Jak vybrat kvalitní autorádio? Oblíbené jsou 2 DIN modely

Mnozí řidiči si jízdu bez autorádia neumí ani představit. Rádio v autě vytváří příjemnou atmosféru, ale kromě toho také informuje o situaci na cestách díky dopravnímu zpravodajství.

Kvalitné autorádio

Víte ale, podle jakých parametrů se při koupi autorádia řídit? Prozradíme vám to v článku.

Oblíbená autorádia

Rozměry

Elementární záležitostí je poznat rozměry, které vám nabízí palubovka a následně tomu přizpůsobit velikost rádia. Výběr správné velikosti je, naštěstí, velmi jednoduchý, protože autorádia se vyrábějí ve dvou rozměrech:

  • 1-DIN: Nejrozšířenější velikost, nabízí mnoho modelů, které se od sebe liší výbavou. Jsou levnější, ale méně náročnému zákazníkovi poslouží víc než dobře.
  • 2-DIN: Větší a modernější rádia, která poskytují víc funkcí a prodávají se i ve verzi s dotykovým displejem. Často mají bluetooth, možnost USB připojení či slot na paměťové karty. Vyrábějí se však v menším počtu a jsou dražší.

Displej a podsvícení

Displej a jeho podsvícení by měl ladit s palubní deskou, neměl by působit rušivě a především by měl řidiči nabídnout přehledné info o tom, jakou hudbu či rádio právě poslouchá. Levnější rádia mají omezené grafické možnosti, a proto ukazují jen základní informace pomocí jednoduchého textu. Dražší rádia mají větší displeje, které se dají ovládat také dotykově.

Autorádio s navigáciou

Při výběru tedy záleží na tom, jaký komfort si chcete dopřát, kolik jste ochotní investovat a jaké ovládání preferujete – klasicky tlačítky nebo dotykem.

Možnosti přehrávání a vstupy

Pro pohodové poslouchání rádia je nezbytné, aby mělo FM nebo FM/AM tuner s RDS, který se stará o to, že vám stále bude hrát jedna stanice i při delších cestách a automaticky se rádio bude přizpůsobovat frekvenci stanice v daném regionu.

Magnetofonový pásek už přehráte jen v málokterých rádiích. Standardem je možnost přehrát CD/DVD, ale do dobrých rádií si můžete zapojit i USB, mobil nebo SD kartu, takže když nemáte náladu na hudbu z rádia, tak si můžete klidně pustit písničky podle vlastní chuti.

Výkon

Výkon rádia není úplně nejdůležitějším parametrem při výběru, ale i tak byste ho neměli přehlížet. Obvyklými hodnotami jsou 50 nebo 45 W na kanál. Tento výkon je vhodný pro běžné poslouchání hudby, ale když si na kvalitní zvuk fakt potrpíte, tak byste měli hledat modely se zesilovačem nebo výkonem 60 W. Pochopitelně, tyto varianty jsou dražší.

Autorádio 1-DIN

Ochrana a zabezpečení

Abyste svoje rádio ochránili a předešli možné krádeži, tak byste měli investovat do odnímatelného předního panelu. Tehdy si můžete bezpečně rádio vyndat. S možností odnímání se nejčastěji setkáváme u 1-DINových rádií. Větší 2-DINové tuto možnost většinou nemají. Co se týká ochrany, tak rádio by mělo být odolné vůči otřesům, které vznikají nerovností vozovky.

Shrnutí

Výběr rádia začíná u jeho rozměrů a velikosti palubovky. Když víte, že budete poslouchat jen rádio, tak si můžete vybírat levnější modely bez USB vstupu či možnosti vložení CD. Výkon rádia je důležitý jen v případě, když vám záleží na kvalitním zvuku, ale když chcete, aby vaše rádio nikdo neukradl, tak k tomu nejlépe poslouží možnost odnímání předního panelu.

Oblíbená autorádia

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.