Jak vybrat nejlepší krmivo pro psa?

Máte doma čtyřnohého miláčka, berete ho jako člena rodiny a chcete mu dopřát to nejlepší? Vybrat kvalitní krmivo může být problém. Na trhu je jich mnoho a všechna slibují to nejlepší pro vašeho psa.

Krmivo pre psov

Jak vybrat granule pro psa tak, aby byl pes sytý a pán spokojený? Podívejte se s námi, co byste měli o krmivu pro psa vědět.

Oblíbená krmiva pro psy

Kvalitní krmivo psům chutná

Za pěknou lesklou srstí, dobrou kondicí a bezproblémovým vývojem psa je kvalitní strava. Neovlivňuje jen kvalitu života vašeho psa, ale i jeho délku. V dobrých chovatelských potřebách vám s výběrem vhodného krmiva ochotně pomohou, ale i tak není na škodu o něm něco vědět.

Pes potřebuje čas

Začneme pěkně od začátku. Odkud jste si psa přinesli? Zeptejte se, jak se stravoval dosud. Zda jde o štěňátko nebo dospělého psa. Dva tři týdny se snažte dodržovat to, na co byl pes zvyklý, i když s tím nesouhlasíte. Musí si zvyknout na nové prostředí. Změnu stravy na chvíli odložte a vyhněte se komplikacím, které u ní mohou nastat. Příliš mnoho změn najednou škodí. Zavádějte je postupně. Bude to lepší nejen pro psa, ale i pro vás. Krmivo po nějakém čase můžete změnit. Ani vy nejíte stále stejné jídlo.

Štěně, dospělý pes, či senior?

Štěňátko potřebuje jiné granule než dospělý nebo starý pes. Přizpůsobte je tomu, v jakém stádiu se váš pes momentálně nachází. Pokud máte doma šampióna, mělo by tomu odpovídat také složení stravy. Všechno má svoje specifika, která je třeba dodržovat, aby vašemu psovi nic nechybělo.

Granule pre psov

Štěňata potřebují vápník, minerály, bílkoviny a ostatní živiny pro růst kostí a svalové hmoty. Když pes dosáhne výšku, kterou dosahuje dané plemeno v dospělosti, vyměňte granule pro štěňata za granule pro dospělého psa.

Čeho si na krmivu všimnout?

Zaměřte se na složení krmiva. Nejvíc zastoupenou složku výrobci většinou uvádějí na prvním místě. Dochucovadlům a barvivům se vyhýbejte. Pes je nepotřebuje. Bílkoviny, minerální látky,  sacharidy,  tuky,  vitamíny  a  vláknina ve vyváženém množství nesmí v dobrém krmivu chybět. Jejich poměr není všude stejný. Vyberte granule, které nejvíc odpovídají životnímu stylu vašeho psa. Vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, železo, selen a mega-3 a omega-6 mastné kyseliny by měly být také součástí plnohodnotné stravy, ale v krmivu se nacházet nemusí. Přidejte je do něj samostatně.

 • nejdůležitější složkou granulí jsou bílkoviny. Podporují obnovu a růst organismu a jsou zdrojem energie. Jedna dávka by měla obsahovat 20 až 30 % bílkovin. Štěně jich potřebuje víc, senior méně. Granule přizpůsobte věku svého psa;
 • nedostatek tuků si na psovi všimnete zejména na jeho srsti a výkonu. Jedna dávka má obsahovat 5 až 20 % tuku. Také tady rozhoduje plemeno a věk psa. S nedostatkem tuků souvisí i nedostatek vitamínů v tucích rozpustných (A, D, E, K). Podkožní tuk chrání tělo před chladem a nárazy, proto by psovi v přiměřeném množství neměl chybět;
 • sacharidy tvoří cca 20 % krmné dávky a zlepšují využití bílkovin a tuků. Nejvíc jich potřebují gravidní a kojící feny. Sladkosti jak je známe my se psům nedoporučují. Cukr je pro ně těžko stravitelný;
 • za správnou činnost střev zodpovídá vláknina. V jedné dávce by jí měl pes dostat 3 až 5 %, obéznějším psům jí po konzultaci s veterinářem dopřejte víc.

Balené, či na váhu? Které si vyberete?

Často se setkáte s názorem, že je třeba upřednostňovat originální balení před na váhu prodávanými granulemi. V dnešní době je velmi mnoho pejskařů a granule na váhu se rychle vyprodají. Toho, že dlouho stojí otevřené, se nebojte. Výhodou je, že platíte jen za granule, ne za obal.

Levné granule pro psa vás mohou zlákat svojí cenou, ale už při jejich srovnání s kvalitními zjistíte, že kvalitní (dražší) granule nabídnou vašemu psovi víc. Veterinář vás v případě těžkostí vyjde mnohem dráž.

Kvalitné krmivo pre psov

Chcete mít jistotu, že psovi dáváte opravdu všechno, co potřebuje? Ověřte si, zda splňuje požadavky mezinárodních úřadů na kontrolu krmiv FEDIAF či AAFCO.

Druh masa, ze kterého jsou granule pro psy vyrobené, musí být přesně uvedený, abyste hned měli jasno v tom, zda jsou vyrobené z hovězího, vepřového, kuřecího, morčecího, kachního, husího, jahněčího masa, neho z tuňáka, lososa atd.

Kolik granulí pes potřebuje?

Dávkování granulí záleží na tom, jakého psa doma máte. Tabulka na obalu vám prozradí, kolik a jak často můžete svému mazlíčkovi nasypat. Doporučené dávkování zvyšte pouze tehdy, když má pes vyšší výdej energie a když je to možné, prokonzultujte to s veterinářem. Dávkování se může v případě jednotlivých granulí lišit. Záleží na složení krmiva. Psa zbytečně nepřekrmujte. Dobře stavěný pes má mít hmatatelná žebra a klenutý hrudník.

Jak na granule reaguje váš pes?

Pes může na granule zareagovat alergickou reakcí. Při změně granulí ho proto pozorně sledujte. I trávicímu traktu chvíli potrvá, než si na jejich změnu zvykne. Udělejte si vlastní test granulí pro psy. Kupte si vzorky a vyzkoušejte, které granule budou psovi nejvíc chutnat.

Krmivo pre malých a veľkých psov

Staré granule postupně nahrazujte těmi novými. Pravděpodobnost, že psa potrápí průjem nebo zácpa, bude mnohem nižší. Ke každé misce s granulemi postavte misku s vodou, aby si pes mohl vzít to, co mu chybí.

Domácí strava. Ano, nebo ne

Doma připravená strava nepokryje nutriční potřeby vašeho čtyřnohého kamaráda na 100 %, přestože ji připravíte s láskou. Komplexní krmivo obsahuje vyvážený poměr potřebných živin, vitamínů a stopových prvků tak, jak se vám doma namíchat nepodaří.

Ne, nejsou to jen granule

Krmivo nejsou jen granule, i když se o nich mluví asi nejvíc. Podle věku a aktivity psa můžete vybrat:

 • mléko pro psy se podává jako náhrada mateřského mléka a dostanete ho v sušené formě;
 • kaše pro psy je příkrmem pro štěňata od tří týdnů;
 • u krmiva pro štěňata po odstavení rozhoduje plemeno. Jiné krmivo je určené štěňatům malých, středních a velkých plemen. Které máte doma vy?
 • krmivo pro dospělé psy vybírejte podle povahy vašeho psa a toho, co od psa očekáváte. Existuje krmivo bez jakékoliv specifikace, krmivo s vyšším obsahem energie pro aktivní psy, krmiva s nižším obsahem energie pro psy s nadváhou, krmiva pro seniory s kolagenem a vápníkem, hypoalergenní krmivo vyrobené ze všeobecně dobře snášených ingrediencí a rostlinné či bio krmivo;
 • suché granule obsahují cca 10 % vody, delší trvanlivost a patří mezi cenově nejvýhodnější;
 • kvalitní konzervy a paštiky pro psy tvoří měkký obsah, který voní. Jejich vlhkost dosahuje 60 až 80 %, proto je po otevření je třeba zkonzumovat co nejrychleji;
 • polosuchá krmiva je nutné uchovávat v chladu a mají omezenou trvanlivost. Často jsou konzervované chemicky.

Krmiva podle rasy a velikosti

V tomto případě rozhoduje počet kilogramů psa, kterých dosahuje v dospělosti. Granule jednotlivých plemen se liší velikostí granulí a složením. Malá plemena potřebují víc bílkovin a výživných látek a mají energeticky náročnější metabolismus.

 • velmi malá plemena do 4 kg;
 • malá plemena 4 až 10 kg;
 • střední plemena 11 až 25 kg;
 • obří plemena 26 až 45 kg;
 • obří plemena nad 46 kg.

Krmiva a jejich jakost

Jakost je uvedená na obalu spolu s konkrétním složením krmiva. Superprémiová obsahují nejvíc masa a jsou nejdražší. Na prémiových se použité suroviny uvádějí v procentech a garantují obsah jednotlivých látek. Bílkoviny v nich obsažené jsou různého původu. Standard (economy) sází na nízkouj cenu při zachování výživové hodnoty.

Stále populárnější BARF strava

Jde o stravu, která se podobá přirozené potravě vlka a tvoří ji vysoký podíl masa a vitamíny ze surové stravy nebo natráveného obsahu žaludku býložravců. V některých případech je potřebné do stravy přidat vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, kolagen apod. Plemeno a věk vám prozradí, čeho který pes potřebuje víc.

Speciálně upravená krmiva

Podle použitých receptů a receptury výrobci reagují na to, co konkrétně vašemu psovi chybí. Setkáte se s krmivem se sníženým obsahem fosforu pro ledvinovou dietu nebo jinak specifikovaná krmiva. O jejich používání se poraďte s veterinářem. Jednotlivá plemena mají tendenci podléhat určitým chorobám, které jsou podmíněné geneticky. I to můžete vhodně zvolenou stravou eliminovat.

Miska s granulami pre veľkého psa

Toto psům nikdy nedávejte!

Dosud jsme hovořili o tom, co pes pro svůj růst a vývoj potřebuje. Existují potraviny, které mu mohou ublížit, proto je psům nikdy nedávejte. Při konzumaci kakaa a čokolády může pes dostat srdeční arytmii, nevolnost, třes a celkový kolaps. Po požití hroznů a hrozinek psi zvracejí, což v mnohých případech vede až ke selhání ledvin.

Co o krmivu pro psy říkají recenze?

Nejlepší granule pro psy vám pomohou odhalit recenze. Majitelé psů se rádi podělí o svoje zkušenosti s granulemi, o jejich výhodách a nevýhodách. Recenze vám pomohou v granulích se zorientovat, ale to ještě není zárukou toho, že váš pes na ně zareaguje tak, jak jste si přečetli. Každý pes je jiný.

Oblíbená krmiva pro psy

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.