Nejlepší myčky 2020. Poradíme, jak vybrat

Myčka nádobí už dávno nepatří k nedostupným spotřebičům. Kdysi byla myčka nádobí znakem nadstandardu, dnes je běžnou součástí velké většiny domácností. Zároveň však myčka nádobí nepatří mezi spotřebiče, které kupujete, abyste za rok či dva kupovali nový.

Myčka v kuchyňské lince

Myčka nádobí patří mezi dlouhodobě užitečné spotřebiče. Jejím pořízením nejenže ušetříte množství práce nebo času, ale také náklady, které do myčky nádobí investujete. Ty se vám zároveň velmi rychle vrátí. Myčka nelenže ušetří vodu, ale i vaši peněženku. Jaké jsou základní parametry při výběru? Je lepší mít vestavěnou myčku nádobí? Jaké jsou nejlepší myčky nádobí? Které funkce nesmí myčce nádobí chybět? V našem článku se dozvíte všechno podstatné!

Oblíbené produkty

Velikost myčky nádobí

Samotné rozměry nebo velikost se týkají i kapacity myčky nádobí. V tomto případě je potřebné brát do úvahy počet členů domácnosti. Od toho se odvíjí množství nádobí, které bude myčka nádobí pravidelně umývat. Na základě velikosti je možné si všímat i variability umístění košů. Pokud bychom vám měli doporučit, zda je lepší volbou menší nebo větší myčka, rozhodli bychom se pro větší variantu. Časem se vám náklady vrátí a zároveň v myčce nebudete mít problém s umytím větších hrnců nebo plechů 

Úzké myčky jsou v kurzu

60 cm šířka – jde o klasický rozměr, který je možné pro představu porovnat s pračkou. Pojme přibližně 12–15 souprav nádobí (1 talíř hluboký, 1 talíž mělký, 1 dezertní, šálek, podšálek, příbor a lžička). V zásadě jde o rodinný typ myčky. Samozřejmě, moderní funkce zajistí, že i v případě menšího množství nídobí myčka v úsporném režimu nádobí šetrně umyje.  

45 cm šířka – obvykle se do ní vejde 8–10 souprav nádobí. Pokud se rozhodnete v této myčce nádobí umývat černé nádobí, zřejmě vás myčka těchto rozměrů úplně neuspokojí. Pokud jste však v domácnosti dva a příliš toho neušpiníte, tato volba pro vás bude postačující. 

45 cm široká myčka nádobí

Malé/Stolní – jde o malokapacitní myčky nádobí, která pojme maximálně 4 až 6 souprav nádobí. Vhodné jsou například na chaty nebo pro domácnost, kde vaření není na denním pořádku. Pochopitelně, nevýhodou je fakt, že se do ní nevejde větší nádobí jako hrnce, plechy nebo vyšší mísy. Tím, že jsou menší, chybí i některé funkce, ale umývání zvládnou bezproblémově. 

Volně stojící nebo vestavěné myčky

Volně stojící – u tohoto typu myčky nádobí je v zásadě jen na vás, kde se rozhodnete ji umístit. Můžete s ní v prostoru manipulovat, samozřejmě je třeba myslet na přípojku vody a odpadu. Také dbejte na to, aby myčka nádobí ladila s vybavením kuchyně. Co se designu týká, máte desítky, možná i stovky možností. 

Zabudované/Vestavěné – nejde o nic výjimečného. Stejně široká variabilita jako i v kategorii volně stojících je i u zabudovatelných modelů. Vestavěné myčky nádobí jsou součástí kuchyňské linky a dokonale ladí s vybavením kuchyně. Avšak dbejte na to, aby myčka nádobí pasovala na milimetr přesně. Co se týká cen, všeobecně už jde o markantní rozdíl.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie myčky nádobí

Myčka s nízkou spotřebou

Dnes už najdete málokterý model, který by měl jinou energetickou třídu než A. Pokud jde o energetickou třídu A, stačí si už jen všímat počtu plusů. A+, A++, A+++ je označení těch nejšetrnějších spotřebičů v dané kategorii.  

Variabilní uspořádání košů

Vnitřní uspořádání znamená v případě myčky nádobí členění samotného prostoru. Týká se to především věcí jako speciální prostor vyhrazený pro příbory, košík na příbory, sklápěcí části koše, odnímatelné koše nebo integrovaný zásobník na leštidlo nebo lešticí tablety.

Uspořádání košů v myčce

Také o otočné vrtule, zásobník na sůl nebo jiné dodatečné příslušenství, které se může nacházet v útrobách myčky nádobí.  

Spotřeba vody a energie

Dva prvky, které nejvíc šetří vaše peněženky. Samozřejmě, v závislosti na energetické třídě závisí i spotřeba energie. Ruku v ruce s ní kráčí spotřeba vody. Čím větší objem vody musí myčka nádobí ohřívat, tím narůstá i spotřeba energie. Při běžném umývání nádobí spotřebuje čtyřčlenná rodina více než 60 litrů vody. Kolik spotřebuje myčka nádobí? V průměru nespotřebuje myčka více než 12 litrů vody. Existují i nejúspornější myčky nádobí, které spotřebují kolem 6–8 litrů. 

V rámci šetření se využívá schopnost využívat oplachovou vodu. Poslední oplachovací cyklus vodu neodvede do odpadu, ale zpětně ji odvede do zabudovaného zásobníku. Následně vodu využije na oplach nového nádobí. Protože je poslední cyklus vykonávaný přibližně při teplotě 70 °C, zničí tak všechny bakterie. Myčky nádobí jsou řízené určitými programy, a tak se dokážou přizpůsobit aktuálnímu množství nádobí, čímž snižují celkovou spotřebu. 

Hlučnost myčky

Dnes už s izolací hluku není takový problém. V minulosti bylo běžné, že myčka vydávala rámus. Hluk dosahoval hodnoty od 70 až po 100 dB a to už byla slušná „diskotéka“. V současnosti nejtišší myčky dosahují hodnotu okolo 40 dB. V průměru je hlučnost od 50 do 60 dB. V případě vestavěné myčky nádobí je hlučnost dokonce ještě o poznání nižší. 

Bezpečnostní prvky

Kromě funkcí, ke kterým se za okamžik dostaneme, musíme vzpomenout i ochranné a bezpečnostní prvky, kterých je třeba si všímat. Díky různým senzorům a programům jsou myčky nádobí vybavené automatickým zámkem během zapnutého režimu nebo senzory v případě zkratu.

Úsporná moderní myčka nádobí

Stejně tak myčka kontroluje hladinu vody v případě, že by nebyla optimální. Pojmy jako AquControlAquaSafeAquaStop či AquaLock jsou běžnými z hlediska bezpečnosti. 

Funkce a programy, které využijete

Nebojte se, nemusíte být programátorem, abyste umyli nádobí. Jednotlivé funkce a mycí programy se pár stlačeními aktivují a celý cyklus už proběhne bez vaší asistence. Je možné říct, že čím víc funkcí daný model myčky nádobí má, tím je používání komfortnější. Také je však vyšší i cena. Určitě je však potřebné si detailně prostudovat návod. Každý režim, funkce nebo program má totiž svoje parametry a u různých modelů může mít odlišný průběh.

  • Eco režim – tento režim funguje na principu enzymatického umývání nádobí. Využívá prostředky nové generace, které jsou určené na běžné mytí nádobí. Při teplotě vody kolem 50 °C využívá cyklus, který rozkládá i zaschnuté nečistoty.
  • Rychlé mytí – tento program je spíše určený pro nádobí, které neníe značně znečištěné, případně neobsahuje zaschlou špínu. Poháry, hrnky nebo talíře, které nepotřebují víc než 30 minut. Nádobí se umývá při teplotě 40 °C.
  • Odložené umývání – funkce, která umožňuje nastavení režimu automatického zapnutí tehdy, kdy vám to vyhovuje. Čas jednoše nastavíte, myčku zavřete a program se aktivuje v zadaném časovém horizontu.
  • Funkce Intensive – jde o umývání velmi zašpiněného nádobí. Nádobí tak nemusíte ani oplachovat. Tento program si zvolí ideální teplotu mezi 60–70 °C a díky šestému smyslu odstraní usazené nečistoty.
  • Tablet program – program je určený pro mytí s tabletami 2 v 1, 3 v 1, 4 v 1 nebo 5 v 1.
  • Sušení – je funkcí, respekteve závěrem celého procesu mytí nádobí. Vlhkost, která se v myčce nádobí nachází, zajistí samovolné odpaření a kondenzaci na chladnější molekuly. Po vypuštění z myčky tak nádobí schne rychleji. 

Myčka nádobí Bosch s užitečnými funkcemi

Co do myčky nepatří?

To, jak nádobí do myčky uložíte, je v zásadě vaše věc, ale vězte, že správným uložením nádobí zvýšíte i samotnou účinnost celého procesu umývání. Podstatné je však vědět, co do myčky nepatří. Rozhodně do myčky nedávejte nádobí z mědi, zinku nebo stříbra. Také není vhodné vkládat do myčky nádobí s teflonovým povrchemDřevěné desky, vařečky nebo nože s dřevěnou rukojetí také nejsou vhodné. Také pozor na plasty, které nejsou určené pro umývání v myčce nádobí. Ty se mohou snadno zdeformovat. 

Nejlepší myčky podle recenzí a testů

V naší redakci jsme se podívali na různá srovnání, žebříčky a testy na internetu. Velmi dobrým zdrojem informací jsou například recenze zákazníků na Heurece. My jsme tyto informqace sesbírali a podle našeho subjektivního hodnocení vám můžeme doporučit následovné modely:

✅ Nejlepší vestavné myčky 60 cm

✅ Nejlepší vestavné myčky 45 cm

✅Nejlepší volně stojící myčky 60 cm

✅ Nejlepší volně stojící myčky 45 cm

Starší modely, které se již neprodávají

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 10.08.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...