Jak vybrat ohřívač vody. Který bojler je nejlepší?

Bez teplé vody si už dokážete představit jen málokterý den. Teplá užitková voda je úplně běžnou samozřejmostí ať už v práci, nebo doma. Bez vody jako takové bychom přece neexistovali, ale bez teplé vody by to dnes nešlo stejně. Každodenní teplá sprcha nebo horká vana jsou realitou právě díky ohřívači vody. 

Jak vybrat bojler? Které modely jsou nejlepší? 

Spotřebič, který odvádí opravdu vzácnou práci. Ohřívač vody je dnes nezbytností a zároveň komfortem, který nám dokáže dopřát relax a odpočinek. Jak si vybrat správný ohřívač vody? Které parametry jsou při výběru důležité? Plynový nebo elektrický ohřívač vody? Jaká kapacita a výkon ohřívače je dostačující? Zároveň pro vás máme výběr těch nejlepších ohřívačů na trhu. 

Oblíbené produkty

Elektrický nebo plynový ohřívač vody

V tomto případě záleží především na vašich možnostech a podmínkách domácnosti. Logicky, u plynového ohřívače je nutné zajistit přípojku na zemní plyn a také zajistit odvod spalin. Obvykle je odvod spalin zajištěný skrz stěnu tzv. turbem. Elektrický bojler je tedy rozhodně praktičtější, ale na druhé straně není elektřina, není ani teplá voda. Zároveň však stačí jedna zástrčka a nemusíte se zabývat přípojkami plynu a odvodem spalin.  

Kombinovaný ohřívač vody – obojživelník

Ušetřit se dá i při ohřívání vody. Existují totiž kombinované bojlery, které během topné sezóny pohánějí spirálu díky kotli, ať už plynovému, nebo na tuhé palivo. Stejně horká voda jako v radiátorech je tak i v samotném bojleru. V případě, že kotel netopí, automaticky má kotel možnost ohřívat vodu díky elektrické spirále. Opravdu tak jde o praktické a skutečně ekonomické řešení. 

Průtokový ohřívač nebo akumulační bojler

Průtokový ohřívač vody funguje na operačním nebo pokud chcete reakčním základě. Vodu tedy ohřívá v okamžiku, když jím prochází. Hodí se spíše na místa, kde není příliš vysoká nebo nárazová spotřeba vody. V takovém případě průtokový ohřívač vody není vhodný na ohřívání vody na sprchování nebo koupání. Průtokové ohřívače vody se spíše využijí v kuchyni.

Nastavení teploty na bojleru pomocí termostatu

Je třeba myslet i na to, že průtokový ohřívač používá vyšší výkon. Tím pádem je příkon, tedy spotřeba vyšší. Příkon se pohybuje na hodnotě kolem 3000–3500 wattů. 

Pokud mluvíme o akumulačním ohřívači vody, myslíme tím bojler, který ohřívá vodu do zásoby. Je šetrný a komplexně nejvíc využívaný i v domácnostech. Ale také v zařízeních, kde je spotřeba vody frekvenčně mnohem vyšší. Hodnota příkonu je na úrovni kolem 2000 wattů a spotřeba je tak mnohem menší.

Nejprodávanější bojlery

Mezi nejkvalitnější a nejprodávanější bojlery u nás patří elektrický ohřívač Tatramat EOV 120 o objemu 120 l. Druhou, velmi oblíbenou značkou jsou Dražice, na čele s modelem Dražice OKCV 160.

Pozrite si viac produktov z kategórie ohřívače vody

Kapacita, objem bojleru

Objem nebo kapacita ohřívače by měl být přizpůsobený spotřebě a také frekvenci využívání vody. Neefektivní volba objemu může vyústit ve zbytečné ztráty energie, a tedy snadno dokáže vyprázdnit naši peněženku. Je zažité, že pro dva lidi v domácnosti je postačující objem bojlera přibližně 80 litrů. Platí tak, že průměrná čtyřčlenná rodina spotřebuje přibližně 120–130 litrů teplé vody.

Minimální objem by se tak měl pohybovat na této hranici. Samozřejmě, pokud ohřívač teplé vody využíváte méně, postačí vám menší kapacita. Větší rodině se spíše bude hodit bojler o kapacitě 150–200 litrů. Pokud si nejste jistí objemem po přibližném výpočtu, počítejte raději s rezervou. 

S objemem úzce souvisí i doba, za jakou dosáhne bojler cílovou teplotu. Menším bojlerem o objemu 50 l to trvá přibližně hodinu a půl, větším 120-litrovým to trvá 3,5 až 4 hodiny a 200-litrové na ohřev potřebují alespoň 6 hodin.

Termostat ohřívače vody

Nastavení termostatu patří mezi způsoby, jak je možné co nejjednodušeji ušetřit. Velké procento, respektive drtivá většina uživatelů teplé vody má nastavený termostat na ohřívání vody na více než 60 °C, myslíme tím teplotu kolem 70 °C a víc. Tímto způsobem se však rapidně zvyšuje spotřeba energie.

Termostat na bojleru umožňuje nastavit teplotu

Při neustálém ohřívání na tak vysokou teplotu se také ohřevné těleso (spirála) rychleji zanáší vodním kamenemIdeálním nastavením je právě teplota mezi 50–60 °C. Tato variante je ekonomická, praktická i hygienická.  

Doplňkové funkce bojleru

Ohřívač vody musí v první řadě spolehlivě ohřívat vodu, tím se však výčet funkcí nekončí. K základním funkcím se řadí například možnost regulovat cílovou teplotu, prohlédnout si aktuální teplotu a také odhadovaný čas ohřevu. Pokud zainvestujete do dražších kousků, budete moci ohřívač spustit a ovládat přes svůj smartphone.

Nezapomínejte se při výběru informovat i o bezpečnostních prvcích. Například by neměla chybět pojistka proti zamrznutí či pojistka proti přehřátí. Při plynovém ohřívači oceníte spalinovou pojistku, která kontroluje teplotu spalin a podle výkyvů zjistí, že něco není tak, jak má být.

Kam s bojlerem?

Tato otázka vzniká v momentu, kdy už víme jaký objem (velikost) ohřívače jsme si vybrali. Někdy se totiž řídíme naopak. Nepočítáme nejdříve spotřebu, ale myslíme na to, co se nám na chtěné místo vejde. Ideální řešení je, pokud je ohřívač vody umístěný v těsné blízkosti spotřebního místa. Proč? Protože čím dál je bojler, tím delší trasou voda prochází. Takto vznikají tepelné ztráty, které jsou na škodu. Je potvrzené, že pokud je bojler umístěný víc než 3 metry od odběrného místa, vznikají tepelné ztráty. V takovém případě se často problém řeší malokapacitním průtokovým ohřívačem nebo kvalitní izolací potrubí, což je dnes úplně běžné. 

Elektrický bojler v koupelně

V domácnosti však záleží na prostorových možnostech. Běžné je, pokud je bojler umístěný například v koupelně, přestože estetický dojem není právě nejlepší, jde o praktický účel. Obírat se však o prostor v koupelně je hlavně v případě menších domů nebo bytů opravdu neefektivní, v tomto případě zvažte umístění do kuchyně nebo spíže. Umístit bojler můžete většinou různým způsobem díky konzolím. Horizontálně, vertikálně, na strop nebo do stěny. 

Pravidelná údržba

Každý spotřebič vyžaduje svou údržbu. Některé spotřebiče patří mezi méně a jiné více náročné, co se údržby týče. Ohřívač vody je technické zařízení, které je aktivní každý den. Největším problémem bývá vodní kámen, speciálně v oblastech, kde se nachází tvrdá podzemní voda. Při dlouhodobém používání bojleru s vodním kamenem dochází nejen ke snižování efektivity ohřevu, ale stejně tak i celkovému poškozování celého ohřívače vody. Ohřívač byste měli proto kontrolovat s železnou pravidelností a, pokud je to nutné, zajistit jeho čištění.

Výrobce bojleru

Obvykle nedáváme do popředí konkrétních výrobců, ale v případě ohřívačů vody je segment výrobců úzký. Nejde o žádnou spotřební elektroniku, proto můžeme podotknout, že na trhu patří mezi nejprodávanější značka Tatramat a Dražice. Rovněž je kvalitou ověřena i značka Mora. Samotná cena se samozřejmě odvíjí od druhu i velikosti ohřívače.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 07.08.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.