Jak vybrat eliptický trenažér? Nejlepší trenažéry ukážou recenze

Při prvním doslechu možná přesně neumíte identifikovat, o jaký druh fitness přístroje jde. A právě preto jsme tu my. Přiblížíme vám, jak eliptický trenažér funguje, nač se používá a stejně tak vám nabídneme tipy, podle čeho nejlepší eliptický trenažér vybrat.

Cvičení na eliptickém trenažéry

Pokud jste náhodou slyšeli názvy jako crossový trenažér, crosstrainer nebo i orbitrek, možná už víte, o co jde, protože to jsou synonyma. Ačkoliv poslední název je názvem výrobce daných zařízení a ne samotného přístroje. Pojďme si tedy zatrénovat.

Oblíbené produkty

Eliptický trenažér – jak funguje?

Veslovací nebo cyklistický trenažér. Z těchto názvů je úplně zřejmé, k čemu je přístroj určený. Při názvu eliptický, nebo pokud chcete crossový trenažér však nemusí být úplně každému jasné, co je jeho účelem. Cvičení na eliptickém trenažéru, možná se budete divit, je vskutku jedno z nejefektivnějších ze všech kardio přístrojů.

Eliptický trenažér bez problémů nahradí běžecký trenažér, rotoped nebo stepper a je mnohem účinnější. Samozřejmě, všechno si vyžaduje určitý cvik a pravidelnost, především pokud mluvíme o kardio tréninku. U eliptického trenažéru můžete zapojovat (nebo nemusíte) horní i spodní část těla. Cvičení je maximálně účinné a zároveň šetrné ke kloubům. Trénink je zaměřený především na zadek, stehna, lýtka, ale také pochopitelně na spalování kalorií.

Co před koupí musím vědět?

Tak jako u každého posilovacího přístroje i u crossového trenažéru je nutné znát účel, pro který chceme přístroj používat a zodpovědět si základní otázky, podle kterých určujeme i dané parametry při samotném výběru.

  • Kolik osob bude přístroj používat?
  • Jaká bude intenzita používání?
  • Jaká je maximální hmotnost uživatele?
  • Kolik chci do eliptického trenažéru investovat?

Nosnost crossového eliptického trenažéru

Není to pravidlem, ale obvykle platí, že čím je crossový trenažér těžší, tím je kvalitnější jeho konstrukce a tím pádem i jeho odolnost. Robustnější konstrukce obvykle vydrží mnohem víc. Klasické crossové trenažéry mají obvykle nosnost maximálně 100 kg. Pokud však vážíte 95 kg, určitě se nespoléhejte jen na daný limit. Raději investujte do trenažéru, který má maximální nosnost 120 kg. Myslete na rezervu, automaticky je konstrukce pevnější a pravidelnou námahou se tak její opotřebení zvyšuje pomaleji.

Eliptický trenažér v posilovně

Profesionální eliptické trenažéry, jejichž cena je však o poznání vyšší, mají nosnost 150 až 180 kg. Tato zařízení najdete spíše v posilovnách, kde je využívá velký počet lidí a jsou tak vystavená velké zátěži.

Hmotnost setrvačníku

Tento parametr je důležitý především z hlediska náročnosti, kterou od cvičení vyžadujete. Hmotnost setrvačníku totiž určuje právě stupeň zátěže, který si můžete zvolit. Pokud vám eliptický trenažér slouží především  účelu nabytí kondice, postačí vám klasický setrvačník s hmotností 5 kg.

Pokud však chcete získat i sílu, případně svaly formovat, rozhodně investujte do těžšího setrvačníku. Při zátěži totiž budete potřebovat určitě vyšší odpor. Pokud by byl setrvačník příliš lehký, pohyb by byl sekavý a neúčinný. Proto, pokud hledáte kvalitní crossový trenažér, hmotnost setrvačníku kolem 10 kg je ideální. Pokud si tedy potrpíte na to, aby vaše svaly nejen vytrvaly, ale nabyly i větší objem, hmotnost setrvačníku by měla být rozhodně vyšší.

Délka kroku eliptického trenažéru

Pravděpodobně nejdůležitější parametr, protože určuje jednak určitý komfort při cvičení, jednak správný pohyb těla. U lacinějších crossových trenažérů se setkáte obvykle s malou konstrukcí, která ani zdaleka nedokáže optimalizovat správnou biomechaniku pohybu těla. Krátký a vysoký krok je nepřirozený a nepřináší takový účinek. Délka kroku by měla být minimálně 35 cm, ideálních by to bylo 50 cm, avšak zde už jde dražší modely, na které narazíte v posilovnách. Tímto způsobem je také výška kroku menší, čímž mnohem méně zatěžujete svoje klouby.

Typ brzdného systému

  • Magnetický brzdný systém je nejpoužívanějším typem brzdění u eliptických trenažérů. Kovový setrvačník má na jedné straně magnet. Změnou zátěže se magnet vzdaluje nebo přibližuje právě k setrvačníku s magnetem, čímž se mění intenzita. Tento způsob je tichý, protože nepřichází k žádnému tření a zároveň prodlužuje životnost setrvačníku.
  • Indukční brzdný systém je nejinovativnějším a nejdokonalejším. O brzdění se stará elektronická indukce. Nedochází tak k opotřebení žádné mechanické části a zároveň je možná jednoduchá regulace intenzity zátěže.
  • Páskový brzdný systém je dnes instalovaný u nejlacinějších crossových trenažérů. Samotný setrvačník je brzděný za pomoci pásky, tedy mechanicky. Nevýhodou je vyšší hlučnost a také i vyšší opotřebení, a tedy snížená životnost.

Regulace zátěže obvykle obsahuje 1–8 stupňů. V případě, že nastavení je ruční. V případě špičkových trenažérů s indukčním brzdným systémem je zátěž ovládaná za pomoci servomotorku. Na displeji tedy nastavíte větší množství stupňů zátěže.

Snímač tepové frekvence

Měření tepové frekvence je perfektním parametrem, kterým můžete sledovat vaše fyzické prvky. Proto i většina trenažérů je tímto zařízením vybavená. Existují buďto integrované snímače hrudních pásů, které hodnoty měří, nebo nastavíte potřebné údaje na počítači a podle navolených údajů počítač sleduje aktuální tepovou frekvenci.

Digitální displej

Je dnes součástí i těch nejlacinějších modelů. Obvykle vám poskytuje základní údaje jako například rychlost, čas, spálené kalorie, tepovou frekvenci nebo přepočet na ušlou vzdálenost.

Displej eliptického trenažéru

U dražších modelů jsou počítače, respektive konzola vybavené například bluetooth, reproduktory nebo USB portem pro MP3 a podobně.

Servis a odborná montáž

Při koupi eliptického trenažéru, protože nejde o malou položku, informujte se, zda prodejce poskytuje záruku a nejen po zákonnou dobu 24 měsíců, ale také například pozáruční servis. Také je vítanou službou i odborná montáž přímo u zákazníka nebo případná oprava.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 01.11.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...