohonu, který sekačku posouvá vpřed bez toho, abychom ji museli tlačit například do kopce. Pojezd můžete ovládat páčkou, a tak je jen na vás, zda ho při manipulaci využijete. Elektrické sekačky s pojezdem jsou luxusem, který si však můžete dovolit i vy!

Šířka záběru a výška sečení

Šířka záběru je vlastnost, která určuje, jaký záběr má samotný nůž sekačky. Jde tedy o plochu, kterou skosí sekačka při přejezdu. Šířka záběru se opět odvíjí od ceny sekačky. V nižší kategori je to cca 32 cm.

Výška sečení trávy je důležitý parametr výběru

Ideální šířka záběru je však aspoň o 10 cm víc – kolem 42 cm. Co se týče výšky kosení, v zásadě jde jen o možnost manipulovat s výškou kosení. Zaměřit se tedy na maximální a minimální výšku střihu.

Cena sekačky

Asi nejdůležitější atribut. Na začátek vás potěšíme, že elektrickou sekačku dokážete sehnat už do 1 500 Kč. Jde však o nižší třídu, která neoplývá silným výkonem, pojezdem či ideálním záběrem. U modelů, za které utratíte kolem 4 000 - 6 000 Kč, už můžete čekat celkem kvalitní parametry.

TOP benzínové a elektrické sekačky

Připravili jsme si pro vás několik ukázkových modelů, které patří mezi nejlepší v roce 2018. Přečtěte si tedy stručné recenze sekaček, které jsme pro vás vybrali na porovnání.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 30.03.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...