Jak vybrat robotickou sekačku: Poradíme vám, kterých parametrů si všímat

Robotické sekačky se pomalu, ale jistě stávají součástí našich zahrad. Pokud jste ji viděli u souseda na trávníku, určitě jste si představovali, kolik času může automatickým sekáním ušetřit. Víte, kolik stojí a na co si při jejich koupi dávat pozor?

Nejlepší robotická sekačka

Ceny robotických sekaček v poslední době výrazně poklesly, u většiny modelů však stále atakují 25 000 korun. Pokud si chcete vybrat tu správnou, vybírejte uváženě! 

Oblíbené typy robotických sekaček

Princip robotických sekaček

Robotická sekačka je poháněná elektromotorem, který je napájený akumulátorem. Na navádění používá speciální tzv. ohraničovací vodič, který musíte nainstalovat ručně pomocí zatloukacích kolíků a vymezit tím hranice kosené plochy. Nestane se tak, že by vám sekačka pokosila např. květinové záhony, bylinky nebo zeleninu. Dražší typy používají ako doplňkovou navigaci i systém GPS.

Nabíjení robotických sekaček

Většina sekaček využívá automatické nabíjení, kdy umístíte nabíjecí stanici na vhodné místo a sekačka si ji při poklesu energie v akumulátoru automaticky vyhledá a zahájí nabíjení. Některé sekačky využívají k navigaci k nabíjecí stanici naváděcí drát, který se položí pod trávník křížem do protilehlého rohu.

Kvalitní robotická sekačka

Všímejte si i délky nabíjení u jednotlivých modelů. V kombinaci s poddimenzovanou plochou by se potom snadno mohlo stát, že by nestihla pokosit váš trávník ani za den.

Parametry robotických sekaček

  • Velikost kosené plochy – Výkon robotických sekaček není, podobně jako těch ručních akumulátorových, vůbec závratný. Výrobci se téměř nikdy hodnotou elektrického výkonu nechválí (bývá totiž velmi malý). I to je důvod, proč jsou určené pro režim kosení denních přírůstků trávy a ne vyrostlé husté trávy. Vybírejte vhodný model podle velikosti kosené plochy, která je vždy uvedená v parametrech konkrétního modelu. Sekačku nezaškodí mírně předimenzovat. Pokud byste tento parametr poddimenzovali, mohlo by se stát, že by nestíhala denní přírůstky kosit.
  • Výkon robotické sekačky – U trávníku s větší hustotou plevele a jiných pevnějších rostlin může také chybět. Je vhodné zohlednit i tento fakt a vzít do úvahy také rozložení terénu, ve kterém se sekačka bude pohybovat. Všeobecněi zvládají robotické sekačky sklon cca 20 %, pokud má však vaše zahrada členitý terén s více svahy, ohlédněte se po modelech, které zvládají vyšší sklon.
  • Šířka záběru, výška a vzorec kosení – Je dobré, aby měla robotická sekačka co nejširší záběr (tj. co největší průměr žacích nožů). Trávník pokosí dřív. Na druhé straně širší záběr vyžaduje také vyšší výkon a roste i cena. Dejte si také pozor, aby měla sekačka nastavitelnou dostatečně nízkou výšku kosení. Některé modely se dají nastavit na nejméně 30 mm, což je pro někoho hodně a delší trávník nepůsobí tak pěkným dojmem. U některých modelů je nutné nastavovat výšku s pomocí šroubováku, což je zbytečně složité. Co se týká směru a vzorce kosení, dobré je, když sekačka kosí v nepravidelném vzorci. Tímto způsobem bude výsledek kosení hezčí (roky prověřený fakt).

Nejlepší robotická sekačka

  • Ovládání a bezpečnost – U většiny robotických sekaček si můžete nastavit čas, kdy mají pracovat. Nemusí vás tak rušit, když jste doma. Jednoduché nastavení je možné provádět pomocí klávesnice, pokyny pro některé typy je možné posílat i pomocí mobilních aplikací či SMS zpráv. Co se týká bezpečnosti, když sekačky narazí na překážku, automaticky změní směr. Pokud dojde k jejich nadzvižení nebo převrácení (např. dítětem, psem nebo na strmém svahu), motor se automaticky zastaví a zabrání možnému zranění. Proti odcizení bývají robotické sekačky chráněné PIN kódem, alarmem a dražší modely i GPS lokalizací a párováním s nabíjecí stanicí – konkrétní sekačku v tom případě není možné použít s jinou než dodanou nabíjecí stanicí.
  • Pracovní podmínky a sběr trávy – Většina robotických sekaček může pracovat i v dešti. Myslete však na to, že mokrá tráva je ťěžší, což může být problém zejména při nízké výšce kosení hustější trávy. Robotické sekačky nejsou vybavené koši na sbírání pokosené trávy, neboť se u nich předpokladá, že budou kosit jen malé přírůstky trávy, která doroste za 1 až 2 dny.

TOP 3 nejoblíbenější robotické sekačky

Instalace robotické sekačky

Někteří prodejci nabízejí také instalaci robotických sekaček, není to však nic, co by průměrně šikovný člověk nezvládl. Základem je správné umístění nabíjecí stanice tak, aby měla kolem sebe dostatek prostoru, když se k ní bude sekačka vracet. Dále by na ni nemělo svítit slunce a neměla by být v dosahu závlahových zařízení. Stanice potřebuje připojení do 230V zásuvky.

Robotická sekačka

Měla by být v dosahu, není dobré připojovat jakékoliv spotřebiče na delší dobu pomocí prodlžovacího kabelu. Hrozí jeho přeseknutí nebo jiné poškození a s ním je spojené riziko úrazu el. proudem. Nutné je vytyčit hranice trávníku, po které má sekačka kosit. To se provede pomocí inatalace ohraničovacího drátu, který se připevní na kolíky zatlučené do země. Důležité je, abyste ho v balení se sekačkou měli dostatek.

Čištění robotické sekačky

Po skončení kosení je nutné sekačku vyčistit od zbytků trávy, listí a jiných nečistot. Mokrá tráva se totiž časom nabaluje do vrstev, které zasychají a tvrdnou. Pokud ho zanedbáte, půjde vám to později mnohem hůř. Na vyčištění po kosení vám stačí kartáč s jemnějšími štětinami. Přejeďte jím každou škáru a čištění dokončete navlhčenou textilní utěrkou.

Robotická sekačka do svahu

Na čištění nikdy nepoužívejte tlakovou vodu ze záhradní hadice, nebo dokonce tlakové myčky. Dostala by se dovnitř a poškodila by elektroniku. Samozřejmě, před zahájením čištění se ujistěte, že sekačka je vypnutá.

Údržba a zazimování robotické sekačky

Nejčastějším servisním úkonem vykonávaným na robotické sekačce je výměna nožů. Pokud máte přídavné, můžete použít ty, přičemž staré nože si nabrousíte a odložíte do rezervy. Ostatní servisní úkony jsou složitější a nejsou v domácích podmínkách realizovatelné, protože sekačka obsahuje hodně elektroniky. Před nástupem zimy je nutné sekačku správně zazimovat. Životnost baterií se zkracuje, pokud jsou skladované ve vybitém stavu a při nízkých teplotách. Před zimou byste tak měli vyčičtěnou a plně nabitou sekačku přemístit do vytápěných prostor (např. dílna nebo garáž).

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Komentáre

17/09/2019 17:47
martin

perfektna vecicka, jen na nase poměry este stale velmi draha

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 16.04.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?