Jak vybrat nejlepší vrtací kladivo? Makita, Bosch, nebo Parkside?

Při výběru vrtacího kladiva je třeba být opatrný a je nutné znát určité parametry. Stejně tak je nutné znát ověřené výrobce. Nechcete přece investovat peníze do nástroje, který vám udělá víc starostí než užitku.

Vrtací kladivo do betonu

Co je důležité při výběru znát? Kteří výrobci jsou zárukou kvality?

Oblíbené modely

Výkon vrtacího kladiva

Tento parametr vám představujeme jako první, protože v zásadě určuje účinnost samotného kladiva. Podstatný však tentokrát není jen příkon a výkon vrtacího kladiva, ale také závisí na průměru díry, kterou potřebujeme vyvrtat. Vyšší výkon přirozeně znamená i možnost většího průměru vrtané díry. V rámci výkonu sledujeme hodnotu joulů, v nichž se uvádí energie příklepu. Také si všímáme vzpomínaného průměru vrtu a vyplatí se všimnout si i údaje o frekvenci vrtání, který bývá udávaný i jako hodnota otáček za minutu.

Vrtací kladivo metabo

Systém upínání

Nejtypičtějším systémem upínání je tzv. SDS (SpecialDirectSystem) systém. Systém vám postačí na běžné práce, které s vrtacím kladivem budete provádět. Existují dvě různé varianty tohoto upínání. Jde tedy o způsob, jakým se upínají do nářadí vrtací nebo sekací nástroje. Především jde o praktický prvek, který umožňuje rychlou výměnu nástrojů určených pro dané zařízení.

SDS - SDS max upínání vrtáku

SSD – Plus je standardní systém upínání, který se používá u běžných kladiv do hmotnosti 5 kg a výkonu do 5 J. Má průměr stopky 10 mm, která má dvě drážky. Právě drážky určují i přesnost vrtání. V tomto případě je stopka vložená 40 mm do sklíčidla.

SDS – Max je systém upínání určený pro profesionální účely. Jde o kladiva s vyšší hmotností než 5 kg a výkonem až 25 J. Má 18mm průměr stopky a funguje na stejném principu s rozdílem, že stopka je umístěná až 90 mm hluboko do sklíčidla.

Stopka je ukončení samotného vrtáku. Samotný vrták se pro změnu uchopuje pomocí sklíčidla, do kterého je stopka vkládaná a uchycená ve většině případů za pomoci SDS upínání.

Kde použijeme vrtací kladivo

Tento druh nástroje je spojením vysoké rotace a sily úderu. Je ideální pro práci s betonem, panely, cihlami nebo kamenem. Většina kvalitních vrtacích kladiv umožňuje vypnutí příklepu a rázem se přemění na vrtačku, která provrtá i kov nebo jiné materiály. Samozřejmě se správným nástavcem. Vrtací kladivo tak bezpochyby použijete při jakékoliv rekonstrukci v bytě nebo domě.

Nejoblíbenější vrtací kladiva

Kvalita a cena. Zřejmě nejdůležitější veličiny, které při výběru převáží. S určitostí můžeme říct, že pro běžné používání v domácnosti postačí i vrtací kladivo Parkside, které příležitostně v nabídce mívá i obchodní řetězec Lidl. Má postačující výkon a kvalitativně je značka Parkside velmi spolehlivá, což potvrzují i internetové diskuze a fóra.

Parkside vrtací kladivo

Pokud chcete sáhnout po ověřené kvalitě, vrtací kladivo Bosch patří mezi nejprodávanější a také velmi kvalitní. To samé platí o vrtacím kladivu značky Makita, které splňuje všechna kritéria kvality i výkonu.

Na trhu se najde také zlomek výrobců, kteří v této kategorii dokážou konkurovat. Vrtací kladiva Dewalt nebo Hitachi mají také kvalitní produkty, které svým provedením i výkonem žádného mistra nezklamou.

Porovnání nejprodávanějších produktů

ModelHodnoceníVíc info
MAKITA HR2470 recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 780 W, max. průměr díry do betonu 24 mm
BOSCH GBH 2-28 F recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 880 W, max. průměr díry do betonu 68 mm
ASIST AE1K150DN recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 1500 W, max. průměr díry do betonu 26 mm
HECHT 1028 recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 800 W, max. průměr díry do betonu 26 mm
Güde 58115 KH 26 E recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 800 W, max. průměr díry do betonu 26 mm
EINHELL BRH 1500/1 recenzia 5 hviezdičiek  SDS plus, 1500 W, max. průměr díry do betonu 32 mm

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 06.09.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?