Koš na prádlo z bambusu, ratanu nebo dřeva může být praktickým doplňkem do koupelny

Koš na prádlo je praktickým doplňkem do každého bytu či domu. Špinavé prádlo nemusíte skladovat všude možně, ale jednoduše ho vložíte do koše, kde si počká, až ho vyperete. Koš by měl prádlo skrývat před nechtěnými pohledy, izolovat pachy, avšak také dobře vypadat.

Jak vybrat koš na prádlo?

Výběr není tak jednoduchý, jak se zdá, protože existuje množství materiálů, tvarů, typů či velikostí. Prozradíme vám proto, jak si ten správný koš na prádlo vybrat.

Oblíbené koše na prádlo

Kam umístit koš na prádlo?

Ještě předtím, než se pustíte do výběru koše, byste si měli ujasnit, kam si koš na prádlo chcete dát. Nejvhodnější místo na koš na prádlo, z praktického hlediska, je jednoznačně koupelna. Ačkoliv to nevypadá nejlépe, když si s jeho výběrem trochu pohrajete, může to dopadnout lépe, než jste si mysleli. Úplně nejideálnější by bylo mít koš na prádlo v prádelně nebo někde u pračky. Mnoho domácností má však pračku v kuchyni, kde by koš nepůsobil nejlépe, a přestože byste materiálově a designově trefili tak, aby se hodil do kuchyně, nebylo by jeho umístění nejpraktičtější.

Někdo mívá koš na prádlo i na chodbě. Není to to nejhorší řešení, ale ani nejlepší, protože i když koš nepropouští pachy z oblečení, při házení věcí do něj a při otevírání pach rychle uniká a šíří se do okolí. Dobrou volbou je i technická místnost, ve které skladujete žehličku, žehlicí desku, vysavač a čisticí prostředky, tuto místnost však stejně jako prádelnu nemá mnoho domácností. Takže, ať přemýšlíme jak chceme, nejlepší místo pro koš na prádlo v běžné domácnosti je koupelna.

Jak vybrat ten správný?

Vybrat správný a co nejefektivnější koš na prádlo je celkem věda. Základem je sice skrýt do něj prádlo a to, jak působí navenek, že musí ladit s vaší koupelnou nebo místností, kde si ho toužíte umístit, ale to je málo a stačit to už určitě nebude. Koš na prádlo musí být z vhodného materiálu, dobře průdušný, ale zároveň také dobře těsnící pach, měl by mít víko, možná posuvná kolečka, několik přihrádek a vhodný tvar a rozměr, aby ideálně zapadl na místo, které jste si pro koš vyhradili.

Na to, abyste splnili všechny atributy, které jsme uvedli, je dobré vědět, z čeho všeho si můžete vybírat. Tak pojďme na to, teď máte jedinečnou příležitost seznámit se s tím, co aktuálně nabízí trh, zaměřující se na koše na prádlo.

Materiál, ze kterého se vyrábějí prádelní koše

Koš na prádlo je prvek, kterým můžete místnost oživit, dodat jí nový look. Do velké míry je to ovlivnitelné výběrem vhodného materiálu. Máte koupelnu ve venkovském vintage stylu? Potom koš na prádlo ze syntetického ratanu bude určitě vypadat dobře, ale pokud si potrpíte na originální design, a nedělá vám problém si něco připlatit, potěšit vás může i rustikální koš z masívu. Nu, záleží jen na tom, po čem vaše srdce touží a kolik jste za svoje touhy ochotní zaplatit. Každopádně koše na prádlo se vyrábějí z následujících materiálů.

Proutěný koš na prádlo s víkem

Dřevěné koše na prádlo

Koše z masívu vypadají luxusně, vždy budou trendy a mají i dobré těsnící vlastnosti, nepropouštějí pachy. Není však dřevo jako dřevo, proto když bude koš stát v koupelně, nekupujte ho bezhlavě. Kupte si koš na prádlo, který do koupelny můžete umístit. Krásný vintage dřevěný koš z březového dřeva během pár dní navlhne, nabobtná a začne hnít, protože není voděodolný. Na odolnosti dřeva vůči vlhkosti závisí i jeho životnost. Nejlepším „koupelnovým“ dřevem je např. kaštan, třešeň, smrk, akát, dubové dřevo, jasan, jabloň. Z exotických druhů je to určitě cedr a momentálně je velmi moderním kouskem bambusový koš na prádlo. Pomocí jednotlivých druhů dřeva můžete docílit i zajímavé designy, protože každý druh dřeva má jinou dřevěnou texturu.

Nevýhodou materiálu je, že o dřevo je třeba se i starat, ošetřovat ho vhodnými prostředky, lakem na dřevo, voskem apod. Další nevýhodou je, že protože má mimořádné těsnicí schopnosti, prádlo v koši nedýchá, což může vést k zatuchlému oblečení. Vhodnou volbou je proto dřevěný koš, který má víko a konstrukci zhotovené z překládaných dřevěných latěk, mezi kterými je nějaký, i když jen minimální, prázdný prostor.

Ratanový koš

S ratanovým košem na prádlo přivedete do koupelny kus přírody. Na výrobu ratanových košů se používají liány z palmy Calamus rattan, z toho je odvozený i samotný název materiálu. Přírodní ratan se vyznačuje dobrou ohybností, nízkou hmotností a vysokou odolností. Na druhé straně pomalu podléhá vlhkosti a je drahý. Přírodní ratan nahrazuje výroba syntetického, umělého ratanu. Ten je odolný vůči vlhkosti a má podstatně delší životnost než přírodní ratan. Navíc syntetický ratan je mnohem levnější než přírodní. Syntetický ratan má výhodu i v tom, že se vyrábí v různých barevných provedeních, např. v tmavohnědé, v bledohnědé barvě, v bílé.

Plastový koš

Plastové koše mají více výhod. Tou největší je dlouhověkost, protože plast je extrémně odolný vůči vlhkosti. Vyrábí se v různých barvách, v různých tvarech a také velikostech, dobře izoluje pachy, ale na druhé straně koše na prádlo bývají vybavené dírkami, které zajišťují provzdušnění prádla. Nevyžaduje náročnou údržbu, stačí když ho umyjete zevnitř nebo zvenku, či dokonce jen povysáváte. Výhodou je také to, že má dlouhou životnost a dokáže imitovat různé drahé materiály.

Bílý plastový vs proutěný koš na prádlo

Látkové koše

Koše na prádlo z látky mají obrovskú výhodu a tou je, žejsou vzdušné a prádlo v nich dýchá. Dávejte si však pozor, aby se látka, ve které se prádlo nachází, dala sejmout a vyprat. Nevýhodou látkových košů je, že mají nestabilní konstrukci, ktorá je obvykle vyrobená ze 2 nebo 4 překřížených dřevěných latěk. Najdete i skládací modely z látky. Jedním pohybem tento koš rychle složíte, hodíte do pračky a za pár minut vytáhnete čistý. Takto můžete zajistit i absolutní hygieničnost koše. Životnost těchto košů je však nižší než těch, které jsou z pevnějšího materiálu.

Koš na prádlo z plechu

Plechový, kovový nebo antikorový koš na prádlo je zajímavou volbou, hlavně pro moderní lidi. Je vkusný, většinou má kulatý tvar, ve spodní části dírky, které slouží na odvětrávání prádla. Provedení kovu s dřevěným víkem je důkazem toho, že různé materiály se dají kombinovat i u koše na prádlo. Vyrábí se v různých barvách, některé typy jsou uvnitř automaticky vybavené i látkovým vakem.

Koše na prádlo z netradičních materiálů

Možná patříte mezi lidi, kteří si váží ruční práce a rádi se těmito výrobky obklopují. Potom neváhejte a najděte si zkušeného košíkáře, který vám vyhotoví koš na prádlo z proutí. Nebo si vyberte uháčkovaný koš na prádlo. Zajímavou volbou je např. drátěný koš.

Špinavé prádlo by nemělo být v koši na prádlo déle než 2 týdny, a to bez ohledu na to, z jakého materiálu je koš. Důvodem je to, že čím déle „stojí“ špinavé prádlo, tím hůře se z něho špína odstraňuje. Operte jej tedy co nejdříve a zbavíte se nečistoty i zápachu. Mimochodem, je-li oblečení vlhké, zpocené, může začít i plesnivět.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na prádlo

Velikost a tvar koše

Koše na prádlo se vyrábějí v různých rozměrech, od malých minikošů až po velké koše pro vícepočetnou rodinu. Pokud však nemáte velkou koupelnu, potom zvolte takový rozměr koše, aby se vešel do koupelny a aby splňoval i svůj účel. Přelstít náročné prostorové prvky malých koupelen můžete i tak, že si koupíte úzký, ale zato vysoký koš. Úzké koše jsou dokonce velmi zajímavé, vypadají moderně. Jako řešení prostoru zvažte i úzkou koupelnovou skříňku, ve které se nachází dostatek prostoru pro koš na prádlo. Některé modely koupelnových skříněk obsahují i koš na prádlo.

Kromě hranatých košů si můžete koupit i kulatý a vyšší typ koše. Na koš ze dřeva nebo z plechu, který má pevné víko, si můžete potom umístit nějakou dekoraci, např. tyčinkový difuzer. Zajímavě působí i rohový koš na prádlo, s nímž rychle využijete rohové „zapeklitosti“. Navíc podle Feng šuej je rohový koš, který kout a roh místnosti vyřeší zaoblením, energeticky pozitivnější než hranatý koš.

Designová stránka koše na prádlo

Koš na prádlo může být neutrálníale také designově propracovaný kousek, na který vám automaticky padne zrak, když otevřete dveře koupelny. Nejmodernějším a také nejlepším řešením, jak uschovat špinavé prádlo, jsou uvedené integrované koše na prádlo ve skříňkách. Je to šikovné řešení, jak ušetřit prostor, neubrat na vzhledu luxusní koupelně a skrýt špinavé prádlo.

Na atraktivním vzhledu se, samozřejmě, podepisuje nejen design, ale i velikost koše, příliš velký koš může celkově rozbít design koupelny, i když je z vkusného a drahého materiálu.

Kulatý bambusový koš na prádlo s víkem

Když nevíte, jaký koš zvolit do vaší koupelny, potom zvolte ratanovou klasiku nebo bílý plast, se kterým nic nezkazíte. U koše na prádlo vždy myslete na to, že musí mít víko nebo aspoň stahovací šňůrku, protože bez něho budete vidět vaše pomačkané prádlo při každém vstupu do koupelny.

Dělený koš na prádlo

2 v 1, nebo dokonce 3 v 1, to je dvojitý či trojitý koš na prádlo. Dělený koš má mnoho výhod. Do jednoho otvoru můžete házet bílé prádlo, do jiného tmavé a do třetího barevné. Tento systém vám urychlí praní a prát mohou i vaše děti nebo manžel bez toho, abyste se obávali, že bílé prádlo zůstane růžové. Třídicí systém vám urychlí praní a třídění oblečení.

Systém dělení nemusí být jen podle barvy oblečení, ale i podle teploty či účelu prádla. Pokud máte v domě sportovce, potom dresy a úbory dávejte do jednoho okénka, spodní prádlo spolu s ručníky a utěrkami, které perete při vyšší teplotě, do dalšího okénka a do třetího si dejte prádlo, které je víceméně jen zpocené. Pokud máte trojitý koš na prádlo, který má jednotlivé části oddělené i samostatným víkem, potom vám oblečení do práce nechytí pach od toho sportovního, propoceného oblečení nebo od zapáchajících ponožek.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na prádlo

Multifunkční koš

Koš na prádlo si můžete koupit i v multifunkční podobě. To znamená, že koš můžete používat tradičně na špinavé prádlo, ale i jako židli. Pokud máte v koupelně toaletní stolek, můžete ho využít i jako taburetku. U této variace však buďte opatrní a při koupi si všímejte, jakou nosnost má koš, abyste místo sezení na koši neseděli v koši.

Koš na prádlo na kolečkách

Možná bude váš koš na prádlo v místnosti, ve které není pračka. V tom případě, hlavně když je koš rozměrově větší, myslete na to, že při jeho naplnění bude problém přemístit všechno to prádlo z koše do pračky. Nejlépe uděláte, když prádlo přemístíte rovnou s košem na prádlo. Díky kolečkám bude přesun prádla mnohem rychlejší a pohodlnější.

Kolik stojí koš na prádlo?

Ceny jednotlivých košů na prádlo závisí na mnoha faktorech: na rozměru, materiálu, na tom, zda disponují nějakým úložným prostorům navíc, tedy zda jsou dělené apod. Dobré na tom však vždy je, že koše na prádlo nejsou drahou záležitostí. Většinou ty nejlevnější mají i nejnižší životnost, ale není to pravidlem. Sem spadají látkové skládací koše, o něco dražší jsou plastové, potom ratanové a nejdražší jsou dřevěné koše. Pro orientaci to s cenovou nabídkou vypadá asi takto, podotýkáme, ceny jsou jen orientační a uvedené jen za standardní koše bez dělicích prostor.

  • Látkový skládací koš s nosností 2 kg stojí do 10 €.
  • Plastový koš na prádlo 50litrový stojí kolem 13 €.
  • Ratanový koš na prádlo s objemem 50 litrů stojí přibližně 15 €.
  • Dřevěný koš na prádlo s 50litrovým objemem stojí už o něco víc, a to přes 50 € a víc.
  • Cena skříňky, která je vybavená košem na prádlo, stojí kolem 60 € a výše. Samozřejmě, záleží na materiálu a rozměrech. Když je to vysoká, stojatá skříňka, potom cena bude určitě vyšší. 50 € je standard, který platíte za malou skříňku a za prostor v ní na koš na prádlo, přičemž skříňka je zhotovená z nejlevnějšího materiálu, kterým je dřevotříska.
  • Za pojízdný regálový košík, který ma několik poschodí a který můžete využít i jako kôš na čisté prádlo přímo ve vaší skříni, zaplatíte do 20 €, podle počtu poschodí. Když bude rozměrově menší a bude mít 2 nebo 3 poschodí, potom jen kolem 12 €.

Rada na závěr

To, jaký koš si zvolíte, je jen a jen na vás, důležité je stále myslet na primární účel koše, kterým je skrýt špinavé prádlo do doby, než nepoputuje do pračky. Když si kupujete koš na prádlo, potom si rovnou kupte i sáčky na prádlo, se kterými se vám nestane, že se vám vlněný svetr chytí o stěnu bubnu nebo že vám odpadnou flitry a jiné ozdoby z blúzky. Párovač nebo spony nebo kolečka na ponožky vám zase ušetří čas, který byste věnovali hledání a párování ponožek.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 22.07.2022
Hodnocení článku:
(87.6%)