Jak vybrat eliptický trenažér? Nejlepší trenažéry ukážou recenze

Při prvním doslechu možná přesně neumíte identifikovat, o jaký druh fitness přístroje jde. A právě preto jsme tu my. Přiblížíme vám, jak eliptický trenažér funguje, nač se používá a stejně tak vám nabídneme tipy, podle čeho nejlepší eliptický trenažér vybrat.

Cvičení na eliptickém trenažéry

Pokud jste náhodou slyšeli názvy jako crossový trenažér, crosstrainer nebo i orbitrek, možná už víte, o co jde, protože to jsou synonyma. Ačkoliv poslední název je názvem výrobce daných zařízení a ne samotného přístroje. Pojďme si tedy zatrénovat.

Nejlepší eliptické trenažéry


Eliptický trenažér – jak funguje?

Veslovací nebo cyklistický trenažér. Z těchto názvů je úplně zřejmé, k čemu je přístroj určený. Při názvu eliptický, nebo pokud chcete crossový trenažér však nemusí být úplně každému jasné, co je jeho účelem. Cvičení na eliptickém trenažéru, možná se budete divit, je vskutku jedno z nejefektivnějších ze všech kardio přístrojů.

Eliptický trenažér bez problémů nahradí běžecký trenažér, rotoped nebo stepper a je mnohem účinnější. Samozřejmě, všechno si vyžaduje určitý cvik a pravidelnost, především pokud mluvíme o kardio tréninku. U eliptického trenažéru můžete zapojovat (nebo nemusíte) horní i spodní část těla. Cvičení je maximálně účinné a zároveň šetrné ke kloubům. Trénink je zaměřený především na zadek, stehna, lýtka, ale také pochopitelně na spalování kalorií.

Hmotnost setrvačníku

Tento parametr je důležitý především z hlediska náročnosti, kterou od cvičení vyžadujete. Hmotnost setrvačníku totiž určuje právě stupeň zátěže, který si můžete zvolit. Pokud vám eliptický trenažér slouží především  účelu nabytí kondice, postačí vám klasický setrvačník s hmotností 5 kg.

Pokud však chcete získat i sílu, případně svaly formovat, rozhodně investujte do těžšího setrvačníku. Při zátěži totiž budete potřebovat určitě vyšší odpor. Pokud by byl setrvačník příliš lehký, pohyb by byl sekavý a neúčinný. Proto, pokud hledáte kvalitní crossový trenažér, hmotnost setrvačníku kolem 10 kg je ideální. Pokud si tedy potrpíte na to, aby vaše svaly nejen vytrvaly, ale nabyly i větší objem, hmotnost setrvačníku by měla být rozhodně vyšší.

Setrvačník může být vpředu nebo vzadu

Eliptický trenažér může mít setrvačník vpředu nebo vzadu. Modely se setrvačníkem vpředu mají přirozenější rozestup mezi nášlapy a přístroj lépe rozkládá hmotnost uživatele po celém pojezdu. Díky zátěžovému kolu vzadu je trenažér kompaktnější, nicméně poměr délky a výšky kroku je méně přirozený. Vzdálenost nášlapů je větší, což nemusí každému vyhovovat.

Eliptický trenažér v posilovně

Délka kroku eliptického trenažéru

Pravděpodobně nejdůležitější parametr, protože určuje jednak určitý komfort při cvičení, jednak správný pohyb těla. U lacinějších crossových trenažérů se setkáte obvykle s malou konstrukcí, která ani zdaleka nedokáže optimalizovat správnou biomechaniku pohybu těla. Krátký a vysoký krok je nepřirozený a nepřináší takový účinek. Délka kroku by měla být minimálně 35 cm, ideálních by to bylo 50 cm, avšak zde už jde dražší modely, na které narazíte v posilovnách. Tímto způsobem je také výška kroku menší, čímž mnohem méně zatěžujete svoje klouby.

Magnetický, indukční, páskový – typ brzdného systému

  • Magnetický brzdný systém je nejpoužívanějším typem brzdění u eliptických trenažérů. Kovový setrvačník má na jedné straně magnet. Změnou zátěže se magnet vzdaluje nebo přibližuje právě k setrvačníku s magnetem, čímž se mění intenzita. Tento způsob je tichý, protože nepřichází k žádnému tření a zároveň prodlužuje životnost setrvačníku.
  • Indukční brzdný systém je nejinovativnějším a nejdokonalejším. O brzdění se stará elektronická indukce. Nedochází tak k opotřebení žádné mechanické části a zároveň je možná jednoduchá regulace intenzity zátěže.
  • Páskový brzdný systém je dnes instalovaný u nejlacinějších crossových trenažérů. Samotný setrvačník je brzděný za pomoci pásky, tedy mechanicky. Nevýhodou je vyšší hlučnost a také i vyšší opotřebení, a tedy snížená životnost.

Regulace zátěže obvykle obsahuje 1–8 stupňů. V případě, že nastavení je ruční. V případě špičkových trenažérů s indukčním brzdným systémem je zátěž ovládaná za pomoci servomotorku. Na displeji tedy nastavíte větší množství stupňů zátěže.

Kluzná, slitinová nebo ložisková pouzdra

U eliptických trenažérů máte na výběr ze tří základních druhů kloubních spojů – kluzná, slitinová a ložisková pouzdra. Jedná se o parametr, který souvisí s výdrží zařízení a nutností pravidelné údržby. Nejlevnější volbou jsou kluzné kloubové spoje, při kterých je nutné časté promazávání. Dražší, avšak bezúdržbová jsou vysoce odolná slitinová pouzdra. Nejodolnější a zároveň i nejdražší jsou ložisková pouzdra.

Nosnost crossového eliptického trenažéru

Není to pravidlem, ale obvykle platí, že čím je crossový trenažér těžší, tím je kvalitnější jeho konstrukce a tím pádem i jeho odolnost. Robustnější konstrukce obvykle vydrží mnohem víc. Klasické crossové trenažéry mají obvykle nosnost maximálně 100 kg. Pokud však vážíte 95 kg, určitě se nespoléhejte jen na daný limit. Raději investujte do trenažéru, který má maximální nosnost 120 kg. Myslete na rezervu, automaticky je konstrukce pevnější a pravidelnou námahou se tak její opotřebení zvyšuje pomaleji.

Profesionální eliptické trenažéry, jejichž cena je však o poznání vyšší, mají nosnost 150 až 180 kg. Tato zařízení najdete spíše v posilovnách, kde je využívá velký počet lidí a jsou tak vystavená velké zátěži.

Počítač – programy a konektivita

O tom, jak dlouho jste cvičili, jakou vzdálenost jste ušli, jakou rychlostí jste cvičili či kolik kalorií jste při cvičení spálili se dozvíte na displeji jednoduchého počítače. Ovládání je nejčastěji řešeno pomocí pár tlačítek – zvolíte si, co chcete při cvičení sledovat a jaký program chcete. Standardně lze sledovat čas, vzdálenost, rychlost, spálené kalorie a puls. Pokrokovější stroje umožňují sledovat také úroveň fyzické kondice, tělesný tuk či výkon.

Pomocí počítače si můžete zvolit také některý z přednastavených progamů, případně si vybrat vlastní. Liší se profilem terénu, automatickou úpravou zátěže, aby si cvičící udržel požadovanou tepovou frekvenci (HRC program) nebo umožňují dosažení cílového výkonu (watt program).

Modernější eliptické trenažéry nezřídka umožňují bezdrátové nebo bluetooth připojení, díky čemuž můžete při cvičení využívat různé aplikace a mapy, data si přenášet do telefonu.

Displej eliptického trenažéru

Funkce eliptických trenažérů

Cvičení vám mohou výrazně zpříjemnit různé doplňkové funkce:

  • Monitor srdečního tepu – měření tepové frekvence je perfektním parametrem, kterým můžete sledovat vaše fyzické prvky. Proto i většina trenažérů je tímto zařízením vybavená. Snímač tepové frekvence se nejčastěji nachází na rukojetích trenažéru. Některé umožňují měření pomocí hrudního pásu, občas bývá dokonce součástí balení.
  • Nastavitelnost sklonu pedálů – umožňuje nejen zlepšení komfortu při cvičení, ale také zapojení dalších svalů do cvičícího procesu. Automaticky nastavitelný sklon souvisí u některých trenažérů s přednastavenými cvičebními programy.
  • Pohyblivé nebo pevné rukojeti – pohyblivé rukojeti umožňují procvičení horní části těla, pevné vám zajistí vyšší stabilitu v začátcích cvičení.
  • Držák na láhev – jedná se o praktickou záležitost, která bohužel není součástí všech eliptických trenažérů.
  • Stojan na tablet – obvykle je součástí trenažérů s WiFi nebo bluetooth připojením, abyste mohli namísto na počítači sledovat trénink přes telefon či tablet.
  • Systém vyrovnávání nerovností podlahy – umožňuje trenažér používat na méně rovném povrchu.
  • Transportní kolečka – slouží pro pohodlnější manipulaci s přístrojem.

Za kvalitu si připlatíte

Cena eliptických trenažérů začíná na částce cca 2 800 Kč. V cenové kategorii do 12 000 Kč se nacházejí většinou základní modely s lehčím zátěžovým kolem, menší nosností i malým počtem programů. V cenové kategorii 12 000 až 25 000 Kč již naleznete kvalitnější stroje vhodné pro intenzivnější trénink. Disponují totiž vysokou nosností i hmotností zátěžového kola. Nastavitelná délka kroku, několik úhlů sklonu, mnoho stupňů zátěže a nadstandardní počet programů je samozřejmostí v cenové kategorii nad 25 000 Kč.

Kvalitu nabízí trenažéry inSPORTline, NordicTrack i Duvlan

Značka inSPORTline je oblíbenou volbou mnoha spotřebitelů pro příznivý poměr ceny a výkonu. Levné eliptické trenažéry nabízí Decathlon, konkrétně jde o značku Domyos, Duvlan, Housefit, Master či Spartan. Kvalitní přístroje, ovšem za vyšší cenu nabízí NordicTrack, Kettler a Xterra. Samozřejmě, ne všechny modely zmíněných výrobců se vyznačují stejnou kvalitou. O té vám víc řeknou recenze a zkušenosti reálných uživatelů.

Servis a odborná montáž

Při koupi eliptického trenažéru, protože nejde o malou položku, informujte se, zda prodejce poskytuje záruku a nejen po zákonnou dobu 24 měsíců, ale také například pozáruční servis. Také je vítanou službou i odborná montáž přímo u zákazníka nebo případná oprava.

Nejčastější otázky – FAQ

Prozradili jsme vám, na co se při výběru eliptického trenažéru zaměřit, pokud však stále máte otázky, napište nám do komentářů. Článek pravidelně doplňujeme o všechno, co vás zajímá.

Jaká je vhodná délka tréninku na eliptickém trenažéru?

To závisí na tom, zda chcete cvičit pro udržení kondice nebo zhubnout. Při správné tepové frekvenci si musíte zacvičit alespoň 20 minut, aby došlo ke spalování tuků. Cvičit byste tedy měli alespoň 30 minut a postupně dobu tréninku prodlužovat.

Jaké partie těla si procvičím na eliptickém trenažéru?

Při cvičení na eliptickém trenažéru dochází k procvičení celého těla. Především svalů nohou (lýtka i stehna), zadku a zad. Do cvičení zapojujete i celý střed těla a ruce a ramena, proto si posilujete i ty.

Kdy je nejvhodnější denní doba na cvičení, pokud chci na eliptickém trenažéru hubnout?

Nejvhodnější je cvičit hned ráno, nejlépe krátce po probuzení a ještě před snídaní.

V čem spočívá údržba eliptického trenažéru?

Pokud máte přístroj s ložiskovými nebo alespoň litinovými klouby, je údržba minimální. Po každém cvičení je třeba otřít rukojeti a počítač, resp. všechny části, které přišly do kontaktu s pokožkou, od potu. V případě, že by některá část začala vrzat, je nutné její promazání.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 01.11.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Krokoměr na ruku jako náramek, nebo na nohu?Jak vybrat nejlepšíKrokoměr na ruku jako náramek, nebo na nohu?Jak vybrat nejlepší

Myslíte si, že ujdete denně doporučených 10 000 kroků? Pokud si nejste jistí, opatřete si krokoměr. Poradíme vám, který je ten nejlepší!

Hoverboard pro děti i dospělé. Poradíme, jak vybrat kolonožkuHoverboard pro děti i dospělé. Poradíme, jak vybrat kolonožku

Hoverboardy už dnes nemůžeme považovat za, jakousi technologii z budoucnosti. Na trhu je už nějaký ten rok. Přestože se stále jeví jako netypický dopravní prostředek, hoveraboard dokáže...

Nejlepší nosiče bicyklů na tažné, na střechu a na zadní dveře. Poradíme, jak vybratNejlepší nosiče bicyklů na tažné, na střechu a na zadní dveře. Poradíme, jak vybrat

Nosiče bicyklů na tažné, na střechu, nebo na zadní dveře? Vybrat si správně je někdy pořádný hlavolam. Pojďme si tedy představit jednotlivé možnosti a konkrétní druhy nosičů.