Jak vybrat eliptický trenažér? Nejlepší trenažéry ukážou recenze

Při prvním doslechu možná přesně neumíte identifikovat, o jaký druh fitness přístroje jde. A právě preto jsme tu my. Přiblížíme vám, jak eliptický trenažér funguje, nač se používá a stejně tak vám nabídneme tipy, podle čeho nejlepší eliptický trenažér vybrat.

Cvičení na eliptickém trenažéry

Pokud jste náhodou slyšeli názvy jako crossový trenažér, crosstrainer nebo i orbitrek, možná už víte, o co jde, protože to jsou synonyma. Ačkoliv poslední název je názvem výrobce daných zařízení a ne samotného přístroje. Pojďme si tedy zatrénovat.

Oblíbené produkty

Eliptický trenažér – jak funguje?

Veslovací nebo cyklistický trenažér. Z těchto názvů je úplně zřejmé, k čemu je přístroj určený. Při názvu eliptický, nebo pokud chcete crossový trenažér však nemusí být úplně každému jasné, co je jeho účelem. Cvičení na eliptickém trenažéru, možná se budete divit, je vskutku jedno z nejefektivnějších ze všech kardio přístrojů.

Eliptický trenažér bez problémů nahradí běžecký trenažér, rotoped nebo stepper a je mnohem účinnější. Samozřejmě, všechno si vyžaduje určitý cvik a pravidelnost, především pokud mluvíme o kardio tréninku. U eliptického trenažéru můžete zapojovat (nebo nemusíte) horní i spodní část těla. Cvičení je maximálně účinné a zároveň šetrné ke kloubům. Trénink je zaměřený především na zadek, stehna, lýtka, ale také pochopitelně na spalování kalorií.

Co před koupí musím vědět?

Tak jako u každého posilovacího přístroje i u crossového trenažéru je nutné znát účel, pro který chceme přístroj používat a zodpovědět si základní otázky, podle kterých určujeme i dané parametry při samotném výběru.

  • Kolik osob bude přístroj používat?
  • Jaká bude intenzita používání?
  • Jaká je maximální hmotnost uživatele?
  • Kolik chci do eliptického trenažéru investovat?

Nosnost crossového eliptického trenažéru

Není to pravidlem, ale obvykle platí, že čím je crossový trenažér těžší, tím je kvalitnější jeho konstrukce a tím pádem i jeho odolnost. Robustnější konstrukce obvykle vydrží mnohem víc. Klasické crossové trenažéry mají obvykle nosnost maximálně 100 kg. Pokud však vážíte 95 kg, určitě se nespoléhejte jen na daný limit. Raději investujte do trenažéru, který má maximální nosnost 120 kg. Myslete na rezervu, automaticky je konstrukce pevnější a pravidelnou námahou se tak její opotřebení zvyšuje pomaleji.

Eliptický trenažér v posilovně

Profesionální eliptické trenažéry, jejichž cena je však o poznání vyšší, mají nosnost 150 až 180 kg. Tato zařízení najdete spíše v posilovnách, kde je využívá velký počet lidí a jsou tak vystavená velké zátěži.

Hmotnost setrvačníku

Tento parametr je důležitý především z hlediska náročnosti, kterou od cvičení vyžadujete. Hmotnost setrvačníku totiž určuje právě stupeň zátěže, který si můžete zvolit. Pokud vám eliptický trenažér slouží především  účelu nabytí kondice, postačí vám klasický setrvačník s hmotností 5 kg.

Pokud však chcete získat i sílu, případně svaly formovat, rozhodně investujte do těžšího setrvačníku. Při zátěži totiž budete potřebovat určitě vyšší odpor. Pokud by byl setrvačník příliš lehký, pohyb by byl sekavý a neúčinný. Proto, pokud hledáte kvalitní crossový trenažér, hmotnost setrvačníku kolem 10 kg je ideální. Pokud si tedy potrpíte na to, aby vaše svaly nejen vytrvaly, ale nabyly i větší objem, hmotnost setrvačníku by měla být rozhodně vyšší.

Délka kroku eliptického trenažéru

Pravděpodobně nejdůležitější parametr, protože určuje jednak určitý komfort při cvičení, jednak správný pohyb těla. U lacinějších crossových trenažérů se setkáte obvykle s malou konstrukcí, která ani zdaleka nedokáže optimalizovat správnou biomechaniku pohybu těla. Krátký a vysoký krok je nepřirozený a nepřináší takový účinek. Délka kroku by měla být minimálně 35 cm, ideálních by to bylo 50 cm, avšak zde už jde dražší modely, na které narazíte v posilovnách. Tímto způsobem je také výška kroku menší, čímž mnohem méně zatěžujete svoje klouby.

Typ brzdného systému

  • Magnetický brzdný systém je nejpoužívanějším typem brzdění u eliptických trenažérů. Kovový setrvačník má na jedné straně magnet. Změnou zátěže se magnet vzdaluje nebo přibližuje právě k setrvačníku s magnetem, čímž se mění intenzita. Tento způsob je tichý, protože nepřichází k žádnému tření a zároveň prodlužuje životnost setrvačníku.
  • Indukční brzdný systém je nejinovativnějším a nejdokonalejším. O brzdění se stará elektronická indukce. Nedochází tak k opotřebení žádné mechanické části a zároveň je možná jednoduchá regulace intenzity zátěže.
  • Páskový brzdný systém je dnes instalovaný u nejlacinějších crossových trenažérů. Samotný setrvačník je brzděný za pomoci pásky, tedy mechanicky. Nevýhodou je vyšší hlučnost a také i vyšší opotřebení, a tedy snížená životnost.

Regulace zátěže obvykle obsahuje 1–8 stupňů. V případě, že nastavení je ruční. V případě špičkových trenažérů s indukčním brzdným systémem je zátěž ovládaná za pomoci servomotorku. Na displeji tedy nastavíte větší množství stupňů zátěže.

Snímač tepové frekvence

Měření tepové frekvence je perfektním parametrem, kterým můžete sledovat vaše fyzické prvky. Proto i většina trenažérů je tímto zařízením vybavená. Existují buďto integrované snímače hrudních pásů, které hodnoty měří, nebo nastavíte potřebné údaje na počítači a podle navolených údajů počítač sleduje aktuální tepovou frekvenci.

Digitální displej

Je dnes součástí i těch nejlacinějších modelů. Obvykle vám poskytuje základní údaje jako například rychlost, čas, spálené kalorie, tepovou frekvenci nebo přepočet na ušlou vzdálenost.

Displej eliptického trenažéru

U dražších modelů jsou počítače, respektive konzola vybavené například bluetooth, reproduktory nebo USB portem pro MP3 a podobně.

Servis a odborná montáž

Při koupi eliptického trenažéru, protože nejde o malou položku, informujte se, zda prodejce poskytuje záruku a nejen po zákonnou dobu 24 měsíců, ale také například pozáruční servis. Také je vítanou službou i odborná montáž přímo u zákazníka nebo případná oprava.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 01.11.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší sporttestery: Vyberte si kvalitního pomocníka ke sportu Nejlepší sporttestery: Vyberte si kvalitního pomocníka ke sportu

To, že pravidelný pohyb je pro zdraví nenahraditelný, si začíná uvědomovat stále více lidí. Pokud pro vás však sport časem dostal i soutěžní rozměr a zajímá vás, zda se celkově...

Nejlepší teleskopické trekingové hole a hole pro Nordic walking Nejlepší teleskopické trekingové hole a hole pro Nordic walking

Kromě turistiky za poslední roky nabral na popularitě také sport s názvem nordic walking. Je to chůze se speciálními holemi a s využitím jedinečné techniky pohybu. My vám představíme ty...

Hrazda do dveří na zárubně nebo na stěnu? Poradíme Hrazda do dveří na zárubně nebo na stěnu? Poradíme

Proč si koupit hrazdu domů? Co s ní můžeme procvičovat? Všechno podstatné vám prozradíme v našem článku. Také vám poradíme, na co si při výběru dávat pozor, a vybereme pro vás ty...