Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Ochranné pomůcky jsou při sportovních aktivitách jednou z nejdůležitějších součástí. Vždyť právě bezpečnost je něco, na co je třeba dbát nejvíc. Závisí na tom naše zdraví. Lyžařská přilba je tedy neodmyslitelnou součástí výbavy každého lyžaře.

Kvalitní dámská lyžařská helma

Mnoho lidí přilbu bere jako přítěž. Přitom není jen na to, aby ochránila vaši hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu od někoho jiného. A věřte, není to jen o designu. Jak si vybrat kvalitní lyžařskou přilbu? Pojďte si vybrat spolu s námi!

Oblíbené lyžařské přilby

Přilby a certifikát

Každá kvalitní přilba musí být vlastníkem certifikátu a splňovat určitá nařízení. Konkrétně jde o normu EN 1077, což znamená, že je schválená evropskými stanovami a prošla testy. Toto označení by mělo být buď na obalu, nebo na štítku samotné lyžařské přilby. Má dvě úrovně A-B. Ačkoliv označení není povinností, splněná norma je základem pro kvalitní přilbu.

  • A třída – přilba kategorie A je tou nejvyšší. Má nejkvalitnější pokrytí hlavy a kryje také vaše uši. Podstatné je ale to, že samotný materiál přilby musí odolat silnějšímu nárazu. Toto testování se provádí za pomoci testovacího hrotu. Ten dopadá na plochu přilby rxchlostí 3,84 metru za sekundu. Odolnost je tedy oproti B třídě větší více než dvojnásobně. Přilby této kategorie jsou možná o něco těžší a zvukotěsnější, ale dnes se hmotnostní rozdíly ztrácejí při používání speciálních materiálů.
  • B třída – přilba kryje hlavu a část temene hlavy, přičemž nemusí chránit uši. I takto jednoduše rozpoznáte přilbu kategorie B. Oproti A kategorii testovaná při nižší rychlosti, a tedy nepředpokládá se až tak vysoká odolnost. Mnoho lyžařů však preferuje právě tuto volbu, protože se javí jako komfortnější. Také z cenového hlediska jde o finančně méně nákladnou volbu, přičemž svůj účel splní spolehlivě.

Přilba musí sednout

Při výběru přilby je úplně v pořádku, když se řídíte pocitem. U lyžáků či lyží samotných to jde hůře, ale přilbu máte přímo na hlavě. Právě vy víte, jak se v ní cítíte. Základním pravidlem je vybrat takovou, která vám z hlavy nebude padat, bez toho, abyste ji upevňovali. Přilbu vybíráte podobně jako boty, kromě vzhledu se v ní musíte cítit pohodlně. Až následně přilbu stáhnete vázáním a udělejte konečný verdikt.

Nejlepší lyžařské přilby

Druhou variantou je nechat si přilbu vyrobit na míru, což je však mnohem finančně náročnější, nebo si můžete nechat přilbu přizpůsobit. Nejčastěji jde o dofukování přilby vzduchem, čímž získáte potřebné vyplnění prostoru. Vzduch v přilbě je možné regulovat – přifouknout nebo z ní vzduch vypustit. Ještě modernější technologií je tzv. VACO Autofit, což je tvarování přilby za pomoci vakua. Jde o zřídkavější technologii, ale lyžaři si její komfort chválí.

Přilba a brýle

Lyžaři dobře ví, že tyto dvě věci tak nějak jdou k sobě. Při koupi přilby je nejlepší obstarat si i brýle a ještě lepší, rovnou je vyzkoušet společně. V tomto případě je totiž nejdůležitější soulad. Ideální je, pokud je výřez čela přilby přizpůsobený velikosti a tvaru brýlí.

Nejlepší lyžařské přilby

Tato shoda se však hledá skutečně velmi těžko. Brýle jsou však v kombinaci s přilbou dobrým ochranným prostředkem. Chrání vás před sněhem, chladem a také před sluncem. Určitě nechcete, aby se vám brýle zahmlívaly nebo odstávaly u horní hrany přilby. Tím pádem je porušená kompaktnost a sníh se vám dostane do očí.

Čeho si všímat?

Nabídka je dnes tak široká, že je těžké si všímat všech vychytávek. Nejčastěji řešíte zapínání přilby? Klasické plastové nebo kovový rámek? Druhá možnost je možná odolnější a zapínání je jednodušší, ale zkuste si to v rukavicích. Plastové „řemínky" tzv. ráčnové zapínání jsou praktičtější.

Kvalitní lyžařská helma s brýlemi

Podstatným detailem je i konstrukce. Klasická „full-shell,“ která překrývá uši, je tak trochu na ústupu. Důvodem je image a spíše po ní sahají závodní lyžaři. Oblibě se těší přilby s odnímatelnými kryty na uši. Jde o „half-shell“ konstrukci. Přilby jsou obvykle vyrobené spojením vnitřní vrstvy a vnější plochy, tzv. inmold proces. Na druhé straně jsou tzv. sendviče, jejichž konstrukce je o něco tužší. Závisí však na materiálu. Konstruované jsou tak, aby sílu nárazu pohltila přilba bez poškození její konstrukce (ne obalu).

Technologie MIPS a SPIN

Nedá nám neuvést tento zajímavý fakt. Ochrana vaší hlavy je to nejdůležitější, pády či nárazy do hlavy jsou ty nejnebezpečnější vůbec. Proto vývoj a technologie používané při výrobě přilby mají zajistit, aby vaše hlava zůstala v co největším bezpečí.

Výběr vhodné lyžařské přilby

Důležitým faktorem v případě nárazu je fakt, že přilba kromě absorbování nárazu musí umožnit rotaci hlavy, aby odfiltrovala určitou část přenášené energie. O tento princip se stará technologie MIPS. Princip spočívá v tom, že výstélky přilby umožňují rotaci při kontaktu se skeletem přilby. Tentokrát je tu i nová technologie SPIN. Technologii uvedl výrobce POC. Princip spočívá v gelových bodech, které propojují skelet a výstélku přilby. Gel – silikon se dokáže hýbat do každé strany a umožňuje rotaci v celém rozsahu.

Je třeba přilbu měnit?

Každý lyžařsky expert vám řekne, že přilbu byste měli používat nejdéle 5 roků. Materiál se opotřebovává i věkem a amortizace je tedy přirozený proces i bez toho, abyste přilbu používali. Stav přilby vám na oko neprozradí nikdo, pokud není vidět jasné vizuální poškození

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 09.04.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.