Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Jaký dopravní prostředek je nejlepší na každodenní cestování? Pokud bydlíte ve městě, většinu asi napadne klasika jako městská hromadná doprava nebo malé šikovné autíčko. Tlačit se v autobusu nebo trčet v koloně? Co tak raději sáhnout po bicyklu?

Jízda na zelených městských kolech

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl vybrat? Jaké parametry jsou při výběru důležité?

Oblíbené modely městských bicyklů

Proč městský bicykl?

Město, ale i vesnice jsou pro městský bicykl přirozené prostředí. Pokud bychom šli dál na západ, městské bicykly se v zemích jako Nizozemsko, Belgie, ale i Německo či Francie prodávají ročně v desítkách tisíc kusů. U nás pomalu tento trend začíná dozrávat. Cyklistika je stále víc populárnějším sportem a i to přispívá k povědomí o této výjimečné aktivitě.

Tři přátelé s koly

Důvod, proč být majitelem městského bicyklu, je jednodušší, než by se zdálo. Jednoduchá doprava z bodu A do bodu B bez zbytečných zpomalení a času stráveného v zácpě. Na jízdu po městě jsou městské bicykly jako stvořené. Pro každodenní jízdu ve městě nepotřebujete horský ani silniční bicykl. Městský bicykl je přizpůsobený pro jízdu přes město, a proto je jízda pohodlná, jednoduchá a bezpečná.

Pohodlí a bezpečnost

Městské bicykly nabízejí opravdu široký výběr designů. Mnohé modely jsou elegantní, často je lze označit přívlastkem, že jde o retro městské bicykly, které mají vyšší a vzpřímený posed. Ten je typický pro všechny pánské či dámské městské bicykly. Tento druh posedu je pohodlný a zároveň jím nenamáháte svoji páteř. Pokud byste nechtěli sáhnout po retro designu, klidně si můžete zvolit modernější design. Je z čeho vybírat.

Jednoduchost a praktičnost

Bicykl do města musí být praktickým zařízením, které vám nijak nebude komplikovat život. Když mluvíme o praktičnosti, máme na mysli například doplňky jako košík, nosič, osvětlení nebo blatníky, které jsou pro městské bicykly samozřejmostí. Také v rámci vybavení jsou zde ve většině případů i odrazky či zvonek. Pro dámy je poměrně důležitý kryt řetězu. Díky němu se nemusí obávat, že by se jim do řetězu zapletla například sukně.

V jednoduchosti je krása. Ať jde o dámské, nebo pánské silniční bicykly, vězte, že odlišnosti jsou velmi malé. V porovnání s horskými nebo silničními bicykly je zde například i mnohem jednodušší způsob přehazování rychlostí. Přehazovačky jsou jednodušší a mají méně stupňů řazení. Využívají se tzv. planetové převodovky.

Skládací městský kolo

Co se týká brzd, ty dražší městské bicykly jsou vybavené bubnovými brzdami, které působí na městském bicyklu velmi stylově. Účinnost brzd je vyšší než u klasických pryžových brzd, které se třou o ráfek a zároveň ho znečišťují.

Výhody městského bicyklu

  • Pohodlí
  • Jednoduchá údržba
  • Bohaté příslušenství
  • Design

Nevýhody městského bicyklu

  • Nevhodný do terénu
  • Nevhodný na delší jízdu (málo převodů)

Podstatné parametry

Výběr městského bicyklu není ničím jiný než v případě ostatních bicyklů. Horské, silniční nebo trekingové. Každé mají svoje specifické vlastnosti a parametry, kterých je třeba si všímat nejen z hlediska designu, ale i technických parametrů. U městských však záleží na podstatných parametrech. A to jsou tyto:

Výška rámu

Ta se určuje na základě výšky vaší postavy. Konkrétněji se velikost rámu definuje podle délky nohou od chodidla až po slabiny. Obvykle však velikost rámu trefíte právě podle tělesné výšky. Velikost rámu se uvádí v palcích od 15“ do 24“ nebo ve velikostech S, M, L, XL, XXL.

Bílý silniční kolo vhodný pro jízdu ve městě

Průměr kola

Může se lišit v závislosti na velikosti rámu, ale zpravidla jde o 28palcová kola, která umožňují rychlou akceleraci a zároveň vyžadují menší záběr. Důvodem je to, že z městského bicyklu často sesedáte, a tedy je nutný častý rozjezd.

Brzdy

Uváděli jsme, že u dražších modelů jsou běžné i bubnové brzdy, které jsou účinné a zároveň i designově působí zajímavě. Nejčastěji však jde o klasické V-brzdy, které brzdí s pomocí gumových ploch o ráfek.

Rám

V případě městských bicyklů jde nejčastěji o ocelové rámy, protože vyšší hmotnost nehraje v tomto případě významnou roli. Alternativou by mohl být karbon nebo dural, ale ten je u městských bicyklů spíše raritou.

Oblíbené modely městských bicyklů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 11.05.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkem při rýsování svalstva je tzv. vibromasážní stroj, se kterým dosáhnete díky reflexivnímu stahování svalů lepší výsledky. Přečtěte si o něm všechno podstatné.

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...