Jak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Je i pro vás káva ověřený „životabudič“, bez kterého byste den ani neuměli začít? Vůně a chuť lahodné kávy je pro někoho doslova závislostí. Samozřejmě známe lidi, kterým stačí jakákoliv káva, připravená všelijak.

Příprava kávy v pákovém kávovaru

Pokud jste však aspoň trochu náročnější, nebo si potrpíte na něco víc než jen jakkoliv chutnou dávku kofeínu, určitě se do kvalitní kávy vyplatí investovat. A nemusí to být vždy hodně.

A jak si tento lahodný nápoj připravit doma? S touto otázkou přichází na scénu ještě náročnější problém... Jaký kávovar? Jaký kávovar si vlastně vybrat? Které kávovary jsou nejlepší a nejoblíbenější? Podle čeho vybírat kávovar?

My jsme si pro vás připravili komplexní informace z oblasti kávovarů, které vám zaručeně pomohou. Sesbírali jsme pro vás podstatné informace, hodnocení a recenze kávovarů, které vám pomohou se zorientovat. Také jejich cenové třídy a typy kávovarů, které jsou na trhu k dispozici.

Oblíbené kávovary

Automatické kávovary

V zásadě platí, že automatický kávovar udělá všechnu práci za nás. Stačí položit šálek a za pár minut si můžete vychutnat to nejlepší espresso. Automatické kávovary však mají dvě kategorie.

Plnoautomatický kávovar je přístroj, který se nám postará o přípravu nápojů od namletí kávy až po její dokonalé naservírování do šálku. Kromě klasického espressa se tento inteligentní kávovar postará také o přípravu latté, latte machiato či cappuccino. V domácnosti jsou plnoautomatické kávovary oblíbené, někdy nás však odradí jejich vyšší cena.

Nabídka nápojů plnoautomatického kávovaru

Poloautomatické kávovary jsou cenově dostupnější, ale zároveň si vyžadují naši částečnou asistenci. Někdy je potřebné dávkovat vodu, jindy namlít kávu, protože chybí mlýnek na kávu, a některé je zase nutné precizněji čistit. Cena je však o něco přívětivější.

TOP automatické espressa

Kapslové kávovary

Tento druh kávovaru je obecně v domácnosti velmi oblíbený. Proč právě on? Je relativně levný, nepotřebuje dodávky mleté kávy, mléka či cukru. Jde o přístroj, který je v principu velmi podobný automatickému kávovaru. Je však o něco méně náročný na údržbu.

Do těchto kávovarů se totiž vkládají kapsle, které obsahují všechny ingredience potřebné pro přípravu vašeho nápoje od espressa, cappuccina, caffé latté až po horkou čokoládu či čaj s mlékem. Jejich velkým plusem je jejich čerstvost, nakolik je každá kapsle hermeticky uzavřena.

Jeho obsluha je mimořádně jednoduchá – kapsle se jednoduše vloží do zásobníku a příprava nápoje začíná ihned po stisknutí tlačítka Start. Velkým plusem je rychlost přípravy kávy, ale i fakt, že nápoj z kapsle kávovaru se vždy podaří. Nemusíte si lámat hlavu nad tím, jak připravit dokonalou mléčnou pěnu. Kávovar se o to postará ve vlastní režií.

Kapslový kávovar Dolce Gusto

Dejte si však pozor, abyste vždy koupili kapsle pro vaši značku kávovaru. Kapsle bohužel nejsou univerzální. Před koupí nového kávovaru na kapsle je vhodné ověřit si, zda značka, kterou jsme si vybrali, vyrábí všechny druhy nápojů, které si rádi dopřejete.

Nejznámější kapslové kávovary jsou:

  • Krups Nescafé Dolce Gusto
  • Nestlé Nespresso
  • Bosch Tassimmo

Kapslový kávovar je dokonalou volbou pro ty, kteří si kávu vychutnají jen čas od času. Koupě kapslí je totiž finančně nákladná. 1 šálku kávy vás vyjde až několikanásobně více než 1 káva z pákového nebo automatického kávovaru. Většina těchto kávovarů navíc neumožňuje přípravu 2 šálků nápoje najednou.

Snad největším mínusem je negativní dopad na životní prostředí. Kapsle jsou jednorázové, nedají se znovu naplnit a použít znovu a znovu. S každým nápojem tedy vyprodukujeme i další kus odpadu, který s vysokou pravděpodobností skončí na skládce.

Oblíbené kávovary na kapsle

Pákové kávovary

Pákové kávovary třeba obsluhovat manuálně, faktem však zůstává, že i s minimální snahou připravíte velmi kvalitní šálek kávu s plnou a výraznou chutí.

Tento druh kávovaru nedisponuje zásobníkem na kávová zrna a levnější modely ani vestavěným mlýnkem. Pro přípravu nápojů se používá mletá káva. Je jen na vás, zda upřednostníte koupi hotové namleté kávy, nebo si ji namelete na vlastním mlýnku na kávu. My vám určitě doporučujeme možnost č. 2.

Vaření kávy v pákovém kávovaru

Káva se dávkuje do speciálního sítka, které je součástí páky. Princip fungování kávovaru je jednoduchý – ohřátá voda protéká přes vrstvu dobře udusané kávy, která jí propůjčuje perfektní aroma, sílu a chuť. Základní balení většiny modelů obsahuje zásobník (sítko) pro přípravu 1 nebo 2 káv zároveň a speciální utláčadlo na kávu.

Pro takovou přípravu kávy je třeba znát určité zásady. Množství kávy, její kvalita, hrubost mletí a množství vody. Koupě pákového kávovaru vám však otevírá dveře do světa nekonečných možností nákupu kávy, díky čemuž může každý z vás najít chuť, která mu bude vyhovovat nejvíce.

Druhou možností jsou speciální "sáčky" z papírového obalu – E.S.E. pody. Porcovaná káva je mimořádně vhodná nejen pro začátečníky, kteří nemají zkušenost s přípravou kávy v pákovém kávovaru. Ocení ji i ti z vás, kteří si chtějí celý proces zjednodušit a zrychlit. Velkou výhodou podů je přesné množství kávy v každé porcí (7g) a jejich univerzální velikost.

Pořízení tohoto druhu kávovaru jde ruku v ruce s častější údržbou a čištěním. Jde o mimořádně důležité činnosti, které ovlivňují celkovou chuť kávy.

Nejoblíbenější pákové kávovary

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 07.04.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?