Nejlepší běžecké boty? Jak vybrat, poradí recenze

Jednou z nejdůležitějších záležitostí před rozhodnutím začít běhat je výběr správné běžecké obuvi. Typů a modelů na běhání je tak mnoho, že někdy si ani zkušenější běžci neumí na poprvé vybrat správně.

Kvalitní tenisky na běh

Co potom lidé, kteří s během teprve začínají? Ať už patříte k první, nebo druhé skupině, měli byste při výběru běžecké obuvi brát ohled na několik základních faktorů. Když si totiž nevyberete běžeckou obuv správně, mohlo by to vést ke zraněním.

Oblíbená běžecká obuv pro muže

Výběr podle použití a povrchu

Začátečníci by si měli volit na běhání univerzálnější boty s vysokým tlumením, které změkčí dopad, pohltí vibrace a ochrání klouby i svaly před námahou. Protože začátečník nemá dostatečné zkušenosti, dělá při běhání chyby. Na zátěž je třeba si zvykat postupně.

Zkušenější běžci, kteří trénují na závody, by měli zvolit boty s nižší hmotností. Ty jsou vhodné pro rychlé běhání a dobrý kontakt s různými druhy povrchů. Boty pro naturální běh (barefoot běh) se vyznačují minimalismem, umožňují běžcům přirozený pohyb, který je velmi podobný běhu naboso.

Tenisky na běh

Silniční obuv je pro vás vhodná, pokud se chystáte běhat po asfaltu nebo zpevněných lesních a polních cestách. Pokud se chystáte běhat v náročnějším terénu (kameny a štěrk, bláto, sníh), zvolte si terénní běžecké boty. Nejčastější je běh po asfaltu, pokud však plánujete běhat po různých typech povrchů, měli byste si opatřit také víc typů běžecké obuvi. Na běh v terénu jsou lepší trailové běžecké boty s hrubší podešví, svršek by měl být vytvořený z pevného materiálu. Běžecké boty na asfalt obsahují podešev s přilnavým povrchem, jsou odpružené, aby zabraňovaly opotřebování kloubů. Při běhu po atletické dráze nejvíc využijete tretry.

Výběr podle velikosti chodidla

Určit velikost chodidla není pro žádného běžce i neběžce problém. Stačí se vyzout, naboso si patu opřít o stěnu a změřit délku až po palec na noze. Bota má ideální velikost tehdy, když při obutí posunete nohu dopředu, aby se palcem dotýkala boty, a mezi patu a zadní část obuvi bez problémů strčíte prst. Nedoporučuje se kupovat boty na doraz, mohly by vás při běhání tlačit a způsobovat otlaky.

Výběr podle typu chodidla – pronace a supinace

Při výběru běžecké obuvi byste měli brát ohled také na způsob, jakým došlapujete. Rozlišují se 3 hlavní způsoby došlapu – pronace (došlap je dříve na vnitřní straně chodidla), supinace (došlap je na vnější straně chodidla) a neutrální došlap.

Výběr běžecké obuvi

Neutrální došlap je ideální typ došlapu, ostatní 2 jsou problematičtější. Typ chodidla/došlapu můžete zjistit speciálním měřením, jednodušší však je zkontrolovat svoje staré boty. Pokud je podrážka opotřebovaná ve středu – máte neutrální typ došlapu, při nadměrné pronaci je opotřebovaná vnitřní část bot a při supinaci zase vnější část.

Správně vybrané běžecké boty pomáhají odchylky korigovat a tlumit dopad chodidla na zem. Díky běžecké obuvi pronace ani supinace nebudou při sportování pro vás představovat žádný problém.

Oblíbená běžecká obuv pro ženy

[table2]

Výběr podle frekvence běhu a hmotnosti

Běžecká obuv si svoje kvalitativní parametry udržuje přibližně do 1 500 naběhaných kilometrů. Méně kvalitnější obuv vydrží jen 800 až 900 kilometrů, potom je nutná výměna. Pokud víte, že budete běhat hodně, automaticky sáhněte po co nejkvalitnější obuvi, abyste si mohli být jistí, že s vámi déle vydrží.

Nejlepší tenisky na běh

Při výběru je třeba brát ohled i na svoji hmotnost. Pokud se řadíte do kategorie obézních či lidí s vyšší hmotností, měli byste si uvědomit, že tělo a chodidla musí při běhu snášet dvojnásobek až trojnásobek vlastní hmotnosti. Kvalitní obuv minimalizuje riziko zranění.

Druhy běžecké obuvi

Běžecká obuv se dělí do několika kategorií, zdatnější běžci mají doma obvykle několik běžeckých bot z různých kategorií. Pro běžce-začátečníka, který chce nabírat zkušenosti, postačí jeden pár, postupně však je třeba přidávat další.

    • Boty s tlumením – obuv dokonale tlumí nárazy při dopadu chodidla na zem, dopad zmírňuje, což běžci umožňuje lépe se soustředit na techniku běhu. Díky této obuvi se může bez rizika bolesti věnovat delšímu tréninku.
    • Boty s dynamickou podporou – obuv zaručuje výborné tlumení nejen pro běžce s neutrálním došlapem, ale také s nadměrnou pronací. Obuv je vhodná pro širokou skupinu běžců, včetně začátečníků. Splňuje vysoké nároky na tlumení a přizpůsobí se bežci s jakýmkoliv typem nášlapu.
    • Boty poskytující stabilitu – obuv poskytující stabilitu je určená pro běžce s nadměrným pronačním nášlapem. Obuv eliminuje vtlačování chodidla do vnitřní strany boty, čímž se zabraňuje případným zraněním nositele.
    • Barefoot obuv – beh naboso je sice zdravý, avšak noha není dostatečně chráněná a nárazy chodidla nejsou nijakým způsobem tlumené. Barefoot obuv nabízí běžcům výhody běhu naboso a zároveň ochranu chodidla a potřebné tlumení. Tento typ obuvi je vhodný na rekonvalescenci po dlouhých bězích.

Boty na každý typ povrchu

Základní dělení bot je podle povrchu – rozdělují se na krosovou/trailovou obuv, silniční tréninkovou obuv, závodní běžecké boty a tretry.

Silniční běžecká obuv je určená na běhání po cestách a zpevněných terénech. Úkolem silniční tréninkové obuvi je ztlumit sílu, kterou noha dopadá na povrch. Síla se odvíjí od hmotnosti běžce, jeho běžeckého stylu a ladnosti pohybu. Obuv sice tlumí dobře, ale odraz z ní není dostatečně dynamický. Pro běžce, kteří preferují dynamiku odrazu, je vhodná závodní silniční obuv.

Trailová obuv na běh

Závodní běžecké boty jsou subtilnější, nejsou určené na každodenní trénink. Vhodné jsou na tréninky s vyšší intenzitou, speciálním tempem, vyšší rychlostí a na závody.

Trailová obuv má hrubší podrážku, s níž můžete jít na různé povrchy, svršek boty je vyrobený z pevnějšího materiálu, aby se při běhání v terénu nepotrhaly. Trailové boty jsou proto o něco těžší a robustnější než silniční. Často jsou odolné vůči vlhkosti a vodě, aby se v nich dalo běhat i po orosené louce nebo po trávě po dešti bez toho, aby se běžec musel obávat promočení.

Tretry ocení závodníci, pro lidi, kteří mají běh jako hobby, nemá smysl si tuto obuv kupovat. Protože mají v podrážkách hřebíky, je odraz v nich na atletické dráze jednodušší. Využít se dají nejen na dráze, ale i v terénu.

Nepodceňujte správný výběr běžeckých bot

Motivace k běhu je různá, nelze však popřít, že běh nejen zlepšuje zdraví, celkovou kondici, ale také nás dělá šťastnějšími. Dosažené výsledky jsou, kromě jiného, také věcí správné obuvi.

Běžecká obuv

Výběr běžecké obuvi vyžaduje čas. Ať už hledáte silniční běžeckou obuv, běžeckou obuv na tvrdý povrch, nebo do různých terénů, neměli byste se při jejím výběru unáhlit. Pomoci vám mohou při hledání běžeckých bot recenze. Zkušenosti jiných jsou vždy nápomocné, neměly by však být hlavním aspektem volby. Sportovní obuv je nutné si před koupí pořádně vyzkoušet. Nápomocné by vám mohly být i žebříčky nejlepších běžeckých tenisek 2017, v nichž profesionální běžci a odborníci radí, které tenisky jsou na běhání nejvhodnější.

Například běžecká obuv Adidas, od firmy Nike či Salomon vám poskytne potřebné pohodlí a oporu při běhání. Je třeba si vždy vyzkoušet více typů obuvi a zohlednit jednotlivé faktory, nakonec se určitě dostanete do cíle a ty správné běžecké boty najdete.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 27.05.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i spodní části zad, břišních svalů i nohou. Víte, jak si trenažér...

Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základem oblečení každého sportovce. Udržuje stálou tělesnou teplotu a odvádí pot z pokožky. Proč si zvolit právě termoprádlo z merino vlny?

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?