Jak vybrat ohřívač vody. Který bojler je nejlepší?

Bez teplé vody si už dokážete představit jen málokterý den. Teplá užitková voda je úplně běžnou samozřejmostí ať už v práci, nebo doma. Bez vody jako takové bychom přece neexistovali, ale bez teplé vody by to dnes nešlo stejně. Každodenní teplá sprcha nebo horká vana jsou realitou právě díky ohřívači vody. 

Ohřívač vody do koupelny 

Spotřebič, který odvádí opravdu vzácnou práci. Ohřívač vody je dnes nezbytností a zároveň komfortem, který nám dokáže dopřát relax a odpočinek. Jak si vybrat správný ohřívač vody? Které parametry jsou při výběru důležité? Plynový nebo elektrický ohřívač vody? Jaká kapacita a výkon ohřívače je dostačující? Zároveň pro vás máme výběr těch nejlepších ohřívačů na trhu. 

Oblíbené produkty

Elektrický nebo plynový ohřívač vody

V tomto případě záleží především na vašich možnostech a podmínkách domácnosti. Logicky, u plynového ohřívače je nutné zajistit přípojku na zemní plyn a také zajistit odvod spalin. Obvykle je odvod spalin zajištěný skrz stěnu tzv. turbem. Elektrický bojler je tedy rozhodně praktičtější, ale na druhé straně není elektřina, není ani teplá voda. Zároveň však stačí jedna zástrčka a nemusíte se zabývat přípojkami plynu a odvodem spalin.  

Kombinovaný ohřívač vody – obojživelník

Ušetřit se dá i při ohřívání vody. Existují totiž kombinované bojlery, které během topné sezóny pohánějí spirálu díky kotli, ať už plynovému, nebo na tuhé palivo. Stejně horká voda jako v radiátorech je tak i v samotném bojleru. V případě, že kotel netopí, automaticky má kotel možnost ohřívat vodu díky elektrické spirále. Opravdu tak jde o praktické a skutečně ekonomické řešení. 

Průtokový nebo akumulační bojler

Průtokový ohřívač vody funguje na operačním nebo pokud chcete reakčním základě. Vodu tedy ohřívá v okamžiku, když jím prochází. Hodí se spíše na místa, kde není příliš vysoká nebo nárazová spotřeba vody. V takovém případě průtokový ohřívač vody není vhodný na ohřívání vody na sprchování nebo koupání. Průtokové ohřívače vody se spíše využijí v kuchyni.

Průtokový ohřívač vody Dražice

Je třeba myslet i na to, že průtokový ohřívač používá vyšší výkon. Tím pádem je příkon, tedy spotřeba vyšší. Příkon se pohybuje na hodnotě kolem 3000–3500 wattů. 

Pokud mluvíme o akumulačním ohřívači vody, myslíme tím bojler, který ohřívá vodu do zásoby. Je šetrný a komplexně nejvíc využívaný i v domácnostech. Ale také v zařízeních, kde je spotřeba vody frekvenčně mnohem vyšší. Hodnota příkonu je na úrovni kolem 2000 wattů a spotřeba je tak mnohem menší. 

Pozrite si viac produktov z kategórie ohřívače vody

Kapacita, objem bojleru

Objem nebo kapacita ohřívače by měl být přizpůsobený spotřebě a také frekvenci využívání vody. Neefektivní volba objemu může vyústit ve zbytečné ztráty energie, a tedy snadno dokáže vyprázdnit naši peněženku. Je zažité, že pro dva lidi v domácnosti je postačující objem bojlera přibližně 80 litrů. Platí tak, že průměrná čtyřčlenná rodina spotřebuje přibližně 120–130 litrů teplé vody.

Minimální objem by se tak měl pohybovat na této hranici. Samozřejmě, pokud ohřívač teplé vody využíváte méně, postačí vám menší kapacita. Větší rodině se spíše bude hodit bojler o kapacitě 150–200 litrů. Pokud si nejste jistí objemem po přibližném výpočtu, počítejte raději s rezervou. 

Termostat ohřívače vody

Nastavení termostatu patří mezi způsoby, jak je možné co nejjednodušeji ušetřit. Velké procento, respektive drtivá většina uživatelů teplé vody má nastavený termostat na ohřívání vody na více než 60 °C, myslíme tím teplotu kolem 70 °C a víc. Tímto způsobem se však rapidně zvyšuje spotřeba energie.

Termostat na ohřívači vody

Při neustálém ohřívání na tak vysokou teplotu se také ohřevné těleso (spirála) rychleji zanáší vodním kamenem. Ideálním nastavením je právě teplota mezi 50–60 °C. Tato variante je ekonomická, praktická i hygienická.  

Kam s bojlerem?

Tato otázka vzniká v momentu, kdy už víme jaký objem (velikost) ohřívače jsme si vybrali. Někdy se totiž řídíme naopak. Nepočítáme nejdříve spotřebu, ale myslíme na to, co se nám na chtěné místo vejde. Ideální řešení je, pokud je ohřívač vody umístěný v těsné blízkosti spotřebního místa. Proč? Protože čím dál je bojler, tím delší trasou voda prochází. Takto vznikají tepelné ztráty, které jsou na škodu. Je potvrzené, že pokud je bojler umístěný víc než 3 metry od odběrného místa, vznikají tepelné ztráty. V takovém případě se často problém řeší malokapacitním průtokovým ohřívačem nebo kvalitní izolací potrubí, což je dnes úplně běžné. 

Elektrický bojler v koupelně

V domácnosti však záleží na prostorových možnostech. Běžné je, pokud je bojler umístěný například v koupelně, přestože estetický dojem není právě nejlepší, jde o praktický účel. Obírat se však o prostor v koupelně je hlavně v případě menších domů nebo bytů opravdu neefektivní, v tomto případě zvažte umístění do kuchyně nebo spíže. Umístit bojler můžete většinou různým způsobem díky konzolím. Horizontálně, vertikálně, na strop nebo do stěny. 

Pravidelná údržba

Každý spotřebič vyžaduje svoji údržbu. Některé spotřebiče patří mezi méně a jiné více náročné, co se údržby týká. Ohřívač vody je technické zařízení, které je aktivní každý den. Největším problémem bývá vodní kámen, zvláště v oblastech, kde se nachází tvrdá podzemní voda. Při douhodobém používání bojleru s vodním kamenem dochází nejen ke snižování účinnosti ohřevu, ale stejně tak i k celkovému poškozování celého ohřívače vody. 

Výrobce bojleru

Obvykle nedáváme do popředí konkrétní výrobce, ale v případě ohřívačů vody jde o užší segment výrobců. Nejde o žádnou spotřební elektroniku, a tak můžeme podotknout, že na slovenském trhu patří mezi nejprodávanější značka Tatramat a Dražice. Také je kvalitou ověřená i značka Mora. Samotná cena se samozřejmě odvíjí od druhu i velikosti ohřívače. 

Nejprodávanější bojlery

Velmi oblíbenou značkou jsou Dražice, na čele s modelem Dražice OKCE 125.Tento kombinovaný ohřívač vody se prodává za cenu od 6000 do 9500 Kč. Modelů od tohoto výrobce najdeme víc než dost. Liší se objemem - od nejmenších bojlerů na chaty, chalupy či do kanceláří až po velkokapacitní ohřívače vody pro rodinné domy. 

Oblíbenou značkou je Mora i Tatramat, který vyniká podobnou kvalitou jako zmiňovaná značka Dražice.

Oblíbené produkty

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 07.08.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava

Hrnce a servírovací konvice nahradily keramické rychlovarné konvice, které vodu ohřejí raketovou rychlostí, jsou levné, ale stále mohou vypadat krásně jako ty u babičky. Víte, kterou si...

Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky

Vysávání s klasickými vysavači na filtrační sáčky často představuje pro alergiky hotovou noční můru. Skvělou náhradu byste proto mohli najít ve vysavačích s vodní filtrací. Jak vybrat...

Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač? Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač?