Jak vybrat fotoaparát Polaroid? Recenze doporučují Fujifilm Instax

Určitě si vzpomínáte na nejeden rozměrnější Polaroid fotoaparát z amerického filmu, z jehož útrob po cvaknutí spouště okamžitě vyšla hotová fotografie. Digitální doba pokročila a tyto tzv. instantní fotoaparáty jsou zpět.

Instantní fotoaparát Polaroid

Podívali jsme se jim na zoubky a vybrali jsme 5 modelů, které stojí za koupi.

Instantní fotoaparáty – jak fungují

Instantní fotoaparát s přímým tiskem obsahuje film, který je zároveň také fotopapírem. Fotocitlivé vrstvy na jeho povrchu zachytí obraz a následně se nastartuje chemická reakce, která za několik vteřin až minut fotografii vyvolá, tj. zpracuje do použitelné formy. Fotografie vyvolaná na papíru se vysune z fotoaparátu a je připravená, abyste si ji nalepili do fotoalba nebo na nástěnku. Je to tedy mnohem rychlejší proces než vyvolávání fotek z klasického filmu. Kvalitou se však zatím klasickému filmu nevyrovnají.

Digitální instantní fotoaparáty jsou určené především pro kreativní fotografii a mají je v oblibě zejména mladší lidé, kteří nechtějí ztrácet čas zdlouhavým nastavováním fotoaparátu nebo úpravou fotografií na počítačích. Tomu je přizpůsobená i výbava a funkce jejich moderních verzí. Na Slovensku najdete instantní fotoaparáty v portfóliu značek Polaroid, Fujifilm a Kodak.

TOP 5 instantních digitálních fotoaparátů

Funkce a vlastnosti instantních fotoaparátů

  • Displej – digitální modely jsou vybavené grafickým displejem. Díky němu máte větší kontrolu nad zachycenými záběry. Můžete mezi nimi jednoduše listovat a zvolit si, které fotografie chcete vytisknout, nebo vymazat.
  • Blesk – ten je důležitý pro fotografování nejen v noci, ale i v šeru, kdy nedostatek světla způsobí, že fotky jsou tmavé a ztrácejí se na nich detaily. Ne každý model bleskem disponuje, proto zvažte, v jakých podmínkách budete instantní fotoaparát používat.
  • Ukládání na paměťovou kartu – funkce týkající se digitálních instantních fotoaparátů. Fotografie si nemusíte okamžite vytisknout, ale můžete si je uložit na běžnou paměťovou kartu (nejčastěji formát SD či micro SD), prohlížet a dále je upravovat v počítači.
  • Selfie fotografování – ani u nejdražších modelů dostupných na slovenském trhu se nesetkáte s výklopným displejem. Pokud i přesto chcete fotit selfie fotografie, pomůže vám s tím zrcadélko na přední straně těla fotoaparátu a také funkce načasované samospouště.
  • Scénické režimy – díky nim fotoaparát přizpůsobí rychlost závěrky a expozici okolním podmínkám. Fotky tak budou ostré a přiměřeně jasné – ani tmavé, ani světlé. Některé přístroje vám umožní i nastavení jasu zvlášť v několika stupních.
  • Objektivy – většina modelů má pevný objektiv, některé však disponují automatickým přibližováním (zoom) podle nastaveného scénického režimu. Přibližování však není plynulé, ale většinou má tři pevné úrovně (makro, portrét a krajinka).

Jaký film, resp. fotopapír zvolit

  • Velikost – pro různé instantní fotoaparáty jsou používané různé velikosti filmů, resp. fotopapírů (a tedy výsledných fotografií). Polaroid udává rozměry v palcích, konkrétně jsou to formáty 2×3” (5×7,6 cm) a 3×4” (7,6 × 10 cm). Fujifilm Instax nabízí tři formáty, prvním je Instax mini (5,4 × 8,6 cm), potom Instax wide (10,8 × 8,6 cm) a nakonec čtvercový formát 1:1 nazvaný Instax square s rozměry 8,6 × 7,2 cm pro rámeček a 6,2 × 6,2 cm pro samotnou fotografii.
  • Barevné podání – fotocitlivá vrstva ovlivňuje i barevné podání výsledné fotografie. Díky tomu si můžete koupit papír s běžným neutrálním nebo jiným barevným podáním, případně také černobílý.

Fotografie z Polaroidu

  • ISO – číslo udávající citlivost fotomateriálu na světlo. Čím vyšší je, tím jasnější bude fotografie při stejných světelných podmínkách. Běžné instantní filmy, resp. fotopapíry mají ISO cca 600–800.
  • Rámeček – rámeček kolem fotografie dokáže podpořit její výtvarný záměr, proto jsou fotopapíry k dispozici s neutrálními bílými a černými, případně s dekoračními rámečky s veselými barvami. Polaroid Snap nabízí i bezrámové fotografie, na druhé straně, rámeček vždy můžete odstřihnout.

Instantní fotky i z mobilu

Když se vám líbí možnost okamžitého tisku fotografií na instantní fotopapíry, nemusíte hned kupovat instantní fotoaparát. Pomocí instantní tiakárny, která funguje na stejném principu, můžete tisknout na instantní fotopapíry přímo ze smartphonu s technologií Bluetooth bez potřeby inkoustové nebo jiné náplně. Tato technologie se nazývá ZINK (Zero INK, tedy bez inkoustu) a podporují ji minitiskárny Fujifilm Instax SHARE, Polaroid ZIP, ale také výrobky značek HP a Canon.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 19.07.2019
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.