Jak vybrat GPS lokátor (obojek, tracker) pro kočku nebo psa

Každý majitel psa nebo kočky ví, jak snadno se domácí mazlíček dokáže zatoulat. Ať už odběhne při procházce, nebo nenápadně proklouzne polootevřenými dveřmi – jednou za čas se to přece může stát každému.

Jak vybrat GPS lokátor

Obavy z toho, kam se vaše zvíře podělo a zda je v pořádku, může vyřešit jednoduché zařízení – GPS lokátor zvířat.

Oblíbené GPS lokátory pro čtyřnohé mazlíčky


GPS lokátor jako běžná součást obojku

Pokud máte doma toulavého psa nebo kočku, která se pravidelně na pár dní ztratí, určitě vám aspoň jednou přišlo na um, že by vám pomohlo sledovací zařízení, které by prozradilo polohu vašeho zvířete a ulehčilo vám tak hodiny pátrání nebo čekání doma v obavách, zda je váš mazlíček v pořádku. GPS lokátor je malé zařízení vysílající signál buďto prostřednictvím GSM, nebo rádiové frekvence, na základě které je možné pomocí přijímače zjistit polohu zařízení. Toto zařízení je možné koupit ve formě malé krabičky, která se připne zvířeti na obojek, nebo je v obojku už vestavěné. Moderní lokátory se snaží minimalizovat rozměry, aby zvířeti příliš nepřekážaly, a vycházejí v příjemných designových variantách, které majitelí zvířete určitě ocení.

Jaký je rozdíl mezi čipem a GPS lokátorem?

Mnozí majitelé čtyřnohých mazlíčků při koupi GPS lokátoru váhají. Častou otázkou totiž je, nač je zvířeti GPS lokátor, pokud je zvíře začipované? Toto neporozumění plyne z nevědomosti, jak funguje GPS lokátor a nač vlastně čipy slouží. Čip je zařízení s mikro rozměry, které veterinář aplikuje zvířeti pod kůži a jeho úkolem je uchovávat informace, jako je jméno majitele, jeho adresa či informace o zdravotních záznamech zvířete. Čip je možné využít, když se zvíře ztratí – ale ne zcela tak, jak si mnozí myslí. Nalezené zatoulané zvíře lze přinést na veterinární stanici, kde veterinář načte čip a zjistí tak informace o majiteli, kterého může následně kontaktovat. Pozor, čip musí být registrovaný, jinak je v podstatě na nic. Čipy tedy slouží na uchovávání informací o majiteli, ale tato zařízení nevysílají signál, proto se nedají lokalizovat a sloužit ke hledání ztraceného zvířete. Na to slouží právě GPS lokátor.

Jak funguje GPS lokátor?

Hlavním úkolem GPS lokátoru je vysílat signál, kterým se přenáší informaca o poloze lokátoru, a tedy i zvířete, které lokátor nosí. Princip fungování je ve všech zařízeních podobný, avšak lokátory se dělí podle způsobu, jakým signál vysílají. Nejčastěji jde o GSM lokátory, které využívají mobilní sítě, starou známou klasikou jsou rádiové lokátory a další zase fungují přes Bluetooth nebo WiFi.

GMS lokátory

Většina lokátorů funguje právě na tomto principu. Zvíře dostane na krk obojek s lokátorem, který obsahuje GPS čip, který získává signál z GPS satelitů. Tento lokátor obsahuje i SIM kartu, podobně jako mobilní telefony, díky které využívá signál mobilních sítí na přenos informací o poloze. Tento lokátor má většinou vlastní mobilní aplikaci, přes kterou je možné polohu zvířete sledovat. Na přenos signálu se v některých případech používá i WiFi. Výhodou tohoto lokátoru je, že většinou přichází s různými dalšími funkcemi, má moderní design a poměrně široké pokrytí. Nevýhodou jsou měsíční poplatky spojené s používáním SIM karty a to, že když se vaše zvíře ztratí v hlubokém lese, který není pokrytý mobilním signálem, informaci o poloze nedostanete.

GPS obojek pro kočku nebo psa

Rádiové lokátory

Tyto lokátory patří ke klasice, kterou mnozí poznají. Nevyžaduje totiž mobilní sítě ani smartphone, stačí zařízení připevnit na obojek zvířete a na přijímači sledovat jeho polohu. Zařízení na obojku má buď vestavěný GPS čip, který přes rádiové vlny vysílá informace o poloze na mapě, nebo když čip nemá, komunikuje s přijímačem a udává informace o směru a vzdálenosti zvířete, přičemž čím blíže se přijímač nachází, tím silnější bude signál. Výhodou je, že signál se vysílá konstantně a není problém s nedostačujícím pokrytím. Rádiové lokátory mají také ohromnou výdrž baterie a nečekají vás ani žádné měsíční poplatky. Nevýhodou je určitý „old school“ vzhled zařízení – na obojku vypadají jako pomerně velké vysílačky, což se ne každému zvířeti musí líbit.

Bluetooth lokátory

Bluetooh lokátor funguje podobně jako GMS lokátor – na krku zvířete je zařízení, které vysílá informace o poloze, avšak tyto informace se odesílají prostřednictvím Bluetooth. Na rozdíl od GMS lokátorů vás nečekají měsíční poplatky. Zvíře je možné sledovat v mobilní aplikaci ve smartphonu a díky Bluetooth je možné ho sledovat ve více zařízeních současně. Avšak obrovskou nevýhodou je nízký okruh, ve kterém Bluetooth funguje. Zvíře dokáže lokalizovat do rozsahu maximálně 10 m, což je při lokalizaci psů poměrně neúčinné.

Jak si vybrat GPS lokátor?

Při výběru GPS lokátorů je potřebné vzít do úvahy několik faktorů, jakými jsou způsob přenosu signálu, odolnost zařízení, velikost a tvar, funkce, náročnost používání či výdrž baterie.

Způsob přenosu signálu: GMS, rádiový nebo Bluetooth lokátor?

Vyberte si podle svých požadavků. Když máte psa ve městě, s pokrytím mobilních sítí bude GMS lokátor ten pravý. Lovci ocení rádiové lokátory, které vyhledají psa i hluboko v lese. Blootooth lokátor je účinnější spíše v kombinovaných zařízeních, která jsou spojená např. s rádiovým signálem.

Výdrž baterie

Ve specifikacích si vždy zkontrolujte tento parametr. Většina lokátorů vydrží 2–5 dní, přičemž radiolokátory vydrží déle. Hlavně u levných GMS modelů je třeba být ostražitý a neinvestovat do zařízení, které vydrží méně než 1 den. Tento lokátor byste museli neustále nabíjet a neměli byste jistotu, zda vás baterie nezradí právě během hledání zvířete.

Přesnost určování polohy

Může jít o důležitý parametr, hlavně když hledáte zvíře v městském prostředí, kde je bez přesné polohy zvíře těžké najít. Starší lokátory vyhledávají s přesností do 5 m, avšak novější zařízení už dokážou zvíře lokalizovat s přesností až 30 cm, což je skutečně funkce, která vám pomůže menší a plaché zvíře úspěšně najít.

Kočka s obojkem s GPS lokátorem

Odolnost lokátoru

Lokátor bude váš pes nebo kočka nosit na krku, proto musí zvládnout všechno, čemu ho zvíře vystaví. Zařízení by mělo být odolné proti poškrábání, nárazům, vysokým teplotám a vodě. Zvíře totiž může snadno zmoknout, vyválet se v blátě nebo skočit do vody. Lokátor musí signál spolehlivě vysílat i v těchto případech.

Cena

To, kolik chcete do zařízení investovat, je také důležité. Zatímco GMS lokátory začínají od sumy 50 eur (ale v průměru stojí 100–150 eur), je nutné počítat s měsíčními poplatky, které se na základě vaší volby služeb mohou pohybovat v podobných sumách jako váš účet za telefon. Na druhé straně rádiové lokátory začínají na vyšší sumě, kolem 200 eur, ale běžně stojí i několik stovek eur. Suma, kterou zaplatíte, ale bude konečná a žádné měsíční poplatky neplatíte.

Design lokátoru

Design není důležitý jen z estetického hlediska, ale i kvůli tomu, aby byl lokátor akceptovaný zvířetem. Robustní rádiové lokátory nemusí přijmout každý pes a kočky ocení zase menší lokátory, nejlépe vestavěné v obojku, aby je nelákalo hrát si s nimi. Obojek by měl mít nastavitelnou velikost, aby zvířeti dokonale padl – příliš velký obojek by mohlo zvíře sejmout a ztratit. Ale design je i na to, aby potěšil oko majitele. Nejnovější GMS lokátory mají moderní designy s různými motivy, např. lokátory ve tvaru roztomilé tlapky.

Užitečné funkce

Když máte rádi doplňkové funkce, určitě doporučujeme vybrat si GPS lokátor, který můžete připojit k mobilní aplikaci. V ní si budete moci nastavit různé užitečné funkce. GMS lokátory přicházejí většinou s funkcíu plotu (nebo funkce „fence“), která umožní nastavit si jakýsi vitruální plot, tedy okruh, který když zvíře překročí, bude aplikace považovat za zvíře na útěku. Na zvíře, které překročí vámi stanovený okruh, např. 5 m, vás potom aplikace automaticky upozorní a vy budete moci okamžitě zakročit.

Teriér s rádiovým GPS lokátorem

Mobilní aplikace vám navíc může zobrazit mapu, podle které zvíře snadněji najdete. Rádiové lokátory totiž často nabízejí jen kompas a směr, kterým se vydat, což nemusí být mimo les moc užitečné. Aplikace mívají i funkci, která dokáže rozlišit, jestli zvíře zastavilo, nebo je v pohybu, což je také při hledání klíčové. Aplikace ukáže pohyb zvířete nejen v reálném čase, ale uloží vám i záznam o jeho pohybu, díky čemuž zjistíte, kam se nejraději chodí toulat nebo odkud uniká.

Zajímavostí je, že nejnovější lokátory dokážou dokonce sledovat zvíře podobně jako fit hodinky, které používáme na sledování spánku či aktivity. Lokátor vám ukáže, kolik toho zvíře prošlo, jak dlouho trvala aktivita, kolik a kdy spalo a podobně. LED světélka, která můžete aktivovat v noci, zase pomohou při hledání zvířete za tmy i při zhoršených podmínkách. Jiné lokátory jsou zase vybavené zvukovým signálem, který je možné využít při tréninku psa.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 31.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.4%)