Jak vybrat správné lyže? Při koupi se zaměřte na tyto parametry

Pokud patříte mezi fanoušky zimních sportů, v tomto článku si přijdete na svoje. Potřebujete kvalitní lyže? Ideální období na koupi lyží vlastně neexistuje, pozdě je jen tehdy, když už jste na svahu a nezůstává vám nic jiného než jít do půjčovny a lyže si za poplatek půjčit.

Nejlepší lyže na trhu

Abyste začátečnickým problémům předešli, připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce výběrem lyží. Co při výběru zvážit a jaké jsou možnosti?

Oblíbené sjezdové lyže pro každého

Co je třeba vědět před výběrem?

Nejčastěší chybou u začátečníků bývá to, že se vydají do prodejny s lyžemi a přitom vůbec netuší, co vlastně chtějí. Na začátku je nutné si odpovědět aspoň na tyto otázky:

  • Jak zkušený lyžař jsem?
  • Jaké jsou moje fyzické dispozici?
  • Kolik toho nalyžuji?
  • Jaký styl lyžování preferuji?
  • Jak lyžování vnímám?

I na základě těchto otázek je možné vykreslit povahu a typ lyžaře, jakým vlastně jste. Pokud totiž nemáte dostatek zkušeností a informací o výběru lyží, prodejce vám nemusí poradit vždy správně. Chcete se lyžování věnovat pravidelně, nebo jde o jednorázovku? Někoho totiž lyžování chytí za srdce a jiný se sveze po svahu jednou a vášeň je pryč. A pamatujte, image není všechno. Drahé lyže neznamenají, že budete lepším lyžařem.

Typy lyží

Někdo lyže dělí podle schopností lyžaře, ale důležité dělení podle účelu, na jaký je lyžař bude používat. Jednoduše řečeno, podle terénu, tedy kde bude jezdit. Není totiž jedno, zda se chcete věnovat rekreačnímu lyžování, běžeckému lyžování, nebo se chcete soustředit na freeride nebo akrobatické lyžování.

Typy lyží podle dovedností lyžaře

Lyže podle terénu

  • Sjezdové lyže – lyžování na upraveném svahu
  • Allmountain lyže – určené na upravenou trať, případně na mírně členitý terén.
  • Allmountain (širší) – poradí si s klasickou tratí i neupraveným terénem (širší plocha lyže).
  • Freeride lyže – určené především do terénu
  • Jiné typy lyží – určené na běžecké lyžování, skialpinismus nebo akrobatické lyžování

Sjezdové lyže

Sjezdové lyže jsou nejčastější volbou lyžařů v našich končinách. Často nazývané také jako univerzální. Tyto lyže jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé lyžaře. Vždy záleží na zručnostech konkrétního lyžaře.

Pokud jste tedy začátečníkem, sjezdové lyže jsou nejlepší volbou. Nemusíte investovat přehnaně mnoho, potřebujete se naučit základy, abyste nejezdili stylem svah-zem, tzv. pluh. Pokud jste pokročilejší, možná se už trocha orientujete v segmentu výrobců a víte, že existují i sportovnější modely sjezdových lyží.

Lyže pro pokročilé lyžaře

Pokud patříte mezi ty zkušenější, od měkkých lyží ruce pryč. Vsaďte na delší, tvrdší a méně vykrojené. Dosáhnete tak lepší akční rádius a pohyblivost se značně zlepší. Pokud budete mít dostatek zkušeností, docílíte tak agresivnější jízdy. Zvládnete i kratší oblouky a všeobecně je jízda svižnější.

Slalomky

Na našich svazích jsou velmi populární tzv. slalomky. Jde o lyže určené na jízdu v krátkých, ale i širokých obloucích. Jsou výrazně vykrojené a kratší, délka je kolem 165 až 170 cm. Tato kombinace umožňuje kratší rádius. Pohyb na svahu je tak velmi plynulý. Někteří dokonce slalomky preferují pro jejich univerzálnost, každý lyžař je však individualita, a proto někomu sednou spíše delší sjezdové lyže než samotné slalomky. Slalomky jsou však u pokročilejších lyžařů brané na sportovnější lyžování.

Allmountain – trať nebo terén

Lyže, které využijete jak na svahu, tak i do zhoršeného terénu. Allmountain lyže se dělí na dva druhy. Jedny z nich jsou určené spíše na trať, ale terén není překážkou, a následně jsou zde allmountain, které zvládnou trať i terén úplně stejně. Pokud si chcete užít trochu freeride lyžování, allmontain jsou ideální volbou.

Sjezdové lyže

K použití v terénu je předurčuje také šířka lyží - kolem 74–85 mm. Jestli chcete jezdit po měkčím sněhu, logickou volbou jsou allmountain se šířkou lyže přes 90 mm. Jak říká jejich anglický název, lyže pro celý kopec. Tyto lyže preferuje mnoho lyžařů, kteří stráví na svahu celý den. Lyže se zavděčí na krásně srolovaném terénu jakož i na mírně zasněženém a „rozoraném“ svahu. 

Za zmínku stojí extrémně krátké lyže s délkou kolem 100 cm, jejichž využití je tak trochu omezené. Jejich délka však umožňuje jednoduchou intuitivní ovladatelnost, ale na úkor stability. Tento druh lyží, ale ještě víc krojených se využívá také na tzv. funcarving, kdy lyžař jede bez holí.

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak si vybrat lyžáky? Poradíme vám!

Důležité parametry při výběru

Ne všechno je jen o tom, jaký druh lyží chcete. Zvážit musíte i ostatní parametry týkající se vás – samotného lyžaře. Vaše výška a hmotnost určují nejzákladnější parametry lyží. A těmi jsou délka i šířka lyží

Výška a váha

Pokud mluvime o rekreačních lyžařích, ne o profesionálních sportovcích, roli hrají milimetry a každý gram nebo centimetr dělá rozdíl. Lyže samotná nedokáže detekovat váhu ani výšku lyžaře, reaguje pouze na fyzikální podněty, které na ni působí. 80kilogramový začátečník působí na lyže často menší silou než 70kg zkušená lyžařka. Samozřejmě, na základě vaší hmotnosti a výšky se určují další parametry, jakými jsou například tvrdost lyže. Nic jiného než zkoušení nepomůže. U těžších vah se při lyžování doporučuje hledat lyže s klasickou sendvičovou konstrukcí, která má vyšší tvrdost.

Šířka lyží

Kdysi rozdíl ani neexistoval a toto kritérium bylo absolutně opomíjené. Vývoj ale zajistil to, že na výběru podle šířky lyže se shodne jen málokdo. Vskutku protichůdné názory při volbě lyží podle šířky se však pokusíme vyvrátit.

Správný výběr lyží podle výšky

Sjezdové lyže, o jakých hovoříme, sú úplne bežnými. Rozmer klasických sjezdovek je od 66 do 75 mm. Tuto šířku lyže je možné považovat za absolutní standard. Všeobecně je tato šířka pro pohyb na svahu nejideálnější. Pokud se však podíváme na sjezdové lyže různých výrobců, výjimkou nejsou ani 80 či 90mm lyže. Sjet s nimi svah i za zhoršených podmínek je občas mnohem jednodušší. Vývoj v tomto segmentu ukazuje, že u běžného lyžaře jsou širší lyže oblíbenější. Možná i z důvodu kvality sjezdovek a univerzálnosti.

Délka lyží

Kdysi byly lyže dlouhé a krátké. Dnes? Dlouhé, krátké, delší, kratší, člověk v tom může mít pořádný chaos. Všeobecně platí, že správnou délku lyže si vyberete s odchylkou 10 cm, blíže určit správný rozměr by chtělo hodiny a hodiny zkoušení přímo na svahu. Kdysi lyže nebyla nebo nemohla být delší než vy sami. Dnes to už neplatí.

Stále ale platí, že pro začátečníka je délka 140 až 160 cm ideální volbou. Všeobecně rozměry kolem 160 cm jsou nejpoužívanější i u pravidelně lyžujících lyžařů. Ženy preferují lyže s délkou kolem 155 až 160 cm. U mužů je to přibližně 160 až 175 cm. Samozřejmě roli hraje i výška postavy. Není však tak směrodatnou, jak by si mnozí mysleli. Parametry výběru jsou však nastavené na základě průměrných hodnot (výška 150–200 cm, váha 40–100 kg).

Lyžařská výbava

Pokud se zaměříme na kategorii „rychlejších" lyží, např. slalomek, můžeme říct, že v tomto případě jsou kratší lyže rozhodně výhodou. Lepší rádius a také možnost agresívnější jízdy. Délka slalomek je zpravidla kolem 140 až 160 cm, nikdy ne víc. Slalomky jsou také méně vykrojené.

Značka lyží

Pro běžného lyžaře je nesmyslné určovat si speciální značku a vyhradit si tak možnosti. Zbytečně se vám zužuje nabídka a přitom vám daný výrobce absolutně nemusí vyhovovat. Také v této oblasti na trhu vládne konkurence, našli by se výrobci, kteří trhu dominují. Věnovat se prémiovým značkám by znamenalo jako soustředit se na Mercedes a BWM, přičemž srovnatelnou kvalitu dnes dostanete i jinde. Známí výrobci jako Rocker, Blizzard nebo Atomic jsou na trhu rozhodně populární, ale že by trh ovládali, říct nemůžeme.

Cenová relace

Právě peněženka bude tím, co váš výběr okleští nejvíc, proto je potřebné k výběru přistupovat individuálně a racionálně. Není tomu tak vždy, ale u lyží je obvykle pravidlem, že levná lyže bude zřejmě méně kvalitní než ta dražší. I laciné lyže však mají své stálé příznivce. Cena nezaručuje například životnost samotných lyží.

Oblíbené sjezdové lyže pro každého

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 28.11.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Ať už patříte k začínajícím tenistům, nebo máte s tímto sportem víc zkušeností, výběr raktey byste neměli podceňovat. Poradíme vám, jak si vybrat raketu správně.