Nejlepší kuchyňské roboty - recenze a test poradí, jak vybrat

Nebudeme si vůbec nalhávat, abychom věděli, že lidé mají tendenci se práci ulehčovat. Proč ne? Máme 21. století a to nám poskytuje množství způsobů jak ušetřit čas, nervy, a dokonce i peníze. Pokud se bavíme o kuchyni, platí zde „detto.“

Kuchyňský robot do kuchyně

Vybírat můžete mezi desítkami spotřebičů. Mixéry, mlýnky, ruční šlehače nebo hnětače těsta. Existuje však spotřebič, který dokáže tuto práci zvládnout sám. Vyberte si s námi ten nejlepší kuchyňský robot na trhu. Kvalitní kuchyňský robot musí mít svoje parametry. Ty nejdůležitější si vysvětlíme a následně ukážeme i to nejdůležitější. Připravený test kuchyňských robotů vám pomůže vybrat ten nejlepší.  

Oblíbené produkty

Kuchyňský robot a jeho funkce

Kuchyňský robot má být komplexním spotřebičem, který zvládne hned několik činností za vás. Prioritně tedy musí šetřit váš čas, peníze a v neposlední řadě je jeho úlohou vám odlehčit od náročné práce. Co tedy dokáže? Možností je víc, ale základem by měly být činnosti jako mixování, šlehání, sekání, strouhání, drcení, mletí nebo hnětení těsta.

Funkce kuchyňského robota

To, co váš robot dokáže, záleží na jeho parametrech, ceně a logicky funkcích, které nabízí. Ne každý kuchyňský robot zvládne každou činnost na jedničku. Někdo kupuje robota jako mísič těsta pro domácnost, jiný ho používá jako mlýnek nebo struhadlo a někdo ho používá na všechno. Nabídka modelů je opravdu široká. 

Příkon/výkon robota je důležitý

Prvním parametrem, který si rozobereme, je samotný motor kuchyňského robota. Výkon totiž často předurčuje robota k úkolům, ke kterým bude předurčený. V podstatě je možné rozdělit zařízení na dvě kategorie, které nejsou specificky určené, ale z hlediska příkonu je možné je tak označit. Hodnota příkonu kolem 300 až 750 wattů předurčuje kuchyňského robota většinou na činnosti, jakými jsou šlehání, mixování nebo případné drcení. Nepočítejte však, že kuchyňský robot s takovým výkonem dokáže řádně mísit těsto, mlít nebo odšťavovat. A když ano, motor trpí přehříváním, což snižuje jeho účinnost i celkovou výdrž. 

Pokud chcete robota využívat často a také na náročnější úkony, vyšší výkon je nutností. Hnětení těsta, odšťavování nebo pravidelné mletí rozhodně potřebují adekvátní výkon přes 1000 wattů. V této kategorii najdete kuchyňské roboty s příkonem do přibližně 1400–1600 wattů. Vyšší výkon tedy značí i to, že práce je udělaná kvalitně a rychle. Využijete tak maximální výkon k optimálnímu času používání, což ušetří váš čas a urychlí práci. 

Spodní a horní pohon kuchyňského robota

Spodní pohon – nejjednodušší typ pohonu. Funguje na principu otočného hřídele, který prochází přes střed nádoby a na jeho vrchní část se připevňují různé nástavce, nožíky nebo metličky. Nádoba se tedy nasadí na svoje místo, připevníte nástavec a vložíte suroviny. Někomu může překážet, že se sníží celkový objem nádoby. Tento typ pohonu má sice dostačující výkon, ale může mu chybět vícero funkcí. Pokud často vaříte nebo pečete, spíše oceníte typ horního pohonu.  

Kuchyňský robot na pečení

Horní pohon  na rozdíl od robotů se spodním pohonem, roboty s vrchním pohonem jsou vybavené otáčivým ramenem, které je možné upevnit v horizontálním i vertikálním směru podle toho, jak potřebujeme umístit nádobu. Tato zařízení jsou cenově o něco dražší, ale zároveň jde o skutečně multifunkčního a všestranného pomocníka, který splní víc náročnějších úkolů. Bez problémů si poradí s odšťavováním, mletím masa nebo mísením těsta. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchyňské roboty

Výbava a příslušenství

Ne vždy jde jen o samotný kuchyňský robot. Aby byl přístroj opravdu multifunkční, je nutné, aby s sebou měl i nějaké příslušenství. V tomto případě hovoříme o náhradních nástavcích, miskách, sekáčcích, nožících nebo metličkách. V závislosti na tom, co robot dokáže. 

Základní výbava – určená je pro méně náročné uživatele. Klasická miska a metlička na upevnění a občas nějaké nástavce. Nic víc ani nečekejte. Samozřejmě, k určitým modelům není problém zakoupit doplňkové vybavení 

Rozšířené příslušenství – v tomto případě kromě základu, který tvoří miska, metlička na šlehání a základní nástavce, dostanete i misky navíc nebo speciální nástavce na mletí, drcení, strouhání nebo odšťavování. Také různé mřížky na mletí, které určují hrubost a jemnost mletí. 

Příslušenství ke kuchyňskému robotu

Plná výbava – v kombinaci základní výbavy a dalšího příslušenství dostanete plnou výbavu. V této kategorii jde o skutečně komplexní příslušenství, které má pro každou surovinu speciální nástavce. Mletí máku, drcení ořechů nebo mletí kávy nebo masa. Tyto přístroje jsou sice dražší a výkonnější, ale rozhodně oceníte jejich multifunkčnost při práci v kuchyni. V tomto případě opravdu jde o kvalitní kuchyňský robot, který udělá většinu práce za vás. 

Regulace výkonu

Této funkci se říká také inteligentní výkon, kdy je zařízení vybavené nejen ruční regulací výkonu, kdy nastavujeme rychlost šlehání, hnětení nebo mletí, ale i senzory. Senzory vědí, jaký objem se v misce nachází, a přístroj tak přizpůsobí výkon podle náročnosti a konzistence surovin. Jde o nadstandardní funkci.  

Pojistka proti přehřívání

Tato funkce by měla být samozřejmostí. Kuchyňský robot, který vykonává určitou činnost příliš dlouho, nemá možnost se chladit, a tak automaticky aktivuje pojistku proti přehřátí motoru.

Červený kuchyňský robot KitchenAid

Pokud teplota motoru stoupne na hraniční hodnotu, pojistka se aktivuje a buď chod motoru zpomalí, nebo úplně vypne. Test kuchyňských robotů jednoznačně ukázal, že tato funkce je hlavně při dlouhodobém používání nezbytná.  

Nejlepší kuchyňské roboty

Kuchyňské roboty se staly neocenitelnými pomocníky při vaření, pečení, přípravě jídel studené kuchyně, zavařování či konzervaci. Na trhu najdete desítky různých robotů, od jednoduchých tyčových, přes klasické mixéry s doplňkovými funkcemi až po roboty s celou armádou funkcí, výkonnými motory a vysokovalitným a trvanlivým provedením. Abyste dokázali ve spleti těchto zařízení zorientovat, vybrali jsme pro vás TOP 4 nejoblíbenější kuchyňské roboty na trhu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 05.08.2018
Hodnocení článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava

Vsaďte na plnohodnotnou náhradu klasické trouby na pečení. Budete překvapení, co všechno dokáže. Jak vybrat tu nejlepší minitroubu na pečení, vám prozradíme v našem článku!

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce