Jaký hvězdářský dalekohled pro děti a začátečníky – jak vybrat, jak používat, cena

Hvězdářské dalekohledy, nebo odborně nazývané optické dalekohledy, jsou určené na sledování optického záření, hlavně na viditelné světlo. Je jím možné zvětšit zorný úhel a díky vyšší koncentraci světla můžete pomocí něho vidět i objekty, které nejsou volným okem viditelné. První dalekohled byl sestrojený už v první polovině 17. století holandským optikem Hansem Lippersheyem. Na základě jeho poznámek a znalostí sestrojil jen o rok později hvězdářský dalekohled známý vědec Galileo Galilei.

Jak vybrat hvězdářský dalekohled?

I když většina obyčejných lidí může považovat koupi tohoto přístroje za úplnou zbytečnost, tak někteří si v tom najdou obrovskou zálibu. No a nemůžete vědět, jestli vás to bude bavit, pokud to nevyzkoušíte. Samozřejmě, nemusíte si kupovat hned profesionální dalekohled za stovky až tisíce eur, potom zjistíte že vás to nebaví a dalekohled vám bude sloužit jen jako lapač prachu. Na trhu najdete dalekohledy pro začátečníky, a dokonce i menší modely dalekohledů určené pro děti.

Oblíbené hvězdářské dalekohledy

Historie a základní informace

Na začátku, abychom se trošku dostali do tohoto tématu, si povíme nějaké ty základní informace a také o něco víc z historie hvězdářských dalekohledů. Dalekohled je přístroj, pomocí kterého můžete pozorovat vzdálené objekty na základě elektromagnetických vln. Neboli vám nasbírá elektromagnetické záření z vybraných objektů a pomocí lámání světla vytvoří z nich obraz. Pozemské dalekohledy dokážou zachytit jen to elektromagnetické záření, které propustí naše atmosféra, proto se dají pozorovat jen větší a výraznější objekty, případně ty, které jsou k nám nejblíže.

Vzpomínaný Hans Lippershey byl uvedený jako hlavní vynálezce dalekohledu, ale s touto událostí se spojují i další dvě jména – Zacharias Jassen a Jacob Metius. O první dalekohledy, které byly jen z čočky a konkávy okuláru, se začalo zajímat množství vědců. Ti je potom zdokonalovali až do podoby, ve které je známe dnes.

Galilei používal jako první dalekohled pro astronomické účely. Už byl tak zdokonalený, že jste pomocí něho dokázali pozorovat Měsíc, Jupiterovy měsíce a také skvrny na Slunci. Dalekohled sestával ze spojitých čoček a rozptylky, jeho zvětšení bylo až 10násobné. Na druhé straně to však způsobovalo rozmazání obrazu. Johannes Kepler zkonstruoval dalekohled, v němž rozptylku nahradil čočkou, a také vypracoval první nauky o lomu světla. Isac Newton vytvořil úplně jiný typ – namísto čočky umístil na konec tubusu parabolické zrcadlo. Množství vědců v dalekohledech změnilo více věcí a díky tomu se dnes používají nejvyspělejší modely.

Typy hvězdářských dalekohledů

I když se dá většina dalekohledů popsat přibližně stejně, tak za ty stovky let se vyvíjelo více typů a technologií. Každý typ má něco navíc, svoje výhody i nevýhody. Ze všech si podle těchto kritérií je třeba vybrat takový, který bude sedět právě vám. Pojďme si je všechny rozdělit do základních skupin a díky tomu získáte o trhu s dalekohledy lepší přehled.

Rozdělení podle objektivu

  • Čočkový – základem je čočka nebo soustava čoček. Světlo do přístroje vstupuje díky optické velikosti přístroje. Základním čočkovým dalekohledem je například Keplerův dalekohled, který je vytvořený dvěma soustavami spojených čoček v jedné optické ose. Jsou i malé modely čočkových hvězdářských dalekohledů, pomocí kterých dokážete vidět planety, Měsíc i galaxie.
  • Zrcadlový – zrcadlové dalekohledy jsou ty nejkvalitnější, které můžete na trhu najít. Základem celého dalekohledu je duté a kulaté, parabolické nebo hyperbolické zrcadlo, jehož velikost potom udává množství světla vstupujícího do teleskopu. To, abyste sledovaný předmět viděli, umožňuje sekundární zrcadlo a odraz vidíte v okuláru. Pomocí zrcadlového dalekohledu můžete pozorovat i ty objekty, které nejsou volným okem viditelné – mlhoviny, galaxie a souhvězdí. Díky těmto dalekohledům se zachytávají fotografie vesmírných těles a úkazů.

Čočkový hvězdářský dalekohled

  • Katadioptrický – je kombinací výše uvedených typů, čili zrcadlově-čočkový dalekohled. Obvykle to bývá tak, že se obraz odráží od zrcadlového objektivu a upravuje se pomocí korekční čočkové desky. Díky tomu, že mají to nejlepší z obou typů dalekohledů, tak jejich předností je vysoce kvalitní obraz, zároveň jsou kompaktní a lehké. Jsou proto ideální volbou na domácí používání, případně pro začátečníky. Na druhé strane však určitě nesahejte po tomto typu dalekohledů, pokud nejste ochotní zaplatit za něj vyšší sumu.

Rozdělení podle způsobu montáže

  • Altazimutální – pokud máte zkušenosti s profesionálním focením na stativu, případně jste se už někde byli fotit, tak si umíte představit, jak je při této činnosti fotoaparát upevněný. Pro tyto účely slouží fotografický stativ a něco podobného najdete i u dalekohledů s altazimutálním způsobem montáže. Má základní dvě osy a kolem nich se otáčí okolo horizontu – azimutu. Tento typ montáže je ideální při sledování Měsíce, Slunce a ostatních planet.
  • Paralaktický – možná vám toto slovo zní jako příliš cizí, ale jde o klasický způsob montáže, který se odedávna používal u astronomických dalekohledů. Tento typ montáže má orientaci ve směru zemských os. U tohoto typu montáže dokážete nastavit do zorného pole například Měsíc a postačí vám jen otáčení dalekohledu jen do jedné strany.
  • Elektronicky naváděný – předešlý typ montáže byl ten klasický, tradiční a nejjednodušší, ale elektronicky naváděná montáž je jejím přesným opakem. Přesně tento typ montáže je nejmodernější a zároveň i nejdražší. Elektronicky naváděná montáž může být paralaktická i altazimutální. K dalekohledu dostanete už i ovládání, pomocí kterého ho potom nastavíte na zvolený objekt. Většina začátečníků si myslí, že díky přiloženému ovládání nemusí hledat objekty sami. Ale není to tak, musíte se umět na obloze orientovat i v tomto případě.

Nejdůležitější parametry

Jaké jsou ty nejdůležitější parametry při výběru dalekohledu? Je to cena, kvalita, obraz, nebo značka? U každého výrobku to je individuální a hodně záleží i na podmínkách nastavených na základě dlouholetého vlivu konkurence. V následujících řádcích vám proto vysvětlíme, na co byste měli zaměřit pozornost při výběru hvězdářského dalekohledu a na druhé straně co je například zbytečné příliš řešit.

Cena

Když si otevřeme produkt na internetu nebo si prohlížíme vyložené zboží v kamenných prodejnách, tak první, co upoutá náš zrak, je cena. Žluté nebo červené lístečky, na kterých je přeškrtnutá původní cena a pod ní je úžasná nová cena, která je o desítky procent nižší. Je však dobré hledět na cenu také u hvězdářských dalekohledů?

Pokud jste začátečníkem, tak vám doporučíme do dalekohledu ještě až tak moc neinvestovat. Zvažte raději koupi teleskopu, který je cenově přijatelnější a bude se vám snáze ovládat. Také vám bude sloupžot k tomu, abyste se naučili základy astronomie a techniku pozorování. Spolu s teleskopem si proto kupte i atlas noční oblohy.

U pokročilejších je toho na výběr víc. Nejlevnější cenová kategorie je přibližně od 50 do 200 €. Můžete v jejím rámci sehnat kvalitní modely s dostačujícími funkcemi, ale úplně vám nedoporučujeme kupovat ty nejlevnější dalekohledy. Přece jen, na to, abyste pozorovali něco tak vzdáleného jako planety a jiná tělesa, potřebujete kvalitní technologii, takže u levných modelů byste mohli být zklamaní.

Zvětšení

Čím větší zvětšení, tím kvalitnější hvězdářský dalekohled. Logické, že? Překvapením je, že to takto úplně nefunguje. Na to, aby byl obraz kvalitní, ho můžete zvětšovat jen do určité míry a ovlivňují to atmosférické podmínky a průměr objektivu. Když nejsou podmínky vhodné, tak ať děláte cokoliv, obraz neuvidíte jasně ani při největším zvětšení. Některé objekty jsou příliš tmavé a příliš velké zvětšení je může ještě víc ztmavit.

Čočka hvězdářského dalekohledu

To, jaké byste měli mít zvětšení nebo jaké zvětšení bude ideální, se můžete potom poradit přímo v prodejně nebo na podpoře zákazníků. Potom už je jen třeba hledat a třídit dalekohledy podle toho, jaké zvětšení nabízejí.

Velikost objektivu

Dostali jsme se k tomu nejdůležitějšímu parametru, na který byste měli při nákupu hledět a určitě byste si měli i podle toho vybírat. Právě velikost objektivu působí na to, jaký budete mít zážitek z pozorování hvězd a jak kvalitní obraz bude. Ovlivňuje totiž rozlišení obrazu a také množství světla, které se do vnitřku přístroje dostane. Všeobecně platí, že čím je velikost objektivu větší, tím je obraz lepší a objekty na obloze se vám budou lépe pozorovat.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost se označuje na tubusu přístroje a také patří mezi nejdůležitější parametry dalekohledů. Co se týká jejího zápisu, tak může to být například 100/10 = 100x – to znamená, že při ohnisku objektivu 1000 a ohnisku okuláru 10 dosáhnete zvětšení 100x. Pokud u tohoto ohniska použijete také zvětšovací okulár navíc, můžete dosáhnout až 125násobné zvětšení. U ohniskové vzdálenosti můžeme dalekohledy rozdělit do dvou skupin – s menším a větším zvětšením.

Hvězdářské dalekohledy s menším zvětšením mají širší a stabilnější obraz. Všechno budete vidět ostře, takže budete moci jednotlivé objekty pěkně rozeznat. Na druhé straně však neuvidíte úplné detaily. U dalekohledů s větším zvětšením se zorné pole zužuje, takže uvidíte menší obraz a jde to ruku v ruce i s nestabilitou obrazu dalekohledu. Tento problém se dá vyřešit koupí kvalitnějšího stativu určeného pro dalekohledy.

Ošetřování

Kvalita vašeho hvězdářského dalekohledu během let určitě závisí i na tom, jak se o něj po celou dobu staráte. V podstatě s každou věcí to je takto, nejen s dalekohledy. A když už do něčeho investujete, tak chcete, abyste to dlouhou dobu nemuseli nahrazovat. I když dalekohled nepatří mezi věci, které používáte neustále, celý den, tak je potřebné věnovat určitý čas na jeho údržbu. Péče začíná už při jeho používání.

V první řadě si nastudujte, jak byste měli daný dalekohled používat a na co byste si měli dát při používání pozor. Nejdůležitějším pravidlem, které najdete v manuálu každého dalekohledu, je, abyste se nedotýkali optických ploch přístroje. Mohly by se zašpinit nebo poškrábat a obraz už nebude nikdy takový, jaký byl předtím. Také byste optiku měli chránit před prachem, nečistotami a hmyzem pomocí krytek. Když už se rozhodnete optiku vyčistit, tak vždy postupujte podle rad a návodu od výrobce. Kromě přiloženého návodu zkuste najít informace i na příslušné internetové stránce.

Tipy na dalekohledy

Nejlepší, co můžete udělat před nákupem jakéhokoliv výrobku, je přečíst si recenze od zákazníků, kteří si daný výrobek koupili. Výrobce si může na svoji web stránku napsat cokoliv, ale vždy jsou nejlepší reálné zkušenosti lidí. Máme tu pro vás nyní pár tipů na hvězdářské dalekohledy, které si můžete jednoduše opatřit přes internet, zhodnotíme vám jejich plusy a mínusy, a také u nich najdete i recenze od zákazníků.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 29.08.2022
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Stropní, svinovací, zahradní, elektrický sušák na prádlo – poradíme, jak vybratStropní, svinovací, zahradní, elektrický sušák na prádlo – poradíme, jak vybrat

Sušák na prádlo patří do základní výbavy každé domácnosti. Nevíte, jak si ho vybrat? Poradíme vám.

Dřevěný, nebo kovový stojan na víno, luxusní vintage, nebo skládací? Poradíme, jak vybratDřevěný, nebo kovový stojan na víno, luxusní vintage, nebo skládací? Poradíme, jak vybrat

Stojan na víno je pozoruhodný bytový doplněk, který zaujme i hosty. Těch lze vystavené víno rovnou nabídnout. Dřevěný, nebo kovový, minimalistický, nebo vintage?

Poháry na bílé, červené a růžové víno: Levné i luxusní poháry nabízí Rona, Tescoma či BohemiaPoháry na bílé, červené a růžové víno: Levné i luxusní poháry nabízí Rona, Tescoma či Bohemia

Věděli jste o tom, že na výběr máte z více než 10 druhů pohárů na víno? A každý z těchto typů pohárů je určený na jiný druh vína. Víte, jak si vybrat správně?