Jak vybrat domácí nebo cestovní fén na vlasy? Nejlepší je s ionizátorem.

Může se zdát, že výběr fénu je jednoduchou záležitostí, neměli byste ho však podceňovat. Moderní fény vám totiž díky svým vylepšením a funkcím dokážou pomoci s úpravou vašeho účesu mnohem víc než kdysi.

Fén na vlasy

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný fén na vlasy pro vás a jakých parametrů si při výběru všímat.

Typy fénů

  • Cestovní fény – Vynikají svými malými rozměry a nízkou hmotností. Mnohé z nich mají sklopnou rukojeť, aby vám nezabíraly v zavazadlech mnoho místa. Tento skládací fén má však poměrně nízký výkon a omezené funkce. Volte ho skutečně jen pro nouzové používání na cestách.
  • Domácí fény – Tato kategorie zahrnuje více cenových úrovní modelů. Mnohé však vynikají vysokým výkonem a bohatými funkcemi, čímž se pomalu přibližují ke kategorii profesionálních fénů. Nedosahují však jejich spolehlivosti a životnosti.

Fén na vlasy s příslušenstvím

  • Profesionální fény – Disponují vysokým výkonem a bohatými funkcemi i příslušenstvím. Jsou určené do kadeřnických salónů na intenzívní nepřetržité používání, čemuž je přizpůsobená jejich životnost – to se však odráží i na ceně, která je mnohem vyšší než u fénů na domácí použití.
  • Kulmofény – Hybridy mezi fénem a kulmou, na rozdíl od ní jsou však šetrnější a můžete je použít i na mokré vlasy. Výsledné kučery jsou však objemnější a méně strukturované než při použití běžné kulmy. Lepšího efektu vám pomůže dosáhnout rotační kulmofén (kulmofén s rotačním kartáčem).

Příkon nesouvisí jen s teplotou

Kromě intenzity ohřevu vzduchu vypovídá příkon i o síle motoru. Fén s vyšším výkonem dokáže foukat vzduch silněji, díky čemuž vysuší vaše vlasy rychleji. To jim prospívá, protože nejsou příliš dlouho vystavené horkému vzduchu, který je poškozuje.

Příkon fénů se pohybuje v rozsahu 800–2 500 W. Na domácí použití byste měli uvažovat o příkonu aspoň 1 700 W.

Samozřejmou výbavou dobrého fénu by měla být vícestupňová regulace teploty vzduchu. Pro jemnější vlasy stačí nižší teplota, vyšší je vhodná pro vlasy hustější. Mokré vlasy jsou totiž háklivé a při vysoušení příliš vysokou teplotou se mohou lámat.

V tomto ohledu jsou lepší fény s keramickým vyhřívacím tělesem, které dokážou udržet rovnoměrnou teplotu během celé doby foukání. Levnější fény mají těleso ocelové, jehož teplota kolísá, vzduch se potom přehřívá, což opět vlasům neprospívá.

Nejlepší modely fénů disponují funkcí automatického měření vlhkosti ve vlasech pomocí detekce infračerveného záření. Díky ní dokáže fén přizpůsobit rychlost proudění a teplotu vzduchu přesně podle jejich aktuálního stavu. Tato funkce bývá vypínatelná.

Mnohé fény disponují i funkcí foukání studeného vzduchu, který je k vlasům šetrnější a pomáhá zafixovat jejich tvar. Měli byste ho používat na závěr fénování pro konečné vytvarování účesu.

Ionizace prospívá vlasům

Při sušení vlasů horkým vzduchem se tyto nabíjejí kladnými ionty, které je nepřirozeně vysoušejí. Vlasy také poletují kolem hlavy vlivem působení těchto nabitých částic (statická elektřina).

Domácí fén na vlasy

Ionizační fény pomáhají tyto jevy eliminovat. Jsou vybavené tzv. ionizátorem, který generuje záporně nabité ionty – ty proudí spolu se vzduchem ven z fénu, přičemž pomáhají vlasům zbavit se elektrostatického náboje a udržují v nich navázanou přirozenou vlhkost. Díky tomu zůstanou vaše vlasy přirozeně lesklé a příjemné na dotek.

Fén na vlasy s ionizátorem vám tedy významným podílem přispěje k dokonalé péči o vlasy. Stejné účinky vám poskytne také kulmofén s ionzátorem.

Příslušenství k fénům

  • Difuzér – Je součástí balení dražších fénů. Fén na vlasy s difuzérem pomůže rozptýlit proud vzduchu na velkou plochu a dodá vašim rovným vlasům objem. Díky němu však můžete použít fén na kučery, protože ty nejsou díky rozptýlenému teplu zbytečně namáhané a jejich tvar zůstává zachovaný.
  • Koncentrátor – Nazýva se také ondulační nástavec a jde o nástavec se širokým, ale zároveň tenkým otvorem. Díky zúženému proudu vzduchu s ním můžete vytvarovat účes s plochým nebo okrouhlým kartáčem. Zpravidla je tento nástavec součástí balení fénu.

Další parametry a funkce fénů

Napájecí kabel – Měl by být co nejdelší, protože el. zásuvka nikdy není dost blízko. Užitečnou funkcí je otočný kloub u vstupu kabelu do fénu, který zajistí, že kabel nebude příliš namáhaný. Praktické je také poutko na kabelu, za které můžete zavěsit sušič vlasů na stěnu. Nejdražší modely jsou vybavené dokonce navíjačem kabelu podobně jako vysavače.

Ovládání – Tlačítka by měla být rozmístěná u sebe tak, abyste dokázali fén ovládat jednou rukou. Ovládání některých modelů je přizpůsobené pravákům, takže levákům se může zdát nepohodlné.

Tepelná pojistka – Automaticky vypne fén v případě přehřátí motoru nebo ohřívacího tělesa, čímž zabrání jeho zničení. Je většinou vratná, takže po vychladnutí budete moci fén opět zapnout.

Výběr fénu

Hmotnost – Pokud si zvyknete fénovat vlasy dlouho, dejte si pozor na hmotnost fénu, která stoupá přímo úměrně s výkonem a vybaveností jednotlivých modelů.

Čištění – Útroby fénů se postupně zanášejí prachem a vlasy, proto byste je měli pravidelně čistit. Čištění vám zjednoduší odnímatelná zadní mřížka, kterou disponují některé modely. Ucpaný fén může způsobit přehřátí motoru i ohřívacího tělesa a tím jejich spálení.

Fén s keratinem – Keramická mřížka těchto fénů je napuštěná olejem s keratinem, který se díky proudění vzduchu uvolňuje do vlasů a pomáhá je vyživovat.

Sušič na vlasy s kartáčem – Je speciální variantou fénu, která má výduchy integrované přímo v kartáči na vlasy. Tím vám umožní jednodušeji a rychleji vytvarovat účes, protože vlasy můžete současně sušit i česat.

Značky a ceny fénů

Malý cestovní fén na vlasy koupíte už za cenu pod 10 eur, počítejte však s tím, že levné fény na vlasy jsou absolutně bez výbavy a pouze na nouzové fénování. Skutečná kvalita začíná na úrovni cca 30 eur. Profesionální fén pod 50 eur nekoupíte, přičemž nejdražší modely přesahují úroveň 400 eur.

Co se týká značek, najdete v tomto segmentu osvědčené výrobce jako Philips, Rowenta, Remington či ETA. Zajímavé modely však nabízejí i výrobci orientovaní na cenu, jako např. Sencor a ECG.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 09.10.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.