Jak vybrat nejlepší koloběžku. Velký přehled druhů, typů a možností

Koloběžka láká každého. Velkého nebo malého. Užijete si s ní soustu zábavy a lehce a rychle se s ní dostanete tam, kam potřebujete. Několikrát se odrazíte a už to jede.

Koloběžka pro děti i dospělé

Vítr ve vlasech a pocit volnosti k nezaplacení. Jakou koloběžku si vybrat a na co si při jejím výběru posvítit?

Oblíbené koloběžky

Koloběžka pro každého

O koloběžce sní každé dítě. Pustit se dolů z kopce a dosáhnout maximální možnou rychlost, aby se ukázal před kamarády, chce zažít každý. Malá dávka adrenalinu v dětství také není na škodu. Jednoduchá koloběžka přináší zábavu, na kterou se všichni těší. Synové i jejich otcové.

Využijte jejich rozmanitosti a vyberte opravdu dobře

Výrobci dobře vědí, že tento dvojkolový dopravní prostředek je velmi oblíbený a jeho popularita stále roste. Stále je vylepšují a vytváří jim přítažlivější design. S jedním typem koloběžky by všechny klienty neuspokojili. Snaží se vyhovět všem. Proto je jich na trhu tak mnoho a proto je nabízejí v různých cenových hladinách.

Proč byste ji měli mít i vy?

Jednou z výhod koloběžky je, že ji můžete mít stále u sebe. Je lehkáskladná a bez problémů ji převezete v autobusu a ve vlaku. Šofér autobusu si ani nevšimne, že ji máte. Pokud se v rámci města potřebujete rychle dostat z místa na místo a MHD vás neláká, koloběžka je pro vás tím pravým dopravním prostředkem. Koloběžkový výlet mimo města také není k zahození.

Najdou se i takoví lidé, kterým se jízda na koloběžce nezdá a tvrdí, že koloběžka není tak stabilní a rychlá jako bicykl a že se na ní lidé hrbí a má to zlý dopad na páteř. Je to pravda! Když si na jízdě nedáte záležet. Správná technika jízdy a i páteř si na koloběžku rychle zvykne. Kromě toho bicykl si na záda nepověsíte a nemůžete ho vzít všude.

Komu koloběžku kupujete?

Komu plánujete koloběžkou udělat radost? Sobě, kamarádovi nebo synovi? Před tím, než se po nějaké poohlédnete, si ujasněte, pro koho bude a zkuste porozmýšlet, jak by ji mohl dotyčný využívat. Abyste vybrali opravdu dobře.

Koloběžky pro děti

Koloběžky pro děti se nedporučují dětem mladším jak čtyři roky. Kvůli bezpečnosti. Existují koloběžky s třetím kolečkem, které zvládne i menší odvážlivec. Vy svoje dítě znáte a vy víte, zda jízdu na koloběžce zvládne. (Výběru koloběžky pro děti se věnujeme níže).

Koloběžky pro dospělé

Koloběžky pro dospělé jsou už na první pohled propracovanější. Rám, nafukovací kola, plášť... Určete si terén, na kterém budete převážně jezdit, a podle toho si vyberte.

Odolná koloběžka pro dospělé

Pokud plánujete jezdit jen po cestě, vyberte si užší kola. Na náročnějším terénu budou lépe sedět širší. Často se setkáme s koloběžkou, která má přední kolo větší než zadní. Usnadňuje to jízdu a celkové řízení.

Rozdělení koloběžek podle použití

» Koloběžky do města

Pokud si koloběžkou plánujete zjednodušit a zrychlit přesun v rámci města, poohlédněte se po skládací. V některých případech ji můžete složit do malého kufříku. Nikdo se nedozví, že vás na obchodní setkání přivezl vlastní pohon.

Přesun v rámci města zvládnou bezproblémově. Ideální jsou koloběžky s předním kolem 16“ a zadním 12“. Většinou mají úzká řídítka a jednu zadní nášlapnou brzdu. Neznamená to, že mimo města se na nich nepovozíte. Zvládnete s nimi i nenáročný výlet.

» Koloběžky na turistiku

Tyto koloběžky mají mohutnější konstrukci než městské. Přední kolo má 20“ a zadní 16“. Jsou vhodné na delší procházky. Při náročnějším terénu zvolte ještě větší kola. Jízda bude pohodlnější.

Koloběžka na výlet do přírody

» Koloběžky na sport

Koloběžky určené sportovcům jsou vyrobené z odolnějších materiálů, většinou mají dvě brzdy a poznáte je i podle aerodynamičtějšího tvaru. Každá je jiná, ale s každou si užijete množství zábavy a jízdu na ní si rychle oblíbíte.

Adrenalinovým sportovcům udělá radost freestylová koloběžka, na které mohou předvádět různé koloběžkové kreace a triky. Jsou určené zkušenějším uživatelům, ale zvládnou i jednoduchý přesun.

Výška rámu a nosnost rozhoduje

Při výběru se zaměřte na výšku rámu. Vycházejte z toho, komu koloběžku kupujete. Většina koloběžek se dá výškově nastavit, ale dětskou koloběžku dvoumetrovému kamarádovi nepřizpůsobíte.

Většina profi koloběžek má nosnost 150 kg. Taková koloběžka zvládne i náročnější terén a projet po cestě „samá jáma samý hrb“ jí nedělá žádný problém. Zvládne i toto náročné dynamické zatížení. Zjistěte si maximální okamžité zatížení při dopadu, kdy na ni váha člověka působí nejvíc, a dozvíte se, zda vás skutečně unese.

Dětem stačí nižší nosnost

Koloběžky s nižší nosností jsou určené dětem. Klidně se na ní svezte, to koloběžka zvládne, ale ne každý den. Odnese to její výplet a v konečném důsledku na koloběžce neušetříte. Jízda bude náročnější a nakonec se na svoji koloběžku přestanete těšit.

Nastavte si ji tak, jak potřebujete

Výšku řídítek si nastaví každý sám. U koloběžek pro dospělé je nastavíte ve výšce 90 až 130 cm, u dětské koloběžky je to od 50 cm výš. Řídítka koloběžky mají být na úrovni beder. Nižší nastavení  odnese páteř a vysoké nastavení snižuje schopnost koloběžku ovládat. Pokud si ideální výškou řídítek nejste jistí, raději je dejte výš. Bude se vám lépe odrážet.

Nášlapné, čelisťové, nebo kotoučové?

Brzdy na koloběžce jsou nášlapnéčelisťové nebo kotoučové. Liší se stavboufunkčností a cenou.

Nášlapné mají nejčastěji městské koloběžkyČelisťové jsou vhodné pro vyšší váhové kategorie, jsou jednoduché na údržbu a cenově dostupné. S kotoučovými se setkáte u sportovních a turistických koloběžek. Jsou dražší a je třeba se o ně i lépe starat (výměna brzdových destiček apod.).

Kvalita rámu určuje cenu a životnost

Rám koloběžky se nejčastěji vyrábí z ocelihliníku nebo karbonu. Nejlacinější a nejčastější jsou koloběžky vyrobené z oceli, s řídítky, brzdami a vidlicemi z hliníku, který koloběžku odlehčí. Jsou vhodné pro běžnou každodenní jízdu a mají dobré zpracování

Odolná koloběžka s pevným rámem

Kvalitní a dražší koloběžka je vyrobená z hliníku a nejdražší, profi koloběžky jsou z karbonu. Jsou pevné a extrémně lehké.

Koloběžka pro děti a její specifika

Při výběru dětské koloběžky myslete na to, že koloběžka bude růst spolu s dítětem. Zkontrolujte maximální výšku řídítek a představec. Každý představec má uvedenou maximální výšku vysunutí a dá se vyměnit. U některých koloběžek můžete použít i vyšší řídítka.

Dětská koloběžka ve městě

Pokud býváte ve městě, vyberte malou koloběžku s plastovými kolečky, která jsou určená na krátké trasy kolem domu a rovný povrch. Koloběžky mají úzká řídítka a jednoduché ovládání. Nejčastěji se u nich setkáte s nášlapnou brzdou a díky rychloupínačům je bez problémů nastavíte a složíte.

Dětská koloběžka má cca 85 cm 2,5 kg. Hmotnost koloběžky ocení zejména maminky, kterým nakonec děti koloběžku svěří.

Nafukovací pneumatiky pro větší děti

Koloběžky s nafukovacími pneumatikami jsou určené větším dětem. Jsou propracovanějšípohodlnější a lépe zvládají nerovnosti. Lepší na ovládání jsou s kolečky 20“ a výškou nášlapu cca 6 cm. Při vyšším nášlapu se děti brzy unaví a koloběžka je rychle přestane bavit.

Bezpečnost na prvním místě

Koloběžka s nafukovacími pneumatikami zvládne delší jízdu a náročnější terén. Lépe snáší jeho nerovnosti. Vybavte ji světlemkošíkemzvonkem a reflexnými prvky pro bezstarostnou a bezpečnou jízdu. Tyto koloběžky jsou už cenově náročnější a těžší. Nezapomeňte ani na kvalitní helmu, která děti ochrání v případě pádu.

Bezpečnostní opatření při jízdě na koloběžce

Proč vybrat čelisťové brzdy?

Čelisťové brzdy jsou u dětské koloběžky účinnější a dítě se naučí ovládat brzdové páčky. Je třeba je dobře nastavit, aby nedělaly těžkosti krátkým dětským prstíkům. Starší děti, které překročily výšku 140 cm, si mohou dovolit už i dospěláckou koloběžku.

Oblíbené koloběžky

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 12.11.2018
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?

Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky

Gymnastický míč je všestranným pomocníkem – můžete jej použít na sezení v kanceláři, ale i na cvičení doma. Ocení jej děti i dospělí, hodí se také pro těhotné ženy. Poradíme vám, jak si...

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!