Jaké jsou nejlepší lyžařské hole pro děti a dospělé? Rozhoduje velikost a materiál

Na svahu jsou nejdůležitější správné lyže vhodné pro váš styl jízdy, neméně důležitou součástí výbavy jsou také lyžařské hole. Umíte si ale vybrat ty, které vám budou pasovat?

Nejlepší lyžařské hole

V dnešním článku vám poradíme, na co se při koupi zaměřit. Přinášíme vám stručný návod v několika krocích.

Oblíbené lyžařské hole

Délka lyžařských holí

Nejdůležitější parametr. Délku lyžařských holí vybíráme podle výšky postavy. Existuje několik návodů a někteří výrobci uvádějí i velikostní tabulky, podle kterých si vyberete hole na základě výšky postavy.

Na výběr délky holí však existují i 3 rychlé návody:

  • tělesnou výšku vydělte číslem 1,4; resp. vynásobte číslem 0,7
  • ve stoji na zemi bez lyží uchopte hůlku vzhůru nohama pod ochranným talířem, druhý konec hůlky se dotýká země a předloktí musí být rovnoběžné se zemí, případně mírně nakloněné k zemi
  • délka holí by měla být o 50 cm kratší než výška postavy

Pro prudké sjezdy jsou nutné spíše delší hůlky, abyste jimi dosáhli dopředu. Kratší hůlky byste totiž měli tendenci zapichovat příliš dozadu, což by mohlo vést k záklonu. Pro pohyb po rovinatých úsecích jsou také vhodné delší lyžařské hůlky, protože jimi musíte vytvořit dostatečnou páku a tím i sílu pro odraz.

Lyžařské hole pro děti

Odstupy délek, ve kterých se lyžařske hole vyrábějí, nemusí vždy každému sednout. Může se stát, že budete potřebovat právě takovou délku, jaká se neprodává, ale nezoufejte. Z některých holí můžete madlo oddělit namočením do horké vody a z jejího konce jednoduše uříznout kus potřebné délky.

Výběr lyžařských holí

Pokud si na to netroufáte, svěřte tuto práci servisu lyží a lyžařské techniky. O tom, zda je možné hole zkrátit, se informujte už při jejich koupi. Pokud nemáte příliš mnoho zkušeností s lyžováním, vyzkoušejte si nejdříve jízdu s nejbližším stupněm délky a až následně hůlky zkraťte.

Materiál lyžařských hůlek

V dnešní době se na výrobu lyžařských holí používají většinou 3 druhy materiálů:

    • Hliník a jeho slitiny – Nejčastěji se používá slitina dural 6061. Je o odolný a houževnatý materiál, při namáhání se většinou nezlomí, ale ohne. Hole z hliníkových slitin mají nižší tuhost než ostatní druhy hůlek. Také jsou z nich nejtěžší, ale jejich výhodou je zároveň nejnižší cena.
    • Kompozit – Kombinace karbonu a sklolaminátu. Vlastnosti těchto hůlek se liší podle procentního poměru mezi dvěma uvedenými složkami. Představují kompromis z hlediska tuhosti, hmotnosti a především ceny mezi hliníkovými a karbonovými hůlkami.
    • Karbon – Nejlehčí mezi uvedenými materiály. Má vysokou tuhost a pevnost, ale je zároveň křehký, takže při extrémní námaze se neohýbá, ale láme. Karbonové hole jsou nejdražší a používají je i závodní lyžaři.

V konečném důsledku bude volba vhodného materiálu lyžařských hůlek záviset na vašich finančních možnostech.

Ochranné kroužky (talířky) na lyžařských holích

Talířky slouží na ochranu hole před zabořením do velké hloubky. Větší jsou vhodné do měkkého a čerstvého sněhu, zejména pro skialpinisty a běžkaře (tady je ale výběr složitější v závislosti na technice), nehodí se ale do pevného ušlapaného sněhu.

Talířky na lyžařských holích

Na sjezdovku jsou vhodné talířky menší, ty by se však v sypkém sněhu propadávaly do hloubky. Většina výrobců ale dodává k holím více druhů talířků pro různé způsoby využití.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 07.04.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá

Podzimní sezóna se pro turisty nese ve znamení horských lijáků, bouřek nebo častých přeháněk.  Jak často impregnovat obuv? Všechno o impregnaci turistického vybavení se dozvíte v...

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?

Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly? Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?

Na trhu najdete desítky až stovky lyžařských brýlí. Víte, jakých parametrů je třeba si všímat při jejich výběru? Poradíme vám, jak si vybrat správné lyžařské brýle, které vám sednou a...