Jak vybrat relaxační houpací křeslo do interiéru a na zahradu? Poradíme vám

Houpací křesla jsou synonymem pohody. Můžete je používat v altáncích, přímo na zahradě, ale i v obýváku.

Jak vybrat houpací křeslo?

Na výběr máte křesla dřevěná, kovová nebo plastová, která jsou zároveň i velmi designovými prvkyi. Poradíme vám, jak vybrat to správné.

Velký výběr stylových houpacích křesel najdete v ✅ e-shope Bonami.cz.

Kdy přemýšlet nad houpací křeslem

Houpací křeslo je dobrou volbou pro každého. Jde o velmi pohodlné sezení, které člověka doslova uspává. Z tohoto důvodu se houpací křesla hodí hlavně na zahradu, balkon, do obýváku nebo kuchyně, tedy na místa, kde obvykle relaxujete. Naopak, houpací křeslo v pracovně nemusí být nejlepší volbou. Namísto práce byste se pravděpodobně víc houpali.

V obchodech natrefíte i na houpací křesla pro děti. Vhodná jsou určitě až od vyššího věku, a to z hlediska bezpečnosti. Dětem byste je měli opatřit na čtení nebo sledování televize. Jako náhrada klasické židle k pracovnímu stolu to není nejlepší řešení.

Houpací křesla do exteriéru

Houpací křeslo na zahradu by mělo mít vhodnou povrchovou úpravu, která odolá vnějším vlivům, jako je koroze, vítr a vlhkost. Dřevo, ratan, proutí, kůža, koženka nebo látka nejsou šťastnou volbou. Máme na mysli místa, kde křeslo není chráněné před přímým deštěm, větrem a sluncem. Vhodným materiálem je hliník, popřípadě „obyčejný“ kov, sedací část křesla by měla být vyrobená z PVC, polyesteru nebo různých druhů pohodlné gumy.

Některá exteriérová houpací křesla mají snímatelný potah, což je také velmi praktické řešení. Když chcete dát houpací křeslo na balkon nebo na terasu, kde bude dostatečně chráněné před vnějšími vlivy, můžete sáhnout po jakémkoliv materiálu, který je odolný vůči vlhkosti. Vysloveně nevhodná je pouze pravá kůže.

Houpací křesla do interiéru

Relaxační houpací křeslo do interiéru můžete vybírat bez větších omezení. Měli byste se dívat spíše na design a náročnost údržby. Pokud je váš byt zařízený ve venkovském či vysloveně přírodním stylu, sáhněte po retro houpacích křeslech. Vhodný je také uvedený ratan a samozřejmě dřevo. Do moderně laděných bytů se hodí designová plastová nebo hliníková křesla. Výběr záleží, samozřejmě, na vašem vkusu. Dejte si pozor také na to, aby nožky nebo stojan křesla nepoškozovaly podlahu.

Šedé houpací křeslo do interiéru

Typ a velikost houpacího křesla

Velikost houpacího křesla je důležitá hlavně proto, aby se vám vešlo tam, kde ho chcete mít. Daný prostor si pro jistotu odměřte dvakrát. Počítejte s tím, že kolem sebe potřebujete mít i nějaký ten volný prostor na lampu, stolek nebo natažení nohou. Houpací křeslo by mělo velikostně ladit s ostatním zařízením pokoje či altánku.

Houpací křesla mohou být klasická, tedy postavená na 4 nožkách – na zemi, nebo závěsná, tedy zavěšená na stojanu, nebo upevněná do stropu. První uvedený typ, klasické houpací křeslo, je vhodné hlavně pro ty, kteří chtějí sedět skutečně pohodlně. Hodí se do interiéru i exteriéru, v porovnání se závěsnými křesly zabírají o něco víc místa.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie houpací křesla

Houpací křesla na zavěšení

Existují 2 typy závěsných systémů, samotné houpací křeslo může být vyrobené z jakéhokoliv materiálu. Tato křesla jsou velmi zajímavým zpestřením klasického interiérového i exteriérového sezení. Nedá se říct, že nejsou pohodlná, ale když například trpíte problémy s páteří, nemusí jít o to nejlepší řešení. Toto sezení bychom mohli popsat spíše jako zábavné.

 • Závěsné houpací křeslo na strop (trám): Tato křesla je potřebné upevnit na dostatečně pevný strop, hrubší trám, případně větev. Proto dopředu zvažte, jestli se u vás takovéto místo nachází. Například sádrokartonové stěny křesla nemusí udržet.
 • Závěsné křeslo se stojanem: Na upevnění tohoto houpacího křesla nepotřebujete žádný strop ani rám. Jeho součástí je i pevný stojan, na kterém křeslo visí. Stojany mohou mít různé tvary (oblé, hranaté) a být vyrobené z rozdílného materiálu. Nejčastěji je používaný kov. U těchto stojanů si dejte pozor jen na to, aby vám nepoškrábaly podlahu. Výjimečně můžete natrefit i na stojan ze dřeva, u něj si zase ověřte stabilitu a nosnost.

Materiál závěsného křesla

Sedací část houpacího křesla na zavěšení může být vyrobená z hrubé tkaniny, ratanu, proutí nebo plastu. Látková houpací křesla jsou vhodná spíše pro mladší lidi, kteří nemají problém sedět i v různých „zkroucených“ polohách. Ratanová, proutěná či plastová závěsná křesla jsou pevná, proto se na nich někomu může sedět pohodlněji.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie závěsné houpací křesla

Výběr konstrukce houpacího křesla

Každé houpací křeslo sestává ze dvou hlavních částí, a to sedadla a konstrukce. Její výběr je extrémně důležitý, protože rozhoduje jak o životnosti, tak i o stabilitě daného křesla. Rozhodující je materiál a jeho povrchová úprava, tvar a rozsah houpací konstrukce.

Rozsah houpání není parametr, který se dá vyjádřit v přesných číslech. To, zda vám dané křeslo vyhovuje, musíte prostě zjistit sami. Tvar konstrukce může být hranatý nebo oblý. Zajímavá jsou také křesla s celo-kovovou konstrukcí.

 • Hliník: Jde o dražší, ale i velmi kvalitní materiál. Je vhodný na umístění v exteriéru, protože odolává korozi. U těchto konstrukcí si všímejte jejich celkové stability. Hliník totiž není nejtěžší. Na druhé straně se tato křesla snadno přenášejí. Pokud chcete křeslo umístit v bytě, hliník se hodí spíše do moderně laděných interiérů. Myslete však na to, že jakýkoliv kov může poškrábat podlahy.
 • Jiné kovy: Hlavně levnější houpací křesla bývají vyrobená z obyčejného železa nebo jiných, méně odolných slitin. Železo je těžké, proto ho oceníte hlavně tehdy, když nehodláte křeslo pravidelně přesouvat. Všeobecně jsou vhodná do interiéru i exteriéru. Neměla by však být vystavená přímému dešti.
 • Dřevo: Dřevo je jakousi klasikou. Do interiéru si můžete zvolit jakýkoliv druh, do exteriéru jsou vhodné spíše exotické dřeviny, které nemají problém s vlhkostí, větrem a sluncem. Určitě nezapomeňte na test stability.
 • Ratan a jiné přírodní materiály: Konstrukce houpacího křesla může být výjimečně vyrobená i z ratanu, případně proutí nebo jiných, podobných přírodních materiálů. Tato křesla mají většinou menší nosnost a jsou méně stabilní. Neměla by být vystavená přímému kontaktu s vodou, časem je může poškodit i slunce a vítr.

Výběr vhodného sedadla

Druhou velmi důležitou částí houpacího křesla je samozřejmě sedadlo. To je většinou vyrobené ze stejného materiálu jako konstrukce. V tomto směru je důležitá výška a hloubka sedu a tvar sedadla. Orientujte se podle křesla, které používáte. Dobrou pomůckou je také úhel, ve kterém se při sezení nacházejí vaše nohy. Ideálních je 90 °. Na občasné sezení vám postačí klasický tvar sedadla, pokud hodláte v křesle trávit celé hodiny, poohlédněte se po ergonomickém tvarování.

Dřevěné houpací křeslo do exteriéru

Druhým důležitým parametrem je potah, který se nachází na sedadle. Soustřeďte se hlavně na to, zda je vhodný jen do interiéru nebo i exteriéru. Kvalitnější křesla mají i různé „vylepšováky“ jako umyvatelné nebo snímatelné potahy. Z materiálů máte na výběr:

 • Různé druhy klasických tkanin jsou náročné na údržbu hlavně tehdy, když křeslo nemá snímatelný potah. Tkaniny je možné umístit v exteriéru, zásadně však chráněné před přímým deštěm.
 • PVC sice není úplně nejpříjemnější na dotyk, je však velmi praktické. PVC je možné umývat, může zmoknout nebo navlhnout a je odolné vůči mechanickému poškození.
 • Polyester je vhodný i do exteriéru (v závislosti na konkrétním typu) a jeho údržba je většinou nenáročná. Zároveň je celkem příjemný na dotyk.
 • Kůže je přírodní a poměrne snadno umývatelný materiál s dlouhou životností. Kůže však nesmí zmoknout ani zvlhnout a být vystavená přímému slunci. Křesla s tímto potahem jsou proto vhodná jen do interiéru.
 • Ekokůže nebo syntetická kůže je vyrobená z bavlny a polyuretanu. Také by neměla přijít do přímého kontaktu s vodou, kdyby se tak náhodou stalo, jde o menší katastrofu než v případě přírodní kůže. Ekokůže se snadno udržuje, má však kratší životnost.

TIP: Potahový materiál může mít také různé užitečné vlastnosti jako odolnost vůči párání či žmolkování nebo barevná stálost.

Nosnost, hmotnost a stabilita houpacího křesla

Hmotnost a stabilita houpacích křesel spolu úzce souvisí, je to jednoduchá fyzika. Lehká houpací křesla mohou mít o něco horší stabilitu, jsou však praktická z hlediska jejich přemísťování. Těžká křesla jsou stabilnější, přenášet je nahoru dolů není pohodlné. Proto se rozhodujte hlavně podle toho, kdo a jak bude křeslo používat.

Houpací křesla mají ubvykle nosnost od 80 do 130 kg. Pokud byste potřebovali křeslo s vyšší nosností, pravděpodobně budete muset přemýšlet nad jeho výrobou na míru. Popřípadě zkuste štěstí a zkuste oslovit prodávajícího.

Praktické doplňky a funkce houpacích křesel

Kvalitnější modely houpacích křesel mají i různé doplňkové funkce, které zvýší vaše pohodlí. Začneme velmi praktickou věcí, a to polohovatelným opěradlem. Většinou na nich najdete 2 až 4 různé polohy. Když si chcete v křesle číst nebo si pouze jednoduše rádi opřete ruce, vybírejte si křesla s opěrkami.

Bezpečnostní zarážky jsou důležité z hlediska bezpečnosti i pohodlí. Při houpání zabrání tomu, abyste se rozkývali až příliš a přeletěli s celým křeslem dozadu nebo dopředu. Tento doplněk je nezbytností u houpacích křesel pro děti nebo naopak starší lidi. Podnožka vám určitě přidá na pohodlí, protože si na ni můžete položit nohy. Podnožky mohou být integrované nebo stojící samostatně. Která alternativa je lepší, záleží jen na vás.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 26.02.2021
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Výrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktůVýrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktů

Co to je vlastne bambus, co všechno se z něho vyrábí, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč si zvolit místo bavlny a dřeva bambus?

Vyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaruVyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaru

Jak vybrat lustr do jídelny, kuchyně a obývákuJak vybrat lustr do jídelny, kuchyně a obýváku

Lustr v domácnosti je vnímaný především jako dekorační prvek, ale při jeho výběru byste měli dbát i na funkční vlastnosti. Poradíme vám jak si vybrat ten nejlepší!