Jak vybrat mikroskop pro děti? Nejlepší dětské a školní mikroskopy poradí recenze

Přemýšleli jste někdy, jak vybrat vhodný dárek pro dítě tak, aby byl zábavný a zároveň ho něco nového naučil? Dobrým nápadem je např. dětský mikroskop – dítě s ním může poznávat okolní svět dopodrobna.

Mikroskop pre deti

Poradíme vám, podle jakých kritérií mikroskop pro děti vybrat.

Oblíbené mikroskopy pro děti

Nevýhody levných mikroskopů

Možná si řeknete, že dítěti stačí nejlevnější hračkářský mikroskop, vždyť možná z toho „vyroste“ a pozorování zvětšených objektů ho přestane bavit. Velmi levné hračkářské mikroskopy však mají několik nevýhod, které byste měli před koupí vzít na vědomí.

Nekvalitní optická soustava – Hlavní kámen úrazu levných mikroskopů. Nepřesně vyrobené čočky spolu s nestabilním plastovým ostřicím mechanismem, který má velké vůle, neumožňují přesně zaostřit. Výsledkem tak je více či méně rozmazaný obraz. Vyrobit kvalitní optické prvky je technologicky velmi náročné a to je důvod, proč jsou ceny kvalitních čoček pro fotoaparáty, dalekohledy i profesionální mikroskopy tak vysoké. Nejlevnější dětské mikroskopy mají dokonce čočky vyrobené z plastu, o jejich kvalitě a optické přesnosti snad ani nemá význam diskutovat.

Nerovnoměrné osvětlení – Osvětlení pozorovaného objektu zaručí jeho dostatečnou viditelnost při intenzívním zvětšení. Levné hračkářské mikroskopy disponují většinou zrcadélkem, které využívá osvětlení místnosti, případně na osvětlení využívají žárovku. Těito způsoby není preparát nasvícený rovnoměrně, v důsledku čehož se v obrazu ztrácejí mnohé detaily. Nejlepší variantou je LED osvětlení.

Najlepší mikroskop pre deti

Chybějící posuv preparátu – Ten je nutný pro pohodlnou manipulaci s pozorovaným vzorkem, přičemž nejčastěji bývá realizovaný posuvným křížovým stolkem. Manipulací pomocí pinzety se totiž preparát těžko umísťuje do potřebné polohy. U levných modelů bývá upevnění preparátu řešeno dvěma pevnými kovovými svorkami, resp. sponami bez možnosti plynulého posuvu.

Málo odolné materiálové vyhotovení – Levné mikroskopy mají často tělo z plastu, který je dost náchylný na poškození v případě neopatrné manipulace, ke které u dětí často dochází. Navíc, jednotlivé díly jsou často špatně pospojované dohromady, nedrží dobře pohromadě a vznikají tak vůle a nepřesnosti v optické soustavě.

Mikroskopy podle typu optické soustavy

Mikroskopů existuje mnoho druhů, přičemž každý má svoje specifické využití (laboratorní, metalografický, polarizační apod.). Ty určené pro malé vědce můžeme rozdělit do tří skupin.

Stereoskopický mikroskop

Je nejvhodnější volbou pro dítě. Děti totiž rády objevují svět kolem sebe, a když se jim dostane do rukou první mikroskop, většinou zkoušejí pozorovat zejména běžně se vyskytující předměty ve svém okolí (kameny, listí, hmyz apod.).

Stereoskopický mikroskop

Právě stereoskopický mikroskop jim poskytne trojrozměrný obraz neprůsvitných objektů. Objekty není nutné před zkoumáním (na rozdíl od biologického mikroskopu) nijak zvlášť připravovat. Mnohé modely však mají možnosť nasvícení pod vzorkem, takže s nimi můžete pozorovat i průsvitné objekty.

Stereoskopické mikroskopy mají binokulární vyhotovení, t.j. objekty se pozorují oběma očima. Optimální zvětšení pro tento typ je 10–40×, výjimečně narazíte i na modely s 80- či dokonce 160násobným zvětšením, to je už ale zbytečně silné a většinou jde o modely pro speciální účely.

Biologický (prosvětlovací) mikroskop

Poznáte ho podle jediného okuláru, takže preparáty na něm je možné pozorovat pouze jedním okem. Slovo preparáty je na místě, protože biologický mikroskop je určený na pozorování tenkých průsvitných preparátů, které jsou prosvícené zdrojem světla ve spodní části přístroje.

Preparáty mohou být např. kapky různých tekutin, tenké řezy listů, stonků, květů či plodov atd. Na jejich přípravu je nutná práce s pinzetami, jehlami, pipetami, nálevy apod. Práce s tímto mikroskopem je tedy složitější a je pravděpodobné, že bude vyžadovat i vaši pozornost a asistenci.

Zvětšení u prosvětlovacích mikroskopů může být až 1600násobné, pro běžné pozorování vám však úplně postačí 400- až 600násobné. Při zvětšení nad 1000× je už nutné použít speciální techniku tzv. imerze, kdy se objekt ponoří do tekutiny (olej, voda, glycerín).

Biologický mikroskop

Dražší prosvětlovací mikroskopy mají většinou ostření pomocí kovového hřebenového převodu, se kterým se však dost těžko pohybuje. Nejlepší obraz vám poskytnou mikroskopy s duálním ostřením, díky kterému můžete rychle zaostřit ve velkém rozsahu jedním ovládacím prvkem (kolečkem) a nakonec použít jemné doostření druhým prvkem.

USB mikroskop s kamerou

Neobsahuje klasický okulár, ale digitální kameru, která se připojuje k počítači pomocí USB kabelu. Na počítači potom můžete pozorovat daný objekt, resp. preparát a vyhotovat jeho foto a videozáznamy.

Většina z těchto „mikroskopů“ se skládá pouze z podstavce, kamery, přisvícení a optické soustavy. Umožňují tak pozorování neprůsvitných objektů s max. zvětšením cca 400× (v závislosti na modelu). Podložku na uchycení preparátů najdete až u dražších modelů.

Tyto mikroskopy mají kvůli vestavěné elektronice vyšší cenu, často však nijak nevynikají kvalitou obrazu. Mnoho levnějších modelů má problémy i se zaostřením, na bádání a pozorování s dětmi však mohou stačit. Myslete však na to, že pokud dítě nedokáže samostatně pracovat s počítačem, bude pravděpodobně při pozorování přes USB mikroskop potřebovat vaši asistenci.

TOP 3 mikroskopy pro děti

Další parametry a funkce mikroskopů

Posuvný mechanismus – Levnější modely disponují pouze podložkou s kovovými sponami na pevné uchycení preparátů. Při větším přiblížení je však vhodnější, když disponuje mikroskop tzv. posuvným křížovým stolkem, který můžete jemně posouvat v obou osách otáčením příslušných ovládacích prvků.

Revolverový měnič s objektivy – Jde o otočný prstenec, na kterém jsou připevněné objektivy s různým zvětšením. Pro změnu přiblížení obrazu tedy nemusíte odšroubovat původní objektiv a našroubovat nový, ale stačí otočit prstencem.

PC okulár – Přemění obyčejný optický mikroskop na digitální tím, že nahradí klasický okulár speciální variantou s integrovanou digitální kamerou. Obraz potom můžete pozorovat nebo zaznamenávat ve formě fotografií a videa přímo na počítači tak jako s USB mikroskopem.

Dieťa s mikroskopom

Osvětlení a podsvícení – Je nutné pro rozeznání všech detailů objektu, proto by mělo být rovnoměrné a regulovatelné v co největším rozsahu. Nejčastěji se používá LED osvětlení.

Napájení – Pro osvětlení a podsvícení preparátu je nutný zdroj elektrické energie. Tím může být buď napájecí síťový adaptér, případně v levnějších modelech klasické AA, resp. AAA baterie.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkouHrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkou

Děti si potřebují hrát. I ty nejmenší. Jednou z prvních hraček, o které se rodiče zajímají, je hrací deka. Neposkytuje dětem jen zábavu, ale i různé stimuly pro jeho rozvoj. Na co se při...

Dřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastovéDřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastové

Dětská kuchyňka není hračka určená výlučně děvčatům. I chlapci v ní rádi zkoušejí svoje kulinářské schopnosti a dokážou v ní strávit hodně času. Proč do této interaktivní hračky...

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...