Jak vybrat nejlepší dětské lyže? Inspirujte se

Plánujete vaše dítě postavit tuto sezónu poprvé na lyže? Myslete nejen na to, jak malého sportovce správně motivovat, ale také na kvalitní výbavu a bezpečnost.

Kvalitní dětské lyže

Nabídka lyží nebo lyžáků je skutečně bohatá. Víte, na co myslet a čeho si při koupi všímat? Poradíme vám!

Oblíbené dětské lyže a přilby

Plastové lyže, ano nebo ne?

Mnozí odborníci se shodují na tom, že plastové lyže pro děti nejsou vhodné. Zkušenosti rodičů však hovoří za vše. Pro děti do 3-4 roků jsou plastové lyže skutečně ideální volbou na to, aby si osvojily techniku a základy lyžování. První vykání si se sněhem na plastových lyžích naučí dítě držet stabilitu, balancovat a zdolat malé břehy.

Plastové lyžáky a lyže jsou navíc velmi ekonomickým řešením, koupíte je za pár stovek korun. Utrácet za „skutečné" lyže v tomto věku nemá smysl. Kam se budou ubírat lyžařske zručnosti vašeho dítěte, zjistíte časem.

Dětské lyže

Ke skutečnému lyžování děti přivedou až originální dětské lyže s bezpečnostním vázáním. Váháte, které jsou ty nejvhodnější? Nehažte dítě do vody, aby se naučilo plavat. S lyžováním je třeba jít přece jen postupně.

  • Délka – pro děti (začátečníky) zvolte kratší lyže. Mnohem lépe se ovládají a navíc umožňují dokonale natrénovat postoj i pohyb. Jednoduchou mírou je výška, lyže by měly dítěti sahat maximálně po oblast ramen. Delší lyže by představovaly pro dítě zbytečné trápení. Naučilo by se špatně zatáčet nebo brzdit.

Nejlepší dětské lyže

Na trhu najdete také lyže s délkou i 65 cm vhodné pro tříleté děti. Nespoléhejte však na to, že lyže vydrží několik sezón, u dětí kupujete lyže na jednu sezónu. Dítě ve věku od 3 do 6 roků ročně vyroste přibližně o 10 cm. Samozřejmě, jde o individuální hodnotu. Postupně se délka lyží zvyšuje a přizpůsobuje postavě i schopnostem dítěte.

  • Tuhost lyží – pod 100 cm tento fakt nehraje tak velkou roli. Nad 100 cm jsou už rozdíly citelné. Tvrdší lyže jsou vhodné pro děti, které už mají návyky k agresívnější jízdě na svahu. Naopak, když dítě na svahu plave, měkčí lyže s větším vykrojením jsou lepší. Tvrdost lyží poznáte na dotek, zkuste ji ohnout a okamžitě budete vědět, která bude jak reagovat.

Dětské lyže z druhé ruky

V bazarech seženete buď kvalitní lyže za dobrou cenu nebo koupíte nové, méně kvalitní za méně peněz. Pro začátečníky jsou lyže z bazaru úplně logickou volbou. Především, když jde o lyže do 100 cm. Nad 100 cm už můžete rozlišovat různé konstrukce a tvrdost lyží. Nezapomínejte na bezpečnostní vázání, aby vaše děti cítily stabilitu a při páde se lyže včas odeply. Pokud jste se rozhodli pro koupi lyží z bazaru, sáhněte po tvrdších, časem povolí a tuhost se oslabí.

Co lyžáky?

U dětí neuděláte vůbec krok vedle, když je lyžák větší, důležité je, aby netlačil a poskytoval komfort. Nesprávný lyžák ničí techniku správného postoje nebo samotného lyžování. Problém je, že dítěti noha roste a často jde o sezónní záležitost.

Dětská lyžařská výbava

Kromě toho při výběru dítě jen málokdy dokáže odhadnout, zda lyžáky sedí tak, jak mají. Lyžáky kupujte vždy o číslo větší nebo se spolehněte na pljčovnu.

Bootfooting

Novinka? Ani ne, zvlášť u dětí. Jde o úpravu lyžáků a ačkoliv jsou nejčastějšími zákazníky právě zkušení lyžaři, ani úprava skeletu na dětských botách není výjimkou. Jde o zdraví vašich dětí. Navštivte podologa, který se zabývá stavbou chodidla a včas odhalí plochá chodidla nebo problematický nárt, klenbu nebo ohyby lýtka. Pokud nechcete lyžování dítěti znechutit, předejděte zbytečným starostem.

Hole, helmy a ochrana páteře

Otázka holí je trochu neexaktní, resp. neurčitou. U malých dětí nemají smysl vůbec. Děti v raném věku nemají cit na to, aby se uměly holemi podepírat, neřku-li ještě odrážet. Kdy dát dítěti do rukou hole? Když se naučí dělat pořádný oblouk! Takže, nejdříve technika, potom hole. Délka holí se určuje jednoduše, při dotyku se zemí by lyžař měl mít v lokti pravý úhel.

Výběr dětské lyžařské přilby

Bez přilby dítě na svah ani nepouštějte! Výjimkou jsou jen velmi malé děti od 2–3 let, kdy je přilba zátěží a dítě má problém udržet motoriku. Později je důležité přilbu pořádně vyzkoušet, aby sedla tak, jak má. Vybírejte přilbu, která má nastavitelný obvod, vydrží několik sezón.

Chránič páteře je u dospělých úplně ignorovaný, ale u dětí ho nepodceňujte, do bezpečnosti dítěte se vyplatí investovat. Nebezpečím může být pád v rychlosti, ale i okolní lyžaři. 

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 08.03.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé? Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé?

Patří bruslení k vašim oblíbeným aktivitám? V jednoduchém průvodci vám vysvětlíme, jak vybrat správné brusle pro děti i pro dospělé.

Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá

Podzimní sezóna se pro turisty nese ve znamení horských lijáků, bouřek nebo častých přeháněk.  Jak často impregnovat obuv? Všechno o impregnaci turistického vybavení se dozvíte v...

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?