Jaké jsou nejlepší lyžařské hole pro děti a dospělé? Rozhoduje velikost a materiál

Na svahu jsou nejdůležitější správné lyže vhodné pro váš styl jízdy, neméně důležitou součástí výbavy jsou také lyžařské hole. Umíte si ale vybrat ty, které vám budou pasovat?

Nejlepší lyžařské hole

V dnešním článku vám poradíme, na co se při koupi zaměřit. Přinášíme vám stručný návod v několika krocích.

Oblíbené lyžařské hole

Délka lyžařských holí

Nejdůležitější parametr. Délku lyžařských holí vybíráme podle výšky postavy. Existuje několik návodů a někteří výrobci uvádějí i velikostní tabulky, podle kterých si vyberete hole na základě výšky postavy.

Na výběr délky holí však existují i 3 rychlé návody:

  • tělesnou výšku vydělte číslem 1,4; resp. vynásobte číslem 0,7
  • ve stoji na zemi bez lyží uchopte hůlku vzhůru nohama pod ochranným talířem, druhý konec hůlky se dotýká země a předloktí musí být rovnoběžné se zemí, případně mírně nakloněné k zemi
  • délka holí by měla být o 50 cm kratší než výška postavy

Pro prudké sjezdy jsou nutné spíše delší hůlky, abyste jimi dosáhli dopředu. Kratší hůlky byste totiž měli tendenci zapichovat příliš dozadu, což by mohlo vést k záklonu. Pro pohyb po rovinatých úsecích jsou také vhodné delší lyžařské hůlky, protože jimi musíte vytvořit dostatečnou páku a tím i sílu pro odraz.

Lyžařské hole pro děti

Odstupy délek, ve kterých se lyžařske hole vyrábějí, nemusí vždy každému sednout. Může se stát, že budete potřebovat právě takovou délku, jaká se neprodává, ale nezoufejte. Z některých holí můžete madlo oddělit namočením do horké vody a z jejího konce jednoduše uříznout kus potřebné délky.

Výběr lyžařských holí

Pokud si na to netroufáte, svěřte tuto práci servisu lyží a lyžařské techniky. O tom, zda je možné hole zkrátit, se informujte už při jejich koupi. Pokud nemáte příliš mnoho zkušeností s lyžováním, vyzkoušejte si nejdříve jízdu s nejbližším stupněm délky a až následně hůlky zkraťte.

Materiál lyžařských hůlek

V dnešní době se na výrobu lyžařských holí používají většinou 3 druhy materiálů:

    • Hliník a jeho slitiny – Nejčastěji se používá slitina dural 6061. Je o odolný a houževnatý materiál, při namáhání se většinou nezlomí, ale ohne. Hole z hliníkových slitin mají nižší tuhost než ostatní druhy hůlek. Také jsou z nich nejtěžší, ale jejich výhodou je zároveň nejnižší cena.
    • Kompozit – Kombinace karbonu a sklolaminátu. Vlastnosti těchto hůlek se liší podle procentního poměru mezi dvěma uvedenými složkami. Představují kompromis z hlediska tuhosti, hmotnosti a především ceny mezi hliníkovými a karbonovými hůlkami.
    • Karbon – Nejlehčí mezi uvedenými materiály. Má vysokou tuhost a pevnost, ale je zároveň křehký, takže při extrémní námaze se neohýbá, ale láme. Karbonové hole jsou nejdražší a používají je i závodní lyžaři.

V konečném důsledku bude volba vhodného materiálu lyžařských hůlek záviset na vašich finančních možnostech.

Ochranné kroužky (talířky) na lyžařských holích

Talířky slouží na ochranu hole před zabořením do velké hloubky. Větší jsou vhodné do měkkého a čerstvého sněhu, zejména pro skialpinisty a běžkaře (tady je ale výběr složitější v závislosti na technice), nehodí se ale do pevného ušlapaného sněhu.

Talířky na lyžařských holích

Na sjezdovku jsou vhodné talířky menší, ty by se však v sypkém sněhu propadávaly do hloubky. Většina výrobců ale dodává k holím více druhů talířků pro různé způsoby využití.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 07.04.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou? Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.