Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti?

Žádná hokejová legenda by s pukem nedokázala na ledě takové divy, nebýt správné hokejky. Kdysi se to zdálo celkem jednoduché. Kus broušeného dřeva s rovnou čepelíu bez jakýchkoliv dalších parametrů, které by při výběru sehrávaly důležitou roli. Dřevěné hokejky dnes ani zdaleka nejsou tak trendy jako kdysi. To, jaká je nejlepší hokejka na světě, vám neřekne nikdo, ale my vám pomůžeme vybrat tu nejlepší hokejku pro vás.

Hraní hokeje na zamrzlém rybníku

Hokejka jako taková je prodlouženou rukou hokejisty. Dnešní hráči ve světových ligách mají hokejky, které jsou vyrobené na míru. Bez hokejky hrát nejde, a když s ní chcete hrát dobře, musíte se s ní doslova sžít. Na trhu je dnes enormní množství výrobců hokejek, což výběr určitě neulehčuje. Bez správného typu hokejky se bude puk hůře zpracovávat a namísto branky budete trefovat mantinely za ní. Kvalitní hokejka z vás mistra neudělá, ale určitě vám její správný výběr může pomoci se později mistrem stát.

Oblíbené modely hokejek

Co je při výběru důležité?

Při výběru hokejky jsou důležité nejen vlastnosti hokejky samotné, ale důležité jsou i individuální parametry hráče. Když tedy vybíráte správnou hokejku, vybíráte ji pro sebe a je důležité zohlednit vaše fyzické parametry. Proto hokejku vybírejte podle určitých zásad.

 • Držení hokejky (pravé – levé)
 • Délka hokejky
 • Tvrdost hokejky
 • Použitý materiál
 • Zahnutí čepele
 • Cena hokejky

Volba strany (držení)

Správné držení hokejky je pro každého hokejistu a pro jeho herní styl velmi důležitým prvkem. Volba správné strany závisí podle toho, kterou ruku máte při držení hokejky níže. Pokud je níže levá ruka, přirozeně volte variantu, kdy je levá ruka dole, když je níže ruka pravá, varianta pravé ruky je ta správná. Možná si řeknete, že je to automatické – levá ruka a levá varianta nebo pravá ruka a pravá varianta – ale vězte, že případy, kdy si to začátečník při výběru neuvědomí, nejsou ojedinělé.

Délka hokejky s podmínkou

Důležitý parametr, který dokáže vaši hru značně ovlivnit. Profesionální hráči mají hokejky vyrobené na míru. Příkladem je dlouholetý kapitán Boston Bruins Zdeno Chára, který má hokejku nejen vyrobenou na míru, ale dokonce má nejdelší hokejku v celé NHL. A proč? Způsobené je to jeho výškou 206 cm.

Různé velikosti a délky hokejek

Proto zdůrazňujeme podmínku, že při správném výběru délky hokejky musíte zohlednit vaši tělesnou výšku. Dobrým trikem při výběru hokejky, hlavně pro začátečníky je, že se postavíte (bez bruslí) a hokejka vám má sahat přibližně pod úroveň nosu. Jednoduchá rada, která však vždy zabírá. Při postoji na bruslích by měla hokejka sahat po bradu.

Pružnost – tvrdost hokejky

Tvrdost a pružnost jsou v tomto případě synonymické výrazy, z nichž obě přísluší tomuto hokejovému náčiní. Pokud jste začátečník, zřejmě ještě nepoznáte, jaký styl hry preferujete. Existují však všeobecně platné zásady. Defenzívně ladění hráči, obranci, hrají většinou s hokejkami, jejichž tvrdost, tzv. flex, je vyšší. Naopak ofenzívněji ladění hokejisté, útočníci, preferují hokejky s nižším flexem. Tvrdost hokejky bývá obvykle uváděná číslem, které je přímo na holi. Čím vyšší číslo, tím větší tvrdost.

Neznamená to ale, že když máte hokejku s vysokým číslem tvrdosti, jste i tvrdým hráčem nebo vaše hokejka vydrží víc. Vyzkoušet tvrdost hokejky můžete přímo při koupi. Čepel opřete o zem, ramenem a zápěstím se do hokejky opřete (jako když střílíte zápěstím) a pocítíte, zda se čepel prohla a do jaké míry.

Dřevěná hokejka obalená černou páskou

Nejméně tvrdé hokejky jsou určené pro děti. Flex s číslem 30 až 35 je ideální pro děti od 3–6 roků. Pokud jdeme dále, hokejistům ve věku 10-15 roků se doporučuje flex s hodnotou 45 až 67. Nemyslete si však, že tvrdost nemůže být vyšší. Ne každý hráč ve stejném věku je i stejně silný. Seniorská tvrdost hokejek je kolemo hodnoty 80 až 100. Časem se tvrdost hokejky mění i v závislosti na herním projevu hráče. Svůj ideál musíte najít vy sami.

Kick Point alias bod ohybu

S pružností hokejky souvisí i tzv. kick point, a tedy bod ohybu. Díky kombinaci správné tvrdosti a kick pointu hokejky dokážete výrazně pomoci vašemu hernímu projevu. Bod ohybu je místo na hokejce, které se při střele (hlavně zápěstím) nebo přihrávce nejvíc ohýbá. V tomto bodě se přenáší největší síla. Poznáme tři body ohybu.

 • Nízký bod ohybu – určený pro ofenzívní hráče, pro které je podstatná kombinační, rychlá hra s množstvím střel zápěstím či příklepem. Pochopitelně, určení pro útočníky není vždy pravidlem.
 • Střední bod ohybu – je nejvíc oblíbeným. Jde o standardní bod ohybu. Umožňuje přesné střely z dálky i přesné a pohodlné přihrávky do rychlosti. Přenos energie je adekvátní a dokáže jí tvrdě vystřelit i citlivě přiťuknout puk.
 • Vysoký bod ohybu – typologicky určený pro obránce, kteří střílejí puk z velké vzdálenosti. Nejčastěji s nápřahem. Přenáší do puku velkou část vaší energie. Na malém prostoru však nemáte s pukem takovou pohyblivost jako při nižším kick pointu.

Dřevěná hokejka

Dřevěné hokejky, které mají svůj původ ještě v minulém století, jsou i dnes vyráběné z buku, jasanu, platanu, moruše či javoru. Stále častější jsou však doplňované sklolaminátem, který hokejkám ubere na hmotnosti a zlepší jejich fyzikální vlastnosti. Dnes jsou čistě dřevěné hokejky spíše raritou. Dřevěné hokejky mají pro profesionální hráče spíše nevýhody. Ideální jsou to hokejky pro děti, které si na práci s pukem zvykají.

Černá hokejka obalená bílou páskou a puk

Výhody

 • Nízká cena
 • Cit pro práci s pukem
 • Odolnější materiál (sekery na tělo hokejky)

Nevýhody

 • Absorbce vlhkosti
 • Vysoká hmotnost
 • Slabší pružnost při střelbě (riziko zlomení)

Kompozitová hokejka

Dnes 97 % používaných hokejek tvoří právě ty kompozitové. Vhodné jsou jak pro začátečníky, tak i pro profesionální hráče. Kompozitové hokejky se liší od dřevěných v mnohých ohledech, přičemž důležitým rozdílem je hlavně cena a nepochybně také kvalitativní vlastnosti.

Kompozitové hokejky jsou zpevňované a zároveň odlehčované vlákny karbonu, grafitu nebo titanu. Samotné čepele jsou vyrobené z kevlarových či titanových vláken. Hokejka se tak skládá ze dvou částí. Není to tak dávno, co se kompozitové hokejky začaly vyrábět z jednoho kusu kompozitu, čímž se cit pro kontakt s pukem citelně zlepšil.

Profesionální hráčská hokejka

Pro začátečníky určitě doporučujeme dřevěnou hokejku. Začátečník si lépe přivyká na kontakt s pukem a práci s ním. Stejně tak vám dřevo postačí, když hrajete na zamrzlém rybníku. Pokud se hokeji věnujete amatérsky či profesionálně, doporučujeme celokompozitové hokejky, jejich výdrž, nízká hmotnost a variabilní bod ohybu se na vaší hře určitě odrazí.

Výhody

 • Nízká hmotnost
 • Výdrž hokejky
 • Variabilní bod ohybu

Nevýhody

 • Vyšší cena

Zahnutí čepele

Každá hokejka (každý výrobce) je má různé. Rozdíl pocítíte už při prvním kontaktu s pukem, při střelbě nebo zpracování přihrávky. Profesionální hráči mají zahnutí hokejky podle svého stylu hry, kterým se prezentují.

Zahnutí hokejky definuje i množství výrobců, kteří hokejky nabízejí. Každý výrobce má zahnutí i když jen trochu odlišné, ale přece to dokáže vytvářet rozdíly. Pro laiky či amatéry je tak tento parametr trochu matoucí. Pro představu, co zahnutí čepele znamená, je nejlepší příklad. Hokejka Bauer se zahnutím P92 je stejná jako CCM P29. Teoreticky to tak je, avšak prakticky se zahnutí mírně liší. Jde však o stejný typ zahnutí a lze ho označit za ideální pro začátečníky i profesionály. Drtivá většina hokejistů ve špičkových ligách používá toto tzv. Sakic zahnutí čepele.

Cenové rozpětí

To, kolik jste za hokejku ochotní dát, určuje to, jakou kvalitu dostanete. Jako začátečník či amatér si zřejmě kromě toho, abyste měli čepel správným směrem a aby odpovídala vaší výšce, velmi na kvalitu nepotrpíte. V tom případě si obstarejte dřevěnou hokejku v rozmezí od 10 do 30 eur. Naopak, když uvažujete jako profesionál či pokročilý o kompozitové, připravte si aspoň 80–120 eur. Celkompozitové hokejky vás mohou stát i 200 eur a víc.

Oblíbené modely hokejek

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 08.12.2019
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Ať už patříte k začínajícím tenistům, nebo máte s tímto sportem víc zkušeností, výběr raktey byste neměli podceňovat. Poradíme vám, jak si vybrat raketu správně.