Jaké jsou nejlepší lyžařské hole pro děti a dospělé? Rozhoduje velikost a materiál

Na svahu jsou nejdůležitější správné lyže vhodné pro váš styl jízdy, neméně důležitou součástí výbavy jsou také lyžařské hole. Umíte si ale vybrat ty, které vám budou pasovat?

Nejlepší lyžařské hole

V dnešním článku vám poradíme, na co se při koupi zaměřit. Přinášíme vám stručný návod v několika krocích.

Oblíbené lyžařské hole

Délka lyžařských holí

Nejdůležitější parametr. Délku lyžařských holí vybíráme podle výšky postavy. Existuje několik návodů a někteří výrobci uvádějí i velikostní tabulky, podle kterých si vyberete hole na základě výšky postavy.

Na výběr délky holí však existují i 3 rychlé návody:

  • tělesnou výšku vydělte číslem 1,4; resp. vynásobte číslem 0,7
  • ve stoji na zemi bez lyží uchopte hůlku vzhůru nohama pod ochranným talířem, druhý konec hůlky se dotýká země a předloktí musí být rovnoběžné se zemí, případně mírně nakloněné k zemi
  • délka holí by měla být o 50 cm kratší než výška postavy

Pro prudké sjezdy jsou nutné spíše delší hůlky, abyste jimi dosáhli dopředu. Kratší hůlky byste totiž měli tendenci zapichovat příliš dozadu, což by mohlo vést k záklonu. Pro pohyb po rovinatých úsecích jsou také vhodné delší lyžařské hůlky, protože jimi musíte vytvořit dostatečnou páku a tím i sílu pro odraz.

Lyžařské hole pro děti

Odstupy délek, ve kterých se lyžařske hole vyrábějí, nemusí vždy každému sednout. Může se stát, že budete potřebovat právě takovou délku, jaká se neprodává, ale nezoufejte. Z některých holí můžete madlo oddělit namočením do horké vody a z jejího konce jednoduše uříznout kus potřebné délky.

Výběr lyžařských holí

Pokud si na to netroufáte, svěřte tuto práci servisu lyží a lyžařské techniky. O tom, zda je možné hole zkrátit, se informujte už při jejich koupi. Pokud nemáte příliš mnoho zkušeností s lyžováním, vyzkoušejte si nejdříve jízdu s nejbližším stupněm délky a až následně hůlky zkraťte.

Materiál lyžařských hůlek

V dnešní době se na výrobu lyžařských holí používají většinou 3 druhy materiálů:

    • Hliník a jeho slitiny – Nejčastěji se používá slitina dural 6061. Je o odolný a houževnatý materiál, při namáhání se většinou nezlomí, ale ohne. Hole z hliníkových slitin mají nižší tuhost než ostatní druhy hůlek. Také jsou z nich nejtěžší, ale jejich výhodou je zároveň nejnižší cena.
    • Kompozit – Kombinace karbonu a sklolaminátu. Vlastnosti těchto hůlek se liší podle procentního poměru mezi dvěma uvedenými složkami. Představují kompromis z hlediska tuhosti, hmotnosti a především ceny mezi hliníkovými a karbonovými hůlkami.
    • Karbon – Nejlehčí mezi uvedenými materiály. Má vysokou tuhost a pevnost, ale je zároveň křehký, takže při extrémní námaze se neohýbá, ale láme. Karbonové hole jsou nejdražší a používají je i závodní lyžaři.

V konečném důsledku bude volba vhodného materiálu lyžařských hůlek záviset na vašich finančních možnostech.

Ochranné kroužky (talířky) na lyžařských holích

Talířky slouží na ochranu hole před zabořením do velké hloubky. Větší jsou vhodné do měkkého a čerstvého sněhu, zejména pro skialpinisty a běžkaře (tady je ale výběr složitější v závislosti na technice), nehodí se ale do pevného ušlapaného sněhu.

Talířky na lyžařských holích

Na sjezdovku jsou vhodné talířky menší, ty by se však v sypkém sněhu propadávaly do hloubky. Většina výrobců ale dodává k holím více druhů talířků pro různé způsoby využití.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 07.04.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?

Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly? Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?

Na trhu najdete desítky až stovky lyžařských brýlí. Víte, jakých parametrů je třeba si všímat při jejich výběru? Poradíme vám, jak si vybrat správné lyžařské brýle, které vám sednou a...

Jak vybrat snowboard? Recenze uživatelů a test vám poradí Jak vybrat snowboard? Recenze uživatelů a test vám poradí

Uvažujete o koupi snowboardu pro vás nebo vaše dítě? Při výběru je třeba zvážit hned několik parameterů. V dnešním článku vám doporučíme, na co se při výběru zaměřit.