Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?

Lyžařských brýlí, které jsou nezbytností během každého lyžování, jsou na trhu desítky, ba až stovky. Mají různé tvary, druhy skel a některé nabízejí i doplňkové funkce, které zvyšují komfort při lyžování.

Kvalitní lyžařské brýle

Přinášíme stručný návod, jak se v tomto množství modelů aspoň trochu zorientovat a jak si vybrat ty správné brýle, které vám sednou a ochrání vaše oči.

Funkce lyžařských brýlí

Vhodné brýle při lyžování chrání nejen proti proudění vzduchu a větru, ale také proti padajícímu sněhu, mechanickým nečistotám, slabším nárazům různých předmětů (např. větvičky stromů), proti chladu i proti slunečnímu UV záření.

Oblíbené lyžařské brýle

Kompatibilita s přilbou (a vaší tváří)

Lyžařské brýle byste si vždy měli zkoušet s nasazenou lyžařskou přilbou. Příliš malé brýle nechrání čelo před náporem ledového vzduchu. Příliš velké naopak nenechají žádný prostor, mezi brýlemi a přilbou si můžete tímto způsobem zacpat odvětrávání a budou se zamlžovat. Zkontrolujte si také, zda si guma a nastavovací přezky na ní s přilbou nepřekážejí.

Lyžařské brýle s přilbou

Ani výběr přilby a brýlí od stejného výrobce nezaručí 100% kompatibilitu. Ideální je vždy si je zkoušet spolu, ať už kupujete obě věci nové, nebo brýle dokupujete. Důležité je i to, zda konkrétní brýle pasují na vaši tvář. Samořejmostí je, že by vás neměly nikde tlačit, ale zároveň by jejich rám měl dostatečně přiléhat ke tváři. Tlačit by neměly na nose, jinak by se mohlo omezit dýchání.

Zamlžování brýlí a jejich odvětrávání

Velkým problémem u jakýchkoliv sportovních brýlí bývá zamlžování. Jiné to není ani u brýlí lyžařských, které pro zabránění tomuto jevu využívají systém odvětrávání a speciální povrchovou úpravu skel. Pokud se více potíte, vyberte si raději model se zlepšeným odvětráváním. Často je odvětrávání řešené i dvojitým sklem zorníků, ale existují i sofistikované elektronické systémy s integrovanou baterií a průhlednou vyhřívací fólií, která, podobně jako u zadního skla automobilu, brýle odmlží za několik vteřin.

Nejlepší lyžařské brýle na svah

Zamlžování je důležité včas předcházet. Na přilbě a čapce se vám při lyžování může usazovat vlhkost, kapky vody a vločky sněhu, takže je lepší, když si brýle nebudete „odkládat“ posunutím nahoru na přilbu. Tam by totiž přišly do kontaktu s touto vlhkostí a zamlžily by se.

Zorníky

Zorníky nazýváme „sklíčko" brýlí, tedy jejich průhlednou část. Měly by dostatečně chrániť před UV zářením od slunce a také do určité míry blokovat modré světlo. Druh zorníků byste měli vybírat podle konkrétních podmínek na místě, kde se chystáte lyžovat.

Nebezpečné modré světlo

Modrá složka světelného spektra je nejvíc náchylná na rozptyl, a když má sluneční světlo v cestě překážku, jako např. mraky, sníh nebo mlhu, podíl modré ve světelném spektru se zvyšuje. Vzniká situace, kdy se světlo silně láme, zanikají kontrasty a stíny, což může vyvrcholit až do takového stavu, že obloha vám bude splývat s velkou bílou plochou svahu.

Kvalitní lyžařské brýle

Mnoho zorníků obsahuje tedy vrstvu, která blokuje modré světlo a nechává z něho projít jen od 20 do cca 50 %, což napomáhá lepší viditelnosti a orientaci na svahu ve výše uvedených zhoršených podmínkách. Modrou složku světla není dobré úplně zablokovat, protože se potom naopak zhoršuje viditelnost v ideálních podmínkách.

Ochrana před UV a viditelným světlem

Na horách slunce svítí intenzívněji. To se týká nejen UV záření, ale také viditelného světla, které je pro lidi často v dané intenzitě nepříjemné. Stejně jako běžné sluneční brýle i ty lyžařské dělíme do pěti kategorií stupně tmavosti podle toho, kolik viditelného světla propustí:

   • S0 – propouštějí 80–100 % světla, brýle jsou čiré, resp. slabě tónované a jsou vhodné na použití ve večerních hodinách
   • S1 – propouštějí 43–80 % světla, brýle jsou světlé až středně tmavé, mohou mít žlutý, bleděmodrý, šedý, růžový nebo dýmový odstín a jsou nejvhodnější pro podmínky slovenských svahů
   • S2 – propouštějí 18–43 % světla, jsou středně tmavé až tmavé, mívají dymový, resp. hnědý odstín, hodí se pro zimní lyžování v Alpách
   • S3 – propouštějí 8–18 % světla, jsou černé nebo zrcadlové barvy, hodí se na ledovce a na jaře do Alp
   • S4 – propouštějí 3–8 % světla, jde většinou o speciální brýle, které používají skialpinisté a horolezci.

Lyžařské brýle

Co se týká UV filtru, téměř všechny lyžařské brýle jsou jím vybavené. Filtry se nedělí do kategorií a nejčastěji se označují jako UV 100 % nebo UV 400. Toto označení znamená, že dané zorníky zachytí 100 % UV záření vlnové délky 400 nm.

Barva zorníků

Lidské oči nejlépe rozlišují kontrasty v oblasti žlutozeleného světla s vlnovou délkou kolem 550 nm. Oranžové a žluté zorníky posouvají viditelné světlo do této oblasti, věci vidíme jasněji a detailněji. Žluté zorníky však dost namáhají oči při jasném slunečním světle, lepší je proto volit příbuzné oranžové až růžové odstíny.

Z uvedených informací vyplývá, že ideální brýle pro každou situaci a do každého počasí není možné vyrobit. Nejjednodušším řešením je mít brýle dvoje – jedny do horších podmínek se silným potlačením modrého světla a slabým filtrem S1 a druhé do pěkného počasí se slabším potlačením modré, ale se silnějším filtrem S2, pro citlivější oči klidně i S 3.

Nejlepší lyžařské brýle

Někteří výrobci nabízejí i vyměnitelné zorníky, jejich výměna je však většinou zdlouhavá a komplikovaná, rozumnější je koupit si raději dvoje brýle. Specialitou jsou tzv. fototropní zorníky, které mění svoje zbarvení v závislosti na světelných podmínkách. Počítejte však s tím, že jejich reakce je často pomalá a nejsou tedy univerzálním řešením do prostředí, kde se osvětlení často mění (např. když náhle přejdete ze světla do stínu).

Jaké lyžařské brýle si tedy vybrat? 

Každý člověk má jiný tvar hlavy a tváře a také jinak vnímá jednotlivé složky světla. Ideální tedy bude, když si budete moci brýle před samotnou koupí osobně vyzkoušet.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 08.04.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé? Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé?

Patří bruslení k vašim oblíbeným aktivitám? V jednoduchém průvodci vám vysvětlíme, jak vybrat správné brusle pro děti i pro dospělé.

Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá

Podzimní sezóna se pro turisty nese ve znamení horských lijáků, bouřek nebo častých přeháněk.  Jak často impregnovat obuv? Všechno o impregnaci turistického vybavení se dozvíte v...

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?