Jak vybrat odrážedlo pro děti, výhody, vhodný věk

Odrážedla, trojkolky, koloběžky nebo posouvadla – v dnešní době už existuje množství „dopravních prostředků“ pro nejmenší. Najdete je v každém hračkářském i sportovním obchodě. V závalu různých nabídek může být těžké vybrat to nejvhodnější vozidlo pro vaše dítě.

Jak vybrat odrážedlo?

Mělo by rozvíjet pohybové zručnosti, motoriku, koordinaci i rovnováhu. Tímto vozidlem je právě odrážedlo a my vám prozradíme, proč se vyplatí ho dítěti obstarat, ale i to, jak si poradit s výběrem.

TOP 5 odrážedel


Proč se vyplatí obstarat dítěti odrážedlo

Odrážedlo je úplně jednoduché vozidlo – mívá 2, 3 nebo i 4 kola a vyrábí se ve tvaru bicyklu, trojkolky, čtyřkolky či různých designových provedení, např. auto, traktor či motorka. Podstatné je, že na rozdíl od bicyklu nemá pedály ani řetěz. Dítě si do vozidla sedne a začne se pohybovat úplně přirozeně a intuitivně – odrážením se. Právě odtud pochází i samotný název – odrážedlo. Dítě tak získá svoje první vozidlo, se kterým si může hrát už od časného věku. Odrážedla jsou totiž vhodná už od 12 měsíců, resp. odkdy dítě začne chodit, přičemž s přibývajícím věkem se snižuje počet kol odrážedla, čímž se stává udržení rovnováhy náročnější a dítě se tak učí získat víc stability. Při používání odrážedla nejde jen o samotnou hru a zábavu. Odrážedla mají množství výhod pro samotný rozvoj dítěte:

 • Odrážedlo pomáhá při rozvoji koordinace a rovnováhy.
 • Přispívá k rozvoji pohybových zručností.
 • Pomáhá posílit nohy a držení těla.
 • Sed na širokém sedadle pomáhá při rozvoji bederních kloubů.
 • Pomáhá zvýšit pohyblivost a výdrž.
 • Motivuje k pobytu na čerstvém vzduchu.
 • Je skvělou pomůckou před získáním prvního bicyklu.
 • Pomáhá vést k samostatnosti.
 • Odrážedla pro nejmenší pomáhají získat jistotu při chůzi.
 • Odrážedla vybavená zvukovými signály rozvíjejí i sluch.
 • Odrážedla vybavená světýlky a různými barevnými prvky rozvíjejí zrak.
 • Při hrách rozvíjejí i kreativitu a představivost.
 • Jsou důležitá i z psychologického hlediska, pomáhají osamostatnit se, nebát se, zkoušet nové věci a učit se i při pádech a chybách.

Odrážedlo pro děti od 1 roku

Od jakého věku dítěte je vhodné?

Z hlediska věku je odrážedlo určené pro děti od 1 do 3 let. Pro nejmenší děti je to vhodná pomůcka právě v době, kdy začínají chodit. Kola jim dodávají stabilitu, přičemž dítě se odráží nohama a tímto způsobem je posiluje. Odrážedla pro děti od 1 roku mají často 3–4 kolesa a vodicí tyč, díky které mohou rodiče dítěti pomoci regulovat rychlost či směr pohybu. Odrážedla pro starší děti jsou ve tvaru bicyklu bez pedálů se 2–3 koly. Jsou vhodná pro děti, které už chůzi zvládly, ale pomáhají jim získat lepší kontrolu, stabilitu a koordinaci. Často jde o přípravný krok před zvládnutím první jízdy na kole. Tato odrážedla nemají vodicí tyč a kola bývají nastavitelná – většinou se dá přejít ze 3 na 2 kola, resp. se odstraní stabilizační prvky.

Když se zamýšlíte nad koupí odrážedla pro svoje dítě, jeho vhodnost nezávisí jen na věku dítěte, ale také na jeho pohybových zručnostech, tedy zda odrážedlo zvládne používat, a jeho výšce. Dítě může dosáhnout potřebnou výšku dříve nebo později, než je uvedený vhodný věk. Důležitá je přitom ne celková výška, ale výška od země po rozkrok – tedy aby dítě dokázalo dosáhnout nohama na zem. Na odrážedle je tento údaj zobrazený jako výška sedadla.

Jak vybrat odrážedlo

Při koupi odrážedla vás může zmást množství různých druhů, materiálů a designových provedení. Je lehké vsadit na design, který vás na první pohled zaujme, ale nenechte se zlákat jen pěkným vzhledem. Kvalitní a bezpečné odrážedlo by mělo splňovat několik kritérií a na to, aby bylo vhodné a co nejlépe využitelné právě pro vaše dítě, je potřebné předem vědět, na která kritéria se zaměřit.

Rozměry

Velmi důležitým údajem při koupi odrážedla jsou jeho rozměry. Odrážedla sice určují, pro jakou věkovou kategorii jsou vhodná, ale důležitější je výška sedadla. Sedadlo odrážedla by mělo být ve výšce rozkroku dítěte tak, aby dokázalo stát na zemi celou plochou chodidel, nejen na špičkách. Při výběru odrážedla proto změřte tento údaj (dítě by při měření mělo mít obuté boty) a porovnejte ho s výškou sedadla. Ve většině případů jde o rozměr v rozmezí 25–40 cm.

Mnozí rodiče kupují odrážedlo s větší výškou ve snaze, aby dítěti vydrželo co nejdéle, protože děti rostou rychle. Nejde o úplně správný krok, protože hlavně v začátcích, když se dítě odrážedlo učí používat, by mělo dosáhnout na zem celou plochou chodidel. Skvělým řešením jsou proto odrážedla s nastavitelným sedadlem, které je možné v případě potřeby nastavit často i o 10 cm výše. Takto nastavitelné odrážedlo mu klidně vydrží po celou dobu používání od 1 do 3 let. Při rozměrech odrážedla stojí za to vzít do úvahy i skladnost a předem si stanovit, kde budete odrážedlo skladovat. Některé modely jsou navržené tak, aby se daly jednoduše a rychle složit na menší rozměr, což ocení hlavně ti, kteří často cestují.

Materiál

Materiál odrážedla si rodiče často vybírají podle svého vkusu a designového zpracování. Stojí za to přitom zvážit i vlastnosti jednotlivých materiálů. Nejčastěji používané materiály jsou dřevo, plast, kov a jejich kombinace.

Barevné plastové odrážedlo pro nejmenší děti

 • Plast – Plast bývá vždy levnou, ale také méně atraktivní alternativou. Plastová odrážedla jsou lehká, cenově dostupná, ale levně také působí. Nevýhodou je, že plast podléhá opotřebování poměrně brzy a při intenzívním používání může dojít k opotřebování vozidla. Plast je vhodný do interiéru i exteriéru, ale je potřebné si vždy zjistit údaje o jeho vlivu na zdraví, tedy o jaký konkrétní plast jde a zda je bezpečný pro děti.
 • Dřevo – Designově zajímavá jsou dřevěná odrážedla. Vždy potěší svým tradičním vzhledem, často působí minimalisticky, moderně či retro a jsou spojená s přírodou. Tento přírodní materiál však také rychleji podléhá opotřebení, když se používá ve vlhkém prostředí, v exteriéru. O dřevo je potřebné se patřičně starat, a když se tak stane, odrážedlo vám vydrží dlouho. Dřevo je pevné a odolné, je dostatečně lehké, ale používání dřevěného odrážedla by se mělo omezit na interiér a v exteriéru jen za vhodného počasí.
 • Kov – Asi nejžádanějším materiálem je kov. Jde o velmi odolný a trvanlivý materiál vhodný do interiéru i exteriéru. Odrážedla jsou vyráběná ze slitin hliníku a jiných lehkých kovů, díky čemuž jsou i dostatečně lehká. Kovová odrážedla mohou vydržet skutečně dlouho, od 1. až po 3. rok dítěte, přičemž většinou jsou nastavitelná, a proto i velmi variabilní a dobře využitelná. Ze všech materiálů má kov také i nejlepší jízdní vlastnosti.

Sedadlo

Sedadlo není důležité jen z hlediska výšky a možnosti jejího nastavení, ale i z hlediska tvaru a komfortu. Sedadlo by mělo být dostatečně široké na to, aby se na něj dítě dokázalo pohodlně usadit a udržet rovnováhu. Sedadlo by mělo být ergonomicky tvarované, aby dítě nesedělo v nepřirozené poloze, ale dokázalo udržet správné držení těla. Tato část odrážedla by měla být z kvalitních materiálů. Často jde o kombinaci kovu, kvůli jednoduchému výškovému nastavení a pevnosti, a kvalitní pěnové výplně, která působí měkce, ale neopotřebuje se tak brzy.

Kola

Kola jsou důležitá z hlediska počtu, velikosti i materiálu. Odrážedla mívají 2–4 kola, přičemž u některých modelů je možné změnit počet kol, nejčastěji ze 3 kol na 2. Jaké odrážedlo vybrat? Pro nejmenší děti, které teprve začínají s chůzí, je třeba sáhnout po co nejstabilnějších odrážedlech se 4 koly. Dvouleté děti často začínají s tříkolovými odrážedly a tříleté děti už zvládnou i dvoukolová odrážedla, která je připraví na jízdu na bicyklu. Počet kol nezávisí až tak na věku, ale na pohybových schopnostech dítěte.

Chlapecké odrážedlo

Velikost kol závisí na typu odrážedla i povrchu, na kterém se bude používat. Odrážedla pro nejmenší mívají menší kolečka, přičemž jich je víc – 3 až 4 kolečka. Odrážedla pro zkušenější jezdce mívají zase větší kolečka podobná bicyklům pro děti. Menší kolečka jsou sice stabilnější, ale jsou vhodná spíše na pomalejší jízdy v interiéru. Větší kolečka zvládají lépe nesrovnalosti terénu a jsou vhodná hlavně do exteriéru.

S interiérem a exteriérem souvisí i materiál, z něhož jsou kola vyrobená. Menší kolečka bývají vyrobená z plastu, jsou tvrdší a nesrovnalosti povrchu je při jízdě víc cítit. Proto se hodí spíše do interiéru a na místa, kde je povrch hladký, bez struktury či menších kamínků. Větší kolečka mívají pneumatiky jako dětské bicykly, tedy s duší a pláštěm. Jsou vhodná do terénu, lépe tlumí nárazy a poradí si i s menšími kamínky a strukturovaným povrchem.

Řídítka

U řídítek je důležitý jejich tvar a rozsah otáčení. Řídítka by měla mít dostatečnou velikost, aby poskytla dítěti pohodlný úchop. Vhodná jsou řídítka potažená gumovou vrstvou s texturou, díky čemuž dítěti nebudou klouzat. Pozornost věnujte i tomu, jak moc se dají otáčet. Odrážedla pro starší děti mají vyšší rozsah otáčení, ale mnohá jsou zabezpečená proti přetočení, které by mohlo způsobit úraz. Mladší děti mají menší koordinaci pohybu, proto by jim vyšší rozsah otáčení mohl dělat problém. Tehdy je vhodné vsadit na čtyřkolky a vozidla s menším rozsahem.

Hmotnost

Odrážedlá většinou mívají hmotnost v rozmezí 3–5,5 kg, což závisí hlavně na materiálu, ze kterého jsou vyrobená, i velikosti vozidla. Odrážedlo by mělo být lehké, aby s ním dítě bez problémů a bez větší námahy dokázalo manipulovat, tlačit ho nebo zvednout. Když mu i lehčí odrážedlo spadne, nezpůsobí mu výraznou bolest nebo poraněníe. Zároveň počítejte s tím, že když odrážedlo s sebou vezmete na delší procházky, v určitém okamžiku se dítě rozhodne nechat ho tak a tehdy je na vás, abyste ho nesli. Čím lehčí odrážedlo, tím lépe pro dítě i pro rodiče, ale je třeba počítat s tím, že za nejlehčí odrážedla si připlatíte.

Dítě na odrážedle

Bezpečnostní prvky

U dětí je vždy prvořadá bezpečnost, a tak by to mělo být i v případě odrážedla. To by mělo mít hladký povrch bez ostrých hran, odkrytých šroubů či hrotů. Odrážedlo by mělo být vyrobené z materiálů, které jsou pro děti zdravotně neškodné a zároveň poskytují pevnou a odolnou konstrukci, která poskytne dítěti stabilitu. Z hlediska bezpečnosti se můžete zaměřit i na další kritéria a doplňky.

 • Helma – Helma chrání dítě před nárazem hlavy v případě pádu. Proto se vždy doporučuje, aby dítě při jízdě na odrážedle mělo nasazenou helmu, která mu dobře sedí, není mu velká a neposouvá se. Helmu nezanedbávejte hlavně tehdy, když dítě často využívá odrážedlo v exteriéru.
 • Chrániče na lokty a kolena – Tyto pomůcky nejsou nezbytností, ale jsou vítanou pomůckou pro začínající „řidiče“. Tye nejmladší děti mívají horší koordinaci a stabilitu, proto jsou pády častým zjevem, ale chrániči se dá zraněním předejít.
 • Odrazka – Odrazové sklíčko a reflexní prvky byste neměli zanedbat tehdy, když si dítě hrává v exteriéru. Nezáleží na tom, zda si hraje při denním světle – reflexní prvky zvyšují šanci, že budou včas zpozorované.
 • Brzdy – Brzdy nejsou nutnou součástí odrážedel – dítě totiž umí přirozeně zabrzdit i nohama. Když odrážedlo používá hlavně v domě a nepřesouvá se příliš rychle, brzda není nezbytná. Když ho používá v exteriéru, je vhodné pouvažovat nad koupí odrážedla s brzdou, resp. brzdu dokoupit a nainstalovat. Předejdete tak odřeným botám a dítě si zvykne na způsob brzdění jako na kole.
 • Bezpečnostní certifikát – Když se chcete ujistit, že odrážedlo je vyrobené z kvalitních materiálů, má pevnou konstrukci a splňuje bezpečnostní požadavky, sáhněte po modelu s bezpečnostním certifikátem, např. s označením, že výrobek je v souladu s evropskými bezpečnostními normami EN 71-1.

Cena

Ceny odrážedel se různí v závislosti na modelu, použitém materiálu a náročnosti provedení. V průměru se ceny pohybují v rozmezí 750–1200 Kč, přičemž levnější modely lze najít už od 500 Kč. Odrážedlo vás může vyjít i dráž, závisí to skutečně jen na vašich požadavcích na kvalitu. Ceny dražších odrážedel se mohou vyšplhat i ke 2 500 Kč.

Doplňky

Odrážedla mohou být doplněná různými prvky navíc. U nejmenších jsou oblíbená světýlka a knoflíky se zvukovými efekty. Vhodná je i vodicí tyč, kterou může rodič dítěti pomoci a která se dá v případě potřeby odejmout. U starších jsou oblíbené různé samolepky, lahve na vodu a nápoje, tašky a košíky na různé drobnosti nebo zvonky, které děti s radostí používají.

Jak odrážedlo začít používat

Používání odrážedla je poměrně intuitivní a každé dítě to dříve či později zvládne. Důležité je začít pomalu, za pomoci rodiče, který bude nablízku a dodá dítěti pocit jistoty. Zpočátku nechte dítě, ať si odrážedlo samo prohlédne a zkusí, jak funguje. Postupně si na sedadlo sedne, ale možná bude potřebovat vaši pomoc. Na odrážedle se buď začne odrážet nožičkama samo, nebo mu můžete pohyb na odrážedle vysvětlit, případně ukázat. Buďte mu nablízku a dohlédněte, aby na odrážedle zpočátku jen kráčelo a nešlo příliš rychle.

Zároveň mu vysvětlete i názorně ukažte, jak odrážedlo zastaví. I když se to zdá být jednoduché, u malého dítěte to tak jednoznačné být nemusí. U většiny modelů na zastavení stačí přibrzdit nohama, jiné modely zase mají ruční brzdu, kterou se dítě musí naučit používat. Když zvládne zastavení, naučte ho odrážedlo řídit, tedy zabočit doprava či doleva, podle toho, kam potřebuje jet. Můžete ho požádat, aby zabočilo směrem k vám, nebo mu vytvořit dráhu s použitím plyšových hraček, ke kterým se musí dostat.

Na pomyslnou dráhu můžete rozložit i hračky, které mají působit jako překážky. Takto dítě naučíte, aby se dívalo před sebe, ne dolů na nohy, a vyhnulo se tak srážce s potenciální překážkou. Když zvládne základní řízení odrážedla, může se začít odrážet rychleji a hrát si na závody. Také je vhodné mu vysvětlit, jak se kontroluje rychlost – delší a častější kroky povedou k rychlejší jízdě, kratší kroky zase k pomalejší jízde. Na to všechno si zvykne rychleji, než se může zdát a brzy se bude na odrážedle vézt s lehkostí.

Než se však tak stane a než se dítě naučí brzdit, udržet rovnováhu a nespadnout, můžete pouvažovat nad použitím bezpečnostních prvků. Základem jsou chrániče, které můžete dítěti připnout na kolena a na lokty, a helma, která ochrání před nárazem hlavičku. Po čase určitě zvládne jízdu i bez těchto ochranných pomůcek, ale na začátku jimi předejdete různým odřeninám a rozbitým kolenům či vážnějším nárazům.

TOP 5 odrážedel

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 01.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93.4%)