Jak vybrat jezírkový vysavač?

O zahradní jezírko je potřebné se starat během celého roku, především během jara, léta a podzimu. Nejlepším a zároveň nejrychlejším způsobem, jak mít jezírko kvalitně vyčištěné, je zakoupení jezírkového vysavače. Vysaje nečistoty z jezírka, tím pádem není potřebné měnit vodu, okysličovat ji a hradit vysoké účty vodohospodářům.

Oase Pondovac 5 vysavač pro jezírka a bazény

Výběr správného vysavače je však někdy celkem věda. Může to být problémem hlavně pro nové majitele jezírek. Na co je třeba se zaměřit při koupi jezírkového vysavače?

Oblíbené jezírkové vysavače

Dobrý výkon a dlouhý kabel

Základní výkon nebo spotřeba jezírkových vysavačů začíná na 1400 W a výš. Pro někoho málo, pro někoho hodně, ale důležité je si uvědomit, že jezírkový vysavač není nutné používat denně. Používání závisí na rychlosti tvoření hromadění nečistot. Vysavače jsou zhotovené tak, aby je bylo možné zapojit do klasických zásuvek s 220–240 volty/50 Hz. Jednoduchou a pohodlnou manipulaci obvykle blokuje délka přívodního kabelu. Zvolte tedy raději vysavač s délkou kabelu min. 4 m a budete ho moci používat bez prodlužovacího kabelu.

Čištění zahradního jezírka

Nižší hmotnost = lehčí manipulace

Kvalitní vysátí všech nečistot se pravděpodobně neobejde bez překládání a přemísťování jezírkového vysavače. Někdy je to pořádná "makačka", protože váha vysavače může být i dobrých 13 kg. Při výběru si tedy všimněte, zda je vysavač s vyšší hmotností vybavený kolečky. Posuvná kolečka výrazně ulehčují přesun vysavače i samotné vysávání. K jednoduché manipulaci určitě přispívá i delší sací hadice, hadice na vyprázdňování a příslušenství.

Pozor na maximální hloubku sání

Asi nejdůležitější parametr vysavače je maximální hloubka sání. Tady je mimořádně důležité vědět, kolik měří jezírko v nejhlubší části. Každý vysavač má totiž určitou sací sílu, která s přibývající hloubkou klesá. Pokud nástavec na hubici překročí maximální hloubku, nebude fungovat správně. Znamená to, že síla sání se směrem ke dnu zmenšuje. Buďte však opatrní. Výrobci a prodejny ve většině případů uvádějí maximální sací hloubku, která je však krajní hodnotou. Pokud tedy vysavač disponuje maximální sací hloubkou 2 metry, dobrou práci bude vykonávat tak přibližně v hloubce 1,5 metru.

Odsávání kalu z jezírka

Délka hadice

Vysavač může mít až 2 hadice. Jednu, přes kterou budou nečistoty odsávané, a druhou, přes kterou budou vypouštěné, resp. odváděné do půdy. U obou je vždy lepší, když jsou delší. Dlouhá sací hadice usnadňuje manipulaci s vysavačem a vysavač nemusíte neustále přemísťovat z jednoho místa na druhé. Při odsávání je délka hadice důležitá hlavně tehdy, když se jezírko nachází daleko od místa, kam chcete vysátou vodu vypouštět.

Komorový systém

Komory udávají, jakou rychlostí se bude s vysavačem pracovat. Čím větší počet komor, tím rychleji se uskuteční nasávání a odsávání povysávaného materiálu. Rozlišujeme 3 typy vysavačů:

  • Vysavače na menší jezírka – mají většinou jen jednu komoru. Vysávání je zdlouhavé, protože komora se sáním sice rychle naplní, ale voda odtéká jen prostřednictvím gravitace. Vysavač začne znovu nasávat až potom, co voda odteče.
  • Vysavače s dvoukomorovým systémem – tento systém má výhodu, protože pracuje soustavně, nepřetržitě – jedna komora nasává, zatímco druhá se odsává.
  • Tzv. profivysavače, které mají jen jednu komoru, ale jsou vybavené i kalovým čerpadlem, které špinavou vodu odsává ven. Práce je tedy nepřetržitá a mimořádně rychlá.

Bohaté příslušenství

Co se týká příslušenství jezírkových vysavačů, většinou jde o nástavce různé tlouštky a velikosti, sáčky na suché vysávání nebo odfiltrování řas a nasávací trubice. Čím víc nástavců, tím lepší využitelnost vysavače i u bazénů či vířivek. Důležitou součástí příslušenství je průhledná nasávací trubice, skrz kterou je možné sledovat, zda vysavač opravdu nasává nečistoty nebo jen čistou vodu.

Čištění jezírka pomocí jezírkového vysavače

Jezírkové vysavače

Porovnejte, který z uvedených vysavačů je pro vás nejvhodnější a pomůže vám s údržbou vašeho jezírka.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 27.04.2021
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Co s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + receptyCo s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + recepty

Přinesli jste si z procházky lesem plný košík hub a najednou ani nevíte, co si s takovým množstvím počít? Poradíme vám, co s nasbíranými houbami, jak je uskladnit, zamrazit, sterilizovat...

Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?

Nespí se vám dobře? Důvodem může být nesprávné umístění vaší postele. Ať už se rozhodnete orientovat podle Feng shui, Vastu shastra nebo čistě pragmatických řešení, nejdůležitější je váš...

Péče o šicí stroj – mazání a čištěníPéče o šicí stroj – mazání a čištění

Pravidelně udržovaný šicí stroj, s nímž zacházíte správně, vám vydrží plně funkční dlouhé roky. Péče o tyto mašinky přitom není vůbec náročná ani nákladná.