Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Slyšeli jste už o kapslových kávovarech? Díky nim si můžete vychutnat vždy vynikající kávu i během ranního shonu.

Kapslový kávovar

Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti, které parametry jsou důležité a jaké druhy nápojů si s nimi můžete připravit.

Oblíbené kapslové kávovary

Kávovar na kapsle, nebo jiný druh?

Výhodou kapslových kávovarů je především jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Kávová surovina (nebo jiný nápoj) jsou předem nadávkované v jednorázových kapslích, které jednoduše vložíte do kávovaru, do zásobníku přidáte čerstvou vodu a stlačíte tlačítko.

Na rozdíl od pákového espresso kávovaru tedy nemusíte kávu nejdříve pomle, správně nadávkovat, vtlačit ji do páky ani počítat čas extrakce. Na druhé straně nemůžete si přizpůsobit chuť nápoje podle vašich požadavků a jste odkázaní na to, co vám připraví výrobce kapslí. Předem namletá kávová surovina, i když je vzduchotěsně zabalená, se chuti čerstvě namleté kávy podle mnohých zkušených „kávařů“ nevyrovná.

Nevýhodou kapslových kávovarů je také to, že jednorázové kapsle produkují zbytečný plastový odpad. Kapsle jsou zodpovědné i za vyšší výslednou cenu za jeden šálek kávy.

Parametry kapslových kávovarů

Tlak – Pro přípravu kvalitního espressa (i toho z kapsle) je nutný konstantní tlak 9 barů. Ten je však během přípravy nápoje proměnlivý, a proto by měly top kapslové kavovary být schopné vyvinout tlak aspoň 15 barů. Dejte si pozor na přístroje s tlakem kolem 3 barů – takto nízká hodnota je totiž indikací, že přístroj neobsahuje tlakové čerpadlo na vodu, ale využívá pouze tlak páry z ohřáté vody. S tímto kávovarem se vám nikdy nepodaří dosáhnout kvalitní chuť espressa.

Příprava kávy v kapslovým kávovaru

Objem nádržky na vodu – Pohybuje se od 0,5 l do 1,5 l. Pokud máte doma víc milovníků kávy, vyberte si raději model s větším objemem, abyste vodu nemuseli tak často doplňovat.

Příkon – Pohybuje se od 900 do 1 700 W. Čím vyšší příkon, tím rychleji se voda potřebná na přípravu nápoje ohřeje na požadovanou teplotu a tím rychleji bude vaše káva či čokoláda hotová. 

Nejdůležitější funkce kapslových kávovarů

Tryska na napěnění mléka – Díky tlaku páry dokáže vytvořit z mléka krémovou pěnu. Ta je nezbytnou součástí nápojů jako capuccino nebo latté.

Plocha na nahřívání šálků – Dokonalé espresso patří do teplého šálku. Z toho důvodu jsou některé (nejen kapslové) kávovary vybavené vyhřívanou plochou na vrchu zařízení, která slouží k nahřívání šálků. Díky ní můžete také udržovat váš už připravený nápoj teplý.

Nastavitelná výška šálku – Je nezbytností pro dávkování nápojů (např. latté) do vysokého šálku, resp. sklenice. U většiny kapslových kávovarů je to vyřešené nastavitelnou výškou odkapávací misky pod šálkem.

Inteligentní kapsle – Kávovar z nich „přečte“ informaci o ideálním tlaku, který má pro přípravu daného nápoje použít.

Příprava studených nápojů – Umožní vám připravovat i nápoje jako např. ledový čaj apod.

Úsporný režim – Automaticky vypne přístroj po nějaké době, čímž šetří el. energii.

Ovládání přes smartphone – Umožňuje ovládat kávovar pomocí výrobcem dodané aplikace přes smartphone nebo tablet. Můžete si tak načasovat přípravu kávy např. tak, aby vás ráno probudila její vůně, spravovat svoje oblíbené recepty nebo sledovat zásobu kapslí.

Jak je to s kapslemi?

Co se týká nápojů, základem je espresso, které dokáže připravit každý kávovar. Mnozí výrobci však nabízejí i kapsle s jinými druhy kávové suroviny, případně s nápoji jako čokoláda. Ceny kapslí začínají někde na 27 centech za kus u „základních“ typů nápojů (platí při koupi větších balení – např. 90 ks za 24 eur) a končí někde na 63 centech u kávových nápojů s příchutěmi.

Espresso připravené v kapslovým kávovaru

Dejte si pozor u druhů kávy jako capuccino či latté, jejichž součástí je mléko. V případě absence trysky na napěnění mléka jste odkázaní na kapsle se sušeným mlékem. S nimi podle zkušených kávařů zdaleka nedosáhnete takovou chuť jako s mlékem čerstvě napěněným.

Trysku na napěnění mléka najdete zejména v dražších modelech značky Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Většinu kapslí prodávají přímo výrobci kapslových kávovarů pod svojí značkou. Mnohé z nich nejsou navzájem kompatibilní – výjimkou jsou jen některé modely Nespresso a Dolce Gusto, ve kterých můžete použít i kapsle jiných výrobců.

Vybrat si Tassimo, nebo Dolce Gusto? A co jiné značky?

Nejznámější značky kapslových kávovarů dostupných na slovenském trhu jsou BOSCH Tassimo, Nescafé Dolce Gusto, Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Kapslové kávovary Tassimo a Dolce Gusto koupíte za příznivou cenu už kolem 900 Kč. Za tuto sumu však neočekávejte žádné zázraky, většinou dostanete jen základní funkce a ovládání jedním nebo několika tlačítky.

Ceny kávovarů Nespresso a Tchibo Cafissimo začínají někde na 1 400 Kč, v nabídce však najdete i mnoho dražších modelů s hezčím designem, které jsou také vyhotovené z odolnějších materiálů a disponují pokročilými funkcemi jako např. zásobník na mléko s tryskou na jeho napěnění, ovládání pomocí smartphonu apod.

Nejoblíbenější kávovary na kapsle

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 23.10.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?