Jak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenze

Máme lyže, můžeme jít lyžovat. Zřejmě budete překvapení, ale tak jednoduché to není. K lyžím nepochybně patří lyžáky. Respektive, bez nich se jen těžko postavíte na lyže. Lyžáky jsou druhou nejdůležitější součástí vaší lyžařské výbavy.

Jak si vybrat nové lyžáky?

Jejich výběr je vskutku asi nejméně oblíbenou částí celého procesu nakupování lyžařského vybavení. V zásadě ani nákup tenisek není dvakrát pohodlný, no a u lyžáků to platí tak desetinásobně.

Oblíbené pánské sjezdové boty

Proces výběru lyžáků – strašák

Při výběru se nejednou stalo, že při zkoušení lyžák padl jako ulitý, ale po hodině na svahu se ze skvělého lyžárku stala nesnesitelná potvora, která tlačí nebo je naopak příliš volná, nedrží tak jak má, vyzouvá se nebo nevyhovuje stylu mé jízdy. Dost důvodů na to, aby byl výběr lyžáků strašákem. Jako je tomu ve vztahu i tady musí mezi vámi a lyžákem proběhnout jakási chemie. Ale v zásadě je to svatá trojice. Vy, lyže a lyžáky.

Problém výběru lyžáků řeší každou sezónu miliony lyžařů. Snaží se řídit jakýmisi tabulkovými hodnotami, které jim mají vybrat ideální lyžáky, nebo si lyžáky vyberou vás jako proutek Harry Pottera. Ale tak to nefunguje. Rok co rok si desetitisíce lyžařů koupí lyžáky příliš velké nebo příliš malé.

Pohodlné lyžáky na svah

Celý proces spočívá v komplexnosti. Možná se vám toto čtení bude zdát na dlouho, ale celý proces si projdeme po pořádku. A uvidíte, že pár minut čtení vám může ušetřit hodiny a hodiny strávené v obchodě se sportovním vybavením.

Lyžák – bota

Ano, v lyžařském světě jde o „botu“, která se váže, zapíná (fixuje) na lyži. Ano, i tuto botu si obouváte. Ale, lyžák botou tak úplně není. Lyžák slouží na to, aby váš pohyb přenášel na lyže a lyže následně na terén. Pokud toto nefunguje, nemusí být lyžování právě pôžitkem. Přirovnat můžeme lyžáky k bruslím. Ani brusle nejsou botami na kolečkách. Také mají za úkol řídit se vaším pohybem a následně ho přenášet na plochu, po které jezdíte. Ať je to led, nebo beton.

Jaké lyžáky si vybrat?

Sen každého chlapa, vybrat si na svahu párek nějakých těch lyžařek. No, ale zpět od snů k realitě. Výběr lyžáků není jednoduchým procesem pro začátečníka ani pro pokročilého lyžaře. Jiné lyžáky potřebuje začátečník, jiné rekreační lyžař a jiné profesionální jezdec. My jdeme na to všeobecně. Teď víme, že existuje rozdělení podle toho, jaké jsou naše zručnosti, schopnosti a záměr, se kterým na svah jdeme.

Velká nabídka lyžáků

Zdálo by se, že ti nejméně zkušení to mají v tomto směru nejjednodušší. Zaměřit se chtějí na pohodlí, měkkou výstelku, nízkou cenu a jednoduché zapínání. Kéž by to tak jednoduché bylo. Ti zkušenější už mají nějaké nároky a vedí, čeho se vyvarovat. I tak se stane, že 2 miliony ze čtyř si vyberou lyžák příliš velký. U žen je to často ještě problematičtější. Hledají totiž pohodlné a teplé lyžáky, jejich noha má však jinou stavbu a někde je lyžák těsnější, někde volnější. No a profíci, tak ti už uvažují racionálně a mají všechno definované přesně. Jaké polstrování, vázání, pevnost, velikost. Toto vědí, ale při zkoušení v obchodě se i tak stane, že lyžák je větší, než bychom čekali.

Oblíbené dámské sjezdové boty

Výběr lyžáku – krok za krokem

Fyzické parametry

Na začátku je opět nutné, jako při každém sportovním vybavení, zvážit parametry konkrétního lyžáku. Výběr lyžáků je individuální záležitostí. Proto myslete na výšku a váhu. Při vyšší hmotnosti musí být skelet tvrdší.

Matka pomáhá dceři připevnit lyžařku o lyže

Nezapomeňte na vlastnosti vašich nohou. Vysoký nárt, šířka chodidla, obvod lýtka, tvarovaná klenba nebo případné „anomálie“, které tvarují vaši nohu.

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak si správně vybrat lyže? Poradíme vám!

Typ lyžáků

Rekreační? Sportovní? Sportovně-rekreační? Závodní? Na toto vám musí odpovědět přímo na prodejně. Jako rekreační lyžař možná sáhnete po rekreačních lyžácích, což je logická a často i fungující volba. Někdy ale závisí i na výrobci. Možná vám lépe sednou sportovní od toho a zase naopak od tamtoho. V tomto směru univerzální odpověď neexistuje.

Měkké nebo tvrdé

Zvolit si tuhost lyžáků je hlavně pro začátečníky velmi problematické. Měkké lyžáky chceme, protože se v nich cítíme pohodlně a někteří možná i stabilnější. Soustředit se tak jen na komfort se časem nevyplácí. Měkké lyžáky jsou na trhu velmi frekventované a nejednou se stane, že narazíte na nekvalitní kousky. U měkčích lyžáků jsou obvykle použité méně kvalitní plasty a všeobecně méně kvalitní materiály, skelet je tak labilnější, ale lépe se přizpůsobuje pohybům. Věřte nebo ne, pohodlné lyžáky, které jsou měkké, vydrží průměrnému lyžaři maximálně, a to je už možná přehnané, jednu nebo dvě sezóny. Opět je to však individuální.

Výběr lyžáků závisí na konkrétním lyžaře

Hodně lyžařů si tak jen a jen škodí výměnou za komfort. Lyže + vázání + lyžák. Jednoduchý vzorec. Neřiďte se jen image a nedělejte z výběru lyžáků výběr letních žabek. Často se lyžaři ulakomí na laciné boty, které je potom potrápí a po sezóně skončí v bazaru. Tvrdší lyžáky s vyšší tuhostí jsou na trhu stejně bohatě zastoupené, ale i s cenovým přídavkem. S tím, že má lyžáky někdo příliš měkké, se setkáte často, ale s tím, že by měl lyžáky někdo příliš tvrdé, málokdy.

Flexindex

Jde o jednotný ukazatel tuhosti lyžáků. Poměrně „novodobá“ záležitost je praktickým pomocníkem pro určování měkkých nebo tvrdých lyžáků. Hodnoty nejsou zákonitě dané, ale nejčastěji se osvědčila tato stupnice:

 • FX 40–60 – pro amatérské lyžaře. Z těchto lyžáků se zkušenostmi člověk vyzuje
 • FX 60–80 – blížíme se už k ideální tuhosti rekreačního lyžaře jakož i lyžaře s trochu svižnějším stylem jízdy
 • FX 80–100 – nejběžnější rekreační jezdec
 • FX 100–120 – agresívnější – sportovní styl jízdy
 • FX 130 – určené pro sportovní lyžování
 • FX 150 – je maximum určené pro profesionální lyžaře (150+NE)

Problém felxindexu je však ten, že u mnoha modelů je těžko srovnatelný. Pokud máte lyžáky od jednoho výrobce, felxindex má zřejmě nastavený u každého modelu stejně. Když však natrefíte na lyžák od jiného výrobce a zjistíte, že FX 80 je úplně jiný než FX 80 u předcházejícího výrobce.

Vybírat tak jen podle toho, že si určím flexindex, opět není nejšťastnější řešení. Flexindex je určovaný při ideální teplotě materiálů. Ve skutečnosti se však materiál lyžáků chová úplně jinak v úplně jiných podmínkách. Materiál skeletu mění svoje vlastnosti na základě okolního prostředí. Skelet bude při zkoušení v obchodě rozhodně měkčí než například při teplotě okolo nuly či minus.

Oblíbené dětské sjezdové boty

Velikost lyžáků

První rada zní: Sáhněte po o číslo menší velikosti, než máte číslo bot. A následně už klasické číslování nemá s výběrem co dělat. Pokud si lyžáky obujete a bude se vám zdát, že se cítíte pohodlně, komfortně, neudělejte tu chybu, že je okamžitě vezmete.

Nákup nových bot

Kupujete lyžáky, ne bačkory. Bude to znít podezřivě, ale po zapnutí lyžáku byste měli mít minimální dotyk palce s předním skeletem. Jde o takzvanou skeletovou metodu. Zapomeňte tak na rady, že palec by se neměl dotýkat špičky. Nesmysl.

Šířka lyžáků

Zdá sa, že délku bychom zvládnutou měli. Teď jde hra o milimetry. Na každé straně lyžáku by mělo mít chodidlo prostor aspoň 1,5 až 3 mm. Někomu by se zdálo, že noha bude létat. Věřte nebude. Volte však přece jen užší skelet. Dnes už je poměrně běžné, že výrobci uvádějí šířku boty. Tyto velikosti však neplatí u každé velikosti lyžáků a kategorie jsou jen orientační:

 • do 95 mm = závodní lyžáky
 • 98 mm = určené na rekreační jízdu, případný freeride
 • 100 mm = sportovní lyžáky
 • 103 mm = univerzální, sportovní i rekreační
 • 106 mm = pohodlné – rekreační

Při obouvání zkuste několikkrát jemně povytáhnout poutko lyžáku vzadu a patu co nejlépe posadit. Následně zatlačíte jazyk a utahujete. Pokud je lyžák těsný, je to správně. Možná jste byli zvyklí na měkké nebo příliš uvolněné obutí. Při šířke a konečném zapnutí platí, aby se pata nehýbala.

Lyžařka, která neomezuje pohyb na svahu

Pozor na výšku nártu. Ten dokáže potrápit nejvíc. Při zkoušení také zkuste nasadit nejdříve skelet lyžáku a následně vložit do „botky.“ Ještě lépe, pokud by byla možnost na prodejně vyzkoušet i upínání přímo na lyžích. Přece jen simulace pohybu vám napoví nejvíc.

Stélka – vložky lyžáků

Klasikou bývají vložky lyžáků, které jsou jednoduché, často ne moc pohodlné a po čase už jako by tam ani nebyly. Většina lyžařů ví, že jde o součástku, kterou je třeba externě dokoupit.

Ideálně si obstaráte termoplastické vložky, které se individuálně přizpůsobují poloze vaší nohy. Noze pomáhají držet stabilitu a zároveň jsou velmi pohodlné. Obvykle koupi uskutečníte tehdy, když kupujete i lyžáky samotné.

Pokleknutí...

Nebojte se, v tomto případě jde o náklek, nebo jak to přesněji pojmenovat, ohyb nohy ve vrchní části skeletu. Podle pohybu kolena a náklonu nohy se dozvíte víc o tom, jak vám pohyb lyžáku vyhovuje.

Pokleknutí při obouvání lyží

Určitě se to vyplatí vyzkoušet s více lyžáky. Uvidíte, že v mnohých se budete cítit odlišně. Pocítíte to však hlavně na svahu při dělání oblouků.

Úprava lyžáků

Lyžák je v širší podstatě polotovarem. Je možné jej přizpůsobit. Pochopitelně, v rámci možností. Skelet se dá za tepla přeformovat, dokonce je možné jej zevnitř vyfrézovat. Upravit tak mírně můžete šířku. Také je možné hýbat s tuhostí skeletu. Seříznutím horního plastu se vám noha uvolní a ohyb je okamžitě měkčí. V lyžařských servisech jde o pravidelné práce, ale nečekajte, že vám udělají lyžák na míru.

Ideální řešení? Kupte si lyžáky, které vám sednou co nejvíc. Následně si je nechte upravit podle vámi sledovaných požadavků:

 • Atomic Memory Fit – kromě skeletu se tvaruje i tzv. botka, což je vntřní vybíratelná část lyžáku vybavená polstrováním.
 • Dallbello My Fit – tvaruje se jen samotná vnitřní botka
 • Salomon Custom Shell 360°- tvaruje se celý skelet a také komín, tedy vrchní část skeletu. Tvarování trvá přibližně 20 minut

Existují ještě další desítky úprav, které se zaměří na detaily nebo se tvarování dělá jiným technologickým postupem.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 17.11.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Ať už patříte k začínajícím tenistům, nebo máte s tímto sportem víc zkušeností, výběr raktey byste neměli podceňovat. Poradíme vám, jak si vybrat raketu správně.