Jaká okna na rodinný dům jsou nejlepší – dřevěná, plastová či hliníková?

Pokud stavíte nebo rekonstruujete, nemusíte se ohlížet pouze po plastových oknech. Dobrou službu udělají i jiné typy oken – např. dřevěná, hliníková či dřevohliníková.

Dřevěné okno v kuchyni rodinného domu

V článku vám představíme výhody a nevýhody jednotlivých variant a poradíme, jaká okna na rodinný dům si vybrat.

Plastová okna

Jsou osvědčeným a jednoduchým řešením zasklení nejen v rodinných domech. Vyrábějí se z PVC bez obsahu olova nebo z recyklovaného PVC granulátu. Jejich velkou výhodou také je, že jsou bezúdržbová.

 • Vzhled – Největší nevýhodou plastových oken je nepřirozený vzhled, který na některých domech působí jako „pěst na oko“. Přesto mohou bílá okna s některými fasádami ladit. Plastová okna však nemusí být pouze bílá. Výrobci vám mohou jejich povrch na požádání upravit laminací. Při ní jsou použité barevné fólie, přičemž máte k dispozici desítky barevných vyhotovení, včetně imitace dřeva či kovu. Někomu se však i toto provedení může zdát nepřirozené.

Plastová okna

 • Tepelně izolační vlastnosti – Kvalitní plastová okna mají součinitel přechodu tepla rámem Uf v rozsahu 0,95 až 1,2 W/(m2 . K). Tato vlastnost udává, kolik tepla okna propustí ven. Uvedená hodnota je spolu s dřevohliníkovými okny nejnižší, plastová okna mají tedy jednu z nejlepších tepelně izolačních funkcí.
 • Cena – Plastová okná nejlevnější mezi všemi typy oken. Běžné jednokřídlové okno s rozměry 1,5 × 1,2 m a s dvojsklem koupíte už za 200 eur. Oproti dřevěným eurooknům jsou tedy téměř o třetinu levnější. Samozřejmě, cena platí pro běžná bílá okna, při povrchové úpravě barevnými dekory vám výrobce k ceně připočítá cca 15 % při jednostranném a cca 25 % při oboustranném dekoru.

Dřevěná okna

Jsou jednoznačnou volbou pro milovníky přírodních materiálů a jsou vyráběná z dřevěných eurohranolů (odtud i název eurookna). Nejčastěji použitým materiálem je smrk, borovice, meranti nebo dub.

 • Vzhled – Dřevěná okna mají přirozený vzhled s viditelnou kresbou dřeva. Působí teple a útulně, ale zároveň dostatečně odolně. Hodí se na fasádu rustikálního i moderního domu. Nevýhodou dřevěných oken je, že pro zachování jejich vzhledu je nutná každoroční údržba. Aspoň jednou ročně byste jejich rámy měly umýt a natřít speciálním přípravkem, který zacelí případné trhliny ve dřevě a zabrání pronikání vlhkosti dovnitř. V opačném případě může jejich lak začít praskat a olupovat se a tehdy se už náročné opravě nevyhnete.

Profily dřevěných oken

 • Tepelně izolační vlastnostiSoučinitel přechodu tepla rámem Uf pro dřevěná okna má hodnotu 1,12 až 1,39 W/(m2 . K). Je to o málo víc než u plastových oken, takže lze konstatovat, že v tomto ohledu jsou na tom dřevěná a plastová okna podobně.
 • Cena – Oproti plastovým oknům jsou ta dřevěná dražší téměř o třetinu. Např. jednokřídlové okno s rozměry 1,2 × 1,5 m s dvojsklem z cinkovaného smrku a povrchovou úpravou tvořenou 3vrstvou lazurou koupíte za cca 290 eur.

Dřevohliníková okna

Představují určitý kompromis mezi dřevem a hliníkem. Z vnější strany mají osazený hliníkový rám, který zvyšuje jejich odolnost, chrání je před povětrnostními vlivy a snižuje nároky na údržbu. Dřevo zároveň zaručuje tepelněizolační funkci a tvoří příjemný a přirozený prvek viditelný ze strany interiéru.

 • Tepelně izolační vlastnosti – Dřevohliníková okna poskytují součinitel přechodu tepla rámem Uf 0,67 až 0,95 W/(m2 . K). Mají tedy vynikající tepelněizolační vlastnosti na úrovni plastových oken.
 • Cena – Jsou výrazně dražší než plastová a dřevěná okna. Pro ilustraci – jednokřídlové dřevohliníkové okno s trojsklem vyhotovené z cinkovaného smrku a s rozměry 1,2 × 1,5 m vás bude stát cca 360 eur.

Hliníková okna

Jsou vyhotovená z hliníkových profilů, jejichž součástí jsou vzduchové izolační komory. Hliník je velmi odolný a pevný materiál, který nevyžaduje žádnou údržbu.

 • Vzhled – Hliníková okna se stříkají práškovými barvami, takže je můžete mít v nejrůznějších barevných odstínech. Mohou se také laminovat fólií (tak jako plastová okna) a získat tak barevný dekor, případně dekor s imitací dřeva.

Hliníková okna

 • Tepelně izolační vlastnosti – Hliníková okna se vyrábějí ve dvou vyhotoveních – se vzduchovými izolačními komorami, ty mají horší tepelněizolační vlastnosti a součinitel přechodu tepla rámem Uf 1,6 až 3,2 W/(m2 . K). Druhým typem jsou okna, která mají komory vyplněné izolačním materiálem a konstrukční vyhotovení s přerušenými tepelnými mosty. Ty propouštějí mnohem méně tepla a mají součinitel přechodu tepla rámem Uf 0,8 až 1,5 W/(m2 . K).
 • Cena – Hliníková okna jsou víc než dvakrát dražší než plastová okna. Jednokřídlové hliníkové okno bez izolace s rozměry 1,2 × 1,5 m vás vyjde na 500 eur. Stejné okno ve vyhotovení s izolací stojí minimálně 540 eur.

Typy skel

 • Dvojsklo – Skládá se z dvou tabulí skla tlustých 4–12 mm. Mezi nimi je mezera široká 6–24 mm, která je vyplněná inertním plynem (nejčastěji krypton nebo argon). Skleněné tabule od sebe vymezuje distanční profil naplněný vysoušecím prostředkem. Součinitel přechodu tepla Ug při vzduchové mezeře 16 mm naplněné argonem je pro tento typ 1,1 W/(m2 . K).
 • Trojsklo – Skládá se ze tří skleněných tabulí s tlouštkou 4–10 mm a s mezerami 6–24 mm vyplněnými inertním plynem. Součinitel přechodu tepla Ug při 4mm sklech a 18mm mezerách naplněných argonem je 0,5 W/(m2 . K).
 • Zvukově izolační sklo – Pomáhá snížit pronikání hluku do interiéru až o 75 %. Zvukově izolační vlastnosti se dosahují asymetrickou tlouštkou skleněných tabulí, vyplněním mezery těžkým plynem, rozšířením mezery, použitím vrstveného skla nalévaného živicí nebo přidáním speciální zvukově izolační fólie.
 • Tepelně izolační sklo – Dokáže dále snížit tepelné ztráty a zabránit unikání tepla z interiéru. Využívá se na to sklo se speciální vrstvou kovu, který teplo odráží zpět do interiéru nebo výplň plynem s nízkou tepelnou vodivostí. Tento typ skla má zároveň vysokou propustnost slunečního světla, takže sluneční paprsky i v zimě ohřejí interiér bez toho, aby teplo uniklo zpět ven.
 • Protisluneční sklo – Zabraňuje přestupu slunečního tepla do interiéru. Využívá se na to sklo s reflexní vrstvou. Součinitel přechodu tepla pro tento typ skla Ug je menší než 1,3 W/(m2 . K).
 • Bezpečnostní sklo – Může chránit před poraněním a před vlámáním – vrstvené sklo, které se rozbije na malé úlomky, resp. před namáháním větrem a teplem – kalené sklo. Před požárem či vniknutím nejlépe ochrání sklo s drátěnou vložkou.

Typy kování

 • Otvíravě-sklopné kování – Nejběžnejší typ často používaný i v panelácích. Umožňuje standardní otevírání do strany a vyklopení vrchní části dovnitř (využívané při větrání).
 • Posuvně-sklopné kování – Umožňuje posouvání oken po kolejnici a zároveň výklápění pro účely větrání. Při větrání kování okenní tabuli podrží i při silném větru.
 • Kyvné kování – Okno je připevněné ve středu jeho levé a pravé hrany. Můžete s ním tedy otáčet o 180 °, není tedy problém s jeho umytím. Toto kování je ideální na větrání, protože spodní částí proudí čerstvý vzduch a vrchní uniká z místnosti ten vydýchaný.

Instalace oken

 • Otočné kování – Okno je připevněné na otočných čepech ve dvou bodech – ve vrchní a ve spodní části. Větrat můžete otočením okna. Tento typ kování snese hmotnost až 175 kg.
 • Zdvižno-posuvné kování – Umožňuje zdvíhání i posouvání oken nebo balkonových dveří připevněných na kolejnici.
 • Bezpečnostní kování – Je vybavené čepy ve tvaru písmene T, které vytvářejí bezpečnostní body a chrání okno, resp. dveře proti vypáčení. Podle úrovně zabezpečení mohou mít tato okna čepy ve 2 nebo 4 bodech, případně blokovací tlačítko nebo zámek na kličce (slouží jako dětská pojistka). Bezpečnostní kování se dělí podle úrovně zabezpečení na typy RC2 a RC3.

Jakou značku oken si vybrat

Při rozhodování, jaká okna na novostavbu nebo pro rekonstrukci si vybrat, si dejte dobrý pozor. Někteří řemeslníci poskytující levné služby totiž rádi využívají levná a nekvalitní okna např. polské výroby, která mají nevyhovující materiálové a konstrukční zpracování.

Od montážní firmy si žádejte jen kvalitní okna od osvědčených značek, jako např. Slovaktual, Incon, Rehau Geneo, RI okna.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 12.06.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.