Nejlepší monitor dechu na plenku do kočárku. Jak ho zapojit, dokdy používat?

Monitory dechu dnes patří k téměř klasické výbavě každé maminky. Pro někoho může být sice tento výdobytek moderní doby spíše stresující, avšak pokud hovoříme o bezpečnosti, určitě byste nad jeho koupí měli popřemýšlet.

Jak vybrat monitor dechu

Poradíme vám, na co se soustředit při výběru, a pro koho jsou monitory dechu jako stvořené a představíme několik populárních produktů.

Oblíbené modely monitorů dychu

Jak funguje monitor dechu

Monitory dechu slouží na kontrolu dítěte během noci, ale i v jiných situacích, kdy ho nemáte přímo u sebe, takže ho nemůžete kontrolovat každých pár vteřin. Tato zařízení nejsou ekvivalentem ke klasickým vysílačkám a také ani k digitálním pěstounkám. Vysílačky slouží také na kontrolu dítěte, avšak jen na základě vašeho sluchu. Pěstounky jsou zase vybavené více funkcemi.

Monitory dechu jsou přednostně zaměřené na snímání takzvaných dýchacích pohybů. V závislosti na typu přístroje tato měření probíhají každých 10, 15 či 20 vteřin. Pokud senzor nezaznamená dýchací pohyby, upozorní vás na to hlasitým alarmem, někdy i svítící kontrolkou. Některé monitory jsou vybavené i funkcí vzbuzení dítěte. Předtím, než zalarmují vás, se pomocí vibrace nebo slabého zvukového signálu pokusí o probuzení, resp. vyrušení dítěte. Pokud však nezareaguje, okamžitě vás na to upozorní alarmem.

Pro koho a na co je monitor dechu určený

Protože monitor dechu sleduje dech dítěte ve spánku a také tehdy, když ho nemáte pod přímým dozorem, jde o jednoho z nejlepších pomocníků v rámci prevence SIDS – syndrom náhlého úmrtí kojenců, který je nebezpečný do dovršení 1 roku života. Pozor, v případě zástavy srdce, resp. dýchání, monitor dítěti nedokáže poskytnout první pomoc. Tato nelehká úloha zůstáva i nadále na bedrech rodičů.

Na druhé straně tyto monitory nepatří k povinné dětské výbavě. Naše mámy a babičky nás dokázaly „vychovat“ i bez nich. Pro někoho mohou být dokonce vysloveně nevhodné, protože jejich hlavní nedokonalostí je, že nemůžete stoprocentně zabezpečit, aby si dítě nelehlo mimo podložku (plenkové monitory zase mohou spadnout z plenky), což způsobí planý poplach. V tomto případě budete k postýlce běhat několikrát za noc, což vám určitě nepřidá na psychické pohodě.

Spící dítě v kolébce

Podle odborníků jsou monitory dechu vhodné hlavně v případech, když má děťátko zdravotní problémy nebo patří do rizikové skupiny v rámci syndromu náhlého úmrtí kojenců. Faktory, které hovoří pro koupi monitoru, se dají shrnout takto:

 • Když se u některého ze sourozenců objevil syndrom náhlého úmrtí
 • Předčasně narozené děti
 • Děti narozené prvorodičkám v nízkém (pod 20) nebo naopak vysokém (nad 40) věku
 • Děti trpící chronickými onemocněními dýchacího ústrojí
 • Děti, které trpí častými onemocněními horních a dolních dýchacích cest
 • Děti s porodní hmotností nižší než 2,5 kg
 • Děti narozené ženám s vážnými zdravotními problémy nebo tím, které během těhotenství nedodržovaly správnou životosprávu
 • Jiné komplikace: komplikovaný porod, rizikové těhotenství, přenášení termínu porodu atd.  

Je používání monitorů z „druhé ruky“ bezpečné?

Monitory dechu se prodávají v cenách od cca 40 do 200 eur a výš. Pro někoho tato investice nemusí představovat problém, pro někoho však ano. Když budete přemýšlet nad zapůjčením monitoru nebo jeho koupí z druhé ruky, předem si dobře zvažte všechny plusy a mínusy.

Plusem je nepochybně to, že podstatně ušetříte. Mínusem zase to, že monitorování podložky je jen málokdy možné kalibrovat, proto nemusí fungovat zcela spolehlivě, což navíc nemáte předem jak zjistit. Kompromisem může být koupě použitého monitoru, ke kterému si dokoupíte jen novou monitorovací podložku. Řídící jednotka by totiž měla spolehlivě fungovat i po vícenásobném použití.

Jak vybrat vhodný typ monitoru dechu + Tipy na oblíbené produkty

Výběr monitoru dechu není úplně jednoduchou záležitostí. Na trhu dnes najdete desítky různých přístrojů s množstvím různých funkcí. Některé slouží jen na monitorování dechu, jiné jsou vybavené i kamerou nebo dokážou sledovat i jiné životní funkce dítěte. Pokusíme se vám tedy co nejvíc přiblížit a vysvětlit jednotlivé parametry, kterých je potřebné si všímat. Předtím si však můžete prohlédnout několik monitorů dechu, které se podle zkušeností zákazníků i recenzí ukazují jako velmi oblíbené a spolehlivé.

Typy monitorů dechu

Monitory dechu se dají rozdělit do dvou větších skupin, a to na plenkové a deskovéDeskové monitory dechu obsahují řídící jednotku, která se připíná na postýlku, a senzorickou – monitorovací podložku, kterou vložíte pod matraci nebo přímo pod dítě (druhá možnost je spíše výjimkou). V tomto případě podložka zaznamenává dýchací pohyby, tak řečeno přenesené přes matraci. Na výběr máte podložky, které se připojují k řídící jednotce kabelem, a také bezdrátové monitory. Ty fungujú přes bluetooth. Druhá možnost je o něco praktičtější. Nehrozí u ní totiž to, že dítě při převalování odpojí kabel a způsobí planý poplach.

Druhým typem těchto zařízení jsou monitory dechu na plenku, které vlastně připnete přímo na miminko. Jejich výhodou je přesnější měření, protože mezi tělem dítěte a senzorem není žádná překážka. Na druhé straně mohou zachytávat podněty z okolí, takže přesnost měření závisí na kvalitě konkrétního zařízení. U těchto monitorů existuje také mnohem větší riziko toho, že sklouznou z miminka, no a vy budete k postýlce běhat x-krát za noc, o vašich nervech ani nemluvě. Tyto monitory nejsou k řídící jednotce připojené kabelem, výhodou je také jejich širší využití, protože jsou přenosné (např. v kočárku, na dovolené).

Základní a doplňkové funkce monitorů dechu

Základní typy monitorů dechu snímají jen dechové pohyby dítěte. Mezi množstvím produktů však narazíte i na takové, které mají další funkci, některé z nich dokážou i zčásti zastoupit dětskou pěstounku. Co se ceny a spolehlivosti týká, počítejte s přímou úměrou, tedy čím vyšší cena, tím víc funkcí a větší spolehlivost monitorování.

 • Kontrolky a alarmy: Kontrolkami a alarmy jsou vybavené všechny monitory dechu. Některé však v případě zástavy dechu pípnou jednou, některé se rozsvítí, jiné zase pípají opakovaně. Tato funkce monitorů patří k těm nejdůležitějším. Když vás alarm nevzbudí, je vám nanic. Proto se při výběru ujistěte, že je dostatečně hlasitý nebo viditelný. Velmi nápomocnou je i kontrolka hlášení vybité baterie.
 • Snímače: Snímač dechu je samozřejmě základem. Dražší zařízení však kromě hlášení zástavy dechu mohou zobrazovat i průběžné tempo dýchání vašeho dítěte. Kromě toho se mohou na monitorech nacházet i snímače měření tělesné teploty nebo teploty vzduchu v míestnosti. Čím víc funkcí, tím dražší monitor, no a zároveň i multifunkčněji využitelný.
 • Přenos obrazu a zvuku: Tuto doplňkovou funkci najdete jen u dražších zařízení. Video i zvukový přenos jsou však velmi nápomocnou záležitostí. Pokud by vás monitor vzbudil, můžete dítě zkontrolovat přímo z postele. Takto se vyhnete mnohým stresujícím situacím, kdy se dítě jen převalí mimo podložku nebo odpojí kabel z řídící jednotky. V případě přenosu zvuku si všímejte i toho, zda jde o jednosměrný přenos, tedy od dítěte k vám, alebo o obousměrný. V druhém případě můžete dítě přes monitor na dálku oslovit, uklidnit nebo i uspat.
 • Funkce „vzbuzení“ dítěte: Některé monitory vás vzbudí okamžitě, když v rámci daného časového intervalu nezaznamenají dechové pohyby dítěte. Některé se však pokusí nejdříve vzbudit dítě, a to jemným vibrováním nebo zvukovým signálem. Tato funkce je velkým plusem. Dítě se totiž někdy může jen posunout na nesprávné místo. Tím, že ho monitor vyruší, se pohne, a vy můžete klidně spát.
 • Smart monitory: Dražší modely monitorů můžete ovládat přes mobilní aplikaci. Jde určitě o zjednodušení života, na druhé straně, pokud vám často vypadává internet, popřemýšlejte spíše nad klasickými monitory, které ho k fungování nepotřebují.

Další důležité parametry při výběru monitorů dechu

Kromě uvedených parametrů je potřebné myslet i na to, jakou matraci a rošt používáte, a  také na velikost postýlky a váhu dítěte. Příliš malá monitorovací podložka nemusí dostatečně pokrýt plochu větší postýlky. V tomto případě je dobré popřemýšlet nad dokoupením monitorovací podložky, případně si koupit monitor, který už obsahuje více podložek.

Monitorování dítěte v postýlce

Toho, při jakém typu roštu a matrace můžete daný monitor používat, si musíte všímat přímo při jeho koupi. Některé monitory můžete vložit pod jakoukoliv matraci, jiné zase nemusí být vhodné v kombinaci s tvrdšími materiály. Výhodnou a zároveň nejbezpečnější možnostíu je využít koupě monitoru spolu s matrací.

Váha dítěte je, samozřejmě, velmi důležitým faktorem. Ve většině případů je možné monitory používat do váhy kolem 15 kilogramů, což však není pravidlem. Tento parametr si musíte také ověřit přímo při koupi, a to hlavně tehdy, když si chcete opatřit monitor s doplňkovými funkcemi, který budete využívat i ve vyšším věku dítěte.

Jak vybrat monitor dechu pro dvojčata

Pokud máte dvojčata, nemůžete používat jen jednu senzorovou podložku. Ta by monitorovala obě děti současně, takže kdyby došlo k zástavě dýchání u jednoho, monitor by vás na to neupozornil. Řešením jsou speciální monitory dechu pro dvojčata, které mají 2 nebo až 4 senzorové podložky, případně jednu zdvojenou podložku.

K řídící jednotce si můžete podložky také dokoupit, tato verze vás však v konečném důsledku bude stát o něco víc. Druhým šikovným řešením jsou monitory dechu na plenku. Při vhodném výběru monitoru dechu pro dvojčata mohou obě děti spát v jedné postýlce, i když jejich „rozdělení“ zabezpečí určitě přesnější měření dechu.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 30.07.2021
Hodnocení článku:
(87.4%)

V této kategorii najdete i:

Dudlík pro novorozence – ano, nebo ne? Kdy dát miminku dudlík a jak ho naučit na dudlíkDudlík pro novorozence – ano, nebo ne? Kdy dát miminku dudlík a jak ho naučit na dudlík

Cucání je pro dítě přirozená věc spojená s kojením i trávením potravy. Jak je to však s dudlíkem – má dudel pro novorozence svoje opodstatnění, nebo jde o zlozvyk moderní doby?

Tipy, jak sterilizovat odsávačku mateřského mlékaTipy, jak sterilizovat odsávačku mateřského mléka

Důležitou součástí péče o odsávačku mléka je i její čištění a sterilizace. Podívejte se, jak ji udržovat co nejlépe a nejhyginičtěji.

Bezpečné cestování s miminkem v autě – odkdy je vhodné, co miminko a klimatizace, co vzít s sebouBezpečné cestování s miminkem v autě – odkdy je vhodné, co miminko a klimatizace, co vzít s sebou

Cestování v autě s miminkem může být stresující jak pro vás, tak i pro něj. V jakém věku je vhodné začít s dítětem cestovat v autě, na co všechno je třeba před cestou myslet a co všechno...