Dřevěná a kovová lucerna na petrolej nebo na baterky se hodí na terasu i do bytu

Na terasu, na zahradu i na stanování – všude tam najde využití lucernu jako zdroj osvětlení určený hlavně do exteriéru. Vyrábějí se z různých materiálů, poznáme dřevěné, kovové nebo papírové lucerny, a dají se použít pro různé příležitosti, na posezení, oslavy nebo jako dekorace například na Vánoce.

Jak vybrat lucernu?

Lucernu si můžete vyrobit i sami doma, ale pro ty zaneprázdněnejší prozradíme, jak si lucernu vybrat.

Bohatý výběr dřevěných a kovových luceren, vhodných na terasu i do domácnosti, naleznete v ✅ e-shopu Bonami.cz.

Typy luceren

Historie luceren sahá do starověké Číny a období před Kristem. Právě odtud pocházejí typické čínské lucerny vyrobené z papíru, které osvětluje svíčka. Papírové lucerny a lucerny osvětlené svíčkou vyzařují velmi tlumené světlo, proto se tento typ luceren používal spíše na rituální účely, zdobily buddhistické kláštery a osvětlovaly posvátné předměty. Dnes se papírové lucerny používají pro dekorační účely, v Číně tvoří součást oslavy Nového roku a v našich končinách jsou oblíbenou dekorací oslav a svateb.

Kovové lucerny mají bohatou historii právě v námořnictvu. Lucerny z mědi, mosazi nebo železa si s sebou brávali námořníci, kterým takto osvětlovaly cestu. Lucerny nejsou jen přenosné – plynové lucerny osvětlovaly cesty velkoměst v 19. století a staly se předchůdci pouličního osvětlení, jak ho známe dnes. Do domů, továren a obchodů se dostaly hlavně petrolejové lucerny, které prodlužovaly lidem den a umožňovaly jim pracovat nebo číst i po setmění. S vynálezem žárovky se zmodernizovaly i lucerny a olej nahradil elektrický proud. Dnešní lucerny často svítí za pomoci diod nebo LED světélek, ale dobře známé jsou i zahradní lucerny se solárními panely, které se za slunečných letních dnů nabijí a svítí celou noc.

V průběhu dějin se lucerny formovaly z hlediska použití, materiálu i způsobu osvětlení. V dnešní době se používají hlavně LED lucerny, lucerny na baterie a elektrickou energii, protože jsou praktické a snadno použitelné, poskytující dostatek světla. Pro dekorační účely jsou používané papírové, dřevěné i kovové lucerny, buď se svící uvnitř, nebo LED světélky. Spíše než poskytnout zdroj světla je jejich účelem zútulnit prostor a poskytnout atmosféru tepla a pohody.

Kde všude se dají využít v interiéru

V interiéru najde lucerna využití téměř kdekoliv. Protože na trhu najdete lucerny nejrůznějších velikostí, tvarů, barev a materiálů, snadno je sladíte se stylem u vás doma. Vyniknou jako dekorace v obýváku, kde tlumeným světlem mohou vykouzlit romantický večer, kuchyni mohou staré petrolejové lucerny dodat nádech vintage, v ložnici zase bílé dřevěné lucerny vytvoří uvolněnou atmosféru a lucerny můžete rozmístit prakticky kdekoliv, kde chcete vytvořit útulnou dekoraci. Uvnitř lucerny nemusí být jen svíčka – zajímavý dekorační prvek vytvoří lucerna s menší rostlinou uvnitř, která může být obtočená LED světélky.

Dřevěná lucerna se svíčkou vhodná do interiéru

Oblíbené jsou i závěsné lucerny, které je možné zavěsit ve skupince, přičemž poskytnou teplé, žluté světlo, kterým můžete nahradit ostré světlo lampy. Zavěsit se dají přímo na strop nebo dřevěný trám. Výraznější vysoké lucerny je zase možné umístit na širší schodiště a osvětlit tak schody vo větších prostorách, například během svatby nebo oslavy. Práve tam se dají zužitkovat i papírové lucerny, které výborně vyplní prostor větších místností s vysokým stropem, ale zútulní i dětský pokoj, do kterého můžete vybrat pestrobarevné lucerny na řetězu.

Při změně ročních období se lucerna může stát ústřední dekorací. Na jaře je možné naaranžovat na ni květy a větvičky, rozvěšet vajíčka, pírka a mašle pastelových barev. V létě je možné přejít na námořnický styl a použít mušle, které jste si přinesli z dovolené, písek a hrubší provaz. Na podzim se dá dekorovat do červena zbarveným listím, větvičkami, kaštany nebo mechem. No a v zimě může lucerna změnit šat na vánoční lucernu ozdobenou drobnými vánočními dekoracemi, dovnitř můžete vložit vánoční růži, omotat světélka a sklíčka nasprejovat umělým sněhem.

Jak použít lucernu v exteriéru

Také v exteriéru je několik způsobů, jak je možné lucerny použít. Po lucernách často sahají milovníci kempingu a stanování. V přírodě poskytují výborný zdroj osvětlení, díky čemuž se nemusíte spoléhat jen na oheň a baterky. Usnadníte si tak přípravu jídla, osvětlíte posezení a budete se cítit bezpečněji. V tomto případě nejde o typické dekorační lucerny, ale výkonné elektrické lucerny s jasným světlem vhodné i do horšího počasí.

Lucerny poslouží i jako zahradní svítidla, ať už jako vyšší lucerny rozložené na terase, závěsné lucerny uchycené na stěnách domu či altánku, nebo nepřenosné lucerny stojící na tyči, které mohou lemovat chodník. Výhodou těchto luceren je, že mnohé fungují na solární energii, a tak si je v létě budete moci užívat bez potřeby koupě baterií. Pokud nemáte zahradu, zkrášlit si můžete i balkon, a to závěsnými lucernami, které dokonale nahradí lampu. Nástěnné lucerny se hodí všude kolem domu. Můžete si osvětlit vchodové dveře, zadní terasu, ale také garáž.

I do exteriérů se hodí dekorativní lucerny. Oblíbené jsou dřevěné a kovové lucerny se svíčkou a nad terasou vyniknou papírové lucerny rozvěšené na řetězech. Oslavy a svatby lidé rádi po setmění ukončí vypouštěním lampionů štěstí. Jde o létající lampiony, které se po rozsvícení začnou vznášet i s vaším přáním. Alternativou jsou vodní lampiony, které osvětlí váš bazén nebo blízkou řeku nebo jezero. Osvětluje je svíčka a jsou vyrobené z nehořlavých a nepromokavých materiálů.

Barevné kovové lucerny v zahradě

Nakonec v našich končinách se lucerny používají hlavně v období dušiček. Pozůstalí kupují lucerny jako náhrobní dekoraci. Protože je zvykem zesnulému na památku rozsvítit svíčku, díky lucernám z kovu a proskleným stěnám bude zažehnutá svíčka hořet mnohem déle. Kromě kovových luceren se pro tento účel vyrábějí i lucerny z kamene, například žuly, který ladí s náhrobním kamenem, přičemž je lucerna těžší, odolnější vůči povětrnostním podmínkám a má i delší životnost.

Jak si lucernu vybrat

Prvním krokem při výběru lucerny je ujasnění, na co budete lucernu používat. Exteriérové lucerny mají vyšší nároky na odolnost, musí snést déšť, vítr i menší nárazy a pády. V případě, že hledáte jen dekorační lucerny na použití za příznivého počasí, nemusíte dbát tak moc na odolnost. Pokud hledáte lucernu do interiéru, který chcete používat celý rok, můžete sáhnout po neutrálnějších designech, které přizpůsobíte sezóně.

Důležitým kritériem je zdroj energie. Některé lucerny osvětluje svíčka, jiné potřebují baterie, kabel nebo solární panel, další zase petrolej nebo propan-butan. Zdroj energie si vybírejte podle toho, pro jaký účel lucernu použijete. Slabší světlo svíčky postačí na dekorační účely a vytvoří příjemné teplé světlo, avšak tato lucerna se může rychle zahřát. Pokud se budou v blízkosti lucerny pohybovat děti nebo zvířata, vyhněte se lucernám se svíčkou i petrolejovým lucernám. Když chcete stanovat, svíčková lucerna nebude ta pravá volba.

Na stanování se nejčastěji používají elektrické a propan-butanové lucerny. Plynové lucerny jsou starou známou klasikou, produkují silně zářivé světlo a vyžadují náplň. Avšak generují také dostatek tepla, což může být požárním rizikem, jsou relativně hlučné a musí se používat na otevřeném prostranství nebo v dobře větraném prostoru. V současnosti jsou top volbou elektrické lucerny s LED světlem, které generuje dostatek jasu, zároveň se velmi snadno používají a jsou bezpečné i když se v okolí nacházejí děti – LED světlo se totiž nezahřívá. Elektrické lucerny jsou tiché, ale je třeba si ověřit, jak dlouho vydrží na jedno nabití, resp. baterii, aby vás při stanování nic nepřekvapilo.

Elektrická kovová lucerna se žárovkou

Petrolejová lucerna vyzařuje i teplo a nepoužívá se tak jednoduše jako elektrická. Není bezpečné mít ji v blízkosti malých dětí, avšak na dekorační účely je skutečně zajímavým prvkem. Na zahrádkách jsou solární lucerny žádoucím prvkem, který spojuje estetické účely s praktickými. Solární panely jsou ekologické, nevyžadují žádnou pozornost, avšak jestli jsou skvělé v létě, během deštivého období nebo v zimě vám tak dobře neposlouží.

Každého určitě zaujme i design. Hranaté a geometrické lucerny se hodí do moderních minimalistických prostor, dřevěné lucerny vnesou do interiéru kousek přírody a starší petrolejové lucerny vyniknou v kuchyni zařízené ve venkovském stylu. Na zahradě se můžete rozhodovat mezi závěsnými a stojícími lucernami. Stojící lucerny dobře lemují chodníky a vytvářejí jasnou linii, u závěsných je zase třeba myslet na to, že potřebují pevný bod, nejlépe stěnu, na zavěšení.

Pokud hledáte praktickou lucernu, která bude osvětlovat okolí i po setmění, například když potřebujete venku pracovat nebo připravit jídlo, ověřte si u lucerny i údaje o jasu – jak silné světlo vydává, avšak myslete na to, že čím silnější jas, tím spíše se vybije baterie nebo spotřebuje palivo. Také si zkontrolujte, jak dlouho má baterie nebo nádrž vydržet, aby vás hlavně mimo domov, v přírodě, nic nepřekvapilo. Při tomto použití zvažte i rozměry a hmotnost lucerny, aby se dala snadno přenášet a nezabírala moc místa.

Jak si lucernu vyrobit

Šikovné ruce zvládnou i výrobu lucerny, proto vám přinášíme pár nápadů, jak na to. Prvním je papírová lucerna, kterou si můžete v rámci kreativní chvilky vytvořit s dětmi. Použijte výkres nebo barevný papír, ne však příliš měkký papír, který by nevydržel stát. Papírem vytvořte válec, v němž se bude nacházet svíčka. Ještě předtím, než konce slepíte do válce, vystřihněte do papíru díry, aby bylo vidět záři svíčky. V zimě to může být vzor sněhové vločky. Papír složte na polovinu a vystřihněte zářezy. Ohnutím papíru se tak vytvoří širší střed lucerny. Po slepení konců papíru do válce vystřihněte kruh s průměrem lucerny a lepicí páskou ho přilepte na dno. Na vrch nalepte pásek barevného papíru – bude představovat držadlo. Do otvoru můžete vložit svíčku, avšak lucernu nenechávejte mimo dozor. Nejlepší bude, když použijete elektrickou svíčku s LED diodou. Jednodušší alternativou je použití papírového sáčku na svačinu, do kterého můžete vystřihnout srdíčka, hvězdičky nebo kvítky a na vrch upevnit pásek papíru jako držadlo.

Barevné papírové lucerny

Krásnou dekoraci si můžete vytvořit i s využitím starých zavářovacích sklenic. Kromě sklenice budete potřebovat i něco na zavěšení, motouz nebo drátek, a další materiály, kterými lucernu vyzdobíte. Na lucernu můžete nalepit okrasný servítek, mušle z dovolené, nastříhané kousky barevného papíru nebo kousky větviček a kamínky. Sklenici můžete natřít akrylovou barvou, přičemž vynecháte otvory, skrz které bude svíce zářitť. Na zimní dekoraci můžete použít umělý sníh. Vystřihněte pár vloček, přilepte je na sklo oboustrannou lepicí páskou, nasprejujte sníh a po vyschnutí sloupejte vločky.

Pokud se rozhodnete použít mušle, dno můžete vysypat pískem. Když vsadítee na větvičky a kamínky, dovnitř nasypte drobné kulaté kamínky, na které postavíte svíčku. Vrchní část sklenice můžete obtočit přírodním provazem a uchytit tavnou pistolí. Stejným způsobem vytvořte z provazu držadlo. Pokud použijete drátek, nemusíte ho zajistit lepidlem. Alternativně si můžete sklenici přichytit macramé vázáním lana. Stačí několik uzlů a síťka, do které můžete vložit sklenici, je hotová. Už stačí jen vložit svíčku a můžete lucernu používat. Kromě toho si můžete koupit také úplně jednoduchou lucernu z přírodního materiálu, s výpletem nebo ze dřeva, a dozdobit ji podle vašich představ, například květy, větvičkami nebo provazem.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 01.08.2022
Hodnocení článku:
(92.8%)