Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Jaký dopravní prostředek je nejlepší na každodenní cestování? Pokud bydlíte ve městě, většinu asi napadne klasika jako městská hromadná doprava nebo malé šikovné autíčko. Tlačit se v autobusu nebo trčet v koloně? Co tak raději sáhnout po bicyklu?

Jízda na zelených městských kolech

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl vybrat? Jaké parametry jsou při výběru důležité?

Oblíbené modely městských bicyklů


Proč městský bicykl?

Město, ale i vesnice jsou pro městský bicykl přirozené prostředí. Pokud bychom šli dál na západ, městské bicykly se v zemích jako Nizozemsko, Belgie, ale i Německo či Francie prodávají ročně v desítkách tisíc kusů. U nás pomalu tento trend začíná dozrávat. Cyklistika je stále víc populárnějším sportem a i to přispívá k povědomí o této výjimečné aktivitě.

Tři přátelé s koly

Důvod, proč být majitelem městského bicyklu, je jednodušší, než by se zdálo. Jednoduchá doprava z bodu A do bodu B bez zbytečných zpomalení a času stráveného v zácpě. Na jízdu po městě jsou městské bicykly jako stvořené. Pro každodenní jízdu ve městě nepotřebujete horský ani silniční bicykl. Městský bicykl je přizpůsobený pro jízdu přes město, a proto je jízda pohodlná, jednoduchá a bezpečná.

Pohodlí a bezpečnost

Městské bicykly nabízejí opravdu široký výběr designů. Mnohé modely jsou elegantní, často je lze označit přívlastkem, že jde o retro městské bicykly, které mají vyšší a vzpřímený posed. Ten je typický pro všechny pánské či dámské městské bicykly. Tento druh posedu je pohodlný a zároveň jím nenamáháte svoji páteř. Pokud byste nechtěli sáhnout po retro designu, klidně si můžete zvolit modernější design. Je z čeho vybírat.

Jednoduchost a praktičnost

Bicykl do města musí být praktickým zařízením, které vám nijak nebude komplikovat život. Když mluvíme o praktičnosti, máme na mysli například doplňky jako košík, nosič, osvětlení nebo blatníky, které jsou pro městské bicykly samozřejmostí. Také v rámci vybavení jsou zde ve většině případů i odrazky či zvonek. Pro dámy je poměrně důležitý kryt řetězu. Díky němu se nemusí obávat, že by se jim do řetězu zapletla například sukně.

V jednoduchosti je krása. Ať jde o dámské, nebo pánské silniční bicykly, vězte, že odlišnosti jsou velmi malé. V porovnání s horskými nebo silničními bicykly je zde například i mnohem jednodušší způsob přehazování rychlostí. Přehazovačky jsou jednodušší a mají méně stupňů řazení. Využívají se tzv. planetové převodovky.

Skládací městský kolo

Co se týká brzd, ty dražší městské bicykly jsou vybavené bubnovými brzdami, které působí na městském bicyklu velmi stylově. Účinnost brzd je vyšší než u klasických pryžových brzd, které se třou o ráfek a zároveň ho znečišťují.

Výhody městského bicyklu

  • Pohodlí
  • Jednoduchá údržba
  • Bohaté příslušenství
  • Design

Nevýhody městského bicyklu

  • Nevhodný do terénu
  • Nevhodný na delší jízdu (málo převodů)

Podstatné parametry

Výběr městského bicyklu není ničím jiný než v případě ostatních bicyklů. Horské, silniční nebo trekingové. Každé mají svoje specifické vlastnosti a parametry, kterých je třeba si všímat nejen z hlediska designu, ale i technických parametrů. U městských však záleží na podstatných parametrech. A to jsou tyto:

Výška rámu

Ta se určuje na základě výšky vaší postavy. Konkrétněji se velikost rámu definuje podle délky nohou od chodidla až po slabiny. Obvykle však velikost rámu trefíte právě podle tělesné výšky. Velikost rámu se uvádí v palcích od 15“ do 24“ nebo ve velikostech S, M, L, XL, XXL.

Bílý silniční kolo vhodný pro jízdu ve městě

Průměr kola

Může se lišit v závislosti na velikosti rámu, ale zpravidla jde o 28palcová kola, která umožňují rychlou akceleraci a zároveň vyžadují menší záběr. Důvodem je to, že z městského bicyklu často sesedáte, a tedy je nutný častý rozjezd.

Brzdy

Uváděli jsme, že u dražších modelů jsou běžné i bubnové brzdy, které jsou účinné a zároveň i designově působí zajímavě. Nejčastěji však jde o klasické V-brzdy, které brzdí s pomocí gumových ploch o ráfek.

Rám

V případě městských bicyklů jde nejčastěji o ocelové rámy, protože vyšší hmotnost nehraje v tomto případě významnou roli. Alternativou by mohl být karbon nebo dural, ale ten je u městských bicyklů spíše raritou.

Oblíbené modely městských bicyklů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 11.05.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat vybavení na lukostřelbu? Jak vybrat vybavení na lukostřelbu?

Při lukostřelbě si příjemně vyčistíte hlavu a můžete si vybrat, zda chcete střílet jen doma, nebo vás láká naučit se správnou techniku na hodinách s trenérem.

Jak vybrat masážní válec na záda, tvář, nohy, na celulitidu a chodidla + cvikyJak vybrat masážní válec na záda, tvář, nohy, na celulitidu a chodidla + cviky

Masážní válec se dá uplatnit na různé části těla, od zad přes stehna až po chodidla. Existuje několik druhů masážních válců. Jak si tedy vybrat?

Nejlepší přední a zadní světlo na kolo? USB nabíjecí, 1 000 lumenů, s laserem a směrovkamiNejlepší přední a zadní světlo na kolo? USB nabíjecí, 1 000 lumenů, s laserem a směrovkami

Podle platné legislativy je cyklista součástí silničního provozu, který je povinný mít v cyklistické výbavě přední a zadní světlo. Prozradíme vám, jak si světlo vybrat správně.