Jak vybrat nejlepší dětské lyže? Inspirujte se

Plánujete vaše dítě postavit tuto sezónu poprvé na lyže? Myslete nejen na to, jak malého sportovce správně motivovat, ale také na kvalitní výbavu a bezpečnost.

Kvalitní dětské lyže

Nabídka lyží nebo lyžáků je skutečně bohatá. Víte, na co myslet a čeho si při koupi všímat? Poradíme vám!

Oblíbené dětské lyže a přilby

Plastové lyže, ano nebo ne?

Mnozí odborníci se shodují na tom, že plastové lyže pro děti nejsou vhodné. Zkušenosti rodičů však hovoří za vše. Pro děti do 3-4 roků jsou plastové lyže skutečně ideální volbou na to, aby si osvojily techniku a základy lyžování. První vykání si se sněhem na plastových lyžích naučí dítě držet stabilitu, balancovat a zdolat malé břehy.

Plastové lyžáky a lyže jsou navíc velmi ekonomickým řešením, koupíte je za pár stovek korun. Utrácet za „skutečné" lyže v tomto věku nemá smysl. Kam se budou ubírat lyžařske zručnosti vašeho dítěte, zjistíte časem.

Dětské lyže

Ke skutečnému lyžování děti přivedou až originální dětské lyže s bezpečnostním vázáním. Váháte, které jsou ty nejvhodnější? Nehažte dítě do vody, aby se naučilo plavat. S lyžováním je třeba jít přece jen postupně.

  • Délka – pro děti (začátečníky) zvolte kratší lyže. Mnohem lépe se ovládají a navíc umožňují dokonale natrénovat postoj i pohyb. Jednoduchou mírou je výška, lyže by měly dítěti sahat maximálně po oblast ramen. Delší lyže by představovaly pro dítě zbytečné trápení. Naučilo by se špatně zatáčet nebo brzdit.

Nejlepší dětské lyže

Na trhu najdete také lyže s délkou i 65 cm vhodné pro tříleté děti. Nespoléhejte však na to, že lyže vydrží několik sezón, u dětí kupujete lyže na jednu sezónu. Dítě ve věku od 3 do 6 roků ročně vyroste přibližně o 10 cm. Samozřejmě, jde o individuální hodnotu. Postupně se délka lyží zvyšuje a přizpůsobuje postavě i schopnostem dítěte.

  • Tuhost lyží – pod 100 cm tento fakt nehraje tak velkou roli. Nad 100 cm jsou už rozdíly citelné. Tvrdší lyže jsou vhodné pro děti, které už mají návyky k agresívnější jízdě na svahu. Naopak, když dítě na svahu plave, měkčí lyže s větším vykrojením jsou lepší. Tvrdost lyží poznáte na dotek, zkuste ji ohnout a okamžitě budete vědět, která bude jak reagovat.

Dětské lyže z druhé ruky

V bazarech seženete buď kvalitní lyže za dobrou cenu nebo koupíte nové, méně kvalitní za méně peněz. Pro začátečníky jsou lyže z bazaru úplně logickou volbou. Především, když jde o lyže do 100 cm. Nad 100 cm už můžete rozlišovat různé konstrukce a tvrdost lyží. Nezapomínejte na bezpečnostní vázání, aby vaše děti cítily stabilitu a při páde se lyže včas odeply. Pokud jste se rozhodli pro koupi lyží z bazaru, sáhněte po tvrdších, časem povolí a tuhost se oslabí.

Co lyžáky?

U dětí neuděláte vůbec krok vedle, když je lyžák větší, důležité je, aby netlačil a poskytoval komfort. Nesprávný lyžák ničí techniku správného postoje nebo samotného lyžování. Problém je, že dítěti noha roste a často jde o sezónní záležitost.

Dětská lyžařská výbava

Kromě toho při výběru dítě jen málokdy dokáže odhadnout, zda lyžáky sedí tak, jak mají. Lyžáky kupujte vždy o číslo větší nebo se spolehněte na pljčovnu.

Bootfooting

Novinka? Ani ne, zvlášť u dětí. Jde o úpravu lyžáků a ačkoliv jsou nejčastějšími zákazníky právě zkušení lyžaři, ani úprava skeletu na dětských botách není výjimkou. Jde o zdraví vašich dětí. Navštivte podologa, který se zabývá stavbou chodidla a včas odhalí plochá chodidla nebo problematický nárt, klenbu nebo ohyby lýtka. Pokud nechcete lyžování dítěti znechutit, předejděte zbytečným starostem.

Hole, helmy a ochrana páteře

Otázka holí je trochu neexaktní, resp. neurčitou. U malých dětí nemají smysl vůbec. Děti v raném věku nemají cit na to, aby se uměly holemi podepírat, neřku-li ještě odrážet. Kdy dát dítěti do rukou hole? Když se naučí dělat pořádný oblouk! Takže, nejdříve technika, potom hole. Délka holí se určuje jednoduše, při dotyku se zemí by lyžař měl mít v lokti pravý úhel.

Výběr dětské lyžařské přilby

Bez přilby dítě na svah ani nepouštějte! Výjimkou jsou jen velmi malé děti od 2–3 let, kdy je přilba zátěží a dítě má problém udržet motoriku. Později je důležité přilbu pořádně vyzkoušet, aby sedla tak, jak má. Vybírejte přilbu, která má nastavitelný obvod, vydrží několik sezón.

Chránič páteře je u dospělých úplně ignorovaný, ale u dětí ho nepodceňujte, do bezpečnosti dítěte se vyplatí investovat. Nebezpečím může být pád v rychlosti, ale i okolní lyžaři. 

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 08.03.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.