Jak vybrat GPS navigaci do auta? Testy a recenze odhalily ty nejlepší!

Časy, kdy jste si s sebou na cesty brali papírové mapy, jsou už dávno pryč. Vydat se na cesty do neznáma bez GPS navigace je hazard a nerozvážnost. Satelitní navigace vám totiž často pomůže v situacích, kdy absolutně netušíte, kde jste. 

Jak vybrat GPS navigaci do auta?

Jak si navigaci vybrat? Kterých parametrů si všímat? Jaké praktické funkce GPS navigace má? Všechno toto a ještě víc se dozvíte v následujícím článku.

Oblíbené produkty

Zvažte frekvenci cestování

Na začátku si ujasněte, v jaké frekvenci budete navigaci používat. Pokud se nechystáte cestovat často, drahá navigace vám bude více méně zbytečná a vystačíte si i s tou, kterou máte v mobilu. Pokud cestujete často nebo jste dokonce profesionální řidič, navigace si vyžaduje určité standardní i nadstandardní parametry, které řidič ocení. Kterých parametrů si při výběru GPS navigace je třeba všímat?

Velikost displeje

Velikost displeje je pro mnoho řidičů klíčová. Větší úhlopříčka zpravidla kolem 6–7 palců má svoje věrné uživatele. Na tomto displeji vidíte pohodlně mapu a všechny potřebné ukazatele – rychlost, čas, upozornění nebo omezení rychlosti. Pokud máte navigaci, která zobrazuje fotoreálnou mapu, na tomto displeji uvidíte doslova každý detail. Větší úhlopříčka nabízí i lepší ovládání.

Na druhé straně úhlopříčky s menšími rozměry znamenají většinou lepší výdrž bez napájení a v noci méně odvádějí pozornost. Hledejte to, co vám vyhovuje, v zásadě platí, že 5 palců je ideální míra. Na displej se vejde všechno podstatné, je dostatečně viditelný, má adekvátní spotřebu a není problém ani s upevněním. S cenou obvykle stoupá i kvalita obrazu.

Mapy GPS

Nejdůležitější součástí GPS navigace jsou mapy, bez nich by vám zařízení bylo k ničemu. Avšak ani mapa nemusí stačit k tomu, aby vás navigace dovedla úspěšně do cíle. Nutně totiž potřebujete aktuální mapu. Při koupi navigace si tedy všímejte, zda kupujete navigaci s mapami, nebo si následně software budete muset aktualizovat. Aktualizace map mohou být na měsíční, čtvrtletní nebo půlroční bázi. Interval je různý v závislosti na výrobci.

Nejdůležitější součástí GPS navigace jsou mapy

Největším lákadlem je navigace do auta s doživotní aktualizací map. To znamená, že výrobce vám v určitých intervalech bude poskytovat balíky pro aktualizaci mapových podkladů. GPS máte hned po koupi s aktuálními mapami a několik roků máte klid, jako dlouho, vám však už nikdo neřekne.

Zobrazení mapy je také odlišné. Používat budete nejčastěji turistické mapy. Následně je tu mapa satelitní, která vyobrazuje satelitní snímky z družice a nejmodernějším typem map jsou 3D mapy, resp. fotomapy, které zobrazují určitá místa do detailu vykreslená tak, jaké ve skutečnosti jsou.

Ovládání navigace

Řidič potřebuje spolehlivého „spolujezdce," na kterého když se podívá, okamžitě ví kam odbočit, resp. mu to GPS navigace rovnou řekne. Kvůli nastavování by mělo být ovládání rychlé a jednoduché. Spousta tlačítek je vám během jízdy v rušném městě k ničemu. Zadávání cílové adresy musí být rychlé, u dražších modelů existuje funkce zadávání hlasem

Důležité funkce

  • Plánování trasy – nejzákladnější funkce, kterou má každá GPS navigace do auta. Umožňuje nastavit trasu z bodu A do bodu B. Plánovač vám poskytne nejrychlejší trasu a nabídne i další alternativy. Na trhu jsou i navigace, které umožňují zvolit si určitá kritéria trasy. Bez poplatků nebo nejúspornější trasa a podobně. Často si můžete zvolit i tzv. checkpointy.
  • Checkpoint-body zájmu – body zájmu nebo „points of interest" jsou důležité pro řidiče, kteří plánují na cestě do cíle ještě několik zastávek na vámi zvolených místech. Může jít o adresy, restaurace, čerpací stanice, nemocnice nebo kulturní památky. Navigace s dobrým zmapováním vám dokonce tyto body zájmu navrhne. Tyto věci můžete jednoduše aktivovat nebo deaktivovat. Nepotřebujete vždy vědět, že jedete kolem lékárny nebo penzionu.
  • Noční režim – možná detail, ale když řídíte, v noci nepotřebujete mít na palubovce televizor, který vám bude odvádět pozornost. Jízda v noci je s nočním režimem méně namáhavá pro váš zrak. Displej se ztlumí na minimum a zasvítí až v okamžiku, kdy vám nabídne další informaci nebo příkaz.

I smartphone plní funkce navigace

  • Technologie RDS-TMC – tato funkce umožňuje přijímat informace o aktuální dopravní situaci. V tomto případě jde o dvě roviny dopravních informací. Některé navigace s RDS funkcí čerpají aktuální informace o dopravní situaci z rádií (rozhlasové zpravodajství). Ty inovativnější vyhodnocují stav trasy operativně a informují vás o možných zácpách, nehodách nebo jiných zdrženích. To se týká i možnosti zobrazení policejních hlídek. Jde o kombinaci RDS a TMC.
  • Náhled křižovatky – zkušení řidiči vědí, o čem je řeč. Komplikovanost dnešních křižovatek někdy nezná hranice. Díky náhledu křižovatky budete přesně vědět, ve kterém pruhu zůstat, kde dát přednost a jaká zatáčka vás čeká. Někdy vás na jedné křižovatce klidně překvapí i 2–3 zatáčky. Hlasová navigace vám přesně řekne, kdy a kam odbočit.
  • Asistent řazení pruhů – pokud nemáte kompletní funkci náhledu křižovatky, tento asistent je dobrou náhradou. Oznamuje vám, že se máte zařadit do daného pruhu. Ideálně včas, aby nedošlo k případné kolizi nebo zbytečnému stresu.
  • Pozor na kamery – funkce, která je dnes poměrně běžnou. Nejde o pohybující se hlídky. O ty se stará systém RDS-TMC, ale v dané zóně vás informuje o rychlostních radarech a upozorňuje, kdy ubrat plyn.

Doplňkové funkce a příslušenství

Mezi doplňkové funkce je možné zařadit propojení s počítačem. Jde o nutnost v případě, že chcete mapu komplexně aktualizovat. Mnohá zařízení mají také možnost připojení na internet přes Wi-fi, samozřejmě za nějaký poplatek. Dalším doplňkem jsou multimediální funkce – přehrávání hudby nebo videa. Dražší modely můžete používat také jako televizor, neboť mají v sobě zabudovaný digitální tuner. Častým zpříjemněním bývá bluetooth, kdy můžete spárovat navigaci s telefonem a využívat funkci handsfree.

Ovládání GPS musí být rychlé a jednoduché

Samostatnou kapitolou je držák. Zdá se, že některým řidičům nevyhovuje ani jeden typ. Existují držáky, které sa s pomocí přísavky upevňují na čelní sklo, nebo držáky, které se připevňují na palubovku nebo mřížku ventilace. Někteří výrobci dodávají držák s navigací, pokud není součástí, vyberte si ten, který splňuje vaše kritéria. 

Smartphone je velmi inteligentní zařízení, které dokáže zčásti zastoupit i funkci navigace. Také GPS navigace v mobilu má však svoje limity. Existují aplikace, které můžete zakoupit a využívat jejich full verze, ale nevyhnete se pravidelným zpoplatněním za aktualizace a po čase některé ani tak nebudou k dispozici. Navigace v mobilu vám může pomoci, ale v určitém bodě vás zklame. GPS navigace je rozhodně lepším řešením.

Nejlepší GPS navigace do auta

Výběr navigace je často podmíněný i zvučnými značkami, jakými jsou Garmin, TomTom, Mio nebo Navitel. Není se čemu divit. Nabízejí dlouhodobě nejstabilnější software a také servis. Na základě referencí zákazníků a poznatků jsme vybrali ty nejlepší navigace na trhu.

Starší modely, které již nejsou v prodeji

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 24.11.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.