Jak vybrat nejlepší dětské plenky? Klasické bavlněné, nebo látkové s potiskem?

Přebalené dítě, spokojené dítě. Plenky jsou rozhodně jednou z věcí, bez které se neobejde žádná maminka ani její milované miminko. Během prvních přibližně 2 až 3 roků nosí denně plenky každé dítě. Někdy je však problém vybrat.

Výber plienok

Na trhu dnes existují stovky značek a množství různých druhů plenek. Všechny mají svoje pro a proti. Podívejte se s námi na to, které jsou nejlepší plenky na trhu a vyberte si ty, které vám vyhovují nejlépe.

Oblíbené dětské plenky

Jednorázové a moderní látkové plenky

Jednorázové plenky, lidově nazývané také pampersky, jsou výdobytkem moderní doby. Jejich kořeny sahají do poloviny minulého století, kdy je vymysleli Švédové. Původně se skládaly z mnoha vrstev papírových kapesníků, které zvládly udržet zhruba 100 ml moči. Později byl papír nahrazený celulózou, která má lepší sací schopnosti. Tradiční jednorázovky se po jednom použití vyhodí do koše a dodnes patří mezi nejpoužívanější druh plenek. Problémem je, že jsou extrémně nešetrné k přírodě. Jedna plenka se rozkládá až 500 let! Nevýhodou je také vysoká cena

Šetrnější alternativou jsou ekologické jednorázové plenky pro novorozence. Sice je vyhodíte stejně jako klasické pampersky, avšak na jejich výrobu je používaný rozložitelný přírodní materiál a jsou vhodné pro mimořádně citlivou dětskou pokožku. Některé druhy jsou dokonce kompostovatelné. Jedinou nevýhodou je, že se vám možná bude hůře hledat značka, která vašemu děťátku sedne. Některé druhy jsou méně poddajné, takže se děťátko nemusí cítit pohodlně. Tak či onak, pozitiva převyšují negativa, takže pokud vám záleží na přírodě a zároveň chcete maximální pohodlí při přebalování, eko plenky jsou přesně pro vás.

Prebaľovanie dieťaťa

Posledním druhem plenek je stará látková klasika, kterou používaly vaše babičky, vaše mámy a možná by je chtěly vyzkoušet i některé z vás. Tradiční látkové plenky pro novorozence si vyžadovaly neustálé praní, vyváření a následné žehlení. Překrývaly se gumovými kalhotkami, které nepropustily vzduch. To často vedlo ke vzniku nepříjemných zapařenin. Moderní látkové plenky jsou jiné. Není s nimi zdaleka tolik starostí a dětem je v nich pohodlně. Navíc šetří přírodu, a když si to přepočítáte na roky používání, jsou i mnohem levnější. V obchodech pro děti a maminky seženete více druhů. Je třeba zvážit, které jsou nejvhodnější.

Druhy látkových plenek

Největší vychytávkou mezi látkovými plenkami jsou tzv. all in one plenky. Často je najdete pod zkratkou AIO. Skládají se z nepropustných kalhotek a vnitřní sací plenky. Během období, kdy vaše dítě bude plenky nosit, což jsou zhruba 2 až 3 roky, jich budete potřebovat kolem 20 ks vntřních plenek a 3 ks kalhotek. Dá se koupit kompletní výbava látkových plenek na celou dobu plenkování děťátka. Jsou sice nejdražší mezi látkovými plenkami, ale když si koupíte celou sadu, plenkovou otázku máte navždy vyřešenou.

Další alternativou je použití klasické látkové plenky a vnějších kalhotek. Tato varianta je levnější než AIO plenky. Můžete použít čtvercové nebo tvarované vnitřní plenky. Čtvercové jsou velmi podobné těm, které se používaly v minulosti. Skvělým tipem, který zpříjemní používání látkové plenky pro dítě i maminku, je použití separační plenky nebo vkládací plenky. Ta se vloží mezi zadeček batolete a látkovou plenku a odvádí vlhkost. Děťátko tak bude déle v suchu. Jednorázové separační plenky se po použití odloží do odpadu, plátěné se vyperou.

Oblíbené látkové plenky i s potiskem

Materiály látkových plenek

Látkové plenky se většinou vyrábějí ze 4 nejběžnějších materiálů. Jsou jimi bambus, konopí, bavlna a polyester. Projděte si vlastnosti každého z nich:

  • Bambus – tento přírodní materiál se vyznačuje vysokou savostí a delší dobou schnutí. Má antibakteriální účinky. Při praní a sušení je třeba dbát na správný výběr pracích prostředků a teplot praní a sušení, aby se materiál neznehodnotil.
  • Konopí – další přírodní materiál s mimořádnou schopností sát tekutiny. Pěstované je bez jakýchkoliv chemických preparátů a vydrží vysoký počet pracích cyklů.
  • Bavlna – tento tradiční materiál se používá na výrobu plenek odjakživa. Bavlna je pevná a levná. Velmi rychle schne a vydrží.
  • Polyester – výhodou tohoto materiálu je rychlé schnutí, snadná údržba a dlouhá životnost. Nevýhodou je nižší sací schopnost materiálu a také to, že polyester není přírodní.

Jak prát látkové plenky správně?

Každá plenka, i ta látková, je na jedno použití. Rozdíl je v tom, že ji nevyhodíte, ale vyperete. Mnohé maminky se látkovým plenkám brání, protože je odrazuje náročnost péče o tento druh plenek. Zřejmě vás také napadla otázka, zda máte nedejbože prát plenky po jedné. Žádné obavy. Použité plenky pohodlně odložíte do vědra s vodou. Ideálně si vyberte vědro s víkem.

Do vody přidejte sodu bikarbonu nebo ocet, abyste zabránili šíření zápachu. Takto plenky vydrží čekat na praní 3 dny. Za tu dobu nasbíráte dostatek plenek na to, aby se vám vyplatilo pustit pračku.

Látkové plienky

Plenky stačí prát na 60 °C. Občas se nic nestane, když plenky vyperete na 90tce. V žádném případě nepoužívejte aviváž. Kromě toho, že byste riskovali podrážděnou pokožku vašeho batolete, aviváž snižuje savost plenek.

Plenky ideálně sušte venku. Pokud zvolíte sušičku, zapněte raději studený program, abyste plenky nezničili. A rada na závěr: nesušte plenky na radiátoru. Zůstanou tvrdé. Vnější kalhotky perte podle potřeby, maminky se shodují na tom, že většinou je stačí měnit po 3 dnech.

Speciální druhy plenek

Pokud chodíte s vaší ratolestí na kurz plavání pro batolata nebo máte za sebou už nějakou tu dovolenou u moře, jistě víte, že v povinné výbavě nesmí chybět plenky do vody. Prodávají se v jednorázové i látkové verzi. Jednorázová plenka do vody je neekologická a rychle saje vodu, takže táhne batole ke dnu. Na druhé straně se však snadno obléka i svléká a je akceptovaná ve většině bazénů, neboť brání jakémukoliv znečištění vody.

Látková plenka do vody batole ke dnu netáhne, udrží stolici, avšak nezabrání znečištění na 100 %, takže se může stát, že v tomto druhu plenky vaše dítě do vody nepustí všude. Vždy si raději prověřte požadavky bazénu, do kterého se chystáte. Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem.

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?