Jak vybrat fasádní barvu (omítku). Akrylátovou, silikonovou nebo silikátovou?

Celé lidstvo strávilo staletí tím, aby zvelebovalo prostředí, ve kterém žije a bydlí. Když něco člověk nabyde, instinktivně má potřebu se o to starat. Logicky, když mluvíme o domě, ve kterém žijeme, chceme, aby byl ten nejkrásnější.

Moderní fasáda rodinného domu

Dáváme si záležet na detailech, které z domu dělají skutečný domov. Podstatným „detailem“, který nelze přehlédnout, je fasádní barva. Kvalita, druh, odstín, výrobce, barevnost, stálost nebo odolnost. I tyto vlastnosti rozhodují o tom, jak bude vaše fasáda v konečném důsledku vypadat. Rozhodně tedy není jedno, po které z omítek sáhnete. Samozřejmě, všechno je i věcí vkusu. My se vám pokusíme představit možnosti, které vám svět fasádních barev nabízí.

Oblíbené fasádní barvy

Důležité poznatky pro výběr omítky

Dříve, než se pustíte do výběru fasádní barvy a vysněného odstínu nebo struktury, musíte zvážit několik podstatných poznatků, které musíte o vašem domě vědět. Prvním a důležitým poznatkem je, jaký tepelně izolační materiál byl na vašem domě použitý. Podstatným faktorem je také, v jakém prostředí se váš dům nachází. Ať jde o městskou zástavbu, dům u cesty, u vody nebo v převážně chladném klimatickém prostředí. Drobným detailem je také, zda má nemovitost plochou nebo šikmou střechu. V případě, že je střecha plochá, je vystavená silnějším poryvům větru než v případě šikmé střechy a to se týká i omítky.

Při výběru správné omítky nejde jen o design a výběr nejhezčího odstínu. Stavebník vám musí umět říct, jaký druh omítky s jakou strukturou a materiálovou bází je pro vás ten nejlepší. 

Zateplování a fasáda rodinného domu

Pro příklad vám uvedeme vybrané druhy omítky značky Baumit, ze kterých každá má svoje specifické difuzní vlastnosti, dobu zpracování a také i použití.

 • Baumit NanoporTop – vyznačuje se nanoporézní strukturou, která je extrémně odolná vůči znečištění. Omítka je tedy vhodná i pro nemovitosti nacházející se v prašném prostředí například u cest. Vhodná je pro všechny druhy podkladů včetně tepelně izolačních vrstev. Unikátní materiální báze s fotokatalickým efektem navíc perfektně izoluje a chrání fasádu před jakýmkoliv znečištěním.
 • Baumit SilikatTop – omítka je vyrobená na minerální bázi. Vyznačuje se nejvyšší paropropustností. Jde o speciální omítku určenou například na renovaci nebo sanaci starých památek. Stejně tak je však určená na minerální omítky, stěrky, beton nebo tepelně izolační vrstvy.
 • Baumit SilikonTop – je vyrobená na bázi silikonových živic, což zabezpečuje vysokou odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Perfektní vlastností je i vysoká míra paropropustnosti, takže jde o perfektní druh omítky určené pro různé tepelně izolační systémy. Kromě toho je však určená i na jiné omítkové systémy, zdiva nebo stěrku. Na základě jejích vlastností jde o nejčastěji používaný druh fasádní barvy.
 • Baumit OpenTop – jde o tenkovrstvovou omítku s vysokou paropropustností. Založená je na silikátové bázi, což značí vysokou odolnost. Opět je určená na úpravu různých tepelně izolačních systémů, stěrek, betonu či sanačních omítek.
 • Baumit GranoporTop – materiální báze je založená na akrylátové disperzi. Speciálně vyniknou světlé barevné odstíny. Je velmi odolná vůči jakýmkoliv klimatickým podmínkám. Je určená na úpravu tepelně izolačních systémů, stěrek, hladkého betonu nebo sanačních omítek.
 • Baumit FineTop – neobsahuje žádné silikonové živice, je vysoce paropropustná a velmi snadno aplikovatelná. Hodí se na minerální omítky, stěrky, hladký beton a také přímo na tepelně izolační systémy.
 • Baumit SiliporTop – omítka opět bez silikonových živic s vysokou odolností vůči klimatickým podmínkám. Může mít škrábanou i rýhovanou strukturu. Výhodou je také široká škála odstínů a možnost nanést ji na téměř všechny druhy povrchů od stěrky, minerální omítky, betonu nebo na výztužnou vrstvu zateplených fasád.

Kromě daných druhů omítek, které jsme vám uvedli, společnost Baumit produkuje také mnoho jiných speciálních druhů omítek určené na specifické povrchy nebo na speciální způsob zpracování. Stavebník, respektive realizátor úpravy vaší fasády vám musí umět doporučit, jaký druh fasádní barvy je pro vás nejlepší. Fasádní barvy Baumit však rozhodně patří k těm nejlepším na trhu. Na trhu jsou kvalitními producenty i značka Weber nebo Peakston.

Výběr fasádní barvy

Nátěrové barvy používané na samotné tepelně izolační vrstvy, stěrky, minerální omítky, beton a podobně se řadí do několika skupin. Samozřejmě, každý výrobce má vlastní specifické označení. Jednoho z nejprodávanějších výrobců omítek (Baumit) jsme vám už představili. Jak jsme uváděli, nejde jen o odstín, ale také o podmínky a vlivy prostředí, které ovlivňují i samotnou fasádu.

Různé barevné odstíny na fasádu

Samotné nátěrové barvy se dělí do několika základních skupin na akrylátové, silikonové, silikátové, nanočásticové a vápenné.

Akrylátová fasádní barva

Samotná fasádní barva se skládá z akrylátové vodní disperze. Je vysoce odolná vůči vlivům počasí (děšť, klimatické změny, poryvy větru). Barvy jsou také omyvatelné a mají dobrou paropropustnost. Používají se obvykle na nátěr rovných podkladů. Akrylátové barvy mají sytou barevnost a jsou také velmi trvanlivé.

Silikonová fasádní barva

Obsahuje akrylátovou disperzi a také disperzi silikonové živice. Mají velmi vysokou odolnost (vyšší než akrylátové barvy), jsou omyvatelné, odolné vůči znečištění a určené jsou pro všechny druhy povrchů. Stěrky, beton, minerální omítky nebo tepelně izolační materiály. Akrylátová složka dodává omítce pevnost a zároveň umožňuje optimální propustnost. Silikonová disperze je zase odolná vůči vodě. Silikonové barvy jsou velmi oblíbené také díky stálosti barev a možnostem různých struktur.

Silikátová fasádní barva

Silkátová fasádní barva je spojením syntetické živice a draselného vodního skla. Silikátové barvy jsou buď dvousložkové, kdy před použitím obě složky smícháme, nebo jednosložkové, které kromě vodního skla obsahují i polymery. Silikátová fasádní barva se vyznačuje dobrou paropropustností a dlouhodobou životností.

Malování fasády rodinného domu

Vhodné jsou také na sanaci nebo renovaci starých vápenatých fasád. Při práci je nutné dávat pozor, aby silikátová barva nezačala stékat na parapet nebo okenní rámy, aby nedošlo k poškození plastů nebo dřeva.

Nanočásticová fasádní barva

Už samotný název hovoří o speciální nanočásticové struktuře, která vytváří aktivní ochranný štít. Nátěr obsahuje množství anorganických silikátových částic a vytváří úzce propojené póry s tlouštkou menší než 0,0005 mm. Jsou velmi odolné vůči jakýmkoliv biologickým i fyzickým vlivům prostředí. Nanonátěrem vytvoříte ochranný filtr, který se aktivuje UV zářením. Je vysoce odolný a také paropropustný. Perfektní je při sanaci starých omítek.

Vápenná fasádní barva

Cenově jde o nejvýhodnější variantu, ale hašené vápno ani zdaleka nedisponuje takovou barevností nebo trvanlivostí jako novodobé druhy fasádních barev. Vápenaté nátěry je potřebné často obnovovat, a proto se dnes používají spíše jako „archivní“ barvy, které vytvářejí autentický efekt.

 V e-shopu efarby.sk najdete velký výběr fasádních nátěrův!

Hladký nátěr nebo struktura

Každá omítka má svoje specifické vlastnosti. Nejde jen o barvu, ale i strukturu, tedy složení samotné omítky. Při výběru omítky zvažujete, zda si vybrat:

 • rýhovanou
 • škrábanou

A následně si určíte, zda je lepší vybrat:

 • hrubší zrnitost
 • jemnější zrnitost

Nová fasáda rodinného domu

Odborníci se shodují, že hladké struktury (cca 1,5 mm) jsou mnohem méně náchylné na znečištění. Navíc díky jemnější zrnitosti můžete dosáhnout ucelený a hladký povrch, samozřejmě za cenu námahy dělníků.

Drsnější omítky (cca 2–3 mm), jejichž zrnitost je vyšší, ve výsledku často dosáhnou jiných barevných odstínů, než se na první pohled zdá. Odchylky jsou však velmi drobné. Dokážou však výborně překrýt nerovnosti a navíc se s nimi pracuje o něco jednodušeji.

Výběr správného odstínu

Pozdě? Možná i vy jste se už při výběru toho správného odstínu spálili. Vzorkovníky barevnosti odstínů dokážou často klamat, respektive zkreslovat. Jak si vybrat skutečně ideální odstín? Pokud vám nebude překážet zainvestovat do zkušebního vzorku, který je možné si u většiny dodavatelů objednat, určitě se vám to podaří. Vzorky můžete natřít na větší plochu (deska, sádrokarton...) a přiložit k fasádě. Na větší ploše totiž fasáda vytváří odlišný odstín než na malém vzorku.

Samostatně, nebo kombinace

V tomto případě ani tak nejde o radu, jako spíše tip. Samozřejmě, každý má vlastní vkus a kombinace barev, struktur nebo barevných odstínů rozhodně nemusí být to, co chcete. Kombinací odstínů či struktur můžete vytvořit specifické vzory nebo zvýraznit architektonické prvky.

Moderní fasáda rodinného domu

Nejčastěji to jsou hrany stěn nebo okenní oblouky, projektanti si však rádi vyhrají i s ostatními částmi. Omítky jsou v první řadě estetickým prvkem, a proto právě touto kombinací můžete docílit něco specifického.

Cena fasádní omítky

Tento faktor nelze hodnotit všeobecně, protože výsledná cena nánosu fasádní barvy závisí na výměře plochy, struktuře i zrnitosti. Musíte počítat s tím, že při hrubší struktuře se spotřebuje omítky víc, a proto 25kg vědro omítky s jemnou zrnitostí vám vystačí na větší plochu než v případě hrubší zrnitosti.

Omítky Baumit v závislosti na druhu omítky mají různé cenové relace. Nejpoužívanější omítka Baumit SilikonTop (25kg vědro) vás vyjde na zhruba 1050 korun. Často používaná je také Baumit OpenTop, jejíž stejné množství vás bude stát kolem 1150 korun.

Oblíbené fasádní barvy

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.



Publikováno dne: 29.10.2018
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Přepěťová ochrana do rozvaděče, zásuvky i prodlužovačky – Jak to funguje? Přepěťová ochrana do rozvaděče, zásuvky i prodlužovačky – Jak to funguje?

Netušíte, co to přepěťová ochrana je a k čemu vlastně slouží? Neslouží pouze jako ochrana před bleskem. Chcete vědět, na co všechno se díky ní můžete spolehnout?

Vyvýšené záhony z palet, ale i z plastu. Poradíme, jak na to Vyvýšené záhony z palet, ale i z plastu. Poradíme, jak na to

Sníte o pěkné zahradě, ale prostor, který na ni máte, nesplňuje vaše požadavky? Dopřejte jí styl i funkčnost vyvýšenými záhony.  

Jak vyčistit krbové sklo, vložku a vnitřek krbu? Pomůže i Kominíček! Jak vyčistit krbové sklo, vložku a vnitřek krbu? Pomůže i Kominíček!

Mít krb není jen romantické, ale zejména praktické. Jak se však starat a čistit krbové sklo, které je černé? Poradíme vám!