Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Možná se vám zdají být při procházení nabídek e-shopů všechny počítačové myši podobné, není tomu ale tak. Každý druh se totiž hodí k jinému účelu a v tomto článku vám poradíme, jak vybrat herní myš, myš do kanceláře nebo na cestování k notebooku.

Myš k PC

Podle čeho si myš k PC vybírat? Poradíme vám, jaké máte možnosti, jak se počítačové myši dělí apod.

Oblíbené produkty

Tlačítka a kolečko myši

Nejstarší myš měla jedno tlačítko, další generace dvě a postupně se staly standardem dvoutlačítkové myši s kolečkem uprostřed. Ty jsou vhodné na běžnou kancelářskou práci, přičemž kolečko vám ulehčí posuv po webstránce nebo listování v dokumentech. Kolečko může zároveň sloužit jako tlačítko, případně se může naklápět do stran a zastávat funkci dvou tlačítek.

Lépe vybavené myši pro univerzální použití mívají 5 tlačítek, které si můžete pomocí dodaného softwaru naprogramovat – jsou vhodné např. na listování mezi webstránkami apod. Programovatelná myš s vyšším počtem tlačítek je vhodná pro hráče – některé jich mají dohromady i přes 20.

Speciální verzí je tzv. dotyková myš, nazývaná také touch mouse. Namísto tlačítek a kolečka má jednolitou dotykovou plochu, díky které můžete myš ovládat poklepáváním nebo dotykovými gesty. Nejznámějším tímto modelem je Magic Mouse od Apple.

Počítačové myši podle připojení

Kabelové myši – Připojují se k PC nebo notebooku kabelem, který je ukončený USB konektorem (obdélníkový) nebo konektorem PS/2 (kulatý), který se používal ve starších počítačích. Výhodou těchto myší je okamžitá reakce na pohyb bez opoždění a napájení přímo přes kabel, takže v myši nemusíte měnit baterie. USB myš má nevýhodu v mírném omezení pohybu kvůli připojovacímu kabelu.

Bezdrátová myš

Bezdrátové myši s USB přijímačem – Komunikují bezdrátově s miniaturním přijímačem, který se připojuje do USB portu. Samotná myš je napájená buď klasickými AA bateriemi, nebo zabudovaným nabíjitelným akumulátorem. Tato varianta se hodí k vašemu stolnímu počítači, protože ty většinou nemají k dispozici rozhraní Bluetooth. Někteří výrobci (např. Logitech) používají tzv. Unifying přijímače, do kterých můžete připojit více zařízení najednou (kromě myši např. i bezdrátovou klávesnici).

Bezdrátové s Bluetooth – Komunikují bezdrátově přes rozhraní Bluetooth. Tímto je vybavená většina moderních notebooků. Výhodou je, že v notebooku vám potom USB přijímač nezabere zbytečně jeden volný USB port.

Některé dražší modely myší disponují více druhy připojení.

Snímač myši

Optický – Používá na snímání odraz červeného světla z LED diody. Jejich nevýhodou však je, že na površích s hrubší texturou a na lesklých površích nefungují příliš dobře. V takových případech můžete použít podložku pod myš, která však může být omezující.

Laserový – Jejich snímače mají vyšší rozlišení a jsou tedy přesnější. Zvládají přesně i rychlé pohyby a zároveň fungují spolehlivě i na lesklých a texturovaných površích, dokonce i na skle. Jejich snímač nevyzařuje viditelné světlo. Laserová myš je zpravidla dražší než optická.

Kabelová myš

Bluetrack, Blue-eye – Vylepšená technologie optického snímače myši, který je osvětlovaný modrou LED diodou. Modré světlo se dokáže lépe rozptýlit na povrchu, proto tato myš funguje na lesklých a texturovaných površích lépe než běžná optická myš.

Také myši mají svoje velikosti

Příliš malá myš může do velké ruky špatně sednout a celodenní práce s ní může být nepříjemná. Výrobci s tím počítají a dělí svoje modely do 4 velikostí, které se měří od prvního záhybu na zápěstí po konec prostředníku.

Zkratka
Označení Délka dlaně
S malá do 17 cm
M střední 17–19 cm
L velká 19–21 cm
XL extra velká nad 21 cm

Další parametry, vlastnosti a funkce počítačových myší

Rozlišení snímače – Udává se v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a vyjadřuje, kolik obrazových bodů dokáže snímač rozlišit na délku jednoho palce. S vyšší hodnotou DPI dokážete přesněji zaměřit konkrétní bod s kurzorem, což se hodí při práci s grafikou a CAD aplikacemi, ale i pro hraní her, kde vám pomůže přesněji zaměřit nepřítele se zbraní. Pro velké obrazovky by měla mít myš rozlišení aspoň 2 000 DPI.

Doba odezvy – Vyjadřuje dobu, za kterou se dostane signál z tlačítka nebo snímače myši do počítače. Měli byste ji brát do úvahy u bezdrátových myší – zejména při hraní rychlých akčních her. Čím je nižší, tím je myš rychlejší, přičemž nejrychlejší modely dosahují odezvu jen 0,1 ms.

Vestavěný akumulátor – Je výsadou dražších modelů bezdrátových myší. Výhodou je delší výdrž než při napájení běžnými bateriemi a velmi rychlé nabíjení.

Obrazovka, klávesnice a myš

Oboustranná myš – Některé modely myší mají ergonomický design, který je však asymetrický. Pokud jste levák (resp. levačka), můžete si vybrat myš pro leváka nebo oboustrannou myš. Oboustranná je symetrická a pracuje se s ní stejně pohodlně pravákům i levákům.

Nastavitelná hmotnost – Některé (zejména hráčské) myši mají ve spodní části prostor na vícero miniaturních závaží. Jejich přidáváním a odebíráním můžete ovlivnit rychlost a přesnost pohybu myši.

Druhy počítačových myší podle účelu využití

V závislosti na tom, na co chcete myš použít, byste se měli zaměřit na její konkrétní parametry.

Myš do kanceláře

Měla by být zejména ergonomická a dobře vám padnout do ruky, protože s ní budete pracovat několik hodin každý den. Nezapomínejte si při výběru zjistit, jaká velikost je pro vás vhodná.

Bezdrátové myši jsou příjemným společníkem na každý kancelářský stůl. Zajistí vám svobodu pohybu a nebude vám překážet žádný kabel, s nímž byste mohli nechtíc shodit ze stolu různé věci, např. horkou kávu. Pokud používáte myš intenzívně, vyberte si raději model s vestavěným akumulátorem a rychlým nabíjením. Nebudete tak muset příliš často řešit výměnu nebo nabíjení AA baterií.

Hráčská myš

Pokud to myslíte s hraním her vážně, měli byste si vybrat model s co nejvyšším rozlišením (kvůli přesnosti pohybu) a s co nejnižší dobou odezvy. Ideální volbou pro vás je tedy laserová herní myš s kabelovým připojením. S ní se nemusíte obávat, že by se vám v zápalu hry vybily baterie nebo akumulátor. Nejlepší herní myši dosahují rozlišení až 18 000 DPI a odezvu 0,1 ms.

Hráčům akčních her postačí běžný počet 2–5 tlačítek, aby si je během rychlé akce nespletli. Fanoušci strategických a RPG her zase ocení co největší počet programovatelných tlačítek. Na škodu není ani možnost nastavit hmotnost myši závažími.

Hráčská myš s dalším příslušenstvím

Myš s dvojklikem, nebo dokonce s trojklikem dokáže simulovat dvě, resp. tři stlačení tlačítka najednou, při střelbě v akčních hrách tedy dokážete vystřelit vícekrát na jedno kliknutí.

Nejoblíbenější hráčské myši na trhu

Myš k notebooku na cesty

Měla by být co nejmenší, aby se dala jednoduše přihodit do tašky nebo do batohu k notebooku. S malými myšmi se však nepracuje dvakrát příjemně, proto byste měli při výběru udělat z hlediska rozměrů vhodný kompromis.

Kabelová myš na cesty není vhodná, protože kabel včetně rozměrného USB konektoru by vám určitě překážel a navíc by obsadil volný USB port, kterých v noteboocích nikdy nebývá nazbyt. Nejrozumnějším řešením na cesty je proto bezdrátová Bluetooth myš

Pokud nemáte velmi starý model notebooku, měl by rozhraním Bluetooth disponovat, pro jistotu si to však před koupí myši prověřte.

Vertikální myš

Lidé, kteří pracují s myší příliš dlouho každý den, mohou začít trpět tzv. syndromem karpálního tunelu. Ten se projevuje bolestmi v zápěstí a příčinou jeho vzniku je nepřirozeně nadzvednutí zápěstí oproti nadloktí při práci s běžnou myší.

Tento problém řeší tzv. vertikální myši, jejichž základna slouží jako opora pro spodní část zápěstí. Samotná tlačítka jsou potom otočená o určitý úhel (kolem 60°) tak, aby zápěstí bylo po celý čas v přirozené svislé poloze. Tyto myši slouží také na prevenci před vznikem uvedeného syndromu. Jejich cena je však vyšší než cena běžných myší.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 25.09.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.