Jak vybrat fotoaparát Polaroid? Recenze doporučují Fujifilm Instax

Určitě si vzpomínáte na nejeden rozměrnější Polaroid fotoaparát z amerického filmu, z jehož útrob po cvaknutí spouště okamžitě vyšla hotová fotografie. Digitální doba pokročila a tyto tzv. instantní fotoaparáty jsou zpět.

Instantní fotoaparát Polaroid

Podívali jsme se jim na zoubky a vybrali jsme 5 modelů, které stojí za koupi.

Instantní fotoaparáty – jak fungují

Instantní fotoaparát s přímým tiskem obsahuje film, který je zároveň také fotopapírem. Fotocitlivé vrstvy na jeho povrchu zachytí obraz a následně se nastartuje chemická reakce, která za několik vteřin až minut fotografii vyvolá, tj. zpracuje do použitelné formy. Fotografie vyvolaná na papíru se vysune z fotoaparátu a je připravená, abyste si ji nalepili do fotoalba nebo na nástěnku. Je to tedy mnohem rychlejší proces než vyvolávání fotek z klasického filmu. Kvalitou se však zatím klasickému filmu nevyrovnají.

Digitální instantní fotoaparáty jsou určené především pro kreativní fotografii a mají je v oblibě zejména mladší lidé, kteří nechtějí ztrácet čas zdlouhavým nastavováním fotoaparátu nebo úpravou fotografií na počítačích. Tomu je přizpůsobená i výbava a funkce jejich moderních verzí. Na Slovensku najdete instantní fotoaparáty v portfóliu značek Polaroid, Fujifilm a Kodak.

Funkce a vlastnosti instantních fotoaparátů

  • Displej – digitální modely jsou vybavené grafickým displejem. Díky němu máte větší kontrolu nad zachycenými záběry. Můžete mezi nimi jednoduše listovat a zvolit si, které fotografie chcete vytisknout, nebo vymazat.
  • Blesk – ten je důležitý pro fotografování nejen v noci, ale i v šeru, kdy nedostatek světla způsobí, že fotky jsou tmavé a ztrácejí se na nich detaily. Ne každý model bleskem disponuje, proto zvažte, v jakých podmínkách budete instantní fotoaparát používat.
  • Ukládání na paměťovou kartu – funkce týkající se digitálních instantních fotoaparátů. Fotografie si nemusíte okamžite vytisknout, ale můžete si je uložit na běžnou paměťovou kartu (nejčastěji formát SD či micro SD), prohlížet a dále je upravovat v počítači.
  • Selfie fotografování – ani u nejdražších modelů dostupných na slovenském trhu se nesetkáte s výklopným displejem. Pokud i přesto chcete fotit selfie fotografie, pomůže vám s tím zrcadélko na přední straně těla fotoaparátu a také funkce načasované samospouště.
  • Scénické režimy – díky nim fotoaparát přizpůsobí rychlost závěrky a expozici okolním podmínkám. Fotky tak budou ostré a přiměřeně jasné – ani tmavé, ani světlé. Některé přístroje vám umožní i nastavení jasu zvlášť v několika stupních.
  • Objektivy – většina modelů má pevný objektiv, některé však disponují automatickým přibližováním (zoom) podle nastaveného scénického režimu. Přibližování však není plynulé, ale většinou má tři pevné úrovně (makro, portrét a krajinka).

Jaký film, resp. fotopapír zvolit

  • Velikost – pro různé instantní fotoaparáty jsou používané různé velikosti filmů, resp. fotopapírů (a tedy výsledných fotografií). Polaroid udává rozměry v palcích, konkrétně jsou to formáty 2×3” (5×7,6 cm) a 3×4” (7,6 × 10 cm). Fujifilm Instax nabízí tři formáty, prvním je Instax mini (5,4 × 8,6 cm), potom Instax wide (10,8 × 8,6 cm) a nakonec čtvercový formát 1:1 nazvaný Instax square s rozměry 8,6 × 7,2 cm pro rámeček a 6,2 × 6,2 cm pro samotnou fotografii.
  • Barevné podání – fotocitlivá vrstva ovlivňuje i barevné podání výsledné fotografie. Díky tomu si můžete koupit papír s běžným neutrálním nebo jiným barevným podáním, případně také černobílý.

Fotografie z Polaroidu

  • ISO – číslo udávající citlivost fotomateriálu na světlo. Čím vyšší je, tím jasnější bude fotografie při stejných světelných podmínkách. Běžné instantní filmy, resp. fotopapíry mají ISO cca 600–800.
  • Rámeček – rámeček kolem fotografie dokáže podpořit její výtvarný záměr, proto jsou fotopapíry k dispozici s neutrálními bílými a černými, případně s dekoračními rámečky s veselými barvami. Polaroid Snap nabízí i bezrámové fotografie, na druhé straně, rámeček vždy můžete odstřihnout.

Instantní fotky i z mobilu

Když se vám líbí možnost okamžitého tisku fotografií na instantní fotopapíry, nemusíte hned kupovat instantní fotoaparát. Pomocí instantní tiakárny, která funguje na stejném principu, můžete tisknout na instantní fotopapíry přímo ze smartphonu s technologií Bluetooth bez potřeby inkoustové nebo jiné náplně. Tato technologie se nazývá ZINK (Zero INK, tedy bez inkoustu) a podporují ji minitiskárny Fujifilm Instax SHARE, Polaroid ZIP, ale také výrobky značek HP a Canon.

TOP 5 instantních digitálních fotoaparátů


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 19.07.2019
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce

Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty

Jste milovníkem chutného opečeného chleba se sýrem či šunkou? S dobrým toastovačem tuto pochoutku připravíte raz dva. Na co se při jeho výběru zaměřit a co všechno takový malý pomocník...