Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním

Kvalitní autobaterie je základním předpokladem pro správný a bezproblémový chod vašeho auta. Na to, aby byl akumulátor ve vozidle vždy plně nabitý a připravený na jízdu, slouží nabíječky autobaterií. 

Nabíjení autobaterie

Jejich výběr je pestrý, a proto jsme si pro vás připravili pár užitečných tipů, které vám pomohou zorientovat se v tržní nabídce.

Oblíbené nabíječky autobaterií

Typy nabíječek autobaterií

Při volbě správné nabíječky autobaterie vstupují do hry různé faktory a parametry. Než se k nim dostaneme, tak si uvedeme základní druhy nabíječek, se kterými se můžete setkat. Rozdíly spočívají ve vlastnostech a ceně.

  • Transformátorová nabíječka: Začínáme modelem za nejnižší ceny. Transformátorové nabíječky vás potěší poměrně rychlým nabíjením, které však budete muset mít neustále pod kontrolou, protože proces nabíjení není automaticky řízený.
  • Nabíječka se startovacím zdrojem: V porovnání s předešlým typem je tato nabíječka dražší, ale za to nabízí vysoký výkon a také lepší funkčnost. Opět však musíte proces nabíjení kontrolovat a regulovat.
  • Automatická nabíječka: Jak už přívlastek napovídá, tak tato nabíječka automaticky kontroluje stav baterie a po nabití se sama vypne. Proces je proto bezpečný a není nutné ho kontrolovat. S těmito vymoženostmi však roste cena a také není kompatibilní se všemi bateriemi.
  • Kromě těchto tří standardních druhů se můžete setkat i s udržovacími modely, které baterie nenabíjejí, ale doplňují jejich ztráty a udržují je tak plně nabité.

Kompatibilita a nabíjecí napětí

Většina nabíječek je použitelná na všechny autobaterie, ale není to zaručené pravidlo. Proto si před koupí nabíječky zkontrolujte typ vaší baterie a zjistěte, zda vámi požadovaná baterie je schopná znovu nabít.

Kvalitní autobaterie

Po kompatibilitě musíme hledět na správné nabíjecí napětí, které se odvíjí od typu vozidla. Pokud hodnoty napětí nesedí, tak zařízení nebude funkční.

Optimální nabíjecí proud

Nabíječka nabíjí akumulátor jednosměrným proudem, jehož velikost musí být přizpůsobená kapacitě autobaterie. Velikost proudu by se měla rovnat přibližně jedné desetině kapacity. Pokud je tedy kapacita baterie 40 Ah, tak velikost proudu by měla být 4 Ah.

Nabíjení baterie do auta

Dobíjecí proud určuje to, jak rychle nabíjení proběhne.  Rychlost nabití je však ovlivněná také jinými faktory – stáří baterie, stav elektrod či míra vybití. Zároveň doporučujeme nabíjet menším proudem po delší dobu. Tímto způsobem totiž prodlužujete životnost vaší baterie. Nabíjení může trvat klidně i 10 hodin.

Kapacita baterie

Vybírejte také podle toho, jakou maximální kapacitu baterie dokáže nabíječka nabít za přijatelný čas. Když nabíječka není dostatečně výkonná, tak nabíjení může trvat příliš dlouho nebo baterii vůbec nedobije.

Výběr nejlepších nabíječek autobaterií

Když už víte, jaké vlastnosti a údaje při výběru zohledňovat, tak se můžeme přesunout k trojici konkrétních produktů, které by vás mohly oslovit.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 06.06.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.

Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší. Pomůžeme vám...

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?