Jak vybrat holicí strojek pro muže? Planžetový, frézkový či se zastřihávačem?

Elektrický holicí strojek na bradu a vousy má nespornou výhodu – jsou jí ušetřené peníze, které byste jinak utratili za nákup jednorázových žiletek. Jak si ale vybrat ten správný holicí strojek pro muže právě pro váš sestřih brady a vousů?

Holicí strojek na bradu pro muže

V článku přinášíme praktický návod.

Nejprodávanější holicí strojky

Planžetový nebo frézkový holicí strojek 

Tyto dva základní typy se liší způsobem zastřihávání. Planžetový holicí strojek poznáte podle válcové zastřihávací hlavy (planžety), která pokrývá celou šířku strojku. Planžet může být i víc a platí, že čím vyšší je jejich počet, tím je holení rychlejší a důkladnější. Planžetový holicí strojek se hodí na holení kratších vousů, je proto vhodný pro muže, kteří se holí pravidelně a dohladka.  

Frézkový holicí strojek, nazývaný také hlavicový, je vybavený rotačními hlavicemi, které se přesně přizpůsobí tvaru tváře. Nemusíte s nimi tedy příliš tlačit na pokožku, čímž předejdete typickému zčervenání, které je způsobené podrážděním. Frézkové strojky si poradí i s delšími a pevnějšími vousy a jsou méně hlučné než ty planžetové.

Frézkový holicí strojek pro muže

Pokud rádi experimentujete se sestřihem brady a vousů, vyberte si holicí strojek se zastřihávačem. Ten vám umožní vytvarovat vousy, bradu a kotlety do požadovaného tvaru a délky, kterou můžete obvykle měnit představci v rozsahu cca 0,5–20 mm.

Bateriový nebo síťový

Nejlevnější holicí strojky bývají napájené z elektrické sítě, ať už přímo, nebo prostřednictvím adaptéru. Jste u nich vázaní délkou přívodního kabelu a nebývají vodotěsné, na druhé straně elektrický holicí strojek se vyznačuje menší hmotností a rozměry.

Bezdrátový holicí strojek je sice těžší, ale mobilita a obratnost je jeho velkou výhodou. Může být napájený vestavěným dobíjecím akumulátorem (častěji) nebo vyměnitelnými bateriemi. U těchto modelů si všímejte, jaká je jejich doba provozu na plné nabití. Na ní totiž závisí, jak často budete strojek nabíjet. Nabíjení může trvat i přes 10 hodin, pokud jste zvyklí holit se ve stresu při ranním shonu, bude pro vás možná vhodnější model s rychlonabíjením – jeho akumulátor může být připravený na použití už za několik minut.

Vodotěsnost holicího strojku

Tato vlastnost se hodí pro rychlé a pohodlné holení ve sprše. Výhodou je, že padající chlupy vám nenadělají nepořádek v celé koupelně. Strojek také jednoduše a rychle vyčistíte opláchnutím. Vodotěsné bývají pouze modely napájené bateriemi či vestavěným akumulátorem.

Holení nasucho a namokro

Holicí strojek nemusíte používat jen nasucho, některé modely umožňují holení s holicí pěnou nebo gelem, což je vhodnější pro citlivou pokožku a hustější vousy – ty při holení namokro změknou.

Holicí gel a holení strojkem

Pokud máte obzvlášť citlivou pokožku, můžete si zvolit speciální holicí strojek s chladivým efektem, případně s automatickým dávkováním uklidňujícího gelu.

Displej a indikace stavů

Dražší holicí strojky bývají vybavené různými indikátory, ať už v podobě barevných LED diod, nebo displejů. Nejčastěji indikují stav baterie, mohou vás však také informovat o zůstávající době provozu baterií, či oznámit vám nutnost výměny planžety, případně poruchu přístroje.

Holici strojek na celé tělo

Elektrické holicí strojky se používají na holení tváře, případně vlasů. Na ostatní části těla jsou vhodné spíše tzv. zastřihávače chloupků. Ty můžete použít i na hruď, podpaží a intimní partie. Pokud ale hledáte univerzální přístroj, který by zastoupil všechny tyto činnosti, vyberte si zastřihávač s vyměnitelnými nástavci – ten si můžete vždy přizpůsobit aktuálním potřebám.

Doplňkové parametry a funkce holicích strojků

  • Režimy osobního nastavení – můžete si zvolit několik druhů nastavení pro různé délky sestřihu (např. pro každodenní holení a pro zkrácení delších vousů).
  • Holicí senzor – modely s touto funkcí dokážou snímat hustotu porostu a podle ní následně upravovat pohyby holicích hlav, což přispívá k menšímu podráždění pokožky. Také mohou automaticky zvýšit výkon při zjištění hustějšího porostu.
  • Materiál čepelí – nejčastěji jsou ocelové nebo keramické. Keramické mají výhodu v tom, že nerezavějí a neztupí se tak rychle jako ocelové.

Čištění a údržba holicích strojků

Měli byste ho provádět po každém holení, jinak se v něm budou hromadit zbytky vousů, kůže a holicího gelu nebo pěny.

Holicí strojky můžete čistit třemi způsoby:

  • Pomocí přiloženého kartáče nebo štětce – V balení strojků, které nejsou vodotěsné, najdete i malé čisticí kartáčky, jimiž holicí hlavu vyčistíte po jejím vyndání ze strojku. Po čištění je dobré strojek také promazat mazacím sprejem.
  • Opláchnutím – Voda je dobrým přítelem vodotěsných strojků. Jejich čištění totiž spočívá v jejich důkladném opláchnutí pod tekoucí vodou. Po něm také nezapomeňte na promazání.
  • Použitím čisticí stanice – Tyto stanice patří do výbavy těch nejluxusnějších modelů. Holicí strojek do ní stačí po oholení vložit a ona se postará o všechno potřebné od vyčištění od vousů přes nabití až po  promazání a vysušení.

Jaký holicí strojek je nejlepší?

Pokud chcete vysokou kvalitu za rozumnou cenu, vyberte si holicí strojek Philips. Dobré jméno mezi uživateli mají také holicí strojky Braun. Uvedené dvě značky jsou v této oblasti největšími inovátory. Mezi holicími strojky však najdete i modely, jejichž hlavní výhodou je nízká cena – jde o značky Sencor či Remington

Nejprodávanější holicí strojky

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 02.07.2019
Hodnocení článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava

Hrnce a servírovací konvice nahradily keramické rychlovarné konvice, které vodu ohřejí raketovou rychlostí, jsou levné, ale stále mohou vypadat krásně jako ty u babičky. Víte, kterou si...

Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky

Vysávání s klasickými vysavači na filtrační sáčky často představuje pro alergiky hotovou noční můru. Skvělou náhradu byste proto mohli najít ve vysavačích s vodní filtrací. Jak vybrat...

Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač? Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač?